Test: Kompava HypoFit - správna hydratácia ako základ dobrého výkonu

Test: Kompava HypoFit - správna hydratácia ako základ dobrého výkonu

14 komentárov

kimlo 21.07.2018 18 fotografií   Kompava Voda Horska Cyklistika Pitny Rezim Test Cestna Cyklistika Vyziva Pitie

Každá bunka ľudského tela potrebuje k svojmu životu vodu. Obzvlášť to platí pri fyzickej námahe, akou je cyklistika. Pre správnu hydratáciu, udržanie výkonnosti a oddialenie únavy, pritom stačí spraviť naozaj málo.

 

Piť počas fyzickej aktivity len čistú vodu nestačí. Aby sme dokázali čo najdlhšie podávať konzistentný výkon, potrebujeme telu doplniť všetko to, o čo pri potení prichádza. Jednou z možností pre zabezpečenie optimálneho pitného režimu je aj mierne hypotonický nápoj HypoFit od slovenskej Kompavy, s ktorým mám už niekoľkoročné skúsenosti.Bežne sa pri športových nápojoch stretávame s pojmom iontový nápoj alebo skrátene ionťák. V zásade sa tieto ionťáky rozdeľujú do dvoch skupín, hypotonické a izotonické. Kým izotonické majú väčšinou vyšší obsah minerálov a stredný obsah energie, tak hypotonické majú obsah minerálov a energie o niečo nižší. Rozdiel medzi nimi spočíva aj v tom, že ten hypotonický sa vstrebáva podstatne rýchlejšie a nezaťažuje tak tráviaci trakt. Ďalší rozdiel je aj v tom, že kým izotonické sú vhodné pre aktivity s vysokou intenzitou trvajúcou cca do jednej hodiny, tak hypotonické sú vhodné pre aktivity so strednou intenzitou, no v trvaní viac ako jedna hodina. Ako bolo spomenuté v úvode, v tomto teste sa pozrieme práve na hypotonický nápoj.Prečo hypotonický a ako chutí?


Nakoľko moje výjazdy sú takmer vždy v trvaní viac ako jednu hodinu a väčšinou v strednej intenzite, bola voľba hypotonického ionťáku pred izotonickým viac než jasná. A keďže Kompava má výrobu priamo v meste, kde bývam, rozhodol som sa, že budem patriot a skúsim doslova domácu značku. Z ponuky ma najviac zaujala višňová príchuť, na ktorej som jazdil jednu celú sezónu. Je to chuť, ktorá mi zatiaľ vyhovuje asi najviac. Okrem nej som postupne ešte skúsil čiernu ríbezľu, ktorá je v porovnaní s višňou menej sladšia, no príjemná. Túto sezónu zatiaľ fičím na príchuti jablko/limetka, ktorá je jedna z tých sladších, no rozhodne chutných príchutí. Po jej minutí sa aj tak vrátim k obľúbenej višni .Len prírodné farbivá


Aj keď Kompava vo svojich nápojoch používa čisto prírodné farbivá, tak zo začiatku pri višňovej a ríbezľovej príchuti prevládali obavy, či mi nebudú farbiť cyklo fľaše. Našťastie mám už celkom dobre vypestovaný zvyk po každom švihu fľaše vypláchnuť čistou vodou, a preto som s farbením nemal problém.Jednu či dve odmerky?


Čo sa týka množstva a riedenia, tak pri 1-2-hodinovom švihu, kedy idem na jednu fľašu (záleží aj od vonkajšej teploty), na 500 ml použijem 1,5-2 odmerky nápoja. Ak ale idem na dlhší, viac hodinový výjazd, kde na bike beriem dve fľaše, tak do jednej rozrobím 2 odmerky a do druhej 1. Potom už podľa chuti a pocitu pijem na striedačku z jedného alebo druhého. No začínam vždy tým sladším, teda tým s vyššou koncentráciou. Ešte sa mi nestalo, že by som sa HypoFitu presýtil, a to som ho užíval aj na 24-hodinových maratónoch. Samozrejme, je potrebné dodržiavať odporúčané dávkovanie a zbytočne ho neprekračovať. Určite ani nie je na škodu ho pri naozaj dlhodobej aktivite "preložiť" občas čistou vodou.Naozaj nestačí len čistá voda?


Dokopy už na HypoFite jazdím 4-tú sezónu a za ten čas som si naň už tak zvykol, že si ho zarábam doslova na každý švih, dokonca aj v zime, kedy spotreba vody nie je až taká veľká. Aj keď mám v okolí kamarátov, ktorí jazdia dlhšie výjazdy len na čistej vode, tak osobne si myslím, že tá je vhodná možno len na veľmi krátke výjazdy a v nízkej intenzite. Alebo na zmenu chuti po tom, čo sme do seba dávali dlhšiu dobu sladký nápoj.

Ale každý môžeme byť zvyknutý na niečo iné a každému aj niečo iné vyhovuje. Preto si treba vyskúšať, ako a v akom pomere vám čo sadne. V zásade platí, že čistá voda vám nikdy nenahradí to, čoho sa vaše telo zbavuje potením. Hypotonickým nápojom nielen oddialite únavu, ale aj zrýchlite regeneráciu po tréningu. Počas švihu hlavne netreba čakať na to, kedy začnete byť smädný. Ak sa ozve smäd, väčšinou je už neskoro a výkonnosť pôjde dole. Piť treba priebežne a ja si už akosi automaticky “usrkávam” z fľaše v priemere každých cca 15 minút, a preto sa pocit smädu nemá šancu prejaviť a únava nastupuje výrazne neskôr.Čo teda taký HypoFit obsahuje?


Jeho účinné zložky sú hlavne vitamín E, ktorý chráni bunky pred pôsobením voľných radikálov. Ďalej je to selén, ktorý prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému a ochrane buniek pred oxidačným stresom. No a okrem iného je tu použitý aj extrakt zo zeleného čaju, ktorý pôsobí antioxidačne a vplýva pozitívne na duševný výkon a koncentráciu.Kedy a koho môže zaujať?


V podstate je vhodný pre všetkých vytrvalostných športovcov. Ideálny je preto aj pre cyklistov, napríklad počas dlhých tréningov alebo maratónov a po aktivite na regeneráciu a rehydratáciu. Vhodný je aj na celkovú hydratáciu organizmu a vlastne všetky aktivity s veľkým objemom pohybu.Plusy:

  • Výber príchutí.
  • Prírodné farbivá.
  • Slovenský výrobca.

Mínus:

  • Žiadny som nenašiel.
HypoFit je dostupný v 8 príchutiach v balení po 500 g alebo 3 000 g, s cenou od 13 €. Viac sa o ňom dočítate na stránke výrobcu kompava.sk.
 

Fotogaléria k článku

 

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Komentáre

anaconda 21.07.2018 (14:50)

Až na to nezdravé syntetické sladidlo aspartam, čo obsahuje...

 
mireczagora anaconda 21.07.2018 (16:38)

co aspartam, ale taky beta-karoten, alebo selen, to je sialene, co zacali davat do toho jedla... sarcasm off

 
astartan anaconda 22.07.2018 (09:38)

Určite ste už počuli o úmrtiach špičkových športovcov počas výkonu. Smrť v dôsledku zlyhania srdca spôsobuje kombinácia nízkej hladiny magnézia a aspartamu.

 
mireczagora astartan 22.07.2018 (11:01)

v ziadnom pripade, pricinou je urieknutie a fakt, ze nemali cerveny naramok, to uz sa davno vie

 
iron.hide astartan 23.07.2018 (10:17)

zaujimave, mas k tomu viac info?

 
Zelomir 22.07.2018 (00:26)

Pekne PR, co tak zacat konecne produkty porovnavat

 
mireczagora 21.07.2018 (16:48)

asi by bolo dobre to oznacit ako PR a nie test a prestat omielat tu mantru s nahradou mineralov (napr. 1 davka tejto srandy ma 72mg sodika, v 1l potu je cca 900mg sodika, ostatne si spocitajte sami .. iontak si dam tiez, pre chut a tie sacharidy co to ma

 
mireczagora astartan 22.07.2018 (10:32)

to fakt? pisu tam aj o jasteroch?

 
bedo 30.07.2018 (10:02)

Pol kila za 13€? - šak to je drahšie jak káva! Nehovoriac o pive.

 
laco 13.08.2018 (17:59)

4 x drahšie ako Unisport od Nutrendu. Bye!

 
Colovlado 22.07.2018 (12:49)

Mate niekto skusenosti aj s Kompava Premium Energy?

 
laco 13.08.2018 (17:59)

4 x drahšie ako Unisport od Nutrendu. Bye!

 
Pridaj komentár