Test: Kärcher 0C3 – šikovné riešenie na večný problém

Ak by ste sa ma spýtali na top investíciu v rámci spríjemnenia života s bicyklom, je možné, že by u mňa zvíťazil tento mobilný čistič od nemeckej značky Kärcher.

Keď sa nad tým zamyslím, tak zrejme najväčšia otrava v rámci MTB jazdenia je fakt, že čistenie zaberie viac času a je často nevyhnutné... Najmä ak bývate v byte, alebo cestujete s bicyklom na výlety či preteky. Preteky sú v podstate samostatná kategória, pretože takmer vždy je treba bike poriadne očistiť. Nie vždy sú „wapky“ zabezpečené v dostatočnom množstve, neraz treba dlho čakať, niekedy nie sú vôbec.

Veľmi šikovným pomocníkom, ktorý mi výrazne uľahčil život a množstvo situácií, je práve mobilný nízkotlakový čistič, ktorý mi pomáha už viac ako 2 roky.

Dalo by sa povedať, že trpezlivosť mi došla po maratóne v Rajeckých Tepliciach 2021. Keďže máme odtiaľ aj report, stačí, keď dodám, že to bolo skutočne „epické“. Všade horda ľudí čakajúcich v rade, je chladno, človek má ešte nakúpené a fakt sa mi nechce čakať... Ale musím. A vtedy zbadám známeho zo Žiliny, ako si vytiahne žltú krabičku z auta, naberie vodu z potoka a v pokoji sa pustí do práce. Dáme sa do reči, keď skončí, tento nástroj mi požičia a ja si v pokoji vyčistím bicykel kompletne obalený od lepivého blata. Po príchode domov som pevne rozhodnutý, kam najbližšie investujem peniaze.

Test Kärcher 0C3Kärcher 0C3 recenzia

Tento úvod píšem z jednoduchého dôvodu. Možno ste si všimli, že v portfóliu MTBIKER shopu pribudol nedávno aj Kärcher. Takže ste si možno povedali: Imro dostal niečo na test a po pár dňoch ide robiť chválospevy. Ja som si ale model OC3 zaobstaral, keď ešte u nás nič také v ponuke nebolo a skúsenosti mám naozaj dlhodobé. Zvládne aj veľké blato? Koľko bicyklov sa dá umyť? Akú veľkú má nádrž? A čo baterka, je to spoľahlivé? Podobné otázky ste mi neraz kládli a dnes sa na ne pokúsim odpovedať.

V jednoduchosti je krása

...len naplníte nádrž, vytiahnete hadicu, nasadíte nádrž, poistíte pomocou rukoväti, zapnete a hurá na vec.
Ako sa pri teste patrí, najskôr sa pozrieme na konštrukciu a vlastnosti. Základom sú v podstate 2 časti – odnímateľná nádrž a základňa, do ktorej sa schováva aj hadica. Hneď uvediem, že tým hlavným rozdielom medzi modelom OC3 a OC3 plus je práve veľkosť nádrže. Model OC3 má nádrž s veľkosťou 4 litre, OC3 plus potom 7 litrov. Nad tým je ešte jedna verzia, ktorá pridáva doplnkové príslušenstvo, ktoré si viete schovať do špeciálnej nádoby a uchytiť pod celok. Ja som si pred rokmi zakúpil tú menšiu verziu, teraz používam tú väčšiu, k čomu sa ešte dostaneme. Hlavné však je, že základňa a všetky ostatné parametre sú rovnaké.

čistenie bicykla, Kärcher 0C3
Hadica má dĺžku 2,8 metra a je špirálová, teda naťahovacia. Keď skončíte, viete ju ľahko schovať dnu. Vnútri nájdete lítium-iónovú batériu s udávanou výdržou 15 minút (k tomu sa dostaneme neskôr), nabitie je potom možné za približne 180 minút. Zapnutie a vypnutie prebieha pomocou jedného veľkého tlačidla a o stave informuje dostatočne viditeľný LED ukazovateľ.

Kärcher 0C3 skúsenosti, čistenie bicykla
Súčasťou je integrovaný vodný filter a tryska s plochým prúdom vody. Hmotnosť celku je približne 3 kg, záleží od veľkosti nádrže. To isté platí aj o rozmeroch, pričom sa bavíme o šírke asi 27 cm, dĺžke 23 cm a výške 20 cm, resp. 26 cm (OC3 plus). Nechýba ani možnosť doplnkového príslušenstva.

Kärcher 0C3, čistič, recenziatlakový čistič Kärcher 0C3

Realita použitia

Čo vás však najviac zaujíma, je zrejme využiteľnosť v praxi. Na papieri totiž väčšina vecí vyzerá dobre. Skúsim ísť na to práve formou najčastejších otázok, ktoré ste mi písali, alebo ste sa ma pýtali napríklad na akciách.

V prvom rade, použitie je naozaj jednoduché, len naplníte nádrž, vytiahnete hadicu, nasadíte nádrž, poistíte pomocou rukoväti, zapnete a hurá na vec. Nič netreba šraubovať, za pár sekúnd je všetko pripravené. Samozrejme, tlak nie je rovnaký, ako keď používate „klasickú wapku“, alebo, nebodaj, ak umývate v ručnej autoumývarke. Takže sa nemôžete postaviť 2 metre od biku a čakať, že ho takto opláchnete.

Kärcher 0C3Kärcher 0C3 test

Treba sa skloniť a pekne mieriť z väčšej blízkosti, ak je bicykel obalený lepivým blatom, doslova z pár centimetrov. No ono je to v podstate výhoda, pretože si takto neničíte ložiská, či lak vysokým tlakom, a bicykel stále viete umyť. Všetkému pomáha výborne spravená hadica, ktorá neprekáža, no ak čistič položíte na zem, je dostatočne dlhá, aby ste sa pohodlne dostali k všetkým častiam bicykla.

Kärcher 0C3 reviewKärcher 0C3 skúsenosti

Pri umývaní nezabúdajte na zdravý rozum...
Veľmi častou otázkou bude spomínaná výdrž batérie. Píše sa 15 min, nie je to málo? Umyjem s tým vôbec bicykel? Žiadny strach, umyjete a nielen raz. Mne to vyšlo tak, že približne na jedno nabitie viem umyť mierne špinavý bike asi 10-krát a minimálne 5-krát poriadne zablatený. Ja viem, veľmi individuálna miera, no netreba mať obavu. Ja osobne chcem bicykel zbaviť nečistôt, ale nepripravujem ho do vitríny, takže ak si extra potrpíte, jednoducho ešte si pár umytí odrátajte. Ak medzitým aplikujem nejakú penu, používam kefu alebo nechávam pôsobiť odmasťovač, zariadenie vypnem, z čoho sa už za ten čas stala automatika.

umývanie bicyklaKärcher

Mám k tomu aj adaptér do auta, no vždy interval vyšiel tak, že keď sme sa niekam balili na výlet či na preteky, šup do nabíjačky v rámci prípravy. Medzi týmito intervalmi potom vždy vydržal pripravený v aute na všetky moje potreby občasného čistenia po výjazde, keď nebola iná možnosť. Samotný Kärcher vás potom upozorní blikaním, keď kapacita klesne na veľmi nízku hodnotu.

Kärcher 0C3, umývanie bicyklaKärcher 0C3

Akú veľkosť nádrže?

Oplatí sa priplatiť a vziať už väčšiu nádrž, alebo stačí aj menšia? Odpoviem na základe skúsenosti. Dlhodobo som používal model so 4 l nádržou a následne som do auta doplnil menší kanister s pitnou vodou. Tým pádom máte pokrytý pitný režim a v prípade potreby aj ten umývací. Na bežne zašpinený bike stačia aj tie 4 litre, vlastne to stačí aj na 2 bicykle a ostane ešte malá rezerva. Ak bol však maratón a bike dostal „nažrať“, vždy som musel aspoň raz doplniť. Takže 7 litrov vo verzii OC plus postačí bez dopĺňania aj na slušné galeje.

No a netreba zabúdať aj na ďalšie veci ako tretry, bidóny, prilbu alebo aj samotné telo. Vďaka menšiemu tlaku si viete umyť minimálne nohy, ruky a to ostatné už záleží na vašej odvahe či ohybnosti. S asistenciou máte potom so sebou aj príjemnú sprchu...

Kärcher 0C3 recenziaKärcher 0C3 test

Svoje vo výsledku zohráva teda miesto v aute a keďže toho mám na výšku dostatok, väčší objem je pre mňa výhoda. Jednoducho povedané, dá sa veľmi dobre fungovať s obidvomi verziami, rozhodne najmä veľkosť kufra, financie a frekvencia využitia.

Na čo si dať pozor?

Písať klasické mínusy mi príde zbytočné, pretože za ten čas nenastal jediný problém a všetko ostatné je dané vlastnosťami produktu. Vždy môžete mať väčší tlak alebo väčšiu výdrž batérie, ale tie sú vzhľadom na určenie dostatočné. Na čo si však odporúčam dávať pozor, a najmä teraz s príchodom zimy, je mráz. Myslím si, že striedanie mínusových a plusových teplôt nebude ideálna kombinácia, najmä ak máte vnútri stále vodu, prípadne jej zvyšky. Takže vtedy čistič nenechávam v aute, ale niekde poruke doma a beriem ho, až keď je niečo konkrétne v pláne.

...za mňa ide o jednu z najlepších investícií v rámci každodenného súžitia s bicyklom.
Rovnako uzáver nádrže nie je šraubovací (pre rýchlejšiu manipuláciu), guma v podstate len prekryje hrdlo a je potrebné, aby bol mobilný čistič pekne vo svojej polohe. Takže nádrž nemôžete naplniť vodou a len tak pohodiť niekam do kufra. Rovnako ju neodporúčam napĺňať až úplne na maximum, vtedy sa môže stať, že v priebehu času, ako máte čistič v aute a „režete“ zákruty, sa trocha vody cez uzáver dostane postupne von.

A ešte jedna dôležitá vec. Pri umývaní nezabúdajte na zdravý rozum a ak máte reťaz skutočne mastnú od oleja, choďte s tým na cestu, betón, štrk alebo niekam, kde nebudete zbytočne škodiť okoliu alebo prírode. Tie pekné fotky, čo vidíte, sú najmä ilustračné a ja z toho dôvodu radšej používam mazivá na báze vosku, ktoré vo veľkej miere udržujú pohon v podstate čistý.

tlakový čistič na bicykel

Doplnkové príslušenstvo

Možnosťou, ako zvýšiť užívateľský komfort, je pomerne bohaté príslušenstvo. Či už ide o adaptér do auta, špeciálnu priepustnú kefu, prípadne nasávaciu hadicu s filtrom, pomocou ktorej viete naberať vodu priamo z externého zdroja, alebo rovno akýsi box, kde dostanete rôzne kombinácie a môžete ho pripnúť na spodnú stranu mobilného čističa.

A nesmieme zabudnúť na cenu, ktorá je v prípade modelu OC3 nastavená v MTBIKER shope na 149,90 € a v prípade OC3 plus na 159,90 €. Veľa alebo primerané kvalite? To sa veľmi ťažko hodnotí, no bez akýchkoľvek PR nátlakov môžem povedať, že za mňa ide o jednu z najlepších investícií v rámci každodenného súžitia s bicyklom. A možno vás potom poteší aj nápis Made in Germany.

U nás nájdete aj ďalšie modely, nielen spomínané mobilné nízkotlakové čističe. Kompletná ponuka značky Kärcher v MTBIKER shope.

A na úplný záver doplním, že čoskoro sa budete môcť zapojiť aj do súťaže o tohto pomocníka. Všetko sa v pravý čas dozviete, stačí nás sledovať na sociálnych sieťach.
Zdroj fotografií: archív autora, archív redakcie
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Imroman 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Kärcher OC3 Foldable – keď je niečo malé aj veľké súčasne

Test: Kärcher OC3 Foldable – keď je niečo malé aj veľké súčasne

Máte radi kompaktné a pritom funkčné veci? Aj vo svete čistenia bicyklov sa nájdu zaujímavé riešenia, pričom ako vždy platí, že všetko má svoje výhody aj nevýhody.
Vyhraj jeden z troch čističov Kärcher OC3 a umývaj bez starostí

Vyhraj jeden z troch čističov Kärcher OC3 a umývaj bez starostí

Často vozíš domov špinavý bike a nemáš ho čím umyť? Večný problém môže vyriešiť Kärcher OC3, ktorý môžeš získať len za správnu odpoveď.
Test: Cycplus AS2 Pro – malý-veľký pomocník

Test: Cycplus AS2 Pro – malý-veľký pomocník

Viete si predstaviť, že by ste na výjazd namiesto pumpy vozili so sebou akumulátorový kompresor? Asi nie. Popravde, donedávna som na tom bol podobne.
keyboard_arrow_up