už by ste mohli skončiť ledva som to dočital a vobec ste mu neporadili len ho zmiatli ak to neprestal čitať v polovici... pokial som to čital pozorne tak jeho hlavna aktivita je BEH, a cyklistiku chce len ako doplnok 2x do tyždna ako inú aktivitu.
je nemyslitelne jazdiť na 150mm s rámom na zjazdy :€
24.05.2024 - 21:37:47
02
starymichal

"Chcem hardtail na jazdenie väčšinou po lese, po lúkach a nespevnenych cestách. Lesné cesty budú aj sem tam väčšie kopce, miestami dosť strmé úseky."

Ak to ma byt len doplnkovy sport k behu, tak by som skor sadol na bike so vzpriamenejsim posedom, ktory podrzi aj v tych strmych usekoch (tu by sa hodil teleskop) ako zalahnuty sportovy XC posed. Ale that's me..

Ram na zjazdy? Je to predovsetkym hravy hardtail.
24.05.2024 - 22:23:02
01
A konečne sme sa dostali k hravosti!
24.05.2024 - 23:54:59
01
Kde sa píše o tom že tie strmé úseky majú byť zjazdy a nie výšľapy? :P
25.05.2024 - 20:53:22
00
starymichal kto mu radil kupovať zjazďák na 150mm? Iba 1 človek, ostaný ho od toho odrádzali.

To čo chce mu kľudne dodá moderné XC, čo mu stačí, tak aspoň základná 100-120mm predná vzduchová vidla s 32mm vnútornými nohami, radenie Shimano Deore, určite nie Sram SX, MT200 brzdy mu budú tiež stačiť. To za cca 900€ nedostane, ak to nie je nejaký 4 ročný model vo výpredaji. Ako vzor minuloročný Rascal 3.0, ak nájde, Kellys Gate 30, či Spider 90 (minuloročný model je vo výpredaji za 1000€), Qayron RAM MkII 5. Prípadne kľudne aj niečo z Decathlonu.
28.05.2024 - 10:02:46
02
"Zjadak na 150mm"

:) no vidim ze odbornikmi sa to tu len tak hemzi :)
28.05.2024 - 10:09:20
00
suhlasim s janom .
28.05.2024 - 10:14:48
01
nerdymtbiker napísal:
"Zjadak na 150mm"

:) no vidim ze odbornikmi sa to tu len tak hemzi :)



klídek ty odborník
28.05.2024 - 10:16:16
00
Jano1987 starymichal Bike sa nevybera podla komponentov, ale predovsetkym podla geometrie. Posed a preferovany jazdny styl sa tu riesil len ozaj povrchne. Chalan, ktory by tieto veci mohol trochu priblizit uz davno prestal citat :)

Vnucovat XC biky na zaklade toho aku ma ktory prehadzovacku alebo brzdy a automaticky zatracovat bike len preto, ze ma 150mm zdvih moze napisat len ten kto nikdy neskusil. S dietnejsimi plastami je jazda na Meta HT urcite prijemnejsia ako na nejakom Rascale.
28.05.2024 - 14:08:31
03
imajoros napísal:
Jano1987 starymichal Bike sa nevybera podla komponentov, ale predovsetkym podla geometrie. Posed a preferovany jazdny styl sa tu riesil len ozaj povrchne. Chalan, ktory by tieto veci mohol trochu priblizit uz davno prestal citat :)

Vnucovat XC biky na zaklade toho aku ma ktory prehadzovacku alebo brzdy a automaticky zatracovat bike len preto, ze ma 150mm zdvih moze napisat len ten kto nikdy neskusil. S dietnejsimi plastami je jazda na Meta HT urcite prijemnejsia ako na nejakom Rascale.



maš pravdu .
28.05.2024 - 14:28:46
01
Ale vnucovat metu so 150mm zdvihom, s tým že šak si to doladí, kupí lahšie plášte a podobne... to je načo dobre ? Ma nejaký budget tak je logicke pre ňho aby kupil rovno bike na takých komponentoch čo mu budu vyhovovať (keby mal väčší budget tak je to o inom). A nie že sa mu to potom navýši o 100-150e lebo bude musieť kúpiť nove plášte, možno dlhší predstavec, možno iné sedlo a pod... To jak keby kupim svojej babke do obchodu na rožky 200 mm DH bicykel a budem vám tu tvrdiť že šak ona na tom prejde do toho obchodu takže je to ok, lebo naozaj by natom tie 2 km prešla. Proste je to nezmysel.
28.05.2024 - 15:12:12
02
imajoros - dakujem za zrozumitelne vysvetlenie. :) Kto skusil, pochopi.
_Adrian_ - ja nikomu nic nevnucujem, to naopak mnohi ini "diskuteri" vnucuju svoju predstavu ze bike za cca 1k musi byt kvazi XC. Ten kto sa rozhoduje v tejto cenovej kategorii by mohol Metu HT zobrat do uvahy, a nakoniec sa kludne moze rozhodnut inak, je to na nom, ako som niekolkokrat pisal vyssie.

Urcite kazdy biker vie ze investicia do bicykla so sebou prinasa aj dalse vydavky, napriklad uz len take pedale :). Dalej prilba, oblecenie, naradie, nove retaze atd. Tej Mete nic nechyba, ziaden dlhsi predstavec (!), jedine plaste a tmel do nich. To je vydavok za cca 100E, co bude musiet skor ci neskor aj tak zaplatit (plaste su spotreba).

Dalsia moznost je poobzerat sa na bazare po vhodnom bajku, pomer cena-vykon moze byt o dost lepsi ako pri kupe noveho.

Tymto je z mojej strany tema uzavreta, nech si dotycny vyberie co najlepsie..
28.05.2024 - 15:45:01
02
_Adrian_ napísal:
Ale vnucovat metu so 150mm zdvihom, s tým že šak si to doladí, kupí lahšie plášte a podobne... to je načo dobre ? Ma nejaký budget tak je logicke pre ňho aby kupil rovno bike na takých komponentoch čo mu budu vyhovovať (keby mal väčší budget tak je to o inom). A nie že sa mu to potom navýši o 100-150e lebo bude musieť kúpiť nove plášte, možno dlhší predstavec, možno iné sedlo a pod... To jak keby kupim svojej babke do obchodu na rožky 200 mm DH bicykel a budem vám tu tvrdiť že šak ona na tom prejde do toho obchodu takže je to ok, lebo naozaj by natom tie 2 km prešla. Proste je to nezmysel.


A kde je napisane ze ten XC bike mu sadne dokonale a nebude vyzadovat ziadne upravy/investicie?? Toto je presne to, ze sa tu automaticky usudzuje, ze XC bike kazdemu sadne jak rit na šerbel. Pokial si clovek bike vopred nevyskusa tak to bude vzdy loteria.

Opat spominas a argumentujes komponentmi. Geometria je to co by sme tuna mali hlavne rozoberat. Ale uz sa opakujem..
28.05.2024 - 16:50:37
02
imajoros ja som mu nič nevnucoval, len som napísal, čo by podľa mňa mal obsahovať ako základ ten bike. Chcel predsa bike na nejaké lesné cesty a lúky, za mňa teda XC je úplne v pohode. Mám 2021 Rascal 3.0 a má všetko, čo by mu stačilo. Ani Rascal, ani Gate, či Spider nie sú ultra pretekárske mašiny, je to taký bike pre všetko. Ten Qayron RAM MK2 5 je downcountry už, pred pár rokmi by bol označený za trail bike. Kamoš má Marin Bobcat trail 4 https://www.kaktusbike.sk/marin-bobcat-trail-4?gad_source=1&gclid=CjwKCAjwgdayBhBQEiwAXhMxtt8meJvsEKhhbKJeAWt14wtNKVJVQd99G1Tn3GN0cZ_Yuh1ZSvGxxBoC9DAQAvD_BwE#size=61435 používa to na to isté, čo chcel aj ten človek. Za mňa mínus je predná pružinová vidla. Samozrejme, môže ju vymeniť, môže si kúpiť Bobcat 5, ktorá je na Deore 11s, MT200 brzdy, ale stále pružinová vidla za 950€. Za mňa dobrý bike, ale po skúsenostiach s pružinovou vidlou vs vzduchová, chcem vzduch. Aj Zephyr je dobrý bike za mňa, ale určite ho nechcem na Sram SX (nemal som ho, ale ani ľudia ho veľmi neodporúčajú a recenzie sú skôr negatívne ako pozitívne). Osobne nevidím dôvod, prečo by na niečo, čo by sa dalo jazdiť na gravely mal kupovať AM mullet so 150mm zdvihu. Pri cene nových plášťov, ak chce dávať užšie +100€.

Podľa popisu by som ja osobne išiel kľudne aj do gravelu. Ale bol v téme MTB. Ja som dal len príklady, za mňa proste 100-120mm vzduchová vidla s 32mm nohami, Shimano Deore a MT200 sú nejaký ten základ, čo by som odporučil.
28.05.2024 - 17:11:15
01
Moj brat ma Rascala zatial co ja jazdim Kona Honzo s (povedzme) downcountry geo s jemne raisnutym zdvihom oproti originalu. Su to uplne ine biky pocitovo. Na tom svojom jazdim Karpatske traily, dochadzam do roboty, ucim sa rozne nove skills (bunny hop, manual atd), mensie skoky, vylety s rodinou..bike pre vsetko, no problem. Nie vsetko z toho by mi XC bike dovolil ☝
28.05.2024 - 17:45:45
02
keyboard_arrow_up