Mlok z mojich 18 ročných skuseností s MTB sedlal som za tie roky kadečo ma sklon aj dlžka predstavca vylyv na stupavosť.V tom čo pišeš máš aj ty kus pravdy ale nie vo všetkom stebou súhlasím.Nechce sa mi pisať elaboráty ale pevne verím že raz bude priležitosť sa stretnuť a v pohode pokecať.
Pišeš: "Ale pokud je dobrá geometrie kola a třeba navíc ještě snižování zdvihu vidlice, tak takový extrémní předklon není nikdy potřeba."
Plne súhlasim ale ruku na srdce koľko ludí ma bike s dobrou geometriou prave na nich?Kolľko ludí ma znižovanie vidlice?To že sklon a aj dĺžka predstavca má vyplyv na stupavosť som pisal všeobecne lebo to pokrýva 70-80% populácie čo bikujú.Samozrejme su aj špecifické situácie ked na to naozaj až tak moc nezaleži.Aj tak je najdoležitejšia technika jazdca a potom ostané aspekty.Pevne verím že sa rozumieme
10.10.2008 - 12:34:10
00
Mlok...fajn, všetkému rozumiem.

A prečo mi to ponorenie zadnej stavby tak vadí. No jednoducho. Mám bike celkom dobre nastavený. Tým mám na mylsi ako posed, tak ja rajdy a všetko s tým spojené. Pri výšlape pri otvorenom tlmiči (bavíme sa o šlapaní v sedle) a ponorení zadku stane to, čo je aj logické, že sa mi skráti vzdialenosť sedlo-pedále a tým aj viac pokrčia nohy. Samozrejme sa značne oslabí ako kruhové šliapanie, tak aj samotná sila vyvíjaná na pedále. Zadok sa posunie značne vzad a predok, nie len, že je odľahčený a má potom tendenciu sa zdvíhať, dokonca sa aj predĺži posed a to už tiež nie je nič moc. No jednoducho normálne veci, ktoré si vieme všetci predstaviť, keď sa predĺži a zníži posed.
A to je presne to, čo mi vadí.
A možno je to tým, že nemám až takú pohodlnú riť a nejaká tá rana do zadku od kameňa, či koreňa pri LO tlmiči nie je až taká neznesiteľná.


Nezaregistroval jsem co máš za fulla, ale vzdálenost sedla od pedálů se ti snad proboha nemění, ne? Tohle má jen velmi málo atypických fullů jako Maverick, pak nepatrně i-drive (ale u toho je to v podstatě zanedbatelné, takže ten bych ani nepočítal). A pokud se ně nějakém fullu opravdu mění vzdálenost sedla od pedálů, tak aspoň já na tom nemůžu vůbec jezdit, mě to vadí hrozně a to úplně všude, stačí rovina.

A to ostatní co popisuješ, to je přesně ta negativní změna geometrie, kterou řeší snižování vidlice. Já jsem na to také dost háklivý a tedy i v situacích, kde není výjezd prudký nějak moc (a tedy nebyl by žádný problém to vyjet na plný zdvih vidlice), tak stejně snižuju vidlici na 120mm (tedy jen tak akorát na dorování geometrie) nebo přepnu tlumič na Push platformu. Také nerad šlapu kvůli negativní změně geometrie fulla ve výjezdu moc před sebe a nemám rád ani když se mi příliš kvůli změně geometrie zvedá špička sedla.
Když jsem jezdil ještě 100mm (se kterými jsem kdysi před několika lety začínal) zvdvihu, tak jsem ale tyhle problémy neměl vůbec a snižování zdvihu vidlice nepotřeboval. Až s narůstajícím zdvihem se to zhoršuje.
10.10.2008 - 12:36:10
00
Mlok...tento.

Prílohy:

SNC14012.JPG
SNC14012.JPG 393.21 KiB thumb_up0thumb_down

10.10.2008 - 12:40:07
00
ponorení zadku stane to, čo je aj logické, že sa mi skráti vzdialenosť sedlo-pedále a tým aj viac pokrčia nohy.

X-Race + Tvoja riťka :arrow: Heňo húpač
hehe
10.10.2008 - 12:42:26
00
Mlok...teraz som si uvedomil. S tým krčením nôh je to nezmysel. Ale veď posúď.
Turbi...život bez mojej riti si nevieš ani predstaviť, čo? :)
10.10.2008 - 12:44:45
00
Mlok...teraz som si uvedomil. S tým krčením nôh je to nezmysel. Ale veď posúď.
Turbi...život bez mojej riti si nevieš ani predstaviť, čo? :)


nee to on rád :lol:
10.10.2008 - 12:47:58
00
Mlok z mojich 18 ročných skuseností s MTB sedlal som za tie roky kadečo ma sklon aj dlžka predstavca vylyv na stupavosť.V tom čo pišeš máš aj ty kus pravdy ale nie vo všetkom stebou súhlasím.Nechce sa mi pisať elaboráty ale pevne verím že raz bude priležitosť sa stretnuť a v pohode pokecať.
Pišeš: "Ale pokud je dobrá geometrie kola a třeba navíc ještě snižování zdvihu vidlice, tak takový extrémní předklon není nikdy potřeba."
Plne súhlasim ale ruku na srdce koľko ludí ma bike s dobrou geometriou prave na nich?Kolľko ludí ma znižovanie vidlice?To že sklon a aj dĺžka predstavca má vyplyv na stupavosť som pisal všeobecne lebo to pokrýva 70-80% populácie čo bikujú.Samozrejme su aj špecifické situácie ked na to naozaj až tak moc nezaleži.Aj tak je najdoležitejšia technika jazdca a potom ostané aspekty.Pevne verím že sa rozumieme


Jasně, já také netvrdím, že to někdy vliv mít nebude. V tom jednom příspěvku jsem upřesňoval, že to platí především pro to stejné kolo a rozdílné představce.
A pak samozřejmě pokud není ani snižování zdvihu vidlice, ani vhodná geometrie, tak máš pravdu a vliv představce velký být může, protože v takových případech ani maximální předklon a práce s těžištěm nemusí stačit pro výjezd.
Já jsem na 4 svojich kolech, co jsem jezdil postupně přecházel na kratší představce, takže 4x jsem si dlouhodoběji tohle také ověřoval na stejném kole. Nejdřív to bylo před více lety, když jsem postupně přecházel na kratší představce a trošku jiný posez. A pak v poslední době u více mojich kol, kdy jsem koupil kolo s delším představcem (už jsem věděl, že budu chtít kratší, ale v některých případech to nešlo při koupení rovnou vyměnit, tedy chvíli jsem ho vždy otestoval než vyměnil).
Na MTB jinak jezdíš o trošku déle než já. Na kole sice jezdím od malička a to pořád bez přerušení (maximálně jsem sem tam nějaký rok najel méně, třeba jen 2tis. km), tak od 5 let (už tak v 10 letech jsem míval kolem 2,5-3tis. km ročně, dříve jsem to neměřil, ani nebylo čím tenkrát), prvního bika jsem měl ale až v 17ti, tedy před 15 lety.

Jinak osobní setkání by bylo určitě super a to tady s více lidmi a osobně se dá spousta věcí vysvětlit a vyříkat navzájem lépe.
10.10.2008 - 12:50:19
00
Veru Heňo, nič sa Ti neskracuje, iba červík v galotách pri tlačení na prostatu. hehe
Roman Tz ako srátch určite víš čo a ako. hehe
10.10.2008 - 12:51:33
00
Mlok...teraz som si uvedomil. S tým krčením nôh je to nezmysel. Ale veď posúď.


Vzdálenost sedlo-pedály se Ti samozřejmě nemění. Sám přeci vidíš, že střed je na pevné části rámu a to na stejné co sedlová trubka.
Aby se ta vzdálenost měnila, tak střed musí být s hlavním rámovým trojúhelníkem (nebo v některých případech jiným patvarem) spojen přes nějaký čep a ne přímo.
Na přiloženém modelu je to pěkně vidět, jak střed je už na části přijené na hlavní rámový trojúhelník přes čep a vůči němu se pohybuje, tedy i vůči sedlu.

Prílohy:

maverick.JPG
maverick.JPG 129.79 KiB thumb_up0thumb_down

10.10.2008 - 12:56:12
00
Plne súhlasim ale ruku na srdce koľko ludí ma bike s dobrou geometriou prave na nich?


Tady máš pravdu, že poměrně dost lidí vhodnou geometrii nemá. Ono i když si někdo nechá poradit a něco před koupením vyzkouší, tak zcela ideální geometrie se hledá dlouhou dobu a je to o ladění detailů.
Já třeba zcela ideální gemetrii pro moje potřeby mám až na současných třech kolech, co jezdím. Další 2 kola předtím byla už velmi dobrá s geometrií, ale pár mm tu, pár mm tam k ideálu chyběly.
A první biky jsem měl s dost špatnou geometrií, ale ne že bych si tak vyloženě špatně tenkrát vybíral, ale kvůli mojí atypický postavě (normálně dlouhé nohy na mojí výšku a extrémně krátký trup a ruce) a tenkrát nejprve pevné vidlice a pak odpružené s miniaturním zdvihem (oboje velmi nízké) jsem měl problém dostat řídítka dostatečně vysoko na sportovním HT. Vlajdy s vyšším zdvihem také tenkrát běžně dostupné nebyly, takže jediné co se dalo použít byl představec s hrozným úhlem typu 45st, ale ani to nestačilo a ještě je to hnus.
Teď zase na vyšších zdvihách mají opačný problém velmi malé postavy, kteří potřebují dostat řídítka zase co nejníže (aby je neměli o 10cm výše než sedlo).
10.10.2008 - 13:07:29
00
suhlasim
10.10.2008 - 13:21:15
00
prvního bika jsem měl ale až v 17ti, tedy před 15 lety


... takže mloky sa dožívajú rovnakého veku ako priemerné tulene (ja už som taký preexpirovaný) a predbežne o máličko viac ako krokodíly? :twisted:
počkaj, anatomicky vzato: "normálně dlouhé nohy na mojí výšku a extrémně krátký trup a ruce" - ale ak máš na svoju výšku normálne nohy a krátky trup, tak kde ten zvyšok chýbajúcich proporcií doháňaš? na hydrocefale? rozumieš, buď máš dlhé nohy krátky trup alebo opačne... hlava je v podstate zanedbateľná
10.10.2008 - 13:56:24
00
... takže mloky sa dožívajú rovnakého veku ako priemerné tulene (ja už som taký preexpirovaný) a predbežne o máličko viac ako krokodíly? :twisted:
počkaj, anatomicky vzato: "normálně dlouhé nohy na mojí výšku a extrémně krátký trup a ruce" - ale ak máš na svoju výšku normálne nohy a krátky trup, tak kde ten zvyšok chýbajúcich proporcií doháňaš? na hydrocefale? rozumieš, buď máš dlhé nohy krátky trup alebo opačne... hlava je v podstate zanedbateľná


Mám dlouhý krk a ten trup není až tak extrémně krátký (ten tedy jen trošku kratší), to hlavně ty ruce (hrál jsem jeden čas basket a docela mi štvalo, že stejně vysocí dosáhli často o téměř celou dlaň výše (nejvíc z toho dělaly ty ruce a něco ten trup, tedy o trošku níže položená ramena na tu výšku).
10.10.2008 - 14:12:12
00
Mlok áno tie minumálne zdvihy veľmi dobre poznám začínal som na Manitou I cez Manitou 3 čistý elastomer 2-3 cm zdvihu až po 140 cm a teraz mám zese na jednom Manitou 4 zdvih tak 3 cm :mrgreen: A na Garde som v podstate zistil že mi odpruženu vidlu ani "netreba "nakoľko v jednom zjazdiku som mal vidlu zamknutú a došiel som na to až dole :mrgreen:
10.10.2008 - 14:36:43
00
Rasťo ty si proste trt skoro ako ja. Šak aj bicygl si po mne opakoval. hehe
10.10.2008 - 14:48:08
00
keyboard_arrow_up