a btw. grafy su sice pekna vec, ale prax v terene je zas uplne o niecom inom, pokial clovek nevyskusa, tak sa moze len domnievat...
11.10.2008 - 20:01:35
00
takze po dnesnom spolocnom vyjazde s Noise (TREK fuel) a ja na mojom LP ZESTY mozem cestne prehlasit, ze som nepostrehol vyrazne pohupovanie pri pedalovani a prudkom stupani (pohupovanie je tak minimalne ze je zanedbatelne), v prudkom stupani som si prilozil prst na tlmic (btw.Fox float R-propedal od vyrobcu) na miesto kde sa piest zatlaca do komory a zistil som, ze pri normalnom kruhovom slapani v sedle chodi dnu a von max.2mm, takze je to uplne zanedbatelne, neviem ako to inziniery z LP dosiahli, ale ich system naozaj funguje, je mi jasne, ze keby som isiel zo sedla tak je to uplne o inom, ale na fulle treba jazdit v sedle, zo sedla uz nepomoze ani Fox float RP23 a navyse to co sme dnes s Noisom dali si ani len neviem predstavit, ze by som mal pod ritou nejake HT, este teraz by som sa asi triasol, takze ja som zo Zesty nadmieru spokojny :wink: hore sa driape rychlo a dole este rychlejsie...

V tomto by som uplne nesuhlasil :twisted: aj ked je pravda ze sa to trchen hybe ale to je take hybanie ktore iba pomaha prekonavať prekazky a nehadze ti zadne kolo do stran
11.10.2008 - 20:11:19
00
Robbika má pravdu - mali sme pár naozaj strmých stupani a veru nemôžem povedať, že by som sa nejak pohupoval a ani predné koleso mi nenadvihovalo - taký problém som mal, ked som mal na skúšku založený kratší predstavec.
Za seba môžem prehlásiť, že už by som HT nechcel!!! :twisted:
11.10.2008 - 20:13:32
00
a nehadze ti zadne kolo do stran[/quote]

tak tomuto ja nerozumiem :oops:
11.10.2008 - 20:14:51
00
Ked prejdes na vyslape s HTčkom po kameni tak ti ho vacsinou hodi do strany ale Fullik ti ho pekne prepruzi
11.10.2008 - 20:16:59
00
Ked prejdes na vyslape s HTčkom po kameni tak ti ho vacsinou hodi do strany ale Fullik ti ho pekne prepruzi


s HT mi je to jasne, ale ja som mal na mysli, ze ked mas na fulle namiesto tlmica Fox float R tlmic Fox float RP23 tak sa ti to zo sedla bude hojdat tak ci tak, urcite o nieco menej ako na R ale myslim ze ten rozdiel bude minimalny
11.10.2008 - 20:22:55
00
a btw. grafy su sice pekna vec, ale prax v terene je zas uplne o niecom inom, pokial clovek nevyskusa, tak sa moze len domnievat...

graf ti dokáže objasniť aj to čo nedokážeš popísať slovami :wink: ako u zadnej stavby biku tak u vidlice ... to čo cítiš v praxi je subjektvny názor ktorý môže byť u kždého trohu skreslený ... záleži od toho čo komu vyhovuje. Samozrejme patria k tomu aj subjektívne pocity ... ale grafy by som neodsudzoval

no a k pohupovaniu biku zo sedla > to zas závisí od konštrukcie rámu a od pedalkicku ... biky s pedalkickom až také hojdavé ani zo sedla nebudú pokým však zaberáš do pedálov silou .. ak si len po stojačky vyšlapuješ zo strany na stranu tak je jasné že sa bude bike hojdať ... vlastná skúsenosť pri dlhých asfaltových stúpaniach keď zamknem vidlu a idem zo sedla a šlapem do pedálov silou, zadná stavba stuhne a nehýbe sa takmer vôbec > samozrejme pri šprinte zo sedla nedočiahnem na tlmič aby som prikladal prst ... ale necítim že by som šiel na fulle ... samozrejme v teréne je to iné ale aj tak nemôžem povedať že by bol X-control húpavý ... a to jazdím teraz na tlmiči so SAGom cca 25% aby využíval zdvih. Rozdiel bude asi aj v tom že ja mám 100mm 8)
11.10.2008 - 20:28:33
00
samozrejme ze grafy neodsudzujem, len si myslim, ze beznemu bikerovi (amaterovi ako som ja) toho vela nepovedia pokial nesadne na bike
11.10.2008 - 20:40:12
00
stačí sa naučiť ich čítať a vieš čo máš od biku očakávať už ped prvou jazdou ... a prakticky ti to môže pomôcť pri výbere biku 8)
11.10.2008 - 20:41:35
00
stačí sa naučiť ich čítať a vieš čo máš od biku očakávať už ped prvou jazdou ... a prakticky ti to môže pomôcť pri výbere biku 8)


vidis... ale to by som uz nebol amater :) ale dost OT kazdopadne povazujem Mloka za borca, ktoreho prispevky aj nieco hovoria
11.10.2008 - 20:57:14
00
Teda prikladať prst na tlmič,aby som zistil či je bike húpavý to čo je za sprostosť :roll: ,to že sa tlmič pohybuje znamená,že spracováva nerovnosti samozrejme pokiaľ to nie je na úplne rovnej asfaltke,takže sa mi zdá,že dosť ľudí si myslí,že keď sa tlmič pohybuje pri jazde do kopca,tak bike je húpavý,čo je somarina :wink:
12.10.2008 - 08:34:33
00
len pre info, bolo to na asfaltke, neviem ci by si dokazal stupat po kamenistej lesnej ceste s jednou rukou :roll:
12.10.2008 - 08:53:01
00
vidis... ale to by som uz nebol amater :) ale dost OT kazdopadne povazujem Mloka za borca, ktoreho prispevky aj nieco hovoria


Číst grafy ale není žádná věda (tedy především u vidlic), to se po vysvětlení může za půl hodinky naučit každý. Pak stačí pár srovnání z praxe s grafem, tedy když si projedeš pár konkrétních vidlic, ke kterým máš i graf.
A pak už není problém se dostat do fáze, že koukneš na graf a přesně už víš, jak se vidlice bude chovat po pružící stránce, aniž bys ji vůbec viděl. Samozřejmě z grafu nepoznáš tlumící část (tedy něco málo ano, jak třeba vliv komprese na citlivost), ale v tlumení se slušné vidlice na trhu liší minimálně. V podstatě u vidlic do 140mm zdvihu jsou u těch, co mají fungující tlumení jediný rozdíl a to ten, že buď nemá high speed expanzi (třeba všechny RS) nebo ji má (většina Manitou, ty s tpc a tpc+ a Foxky kromě Rkových verzí).

U zadní stavby je to už mnohem komplikovanější a takhle snadno jako u vidlic to nejde. Jednak jsou tam průběhy mnohem rozmanitější a pak je to kombinace s tlumičem, který to ještě zásadně ovlivní a pak se přidávají další faktory jako pedalkick. A ještě navíc není tak snadné z průběhu lev. ratio někdy odhadnou chování u některých méně používaných průběhů.
A u tlumičů to komplikuje ten problém, že je nikdo nechce měřit (jejich průběh) jako u vidlic. A doma si tlumič narozdíl od vidlice nezměřím. Mám jediný test bike magazinu z roku 2004, kdy je ještě měřil. Aspon, že bike magazin měří komplet celé stavby včetně tlumiče a když k tomu samému kolu je model zadní stavby, tak z toho jde odhadnout průběh tlumiče. Plus samozřejmě znám některé tlumiče velmi dobře z praxe a vím tedy jejich průběh. Ale u tlumičů, které neznám se dá nepřímo odhadovat průběh jen velmi orientačně.
Kdyby existovaly změřené průběhy více tlumičů, bylo by to jednodušší.
U fullů je potřeba mnohem více praxe pro správnou interpretaci modelů.
13.10.2008 - 08:26:58
00
dik :wink: islo mi hlavne o tu zadnu stavbu
13.10.2008 - 09:28:22
00
p.s. pomer odozva na šlapanie/komfort bude myslím u Zestyho pre mňa vyhovujúci ( aj pedalkick by mal vyhovovať )

Toto mi nedalo necitovať, keď som to už našiel :lol:
01.09.2009 - 20:43:20
00
keyboard_arrow_up