Dík všetkým za debatu v tejto téme, v podstate som sa dozvedel čo som potreboval a asi aj omnoho viac čo ma len zmiatlo ... ale nevadí. Na to čomu človek nerozumie a čo nepotrebuje sa rýchlo zabúda :rofl: .... teraz sa mi vynára myšlienka, ako teda zlepšiť citlivosť Talas v domácich podmienkach? ... pomohla by výmena oleja v tlmiacej komore za redší, alebo ani nie?
25.02.2010 - 07:47:45
00
Nie, výmenu oleja by som neriešil. Zmenou 7w na 5w by si veľa nezískal, navyše by nemusli byť dobre premazávané púzdra 5w olej by mohol rýchlo stekať, ja by som to takto neriešil.
25.02.2010 - 08:30:12
00
V praxi mi to pripomína známy jav: je známe, že pri páde z veľkej výšky do vody je to niečo ako pád na betón. Teda mne to pripomína rovnaký efekt: prudko stlačený olej nemá kam uniknúť, vysoký tlak a tlmič zostáva v rozdiahnutej polohe. Toto je však už len teória, ak moc trepem tak sa snáď zasmejete. ;)


mas uplnu pravdu. vo fyzikalnych modeloch je tlmenie vyjadrene ako derivacia drahy podla casu * nejaka konstanta dana systemom. ak vies co je derivacia polohy tak je jasne, ze tlmenie je umerne rychlosti, ktorou sa pohybuje olej prietokom/ teleso vzduchom. cize ak pada nieco vzduchom, cim rychlejsie to pada tym je vacsie tlmenie, ked narazi tanier o vodu konstanta tlmenia vyrazne vzrastie takze sila na tanier moze byt obrovska. za to ak sa pohybujes pomaly alebo vobec, sila sprostredkovana tlmenim je takmer nulova.
25.02.2010 - 12:21:05
00
Vidim ..

Cau>Pokial ..

:clap:
Dokonale. Mlok napise stranu a nic tam dokopy nieje. Ty si to napisal perfektne. Presne ako to funguje neviem. Vyrobca to udava len ako kompresiu. U stalcenia vidlice to nema vobec ale vobez ziaden vplyv na bozsku citlivost tej vidlice. Len ked je rychlost narazu uz velmi velka (Bomba) tak je to o inom, vidla vyvola odpor ako ked udries do vody. Teda cim silnejsie, tym tvrdsia je v celom rozsahu. A koleckom kompresie sa nastavi akokeby sila povrchoveho napetia vody (obrazne). Takze dam na max, pohupem sa na vidle a ide citlivo do zdvihu (10-12cm), buchnem o zem a neprejde ani 1cm. Pritom by mala ist teoreticky totalne na doraz. Pri skokoch je to strasna vyhoda. Neviem si to vynachvalit a chyba mi to na tlmaku (dhx coil). Lebo inak musim mat rezervu na tvrdosti pruziny aby neplieskali dorazy.
25.02.2010 - 20:29:23
00
Nechcem tu vytvárať nejaké ohnivé spory čo je lepšie a čo nie ale rád by som niečo upresnil, nech sa zbytočne nešíria názory, ktoré nie sú celkom pravdivé. ;)

> Najprv k tomu čo písal Mlok, keby si pozorne čítal, pochopil by si ako funguje veľká časť tlmičov ostatných vidlíc. On písal všeobecne k RCVčke sa nevyjadroval. Popieral si, že high speed kompresia funguje na princípe zväčšenia pietoku, to sa ti snažil vysvetliť.

> Celkovo vychvaľované jednoduché tlmenie od Marzocchi čo je v RCVčkach nie je práve nejlepším riešením, hoci sa to tak javí a ty to tak vnímaš. ;)
Už aj stqueno písal, (pozri ešte raz) že u toho nastavenia kompresie treba zvoliť kompromis, rovnako ako napr. u reboundu, kde nie je hs expanzia. Prečo potom robí Marzocchi aj RC3 evo tlmič? Tam to už bude fungovať inak a zložitejšie. Je tento systém zlý?

No a predpokladám, že toto vyššie uvedené poprieš, tak tu máš jednu citáciu od Milana. Mylsím, že tu už sa nie je viac o čom baviť. Nepíše síce o prncípe funkcie tlmiča, no porovnáva jeho funkciu s TPC.

vytrhnuté z kontextu
....
Jedn z příkladů je i debata o SSV ventilu verzus SSVF, u Marzocchi tenhle příklad ale rozvedeme více. SSV tlumení je nejběžnější tlumení u Marzocchi a je třeba říct, že tlumení tohoto systému nebylo nikdy vzorem funkčnosti. SSVF ventil je vylepšen o pružinku a snaží se tak přiblížit dokonalejšímu provedení TPC systémů. V TPC je to, co nabízí SSVF již dávno a na daleko kvalitnější úrovni! Neslouží to ale k větší citlivosti jak se zmasírovaní podle reklamních vyjádření mylně domnívají. Prostě snadno přebraná nepravda ale z toho nejlepšího zdroje a kdo by se proti tomu postavil dříve, tak se se zlou potážu, proti těmto "odborníkům" Jistý posun tady přeci jenom je už vidět.
SSV a TPC byly ve svém původu dva konkurenční systémy ( Marzocchi a Manitou) a je třeba říct, že co do kvalit tlumení je TPC silně nadřazeno daleko jednoduššímu systému SSV.
...


peace
25.02.2010 - 22:12:54
00
:clap:
Dokonale. Mlok napise stranu a nic tam dokopy nieje. Ty si to napisal perfektne. Presne ako to funguje neviem. Vyrobca to udava len ako kompresiu. U stalcenia vidlice to nema vobec ale vobez ziaden vplyv na bozsku citlivost tej vidlice. Len ked je rychlost narazu uz velmi velka (Bomba) tak je to o inom, vidla vyvola odpor ako ked udries do vody. Teda cim silnejsie, tym tvrdsia je v celom rozsahu. A koleckom kompresie sa nastavi akokeby sila povrchoveho napetia vody (obrazne). Takze dam na max, pohupem sa na vidle a ide citlivo do zdvihu (10-12cm), buchnem o zem a neprejde ani 1cm. Pritom by mala ist teoreticky totalne na doraz. Pri skokoch je to strasna vyhoda. Neviem si to vynachvalit a chyba mi to na tlmaku (dhx coil). Lebo inak musim mat rezervu na tvrdosti pruziny aby neplieskali dorazy.


podla mna je tato vlastnost, ktoru si tak vychvalujes presny opak toho, ako by mala vidlica spravne fungovat :) je mi to luto, ale musis uznat, ze ked das velky drop a vidlica ti zapruzi max 1 cm, moze sa stat jedno z nasledovnych: dostanes ranu jak peklo/ je*nes si hlavu o rajdy a predstavec/zlomis ram pri hlavovke, pretoze zadok prepruzi a vidlica nie, tym padom sa hlavovy uhol rapidne zmensi alebo kopa inych hororovych scenarov.
kompresia by velke rany (high speed) mala ovplyvnovat len do toho rozsahu, aby sa nedal silny doraz kov na kov. Je ovela lepsie mat progresivnejsiu vidlicu - pocit nekonecneho zdvihu (mozes si ju vyladit hladinou oleja) ako primoc pretlmenu vidlicu..
pochop proste, ze to, ze sa na mieste pekne maslovo pohupuje (low speed)nic neznamena, je to skor nevyhoda ako vyhoda, pretoze vacsina narazov, ktore chces aby vyzehlila sa pohybuje v
high speed rozsahu.
25.02.2010 - 22:24:10
00
:D :D :D
sedel som prvy krat na biku a hral som sa z tocitkami nie?
to bol priklad!!! Neskacem prvy rok. Viem co je pre mna dobre, mam to nastavene v uplne inom rozsahu, len som dokazoval ze to ma siroky rozsah nastavenia. Dam drop a vidla bez tohoto pleske ako zaba o doraz lebo ju mam nastavenu na 20% sag. Dam vidlu co ma tlmenie dorazu a na konci zdvihu mi to zrazu odtrhne ruky :D . DAm si toto a cely zdvih bude pritlmeny podla rychlosti a ziaden doraz sa nekona a v celom zdvihu je to tlmene rovnomerne. K pomalej kopresii len tolko, ze to kazi citlivvost a vysledna vypomoc je minimalna.
25.02.2010 - 22:34:06
00
Zas to tu oziva. Tak najprv odpoved na LP odpoved, to prirovnanie s vodou je pekne. U ssvf sa jedna technicky o low speed ventil ktory zasrubuvas do hrdla a znizujes prietok, tu mas odkaz na milana, ano je tam mala pruzinka ktora pri vyssej rychlosti ma za ulohu o nejaku konstantu oddialit ventil od toho hrdla ale to je pri velkych ranach malo platne jak pisal tidli odpor prechodom cez urcity prierez rastie exponecialne s rychlostou. Tento ventil ma ovela vacsi rozsah nastavenia jak nastavenie low speed kompresie trebars u foxa co je logicke kedze musi zvladat aj rezimy ako velky prietok ktore uz rc2 prebera druhy okruh. Toto nastavenie je fakt len kompromisnym.

Bohuzial to ze sa vidla pohupuje pri rucnom stlacani a slapani je jej nevyhoda. Zmysel je vidlu celkom utiahnut nech sa daju slapat bomby, nech sa nenori pod vahou v klopenkach. Bohuzial ventil u ssvf marz (nie RC3) potom funguje ako brzda systemu a uplne popiera to v com je marz fakt dobra. Pokial nemas hladku rovnu trat je ho najlepsie celkom otvorit a nechat to na pruzinu a vzduchovu bublinu nad olejom ktora ked je spravna hladina urobi uplne hladky progresivny doraz jak do periny.

Toto nadvazuje na jeden z mojich skorsich prispevkou a to ze me sa nepaci ked sa narazy chytaju tlmiacou castou. Vzdy je snaha narazy chytat castou pruzinovou. Z logickych dovodov.


Naposledy upravil stqeno dňa 25.02.2010 - 22:49:23, celkovo upravené 1 krát.

25.02.2010 - 22:37:07
00
cau> pokial chces nechodit na doraz na marzoche mozes sa pohrat s hladinami oleja. t.j. zvysit ked dorazas. A potom kompresny ventil pouzit fakt len na jemne doladenie chodu podla podmienok.
25.02.2010 - 22:44:17
00
Ja by som doporučil prečítať si ten úvod príspevku od Milana. Týka sa to síce grafu charakteristiky pružiny no spomeul tam presne to čo tu už bolo rozobraté: píše aj o tej nefunkčnej pružinke. Čo však Milan u Marzocchi chváli je ako ty píšeš to riešenie dorazu.

Tu je link.

Pomalá kompresia sa dá zvyčajne všade vypnúť alebo znížiť. Ak chceš získať najvyššiu citlivosť je to jasné, potrebuješ ju minimalizovať. Zároveň od nastavenia pomalej kompresie čiastočne závisí otváranie sa rýchlej kompresie, takže celkom zbytočná tam nebude. Niekto možno pomalú kompresiu nevyužije vôbec, iný naopak.

EDIT: jedno slovo som použil presne opačné aké som chcel ... už upravené


Naposledy upravil Lapierre dňa 27.02.2010 - 10:22:59, celkovo upravené 1 krát.

25.02.2010 - 22:48:09
00
cau> pokial chces nechodit na doraz na marzoche mozes sa pohrat s hladinami oleja. t.j. zvysit ked dorazas. A potom kompresny ventil pouzit fakt len na jemne doladenie chodu podla podmienok.

KONIEC uz sem nepisem, napisal som tu to iste 5 timi sposobmi ale asi niekto to nepochopil. :headbang:
POsledny krat: ked dam dorazovu olejovu hladinu co mi to pomoze? Len to ze to neplesne tak silno! Ale stale ma to zhodi z biku lebo sa vidla zrazu zastavi.
25.02.2010 - 22:55:53
00
Asi som to trochu prehnal ale vsetky moje prispevky vyjadruju len moje nazory a nie vseobecne platnu pravdu a nikoho tym nechcem poucovat. Ja netvrdim ze to mas zle nastavene ani netvrdim ze je to zla vidlica. Pravdepodobne to pocitovo nastavis tak aby ti to vyhovovalo a to je spravne. Chcel som len trosku nadhodit co je mozne a ako to poladit. Su nazory ze je to jednoducha nedokonala vidlica ale aj ta sa da celkom uspesne poladit a aj ked mozno nebude tak sofistikovana furt ma vyhodu obrovskej odolnosti systemu a potom moznost fakt neskutocne manipulovat s priebehom pruziacej casti. Pokial mas ventil na dofukanie mas poruke 3 nastroje. Zakladnu pruzinu o urcite tuhosti, objem komory nad olejom na zvysenie progresivity pred dorazom a tlak vzduchu v komore ktory ten progresivny koniec dokaze roztiahnut viac do zdvihu a dokaze trosku ubrat aj zo zaciatocnej hojdavosti ked sa to prezenie.
Osobne by som chel RC2fox patronu a tuto pruziacu cast.
>LP keby sa za nejaky zanedbatelny obnos nasla nejak vyradena Floata na pokusy nebudem sa vobec zlostit. :D

edit: zas tie hrubky
25.02.2010 - 23:16:16
00
No o jednej Floate RC2 viem. Je však pojazdná, len treba dávať pozor pri uťahovaní osky (staršie Foxy tam mali ten valček a imbusy a niektorí inteligenti to žiaľ uťahovali na fest, čo už u upínakov nejde, takže tam jeden úchyt je trochu prasknutý). Druhá vada vidlice je, tá vnútorná noha zodratá od bordelu (zanedbaný servis). Dala by sa dohladiť jemným brusným papierom ale jazdiť sa to dá aj teraz. Len teraz koľko je zanedbateľná čiastka? Ale určite by tam bola cena vzhľadom na 36tky veľmi rozumná.

K tomu Marzocchi tlmiču, tiež netvrdím, že je zlý. No pod slovom super si osobne predstavujem inak riešený tlmič. Celkovo vidla môže byť fajn. ;)
(2010 Marzocchi budú pravdepodobne chodiť veľmi dobre ... skúšal som jednu v Brne).
25.02.2010 - 23:21:34
00
Nova RC3 by mala byt asi to o com kazdy ladic sniva. Dokonca ma nastavenie zbytkovej komory riesene zvonku stelovatkom takze sa to da menit on the fly rovno na svahu. No len tie ceny zatial, treba pockat na koniec roku.
25.02.2010 - 23:58:09
00
keyboard_arrow_up