Čo zvážiť pri výbere e-biku?

Čo zvážiť pri výbere e-biku?

V súčasnosti je na trhu široká škála rôznych typov e-bikov. Problémom ale stále ostáva, ktorý z nich si zvoliť, aby spĺňal moje požiadavky? Oplatí sa mi to vôbec? Na čo ho budem používať?

Už je tomu nejaký rok, čo sa elektrifikované bicykle pohybujú na našich cestách, ale aj v lesoch. Prvotné horské bicykle doplnili trekingové či cestné modely. Avšak naďalej u mnohých visí vo vzduchu otázka, či si elektrobicykel zaobstarať?Ako ho chcete využívať?


Jedným zo základných aspektov je zvážiť, na čo mi vlastne ten bicykel bude? Dnešná doba ponúka množstvo „vymožeností“, o ktorých je možné diskutovať, či ich kúpou prispejeme k zlepšeniu svojho života. Bicykel nie je dom, ale ani ceruzka, ak vezmeme do úvahy, koľko nás bude stáť, aké náležitosti si vyžaduje (uskladnenie, údržbu, ...). Preto sa na prvom mieste musíme rozhodnúť či ho potrebujeme.

Najčastejšími dôvodmi je zlepšenie mobility v meste – nemusíte sa starať o auto, rýchlosť pohybu je mu ekvivalentná, najmä vo väčších mestách, neplatíte zaň cestnú daň, nabíjanie je podstatne lacnejšie a zaberá menej miesta. Ak opomenieme prácu, elektrobicykel si nájde uplatnenie aj v športovom/rekreačnom vyžití. Prídavný motor zvýši dojazd či dostupnosť odľahlejších oblastí.

Súčasne a asi prednostne je výpomoc určená tým, ktorých vlastná sila opúšťa, alebo sa nemôžu dostať na takú fyziologickú úroveň, ktorá by bola dostatočná. K tomu sa pridáva ešte jedna skupina – priateľky/partnerky. Nejednu z nich odradí to, že zatiaľ čo ich trénovanejšia polovička nedosahuje ani aeróbny prah, ony sú vysoko v červených číslach.Les či cesta?


Ak ste sa už rozhodli pre samotnú kúpu, je teraz potrebné zvážiť, kde sa budete pohybovať. Prvú možnosť, mestské ulice alebo cestu na chatu do priľahlej dediny, najpohodlnejšie zvláda mestský elektrobicykel. Je vybavený blatníkmi, svetlami, stojanom, častokrát aj držiakom či úložným priestorom. Plusom je aj ergonomický posed.Taktiež vhodný do mesta, ale určený skôr pre športovejšie vyžitie, spojené s dlhšími a náročnejšími výjazdmi, pri ktorých pocítite hmotnosť navyše, ako aj nevhodný posed, je cestný bicykel. Užšie plášte než na mestskom v spojení s ľahkým rámom, ako aj zodpovedajúcim rozsahom prevodov urobia divy.Les patrí horským bicyklom, o tom netreba pochybovať. Dôvodom je uspôsobenie bicykla ako celku, teda jeho geometrie, ktorá je prispôsobená strmším zjazdom ako aj potrebe efektívnej manipulovateľnosti v menších priestoroch, výbava, ktorá pozostáva z odpruženej prednej, respektíve aj zadnej časti bicykla, široké plášte pre zvýšenie pohodlia a súčasne priľnavosti na členitom povrchu.

Táto sekcia má viacero delení: horské bicykle sa podľa vyznávaného štýlu jazdenia delia na crosscountry, trail či enduro.Niečo medzi tým je „novinka“ gravel. Širšie plášte než cestný bicykel s dodatočným vzorom, ale zachovanie si jeho prvkov, akými sú 28“ (ale aj 27,5 či 29“) kolesá, cestné riadidlá, subtílny rám, ktoré urýchlia pohyb na tvrdých povrchoch, ale dodávajú pocit kontroly ovládania aj na poľných cestách.Sila motora a kapacita batérie?


Prichádzame ku kľúčovej časti elektrobicykla, jeho srdcu – motoru. Ak si niekto myslí, že existuje jeden univerzálny typ, mýli sa. Dnešné e-biky disponujú širokou škálou verzií, ktoré síce majú vo väčšine rovnaký výkon vymedzený zákonom, 250 W, ako aj maximálnu rýchlosť, pri ktorej ešte motor asistuje cyklistovi (25 km/h), ale líšia sa v hodnote Nm (Newton-metrov – teda v točivom momente – pôsobenie sily na bod v určitej vzdialenosti vzhľadom na os otáčania).

Samozrejme aj pri ňom platí, čím vyššia hodnota, tým „silnejší“ motor. V tomto prípade hovoríme o hodnotách od 40 do 80 Nm. Aj motor potrebuje odniekiaľ brať „šťavu“. Človek ju prijíma z jedla a tekutín, motor z elektrickej energie. Nebudete ju predsa nosiť po vreckách, a preto sa spojilo niekoľko múdrych hláv a vytvorilo batériu (nie vodovodnú). Dokáže uschovať energiu od 300 Wh, 418 Wh, cez 504 Wh až k menej rozšíreným 630 Wh, ktorými disponuje aj slovenský Kellys.

Zodpovedať otázku, aká kapacita je tá najlepšia (aby ste nemuseli zbytočne nosiť tie najväčšie, predsa len majú svoju hmotnosť a nestoja najmenej peňazí), je možné len pri prihliadnutí na určité faktory, akými sú povrch cesty, jej sklon (nastúpané metre počas jazdy/výletu), hmotnosť jazdca, jeho potreba využívať motor v určitom stupni asistencie (normálny, ekonomický alebo rýchly), ako aj poveternostné podmienky, tlak v plášťoch,... Pre lepšiu predstavu si to skúste vypočítať na online kalkulačke.Oslík, otras sa (cena)


Sny o vytúžených veciach či aktivitách neraz naruší aspekt finančný, teda to, koľko ste ochotní do bicykla investovať s ohľadom na to, aby ste nemuseli zadĺžiť celú rodinu. Vo všeobecnosti sú mestské bicykle tými lacnejšími, ich cenovka ukazuje poväčšine čísla od 1 000 €, ale dokáže sa vyšplhať až k 4 000 €.

Podobne je to aj pri cestných či horských bicykloch. S výkonnejšími motormi, lepšou výbavou ako aj určením bicykla ceny kolíšu od necelých 2 000 až k 7 000 € a viac.Samozrejme existuje ešte pár odlišných kritérií, ktoré je potrebné zvážiť pri výbere bicykla. Aj keď sa to môže zdať triviálne, patrí medzi nich samotný výrobca, farba, dostupnosť určitého typu bicykla, vyhotovenie displeja, funkcie, ktoré ponúka, ako aj blízkosť servisu danej značky.

Tak či onak, je to len na vás. Nedajte sa zlákať hneď na prvú ponuku a prezrite si v dnešnej dobe už preplnenú ponuku elektrobicyklov pozorne a nezabudnite si ho aj osobne vyskúšať, možno aj u nás v Hrádku.
flash_on
Viac o elektrobicykloch, ich výbere a používaní nájdeš v sekcii Elektrobicykle v skratke.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up1thumb_down report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Video: Nedokonalosti dnešných ebikov play_arrow

Video: Nedokonalosti dnešných ebikov

Čo sa dá dnes vytknúť aj najnovším a drahým elektrickým bicyklom, ako by vyzeral ideálny ebike, ak by sme žili v "dokonalom" svete?
Video: Keď nejde zapnúť ebike - čo robiť, keď “neštartuje” play_arrow

Video: Keď nejde zapnúť ebike - čo robiť, keď “neštartuje”

Nejde vám zapnúť ebike, nespustil sa displej, systém hlási chybu alebo nefunguje pomoc motora? Toto sú možné príčiny.
Test: Husqvarna Mountain Cross 5 -  rokmi overená značka

Test: Husqvarna Mountain Cross 5 - rokmi overená značka

Keď niekto povie Husqvarna, zrejme prvé, čo vám napadne, je buď kosačka, píla alebo motorky. Napriek tomu má značka už slušných 124 rokov a svoje prvé ebicykle uviedli na trh v 2018.
keyboard_arrow_up