Test: Crankbrothers Easy Release Cleats – kufre vhodné pre začiatočníkov

Crankbrothers má najnovšie v ponuke štyri rôzne druhy kufrov k nášľapným pedálom. Dva z nich s označením „Easy Release Cleats“ sú určené jazdcom, ktorí sa s týmto systémom zoznamujú.

Ak by sa raz niekto podujal zostaviť rebríček cyklistických firiem s nekonvenčným prístupom, Crankbrothers by určite hrdo kraľovali na jeho vrchole. O úspešnosti ich filozofie svedčí aj fakt, že sa z malej garážovej značky za 20 rokov prepracovali medzi najvýznamnejšie spoločnosti zaoberajúce sa výrobou pedálov, kolies, sedloviek, púmp a iných komponentov.


Crankbrothers preslávil najmä „Eggbeater“, tzv. „šľahač vajíčok“, ktorý je zároveň najľahším nášľapným pedálom na trhu. Je určený predovšetkým na cross-country a maratóny, no v tomto segmente disponujú aj ďalšími produktami: Candy (určený na trail/all-mountain), Mallet (Enduro a zjazd), Doubleshot (Hybrid), Stamp a 5050 (platformy bez nášľapov). Kompletnú ponuku pedálov od Crankbrothers nájdete na tomto odkaze. V roku 2019 navyše priniesli niekoľko dizajnových zmien a do už tak širokej ponuky pridali ďalšie pedále základnej úrovne s konkurencieschopnou cenou naprieč celou ponukou.


Jednou z výhod pedálov od Crankbrothers je štvorstranný zámok, ktorý sa prakticky nikdy nezanesie blatom a je možné ho za každých okolností zacvaknúť. Nevýhodou pre niekoho naopak môže byť nemožnosť nastavenia tuhosti pružiny. Napriek tejto slabine musím dodať, že som nikdy nepociťoval problémy príliš slabého, resp. silného upnutia, a to používam rôzne druhy pedálov od tohto výrobcu už tretiu sezónu (Mallet 2, Mallet 3, Eggbeater).


Crankbrothers napriek tomu prišiel s riešením pre ľudí, ktorí tento problém zaznamenali. K ponuke štandardných kufrov pridali takzvané Easy Release Cleats, určené najmä pre začiatočníkov. Štandardné kufre, ktoré sú súčasťou každého balenia pedálov Crankbrothers, poskytujú možnosť uvoľnenia nohy (Release) pri uhle 15° alebo 20°, v závislosti od otočenia pri montáži. Pri kufroch Easy Release Cleats je tento uhol zmenšený na 10°. Easy Release síce neznižuje napätie pružiny pri uvoľňovaní pedálu, ale umožní vám ho skôr „opustiť“.


Easy Release Cleats navyše – podobne ako štandardné kufre – prichádzajú v dvoch verziách s rozdielnou stranovou vôľou (float) 0° a 6°. Každá verzia má svoje samostatné farebné označenie: pre 0° je to Rose a 6° označuje Bronzové prevedenie. Zarážky s nulovou vôľou sú určené pre cross-country jazdcov pre lepší prenos sily na pedál, naproti tomu tie so 6° nájdu uplatnenie pri ľuďoch venujúcich sa gravity disciplínam (zjazd, enduro a pod.). Kufre sú vyrobené z mosadze, dodávajú sa so štyrmi inbusovými šróbmi a súčasťou balenia sú podložky na vymedzenie do strany a do hĺbky podrážky. Všetky sú spätne kompatibilné so všetkými pedálmi Crankbrothers.


Easy Release som testoval počas štyroch mesiacov, niekoľko jázd som absolvoval s kombinovaným nastavením: 10° kufor na jednej a 15° kufor na druhej nohe. V praxi platí presne to, čo Crankbrothers deklaruje aj v popise ku kufrom: sila, ktorá upína nohu k pedálu je pri oboch zarážkach rovnaká. Rozdiel medzi zarážkami je cítiť v uhle vypnutia, pri Easy Release je pohyb nohou miernejší. Jazdcom, ktorí sú zvyknutí na rutinu vypínania/zapínania nášľapov sa bude 5° rozdiel zdať pravdepodobne minimálny, ale pre nováčikov je táto odchýlka dostatočná. Easy Release Cleats však môžu nájsť uplatnenie aj medzi enduristami a zjazdármi, práve pre rýchlu možnosť vypnutia v ťažkom teréne.


Vysvetlivky:
Release (uvoľnenie): stupeň rotácie potrebný na uvoľnenie kufra z pedálu.
Float („plávanie“ – stranová vôľa): stupeň voľného pohybu, ktorý umožňuje kufor pri šliapaní.

Doporučená cena Easy Release Cleats je 25 €. Viac informácií nájdete na stránke dovozcu Progresscycle.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Pedále BBB Touchmount – zacvaknutie s voľnosťou

Test: Pedále BBB Touchmount – zacvaknutie s voľnosťou

V dnešnom teste sa pozrieme na to, či sa v prípade BBB pedálov potvrdia nejaké rozdiely oproti rokmi overenému výrobcovi, ktorý sa stal synonymom pre SPD systém.
Test: Match System v praxi - zacvakneš a jazdíš alebo len marketing?

Test: Match System v praxi - zacvakneš a jazdíš alebo len marketing?

Nášľapné pedále a správna obuv vedia v ťažkom teréne určite pomôcť. Ale iba vtedy, ak všetko funguje, ako má.
TrackHead - GPS lokátor a zabezpečenie vášho bicykla  PR článok

TrackHead - GPS lokátor a zabezpečenie vášho bicykla

Ak zabezpečíš svoj bicykel trakerom od výrobcu JER, získaš oveľa viac, ako iba monitorovanie polohy bicykla. Čo všetko ponúka TrackHead, sa dozvieš v tomto článku.
keyboard_arrow_up