Raz som sa zúčastnil v robote školenia o zvládaní stresu, ktorého súčasťou bol aj cvik zameraný na zistenie tepovej frekvencie po určitom cviku. Ten cvik spočíval v tom, že počas 3 minút trebalo vystupovať a schádzať zo stoličky, pričom raz začnem výstup pravou nohou, potom ľavou. Hore obe nohy vystreš a potom zostúpiš. Po absolvovaní 3 minút si na minútu v kľude sadneš, vydýchaš a po tej minúte si začneš merať tep. Obyčajne, stopneš minútu a odpočítaš. Existujú tam potom nejaké tepové hranice, neviem presne povedať aké, podľa ktorých sa zaradíš do určitej skupiny. Buď si na tom fasa dobre, priemerne alebo totálne zle. Myslím, že pri mužoch bolo úroveň fasa dobre do nejakých 70-80. Mne aj s jedným kolegom, zhodou okolností sa tiež zúčastnil cyklomaratónu Bratislava-Jasná, vyšlo 63-64 tepov za minútu, s čím sa vraj ešte lektorka nestretla. Ale boli kolegovci, čo mali tepy vysoko nad 100.
Samozrejme, záleží aj na tom, kedy si tento test robíš. Keď som si ho skúšal večer o 11 po tom, ako som predtým 2 hodiny ležal pred počítačom, mi vyšlo necelých 50 tepov za minútu. :)
31.12.2013 - 10:50:18
00
Raz som sa zúčastnil v robote školenia o zvládaní stresu, ktorého súčasťou bol aj cvik zameraný na zistenie tepovej frekvencie po určitom cviku. Ten cvik spočíval v tom, že počas 3 minút trebalo vystupovať a schádzať zo stoličky, pričom raz začnem výstup pravou nohou, potom ľavou. Hore obe nohy vystreš a potom zostúpiš. Po absolvovaní 3 minút si na minútu v kľude sadneš, vydýchaš a po tej minúte si začneš merať tep. Obyčajne, stopneš minútu a odpočítaš. Existujú tam potom nejaké tepové hranice, neviem presne povedať aké, podľa ktorých sa zaradíš do určitej skupiny. Buď si na tom fasa dobre, priemerne alebo totálne zle. Myslím, že pri mužoch bolo úroveň fasa dobre do nejakých 70-80. Mne aj s jedným kolegom, zhodou okolností sa tiež zúčastnil cyklomaratónu Bratislava-Jasná, vyšlo 63-64 tepov za minútu, s čím sa vraj ešte lektorka nestretla. Ale boli kolegovci, čo mali tepy vysoko nad 100.
Samozrejme, záleží aj na tom, kedy si tento test robíš. Keď som si ho skúšal večer o 11 po tom, ako som predtým 2 hodiny ležal pred počítačom, mi vyšlo necelých 50 tepov za minútu. :)

Takže, keď má niekto po takomto cvičení nameraný tep 0, je na tom podľa tých tepových hraníc fasa dobre, ale pravdepodobne sa už z toho asi tešiť nebude ;) .
31.12.2013 - 16:37:02
00
Len neprestavaj to chce iba kondiciu a tu ziskas pri častom bicyklovani. U mňa kopce su už vekom ale nevzdavam to :) f

len neviem ci pri takych vysokych tepoch sa oplati nahanat kondicku,ci tu uz nejde o zdravie...
02.01.2014 - 10:29:12
00
Kľudový pulz mi klesol za rok z 55 na 50...
02.01.2014 - 11:05:07
00
Rochel nemyslel som naháňať kondicku při vysokom tepe ale postupne zvyšovat a naháňať km. Ide o objemy , potom pride aj dobrý tep.
02.01.2014 - 11:29:08
00
Rochel nemyslel som naháňať kondicku při vysokom tepe ale postupne zvyšovat a naháňať km. Ide o objemy , potom pride aj dobrý tep.

ked ja tie tepy mam stale vysoke,pri kludnej jazde po rovine idem na 135-155 ...kopec aj 180 tepov..nebikujem vela za dva roky co ma to zacalo bavit som najazdil len 5000km,na zaciatku mi islo srdce vyskocit,postupom casu sa to zlepsovalo,uz som nepocul to busenie...asi pred 3 mesiacmi som si kupil sporttester a tam som zhrôzou sistil ze,aj ked nepocujem to busenie aj tak ficim na dost vysoke otacky.....takze neviem ci sa tie tepy daju este znizit...je to vôbec este zdrave ist na take vysoke tepy alebo ten bike mam zavesit na klinec?
04.01.2014 - 08:14:29
00
a co tak spomalit
04.01.2014 - 09:16:15
00
ked ja tie tepy mam stale vysoke,pri kludnej jazde po rovine idem na 135-155 ...kopec aj 180 tepov..nebikujem vela za dva roky co ma to zacalo bavit som najazdil len 5000km,na zaciatku mi islo srdce vyskocit,postupom casu sa to zlepsovalo,uz som nepocul to busenie...asi pred 3 mesiacmi som si kupil sporttester a tam som zhrôzou sistil ze,aj ked nepocujem to busenie aj tak ficim na dost vysoke otacky.....takze neviem ci sa tie tepy daju este znizit...je to vôbec este zdrave ist na take vysoke tepy alebo ten bike mam zavesit na klinec?

v pohode jazdi dalej.. na začiatok sezony viac cestu a udržuj sa okolo 140-145 ked chytiš kondičku jemne to pojde dolu.. ras za čas si supni nejaký kopec, kde si davaj 3-5x 30s intervaly uplne po hranu 180.. ale predtým sa dobre rozjazdi.. uvidíš v lete ako ti pojde...
04.01.2014 - 12:18:37
00
ked ja tie tepy mam stale vysoke,pri kludnej jazde po rovine idem na 135-155 ...kopec aj 180 tepov..nebikujem vela za dva roky co ma to zacalo bavit som najazdil len 5000km,na zaciatku mi islo srdce vyskocit,postupom casu sa to zlepsovalo,uz som nepocul to busenie...asi pred 3 mesiacmi som si kupil sporttester a tam som zhrôzou sistil ze,aj ked nepocujem to busenie aj tak ficim na dost vysoke otacky.....takze neviem ci sa tie tepy daju este znizit...je to vôbec este zdrave ist na take vysoke tepy alebo ten bike mam zavesit na klinec?

2 slova - zatazovy test...
04.01.2014 - 22:17:26
00
Včera poobede bol u mňa môj oco a len tak zo srandy chcel skúsiť "tepomer" s hodinkami (hrudný pás z mojej SIGMY) lebo má problém s vysokým krvným tlakom a jeho kľudový tep bol okolo 130 :o takže aj tep má na .... síce sme už mali pár štamprlíkov domoviny v sebe ale aj tak je to veľa (u mňa to bolo cca 80)
04.01.2014 - 22:28:58
00
tak to je docel masaker 130.. v bežnom klude nie hybernacii gaučovej tak 70-80..
moja žienka ma tiež problem z tlakom a ma to posunute od 100 ... pri výkone hned vyskoči na 160 a viac
04.01.2014 - 22:41:53
00
rochel... tak ako píše stax, treba si dať spraviť záťažový test. Ja to mám za sebou, na určitý čas som musel prestať bicyklovať, teda aspoň kopce. Mne zistili problém s tlakom a zátaž ktorú srdce dostáva pri jazde hore-dole (MTB) ma dostávala do hodnôt pre mňa nebezpečných. Chce to trpezlivosť, spolupracovať s lekárom a bude to dobre. Teraz už beriem lieky 6-7 rokov a jazdím bez problémov ... Keď ale cítim že to dnes nepôjde tak to proste nesilim a idem si svoje tempo.
05.01.2014 - 09:06:14
00
Kedysi pred 25-timi rokmi som " takmer vrcholovo" trenoval. V zime pocas pripravy nam trener velmi casto kontroloval tepy a poklesy tepu po minute. Uz vtedy bolo zname, ze kludovy tep dospeleho cloveka nad 90, znamena ze nieco nie je v poriadku. Myslim, ze od vtedy sa v tomto smere nic nezmenilo. Vo svojej sportovej "kariere" som mal najnizsi kludovy tep 36 asi vo veku 22 rokov. Maximlny 189. Raz som sa vybral bikovat aj napriek zacinajucej chorobe a moje tepy vyskocili nad 200!!!. Teraz ked som v "najlepsich" rokoch :lol: :lol: :lol: (takmer 50-tka na krku) sa moj kludovy tep rano pohybuje v rozmedzi 40-44 a maximalny tep postupne vekom klesol na 175-178. Minutovy pokles tepu po hodine spineru pri priemernom tepe 135, klesne o 35-40 tepov na 95-100 tepov. Rochelovi odporucam nechat si urobit zatazovy test, alebo aspon vysetrenie na kardiologii, lebo ten jeho kludovy tep je velmi vysoky. V tomto mam ja vyhodu, lebo kazdorocne musim absolvovat preventivne prehliadky od kozneho, cez ORL, ortopediu, ocne, spiromertriu,neurologiu az po kardiologiu. Je to otravne cely den chodit po vysetreniach, ale na nieco je to dobre.
05.01.2014 - 10:32:10
00
sedim tu na gauci, robim na compe a mam 60...a to nie som fit. pri takej vysokej kludovej tepovke to chce naozaj navstivit pre istotu lekara.

inak minimalny som si rano nameral 36, teraz v zime je to okolo 44-46, maximalny 207 kedysi davno na XC v Turcianskych ( ale to sme este boli mladi a pekni :) )
05.01.2014 - 15:35:48
00
Matt ty mas riadne rozpatie :) mne sa kludovy hybe v lete 45-47 (v zime cca o 5 viac), maximalka 205, ked som mal 17 rokov tak som sa dokazal vyzmykat na 212 (teraz by to uz asi bolo na infarkt :D), ale to som uz videl sem tam nejake biele hviezdicky, to asi nema so zdravou cyklistikou uz nic spolocne :D
05.01.2014 - 15:50:56
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo / Športové hodinky)
keyboard_arrow_up