Tip na výlet: Hrebeňom štátnej hranice od Kohútky po Makov - Kasárne

Tip na výlet: Hrebeňom štátnej hranice od Kohútky po Makov - Kasárne

16 komentárov

bimjeam 10.05.2019 36 fotografií   Horsky Bike Vyjazd Horska Cyklistika Tip Na Vylet Slovensko Kellys

Jednou z mojich obľúbených cyklotrás je hrebeň štátnej hranice s Českou republikou.
Vždy som si hovoril, že túto lokalitu musím spracovať vo forme článku s tipom na výlet. Nejaký ten rok to síce trvalo, ale podarilo sa!

 

Skôr, než vás virtuálne prevediem trasou, ktorú zvykneme absolvovať každoročne spolu s priateľkou, rád by som uviedol, že možností v tejto lokalite je omnoho viac. Pokiaľ sa radi hýbete, tak cez zimu sa môžete v tejto lokalite ujazdiť k smrti na bežkách, prípadne si zalyžovať v lyžiarskom stredisku Ski Kohútka, ktoré je prakticky za rohom. Ak ste skôr kaviarenský typ, tak vás možno zaujme možnosť dať si kávičku v horskom rezorte Jasoň, ktorý prevádzkujú bratia Velitsovci, po tom ako zavesili tretry na klinec. Stretnúť ich tu nie je vôbec až taký problém.

V neposlednom rade sú tu možnosti na pešiu turistiku. Ak by sa vám nepozdávala ani jedna z menovaných možností, tak je tu ešte jeden bonus. Od chaty Portáš to máte pol kilometra na populárny Maríkovský trail, kde sa rozhodne nebudete nudiť, alebo stretať väčšie množstvo ľudí.

vylet

Štartujeme! Poriadny kopec na uvítanie.


Tí, ktorí sa vyžívajú v kopcoch, môžu zaparkovať už v obci Čertov a vydupať si dvojkilometrový stupák asfaltovými serpentínami na Kohútku. My sme sa však rozhodli pošanovať trochu sily a výhľady z úzkej jednopruhovej cesty si vychutnávame ešte spoza skiel môjho auta . Parkujeme na neplatenom parkovisku medzi Kohútkou a Portášom a nasleduje „odtetrisovanie” bicyklov z kufra Fabie a nastavovanie fototechniky. Po krátkej prípravnej fáze sa púšťame vpravo smer Portáš do strmého kopca, ktorý je filtrom na výletníkov v teniskách, ktorí sa hore vyviezli autom a ich hlavným bodom programu sú legendárne „borúvkové knedlíky”.

vylet

Parametre trasy:


Dĺžka: 28 km
Prevýšenie: cca 860 m
Náročnosť: stredná
Povrch: asfalt 10%, lesné cesty 82%, traily 8%
Vhodné pre: MTB, gravel
Odkaz na výjazd
Odkaz na GXP súbor

vylet

Jedným gripom v Česku – „Pozor státni hranice!”


Kým po roku 1993 by vás asi na českej strane oňuchávali vlčiaky českých pohraničiarov, v dnešných šengenských časoch sa môžete vybrať ktorýmkoľvek smerom chcete. Ako memento na tieto časy tu však všade stretávate tabule s nápismi, ktoré vás varujú, že sa nachádzate na štátnej hranici.

vyletvylet


Hlavný ťah ide však po hrebeni a kľukatí sa stále smerom hore a dole. Natrafíte tu asi na tri stojky, ktorí zdatní a elektrifikovaní cyklisti vydupú, no inak sa nemusíte obávať žiadneho prenášania, krkolomných zjazdov, alebo brodenia potokov. Prosto maximálna pohodička v lese, pri ktorej sa zapotíte. Hlavnou výhodou tejto trasy je, že za normálnych okolností tu nestretnete autá, motorky, štvorkolky, ani inú lesnú techniku. Koncom leta tu všade rozvoniavajú čučoriedky a keď na parkovisku stretáte samých ľudí s modrými perami, tak vedzte, že to nie je kosou na hrebeni .

vylet

Chyba lávky – kokosy na snehu


My sme však tento rok boli nedočkaví a s príchodom teplého počasia sme sa vybrali na hranicu na Veľkonočnú nedeľu. Kým prvých 5 kilometrov bolo všetko relatívne OK, tak postupne začali pribúdať popadané stromy z nedávnej víchrice, ale hlavne pozostatky snehu v nepresvetlených úsekoch, ktoré mali miestami aj 20 čísel. Funfactor najmä v zjazdoch podstatne narástol, no tlačeniu a prenášaniu sme sa nevyhli. Neboli sme však jediní, kto sa nechal nachytať slnečným a teplým počasím a v protismere sme stretli asi desiatku cyklistov, na ktorých bolo vidieť, že si prešli podobným cyklokrosom ako my.

vylet

Pomaly sme sa prepracovali prvou stojkou, ktorá končí pred Malým Javorníkom a dali sme prvú občerstovačku a fotopauzu. Božský kľud, minimum turistov a opäť cedule s varovaním blízkosti štátnej hranice. Pokračujeme ďalej, smer Stratenec, kde sa nachádza pamätník obetiam SNP a menšia rozhľadňa s výhľadom na českú dolinu.vylet

V duchu hesla: cesta je cieľ


Náročnosť trasy sa s pribúdajúcimi snežnými úsekmi začala stupňovať, no povedali sme si (rozumej ukecal som priateľku), že na Stratenec to ešte dáme. Dali by sme to síce aj na Makov - Kasárne, lenže vzhľadom na nepriaznivé snehové referencie protiidúcich cyklistov a auto na parkovisku na opačnej strane sme pre tentokrát zavrhli mordovanie sa po snehu až na Makov - Kasárne.

vylet

Napriek tomu si myslím, že to bol skvele strávený deň, ktorý sme si užili a po mentálnej stránke sme si skvele oddýchli. Nepodarilo sa nám dostať na najvyšší bod trasy, ktorým je Veľký Javorník (1 071 m) a štrkovou cestou cez Makov - Kasárne na hotel Javorník, ktorý je pre nás obvykle konečná a otoč, no ak by ste mali záujem a silu v nohách, pokračovať môžete po hrebeni prakticky až do Čadce.Aby ste však vedeli, čo vás čaká, pripájam ešte zopár fotiek z minulého roka, kedy sme si túto trasu prešli 29. augusta až po Makov - Kasárne a späť.

vyletvylet


vylet

vylet

Koniec dobrý, všetko dobré!


Po poriadnej drine treba však načerpať stratenú energiu a my sme si dopriali, ako inak miestne čučoriedkové buchty na Portáši. Plánovaný grilovaný hermelín, ktorý by sme si dali na hoteli Javorník to síce nie je, ale aspoň budeme mať dôvod si túto krásnu a malebnú trasu s gýčovými výhľadmi zopakovať.

vylet

Trasu by som odporučil aspoň stredne zdatným turistom a napriek nie až tak veľkej dĺžke by som si na ňu určite vyhradil celý deň. Niežeby sa trasa nedala preletieť za dve hodiny, ale bola by škoda nezastaviť sa na vrcholoch Malého a Veľkého Javorníka, pokochať sa na rozhľadni a vyhliadkach a nezastaviť sa na jedno, dve, tri orosené a dobrý obed na niektorej z horských chát. Náročnejší bikeri si môžu na záver strihnúť nejaký ten singláč, ktorých je v okolí pomerne dosť a vytrvalci môžu pokojne nechať auto doma a urobiť si okruh napríklad cez Púchov alebo Považskú Bystricu, kde sa viete nalodiť na rýchlik.

Fotogaléria k článku

 

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Komentáre

obor 10.05.2019 (21:17)

Krasa. Dakujeme s manzelkou za namet !

 
bimjeam obor 10.05.2019 (22:01)

Za málo, rado sa stalo

 
jozefjir 22.07.2019 (20:26)

Článok nás inšpiroval. Veľmi pekná trasa - dnes sme ju absolvovali z Makova-Kasárne po Portáš a naspäť. Musím priznať, že kým moje dve osemročné deti ju bez problémov zvládli celú (aj všetky stúpania) na bikoch, mne sa po včerajšej búrke najmä na Malom Javorníku šmýkalo (krosový bike) a tesne pred vrcholom som to už musel vytlačiť (v oboch smeroch). Ale som rád, že som s nimi udržal tempo .

 
bimjeam jozefjir 23.07.2019 (08:25)

Som rád, že sa páčilo. Ešte bude zopár tipov na výlet toto leto, tak snáď sa inšpirujete

 
double 10.05.2019 (18:40)

Pre tych vyssie zdvihovych tak ja to robim tak ze tiez auto necham na Kohutke a ideme smer Stratenec a potom dole z Bukoviny opat krasnou trasou zelenou a zltou na bikepark Kycerka. Tam sa da 4 hodky pekne povozit(maju tam traily aj pre zaciatocnikov) na kotve a potom.bud znova na hreben smer Kohutka. Je to narocnejsie ale da sa to za den absolvovat. Samozrejme na.portasi odporucam aj ja najest sa.

 
sylvatic 10.05.2019 (19:08)

Ja to skôr poznám z tej druhej strany, od Čadce po Portaš, z tej druhej strany od Čadce po Semeteš je viacej osád,ale málo možností na občerstvenie.Ale hrebeňovka na biku je to veru pekná z tej či onej
strany.

 
radovan192 10.05.2019 (21:16)

dával som to párkrát aj ako celodenku - vlakom do Žiliny, cez Neslušu na červenú TZ, odtiaľ Semeteš - Melocík - Kohútka - Makyta - modrá TZ) - Střelenský vrch - červená TZ - Vršatec - N.Dubnica resp. v opačnom smere
ps: a vždy som si povedal, že cez Papájske sedlo už nejdem

 
mars radovan192 11.05.2019 (19:52)

My sme to dali raz do Novej D. z Čadce (ranným vlakom z Tr. Teplej do ZA, ZA Čadca). Ale máš pravdu, že Papájske sedlo a Makyta sú na morál

 
luky64 11.05.2019 (00:02)

Pekný článok... 👍 Inšpiroval ma ísť to pozrieť...

 
Gusto0 10.05.2019 (20:42)

a buchty si dal vsetky? mne posledna liezla usami

 
bimjeam Gusto0 10.05.2019 (22:00)

Boli sme na ne dvaja

 
panZdenda 11.05.2019 (01:52)

Před devíti lety jsme projeli s kamarádem celou hřebenovku Javorníků z Čadce až do Střelné, super zážitek:
https://www.treking.cz/cyklistika/javorniky-hrebenovka.htm

 
tony 11.05.2019 (22:07)

Z Čertova na Kohutku je to asi viac ako 2km nie?

 
bimjeam tony 12.05.2019 (08:46)

Popravde áno, záleží odkiaľ z čertova a kam na kohútku, ale reálne to bude cez 4km

 
tony bimjeam 12.05.2019 (09:16)

😁

 
martinzz 16.05.2019 (15:22)

Na Portasy som este buchty nemal, ale chate kohutka sa mi vyse pozdavaju. Ta poleva sa mi vyse paci na Kohutke, ale mozno aj na portasy robia take.

 
Pridaj komentár