Test: CRAFT Fuseknit Comfort – prvá vrstva na šport aj do civilu

Test: CRAFT Fuseknit Comfort – prvá vrstva na šport aj do civilu

Niekto okrem vysokej funkčnosti oblečenia požaduje aj trochu civilný vzhľad a práve tieto 2 vlastnosti výborne kombinuje tričko s netradičným názvom Fuseknit. 

Samozrejme na klasických spodných vrstvách určených pre maximálny výkon sú potrebné v prvom rade jeho vlastnosti, teda odvod vlhkosti, prípadne potrebná izolácia. To sa dosahuje nielen materiálom, ale aj jeho prevedením a samozrejme strihom. Veď spodné tričko je primárne určené na to, aby bolo pod ďalšími vrstvami oblečenia. Ale veľmi často a pri množstve príležitostí sa dá využiť aj ako jedna jediná vrstva a nie každý v tom prípade chce vyzerať ako akčný hrdina alebo robot z budúcnosti . Prípadne sa nájde rozumný kompromis a takým zástupcom je aj tričko od CRAFT.

Konštrukcia, alebo čo je to Fuseknit


V podstate sa jedná o špeciálny spôsob úpletu, ktorý umožnil vytvoriť vo výsledku materiál vysoko funkčný a zároveň na dotyk mäkší a poddajnejší. Veľkou výhodou je najmä vyššia elasticita, pričom pri výrobe vzniká minimum zvyškov, čo je na oplátku šetrné k životnému prostrediu. To je trochu teórie na úvod, pričom ak vás zaujíma presné zloženie, tu je: 67 % Polyester, 31 % Polyamid, 2 % Elastan a to všetko s gramážou 155 g/m2.Čo ho teda odlišuje od klasického zástupcu na tomto poste? Je to najmä materiál a prevedenie, ktoré naozaj vyzerá decentne a reprezentatívne aj osamote. Už pri prvom ohmataní pôsobí tak trochu ako merino, pričom sa o merino nejedná. To ale vôbec nie je na škodu pretože na oplátku poskytuje zaujímavé vlastnosti – výborné usadenie na tele, vysoká elasticita a naozaj rýchle schnutie. Teda vlastnosti, pre ktoré sa výborne hodí aj na intenzívne aktivity,  aj keď to je samozrejme trochu vec pohľadu a vnímania komfortu. 

Rovnako je tomu aj pri celkovom usadení. Musím CRAFT pochváliť, že sa výborne trafili do toho, aby tričko bolo pekne na tele, ale zase nie tak, aby to bolo už moc. Ako vždy treba dať pozor na číslovanie, kedy mi sadla ako uliata veľkosť L, pričom napr. u talianskych značiek mám vždy XL alebo aj XXL. Ďalším plusom je jeho celková dĺžka, ktorá sa výborne hodí, aj keď nie ste v agresívnej jazdeckej pozícii – teda vďaka tomu sa vpredu nevykasáva pri turistike, či behu. Ani v prípade, keď treba popoliezť niekde v horách, dvíhať ruky a pod. Ako som spomínal, stále má civilnejší vzhľad a ten podtrhuje aj decentné farebné prevedenie s akýmsi melírom.  Ešte dodám, že CRAFT má rozhodne najdlhšie rukávy z toho, čo som mal možnosť vyskúšať, aj dlháni budú spokojní. Na konci je aj otvor na palec, ktorý síce už nevyužívam, ale ak máte kratšie ruky, tak s tým nebude žiadny problém.  Celkový komfort nosenia umocňujú manžety na rukávoch, ktoré nesťahujú, ale pritom zužujú zakončenie, takže sa ľahko oblečiete do bundy, alebo tričko ľahšie zastrčíte do rukavíc. Pre mňa dôležitým detailom je vyvýšený límček, ktorý je tak akurát, aby zvýšil celkový tepelný komfort a pritom neškrtil pri väčšom vrstvení. Navyše sa dá ľahko rozopnúť kvalitným zipsom YKK. Spomenúť treba aj bezšvové prevedenie torza a prechody medzi rozdielnymi hustotami materiálu.  Možno to znie ako samá chvála, no z hľadiska týchto drobností musím CRAFT pochváliť a vidno, že v oblasti funkčného prádla majú bohaté skúsenosti. To sa mi totiž už potvrdilo aj pri ostatných modeloch, ktoré aktívne využívam a hľadať chybu, len aby bola, nemá zmysel. Treba ale spomenúť, že ak ho chcete využiť primárne pod tesné cyklo-oblečenie, tam už bude cítiť trochu voľnejší strih a nebude to úplne ono.  Všetko čo píšem platí vzhľadom na môj typ postavy – čo je 196 cm a cca 87 kg. Každopádne vysoká elasticita umožní pomerne širokú toleranciu.Zameranie a tepelný komfort


Čo sa týka samotného zamerania, teda pomyselnej kombinácie odvodu vlhkosti a tepelného komfortu, radí sa do skupiny prádla pre mierne chladné, až chladné podmienky. Osobne by som ho dal niekde medzi Active Intensity a Warm Intensity. Pri typických teplotách, ktoré máme na jeseň a jar sa teda hodí pod bundu aj osamote, naopak pri mrazoch je vhodné už ho niečím doplniť. Celkovo ale schne veľmi rýchlo a veľmi často som ho využil aj na beh, alebo veľmi svižnú turistiku. Tomu pomáha aj jemná perforácia v podpazuší. Nevadí mu teda ani vyššia intenzita pričom teplo dokáže udržať o niečo lepšie ako Active Intensity. Kde som mu ale našiel ideálne využitie je outdoor, kedy môžete vyraziť na poriadny výlet do hôr a ešte posedieť  s priateľmi v reštaurácii bez toho, aby ste pôsobili divne. Ťažko sa to vysvetľuje, ale viete čo tým myslím . V tom prípade poslúži aj veľmi dobrá odolnosť pleteniny voči zápachu a ani dvoj-dňové akcie nie sú problém.  Jednoducho máte jedno tričko, ktoré môžete mať takmer na všetky aktivity vrátane tých viac spoločenských. Úplne v pohode si ho viem predstaviť nosiť aj do práce, ak sa od vás nevyžaduje vyslovene elegantný „dress code“. Pre koho je určené


Tričko môžem odporučiť všetkým, ktorý požadujú vysokú funkčnosť aj pre intenzívnejšie aktivity a najmä ak holdujete okrem cyklistiky aj ďalším športom. Výborne poslúži ako základ pre dlhšie túry a viacdňové akcie, prípadne do práce a civilu. To všetko umocňuje aj elegantný dizajn.

Cena je stanovená na 44 € pričom k dispozícii sú celkovo 4 farebné verzie. Viac nájdete na domovskej stránke CRAFT.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up19thumb_down comments 5 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Značka Roeckl - špecialista na rukavice na bike, lyže alebo hiking

Značka Roeckl - špecialista na rukavice na bike, lyže alebo hiking

Ako vyzerajú rukavice od značky, ktorá má vo výrobe prax 180 rokov, som zisťoval na modeloch Haines GTX a Lidhult. Ako obstáli na bežkách a túre, ako ich využiť na bike?
Spoločný šatník cyklistu a turistu - čo funguje a čo nie PR článok

Spoločný šatník cyklistu a turistu - čo funguje a čo nie

Ideálne je mať oblečenie, ktoré využijeme na viac športov, netreba mať doma preplnenú skriňu. Aké veci fungujú na bicykli a aj pri turistike a čo je lepšie kúpiť si zvlášť?
Test: Tielko CRAFT Nanoweight – pre mňa najdôležitejšia vrstva

Test: Tielko CRAFT Nanoweight – pre mňa najdôležitejšia vrstva

Pamätám si moje cyklo začiatky, keď som oblečenie nakupoval v nemenovanom supermarkete. S pribúdajúcimi kilometrami a intenzitou výjazdov som však našiel limit takýchto kúskov.
keyboard_arrow_up