Na cesťáku v daždi - čo si obliecť - 1. časť

Na cesťáku v daždi - čo si obliecť - 1. časť

thumb_up51thumb_down 17 komentárov

cepooo 13.11.2019   Dazd Ochrana Bundy Tretry Oblecenie Cestna Cyklistika Zima Jesen Rady Jar Obuv

Ako radšej nepchať igelit do ponožiek a ďalšie tipy na jazdenie za mokra a v daždi hlavne na cestnom bicykli.

 

Nie je mokro, ako mokro. Iné je jazdiť počas letného teplého dáždiku, iné byť premočený počas februárového švihu. Tiež záleží, či do mokra už vyrážame, alebo nás to proste niekde chytí. Ako sa s dažďom na bicykli vysporiadať, rozdelím na rady ohľadom oblečenia cyklistu, pozrieme sa čo s bicyklom a skúsim opísať svoje skúsenosti s jazdou po mokrých cestách. Dnes začneme oblečkom.

Teplo a mokro


Na úvod rada, čo sa bude dodržiavať najľahšie, lebo znie: nerobiť nič. Pokiaľ nemusím riešiť zimu, tak s vodou nebojujem, neobliekam na seba ďalšie oblečenie. Keď sa jedná o teplý letný dážď, tak v nepremokavých veciach by sme sa len viacej potili a keď pršať prestane, čím menej oblečenia, tým skôr človek vyschne.

Ak v lete do dažďa vyrážam, tak maximálne dám nejaký olej na pokožku, alebo mastný krém na nohy, nech sa impregnujem. Ak by bolo na štarte predsa len chladnejšie, tak sa dá použiť aj hrejivka. Ak však používate aj krém na sedacie partie, tak veľký pozor na poradie, v akom aplikujete tieto krémy. Poďme sa pozrieť na to, keď sa pre zimu už v krátkom vydržať nedá.Zima a mokro


Po prvom zmoknutí sa ľudia vyberú do predajne a chcú si kúpiť nejakú pláštenku pre takéto prípady. Často si vyberú takzvanú “neprefučku”, t.j. malú, dobre zbaliteľnú bundu do zjazdov. Tieto ľahké bundičky sú výborné núdzové riešenie proti vetru a chladu, ale vody moc nezadržia. Opačným variantom ochrany je čokoľvek vyrobené z igelitu, na spôsob pršiplášťa. Vodu zadrží na 100 %, ale oboma smermi.

Ako núdzové riešenie super, pre dlhšiu jazdu nevhodné. Jazdec sa v igelite rýchlo spotí. A preto, ak je treba zabezpečiť vodeodolnosť a zároveň odvetranie tela počas výkonu, je to poriadna výzva pre výrobcov. Funkčné materiály však napredujú a dnes sú už na trhu kvalitné bundy, ktoré takto fungujú. Hľadať treba produkty, ktoré sú prioritne vyrobené pre ochranu pred vodou.

Vo vývoji pomáhajú aj profíci, ktorí jednoducho v daždi počas pretekov jazdiť musia a aj vďaka nim sa dnes myslí na také detaily, ako žliabky na rukávoch pre odtekajúcu vodu. Nevýhoda takýchto búnd je cena, ktorá zodpovedá potrebnému vývoju a výrobe. Lacné skratky v tejto oblasti nepoznám. Prechodné bundy je kategória v shope, kde si nejakú “rain jacket” pre seba môžete vybrať.Nohy


Pocit tepla a komfortu do veľkej miery súvisí práve s našimi chodidlami. Že je to miesto, ktoré premokne medzi prvými, pozná každý, kto už mal s dažďom česť. Riešenie pomocou igelitu v tretrách alebo v ponožkách sa mne osobne moc neosvedčilo. Igelit nedýcha, ale to by sa dalo ešte prežiť, ale horšie je to, že do igelitu pri väčšej dávke vody zvrchu zateká. Toto platí aj o návlekoch, ktoré deklarujú nejaký vodný stĺpec. Ako v celku fungujúce riešenie vidím gumené návleky, ktoré však treba obliekať nad členkom na holú kožu.

Ak ich vytiahneme nad "čapáky" (dlhé nohavice) alebo z nich trčia ponožky, to je to miesto, kadiaľ sa voda dostane dnu. A potom začína rybníček v tretrách. Pri gumených návlekoch ich odporúčam po použití umyť a následné použiť púder na ich vnútro, aby sa nezlepili. Bez tohto malého fígľa sa stáva z obliekania nervydrásajúci úkon. Kto púdruje, ten potom ne... nadáva. Poteší aj cena a výdrž. Mne tieto gumáče držia už 2. rok. Pre jednoduchšie hľadanie pridávam odkaz do shopu.Ak sa nebavíme vyslovene o veľkom daždi, tak pre zimné jazdenie po znečistených asfaltkách od posypu a vo vlhku odporúčam zimné tretry. Ich kúpu som roky odkladal a používal letné tretry a návleky a prípadne v nich aj alobal a podobné zateplenia. Musím povedať, že tepelnému komfortu zimnej topánky sa nič nevyrovná a statočne odolávajú aj striekajúcej vode. Takto investovaná stovka poslúži roky.Končatiny


Ak máme bundu do dažďa, o ruky máme postarané. Na spodnú časť tela dnes existujú výrobky, ktoré majú výbornú termoreguláciu a zároveň aj určitý stupeň vodeodolnosti. Treba povedať, že čapáky, ktoré by mali vlastnosti rain jacketu nepoznám, ale dôležitejší je asi trup. Nohy znesú viac.

Dobré skúsenosti mám s materiálom od Castelli s názvom NANO FLEX. Neplatená reklama, spomínam, lebo osobne poznám. Výborné sú rukávniky, nohávniky a aj celé dlhé nohavice. Nejde úplne o produkt do dažďa, ale na prskajúcu vodu a mrholenie sú výborné.Rukavice


V zime to je s rukavicami a cyklistikou ošemetné. Nájsť vhodnú hrúbku do správnej teploty nie je ľahké. Tým, že ruky, dlane pri jazde na bicykli nepracujú ako iné časti tela, ľahko zachladnú. A keď sa pridá voda, zachovať komfort je ešte ťažšie.

Vlastním asi 5 párov teplých rukavíc od pletených až po poriadne zateplené. Keď by som však chcel vyrážať do zimy a zároveň dažďa, prikúpiť by som musel ďalšie a to buď pogumované, alebo z neoprénu. Zlatý trenažér v zime.Hlava


Ak sa pozriete na mokrý štart pretekov, kopec profíkov štartuje bez okuliarov. Je to dané tým, že po krátkom čase striekajúca voda od zadných kolies súperov okuliare zašpiní tak, že nič nevidíte. Riešením je ísť do úniku, nech od súperov nič nestrieka. Logická je voľba čírych skiel. Reálne však cyklista skončí so zloženými okuliarmi, lebo nič cez ne nevidí. Ak už máte sklá zašpinené, neodporúčam ich utierať ani rukami, ani rukavicami. Film jemného piesku a nečistôt vám poškriabe sklá. Pomôže poriadne opláchnutie pod tečúcou vodou.

Pri čapiciach sa dá zvoliť variant do tepla, keď klasická čapička so šiltom pomôže hlavne proti striekajúcej vode. Viac do očí posunutý šilt a sklonená hlava funguje dobre a vy v tejto polohe sledujete koleso pred vami a prúd vody končí na šilte. Vo väčšom chlade pomôže nepremokavý návlek na prilbu, ideálne ak v zadnej časti umožňuje aj vetranie.Materiál


Fakt, že látky z umelých vlákien schnú rýchlejšie ako prírodná bavlna, poznáme každý aj z toho, ako rýchlo sa veci usušia po praní na sušiaku. Výnimka je špeciálna vlna s názvom Merino. Musím povedať, že funguje výborne. Má unikátne vlastnosti. Takáto vlna celkom dobre izoluje aj vlhká, pomerne rýchlo schne a po prepotení nezasmradne ako umelina.

Merino spomínam ako všeobecne výbornú alternatívu spodnej vrstvy, nie len v daždi. Pozor, nie každá zmienka o merine znamená, že sa jedná o kvalitný produkt. Dôležité je množstvo, v akom bolo použité a jeho kvalita. Lacné varianty v tomto prípade nefungujú, aj keď má produkt slovo merino v názve.Údržba


Pod týmto slovom myslím starostlivosť o oblečenie a tretry. Platí pravidlo, že správna údržba predĺži životnosť vecí a dlhšie zachová ich špecifické vlastnosti. Tretry treba poriadne vysušiť. Ideálne hneď. V lete je najlepší prúdiaci vzduch a slnko, v zime napchané noviny, ktoré vstrebávajú vlhkosť a radiátor, alebo aj fén. Len pozor na príliš blízke umiestnenie plastových častí pri féne, nech si ich neroztavíte.

Ja som si na tretry kúpil sušič topánok/lyžiarok, takzvaný “teplouš”. Používam ho aj po trenažérovaní na prepotené tretry. Oblečenie treba prať na športových programoch práčiek a použiť špeciálny prášok na športové veci. Ak stačí, špeciálny “rain jacket” ani neprať, len opláchnuť vo vani a nechať vyschnúť. Takto dlhšie vydrží jeho vodeodolná funkcia.

Na úvod som si myslel, že to bude na jeden článok a bude dosť miesta aj na rady ohľadom bicykla a jazdeckého štýlu na mokrých cestách. Nejako som sa rozpísal a tak pre prehľadnosť to radšej rozdelím. Veľmi sa teším, ake vychytávky oblečenia do dažďa fungujú vám a dúfam, že sa s nimi podelíte.

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Oblečenie a batohy ~ Bundy a vesty ~ Prechodné bundy)

Komentáre

TTBiker 13.11.2019 (17:31)

thumb_up19thumb_down


Ked pršý je najlepšý sedzet doma pri kachlách.

 
slobodaj 14.11.2019 (08:43)

thumb_up5thumb_down


Gumové návleky na tretry Velotozé sú skvelé. Ako jediné naozaj nepremoknú. Jediným nedostatkom je ,že aj pri poctivej(púdrovej) údržbe po cca 3. sezóne svoju púť končia nakoľko ten latex z ktorého sú vyrobené sa proste rozkladá . Postupne sa začnú trhať pri navliekaní a v ohybe členok/piehlavok. Mám ich v 4 farbách a prvé dva páry už sú na vyhodenie.
Avšak za tú cenu sa aj tak oplatia.
Pripomínam naozaj je nutné vykonávať údržbu(púder).

 
GaliPet 13.11.2019 (19:42)

thumb_up3thumb_down


Ja sa dažďu, ak sa dá, vyhýbam. V neistom počasí si spravidla pribalím čiastočne vode odolnú bundu. Na pretekoch v letnom období si dám igelitku pri rozjazďovaní ale štartujem už bez akejkoľvek vodnej ochrany. Pri slušnom tlačení do pedálov dokážem vyrobiť si dostatok telesnej teploty i v mokrom drese. No raz sa mi pritrafilo, že sme chytili búrku s ľadovcom vo výške nad 1200 m/n/m a nasledoval dlhočizný zjazd. Chytil som takú triašku, že sa ma držala ešte zo dve hodiny po príjazde do cieľa. Od tej doby, pri neistom počasí, nosievam v zadnom vrecku niečo proti dažďu aj pri pretekoch.
Autor článku, musím poznamenať že dobrého, pýta sa v jeho uzávere, aké máme vychytávky proti dažďu. Ja spravidla, pri bežných jazdách mám v podsedlovej kapsičke igelitové pončo z Teska. Stálo to tuším 1,5 € a v zloženom stave to zaberie asi toľko miesta ako 1/6 stočenej náhradnej duše. Na jazdu bikom to pončo síce nie je vôbec stavané ale keď ste v núdzi, dačo aj ono niečo pomôže. (minimálne udržať teplotu tela)

 
JoKo GaliPet 13.11.2019 (21:08)

thumb_up1thumb_down


"... nosievam v zadnom vrecku niečo proti dažďu aj pri pretekoch" - dobrá slivovička zahreje aj v daždi, aj v zime...

 
cepooo GaliPet 14.11.2019 (06:45)

thumb_up1thumb_down


Ponco som vyskuksal na jednom rocniku Trnava Rysy. Bola to zabava, v zjazde trochu moc plapolalo😁

 
Gusto0 13.11.2019 (21:51)

thumb_up2thumb_down


bacha na zimne tretry v dazdi - sice nepremoknu ale ked do nich zacne tiect zhora tak narozdiel od letnych nema kadial odtekat

 
marian.lesko 14.11.2019 (11:00)

thumb_up1thumb_down


Mne sa veľmi osvedčili do tretier nepremokavé ponožky . Napr. dexshell . Nepremoknú a aj veľmi dobre udržiavajú teplo . Neprefukne ich .

 
tirovaf 13.11.2019 (20:33)

thumb_up0thumb_down


Dobrý článok. Ja jazdenie v daždi nevyhľadávam, ale ani mi veľmi nevadí až na jednu vec. Tou sú odreniny, ktoré mi vznikajú medzi stehnou a zadkom v mieste ohybu. Stáva sa to vtedy keď som už zmoknutý natoľko, že celá vložka v nohaviciach je nasatá vodou. Je to nepríjemne a štípe to. Máte nejaký tip ako tomu predchádzať? Krem? ak áno aký?

 
cepooo tirovaf 14.11.2019 (06:47)

thumb_up0thumb_down


Asi nieco hodne mastne. Nejaky sudokrem. Ale nakoniec voda zmyje cokolvek🤷‍♂️

 
tomasbenc 13.11.2019 (21:21)

thumb_up0thumb_down


myslim si, ze na mokre gate nepomoze asi nic. Ja som sa zucastnil 2x 333 spisky extrem, prvu ucast som s odretym zadkom do krvy dokoncil horko tazko. Druhu ucast som sa vybavil kremom proti odreninam, pred startom namazal zadok a komfort skoncil po 60 km, a po 120 km som to ukoncil. Napriek tomu ze neprsalo, bolo dost teplo, partie pod zadkom sa mi rychlo spotili, a slipy za mokra sa lepia na pokozku a zacnu smirglovat. Da sa to eliminovat tak, ze zjazdy robim po stojacky a snazim sa aby zadok preschol. Som si urobil 170 km vyjazd, ze otestujem, ci je to tak, a potvrdilo sa mi, ze ked je zadok suchy, znesie toho vela. Ked uz ta chyti dazd, tam treba zadok chranit blatnikmi,ale voda sa tam neskor aj tak dostane. Asi by som to riesil nahradnym suchym oblecenim, ked dazd pominie, tak sa prezliect, ale krem mi vobec nepomohol.

 
matho010 tomasbenc 13.11.2019 (21:30)

thumb_up7thumb_down


More jake slipy ty nosis na biku??? Pokial mas kvalitnu vlozku v nohaviciach a kvalitne sedlo tak sa ti nic nesucha, mi povedz jak urobili 260km MS tento rok v anglicku, ked cely cas prsalo a vacsina z nich nemali ani blatniky ani navleky

 
tomasbenc matho010 15.11.2019 (15:20)

thumb_up0thumb_down


skusil som aj bez slipov a bolo to len horsie, more. Ked sa ti spoti zadok, tak co je mokre? Cela cyklovlozka. A ta smyrgluje rit dalej. Co sa tyka anglicka a ich 260 km. Tam sedeli v dazdi 5 hodin a na hladkom asfalte, to sa da. Ja som za 5 hodin presiel v MTB terene 90 km na hardtaile a to je velky rozdiel.

 
Gusto0 tomasbenc 13.11.2019 (21:50)

thumb_up0thumb_down


na odreniny na zadok su najlepsie asi - dobre sedlo co ti sedi, co najlepsie odvetrane gate a vlozka co "dycha" a rychlo schne. ked je teplo a mal som na sebe gate ktore mali gelovu vlozku a celkovo hrubsi material zapareny som bol prvy krat v zivote. dalsia vec je batoh na chrbate pod ktorym sa potis a pot ti steka az na zadok a nasaje ho vlozka. cele zle. + cim tazsi batoh na chrbate tym viac tlaci zadok k sedlu.

 
tirovaf Gusto0 13.11.2019 (22:05)

thumb_up0thumb_down


Dáva to zmysel čo píšeš, lenže sedlo mi sedí a vložky mám od štyroch výrobcov a za sucha sú výborné všetky. Lenže keď je dlhodobejší dážď, tak nemajú šancu uschnúť nech je akokoľvek dobrá. Odrenina sa urobí a potom štípe aj keď gate uschnú.

 
Sesulak tomasbenc 14.11.2019 (17:37)

thumb_up1thumb_down


Ja by som to zhrnul, ze "tvoje prdel pozna stredovek"

 
marp Sesulak 14.11.2019 (21:53)

thumb_up1thumb_down


myslíš takto nejako , hehe :
https://www.youtube.com/watch?v=azF6zjtVU4A

inak do dažda odporúčam bundu castelli idro. Pár krát mi dosť výrazne pomohla. Dá sa v nej šlapať dosť intenzívne, je super skladná, beriem ju so sebou vždy keď hrozí dážď.

 
tomasbenc Sesulak 15.11.2019 (15:29)

thumb_up0thumb_down


no mozno hej, ale riesenie z doby novoveku som nenasiel. Skusal som vselico a jedine mi vyslo, ze ak chcem prezit maraton dlhy 24 hodin, tak musim mat prdel v suchu. Ist na ostro som skusal tiez, cyklovlozka nasiakla potom, krem proti oderom, rozne sedla, nic nepomohlo. Len suche boxerky a sedlo moze byt aj drevena doska.

 
Pridaj komentár
keyboard_arrow_up