Pozvánka: Festival Hory a Mesto Žilina aj o budovaní trailov v okolí Malej Fatry

Pozvánka: Festival Hory a Mesto Žilina aj o budovaní trailov v okolí Malej Fatry

Každý biker vie, že okolie Žiliny, kam patria napríklad aj Martinské hole, je doslova raj čo sa týka trailov a technického jazdenia. Pritom tu nie je v podstate nič oficiálne a značené...

Pekne značených trailov a oblastí pre bikerov u nás postupne pribúda – ako príklad môžem uviesť Lechnické traily, Laskomerské traily pri Banskej Bystrici, Hornonitrianske stopy a ďalšie. Lenže na „mekku“ all mountain, alebo aj endura ak chcete, sa stále akosi zabúda. Mám tým na mysli najmä Martinské hole a oblasť Lúčanskej Malej Fatry, ktorá takmer na všetky strany ponúka skvelé jazdenie. Veď sem spadá aj oblasť okolo Kuneradu, kde trénujú naši top jazdci v endure. Lenže problém je, že nič z toho nie je v podstate oficiálne a je to všetko na takom „šedom území“.Prečo ale nespraviť pre bikerov niečo viac a nevyužiť potenciál naplno? Predsa len klasické cyklocesty (zvážnice) už nejdú tak úplne s moderným trendom jazdenia a veľkú časť bikerov nelákajú... no a o ohrozovaní zvierat a devastovaní okolia sa asi tiež nemusíme baviť, keď v každej doline prebieha poriadna ťažba a gumy bicykla ťažko niečo zničia. Rovnako si myslím, že je tu dosť miesta (a tolerancie) ako pre turistov, tak aj bikerov.

Samozrejme táto téma je zložitejšia a práve to bude úlohou akejsi diskusie, ktorú budem moderovať. Svoj príklad odprezentujú aj zástupcovia vyššie spomínaného združenia Hornonitrianske stopy a rovnako by sa mali zúčastniť aj kompetentní zástupcovia v rámci samosprávy. Cieľom bude trochu to nakopnúť a prípadne zistiť, čo všetko je potrebné, aby sa u nás začalo niečo diať...Táto diskusia prebehne v sobotu 26. októbra od 20:00 v Novej synagóge, pričom vstup je voľný. Predtým prebehne od 17:30 aj premietanie filmov s „bikovou“ tématikou.

Nielen pre bikerov


Samozrejme okrem toho festival ponúka viacero outdoorových „zážitkov“. Návštevníci festivalu budú mať možnosť vidieť to najlepšie zo svetovej outdoorovej kinematografie. Tematické filmové bloky doplní viacero celovečerných dokumentov. Medzi inými aj doslova dych berúca snímka Dawn Wall o voľnom preleze zdanlivo nezdolateľnej, takmer tisíc metrov vysokej steny v Yosemitoch alebo film Prvá plavba, sledujúci snahu Laury Dekker stať sa najmladšou osobou na svete, ktorá sama obopláva svet.

Hlavnými hosťami festivalu sú český horolezec svetového formátu Marek Holeček a dvojica Jozef Krištoffy a Ondrej Húserka, ktorí sa podelia o zážitky z výstupu na horu Cerro Torre v Patagónii.Podrobný program nájdete na tomto odkaze. Ak vás táto téma zaujíma, budem rád ak prídete a možno sa dozviete niečo viac, prípadne pomôžete trochu posunúť túto šedú zónu. Veď jazdenie nie je len o zvážniciach a asfaltových cyklochodníkoch...
report_problem Našiel si v texte chybu?

Hory a mesto Žilina

calendar_today 25.10.2019 - 27.10.2019
label Ostatné
place Žilina (Slovensko)

Páči sa ti tento článok? thumb_up20thumb_down comments 12 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Reportáž: Ako som prvýkrát okúsil MTBIKER Hornonitriansku sériu

Reportáž: Ako som prvýkrát okúsil MTBIKER Hornonitriansku sériu

Preteky v rámci Hornonitrianskej enduro série som absolvoval prvýkrát v živote. Bol som zvedavý, ako to bude celé zorganizované a aký budem mať z víkendu v Bojniciach pocit.
Kubínska hoľa – jazdenie pre všetky kategórie alebo kopce, výhľady aj traily

Kubínska hoľa – jazdenie pre všetky kategórie alebo kopce, výhľady aj traily

Tento rok sa na Kubínskej holi otvoril nový bikepark, vďaka ktorému si môžete vytvoriť zaujímavú kombináciu jazdenia...tak trochu v rámci moderného trendu „downcountry". :)
Majstrovstvá sveta v MTB maratóne Masters - hľadanie motivácie

Majstrovstvá sveta v MTB maratóne Masters - hľadanie motivácie

To fakt je majstrák sveta v bike maratóne „starých chrenov“? A kde to bude? Tieto otázky som položil Tomášovi Hauserovi na maratóne v Raji, keď sa ma pýtal, či sa chcem zúčastniť.
keyboard_arrow_up