Tip na výlet: Veľká Javorina - výjazd pre každého cyklistu

Tip na výlet: Veľká Javorina - výjazd pre každého cyklistu

3510 komentárov

SpecializedTT 17.01.2020 12 fotografií   Horska Cyklistika Tip Na Vylet Ceska Republika Slovensko Vylet Cykloturistika

Vyskytlo sa nám zopár voľných dní navyše a jeden z nich sme si naplánovali na návštevu Veľkej Javoriny - najvyššieho vrchu pohoria Biele Karpaty. Piatok sľuboval rozprávkové počasie a ideálnu teplotu na bike.

 “Let´s go biking”


Cestu začíname zo slovenskej strany obce Strání, kde po niekoľkých metroch prechádzame hraničným priechodom Strání/Moravské Lieskové. Predpoveď počasia vyšla do bodky - krásne slnečné počasie s teplotou okolo 22°C a bezvetrie, čo viac sme si mohli priať.

Z hlavnej cesty odbočujeme na náučný chodník Květná a začíname odvaľovať prvé výškové metre na stúpaní po asfaltovej ceste. Na ceste je možné sa osviežiť pramenitou horskou vodou. Popri celom stúpaní nám cestu žblnkotom ozvučuje krásny Svinársky potok, ktorý je pastvou pre oči.Dostávame sa k bodu U Šajby a cesta naďalej pokračuje príjemným asfaltovým stúpaním. K žblnkotu potoka sa pridružuje aj štebot vtákov, čím máme o akustickú vsuvku postarané. Približne po 5 km stúpania odbočíme prudko doprava a dostávame sa už na spevnenú lesnú cyklocestu. Po ďalších 2 km sa už začínajú objavovať aj prvé krásne výhľady. Na chvíľku zastavujeme pri prístrešku Záhumenice, kde cvakneme pár záberov a pokocháme sa peknou panorámou.

Stretávame tu miestneho staršieho pána na bicykli Liberta s jedným ťažkým prevodom - viete si predstaviť, ako sa trápi. Približne na 8.km trasy sa nám zjaví ďalší prameň Kobelná, kde je možné doplniť zásoby vody. Deviaty kilometer so sebou už prináša aj chvíľkový oddych od stúpania a spúšťame sa k rozcestníku, kde sa kríži náučný chodník Javořinská s cestou hrdinov SNP.Občas to treba aj tlačiť...


Omylom sa vydávame po červenej turistickej značke smerom k vrcholu Veľkej Javoriny namiesto cyklochodníka. Prvé metre stúpania nám dávajú najavo, že sme fakt na turistickej cestičke. Nevadí, zaraďujeme najľahší prevod a myšacími krokmi postupujeme ďalej. Našťastie stúpania striedajú aj rovinky, na ktorých dáme nohám trochu vydýchnuť.

Úsek, ktorý nás privádza k rozcestníku U Bětina Javoru, nás prinútil zoskočiť z bikov a tlačiť, čo sa nám následne odvďačí v podobe chvíľkového klesania. Od 12teho kilometra už len stúpame najskôr na bikoch a posledných pár metrov pred vrcholom vedľa biku. To už ale v pozadí vidíme vytúžený vrchol Veľkej Javoriny.Na vrchole dáme najesť foťákom, aby sme sa vzápätí mohli usadiť a vychutnať si kilometrové výhľady do krajiny. Z vrcholu sa premiestnime k Holubyho chate, ktorá sa teší neskutočnému náporu turistov.

Za chatou je možnosť posedenia na drevených lavičkách, odkiaľ je možné v pozadí zhliadnuť vyhliadkovú rozhľadňu Jelenec, čo je naša ďalšia zástavka. Doplníme rýchle cukry a po kratšej pauze pokračujeme.Vydávame sa po zelenej turistickej značke, kde nás po rozcestník Pod Jelencom čaká klesanie. Následné samotné stúpanie a aj vrch Jelenec ležia priamo na hranici Českej republiky a Slovenska. Na vrchole je rozhľadňa, z ktorej je vidieť na celé Biele Karpaty.

Spúšťame sa späť po tej istej ceste, odkiaľ sme prišli až k rozcestníku Pod Jelencom, kde sa napojíme na zelenú turistickú značku, ktorá sľubuje pekný niekoľkokilometrový zjazd až do obce Květná.Konečne z kopca!


Prvé metre klesania nás každú chvíľu brzdia popadané stromy naprieč turistickým chodníkom, dúfame však, že sa to postupne zlepší. Po niekoľkých prenášaniach bikov cez popadané stromy sa dostávame do úseku, kedy si už môžeme vychutnávať pekný zjazd, ktorý sa kľukatí pomedzi stromy, korene a kamene. Táto časť nás naozaj baví a užívame si každý jeden zjazdený meter trasy.

Naše biky sú vďačné tiež a môžu ukázať, ako krásne vedia pohltiť každú jednu nerovnosť. Dostávame sa do úseku, kde mám možnosť potvrdiť alebo vyvrátiť výkonnosť brzdy SRAM Code R. Klesanie je prudké a dlhé, no aj napriek tomu sa môžem spoľahnúť na vysoký výkon brzdy, ktorá mi poskytuje oporu po celú časť zjazdu.Po zjazde sa ocitáme v obci Květná, odkiaľ sa po asfaltovej ceste spustíme cez štátnu hranicu až do miesta, kde sme začínali.Celkovo sme na okruhu natočili 21 km a na stúpali 657 výškových metrov. Plný zážitkov sa tak vraciame späť domov a spoločne rozoberáme najkrajšie časti trasy.

Michal & Dada

Fotogaléria k článku

 

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Bicykle ~ Horské bicykle)

Komentáre

Bade 17.01.2020 (16:47)

1


dufal som ze dolu pojdete zelenou. najkrajsi zjazd z Javoriny na moravsku stranu.

 
Bade 17.01.2020 (18:26)

0


teraz pozeram na videu ten zaver si zle odbocil. v 10:48 si zbehol do lava na zvaznicu ale znacka isla hned vedla napravo popri tej ceste.

 
SpecializedTT Bade 17.01.2020 (18:47)

0


tie cestičky boli 2 metre od seba od 12:40 som už späť

 
wulstar 17.01.2020 (19:48)

0


Na posledy, keď som bol sa bicyklovať na Myjave tak som sa na Veľkú Javorinu neplánovane vybral. Išiel som od Vápenky hore a dole sa mi ľúbil zjazd po asfaltke do Starej Turej keď že bol na gravli.

 
Palo TT 17.01.2020 (20:19)

0


 
Bade Palo TT 17.01.2020 (20:25)

0


tadial som siel dvakrat minuly rok a vzdy som ho obisiel.

 
SpecializedTT Palo TT 17.01.2020 (20:32)

0


nezbadali sme ho

 
bujnoss 17.01.2020 (20:35)

0


Ja som bol tiez tento rok. Vrámci VKT z Cetuny po modrej TZ a od lesníckej chaty po asfalte na Vrchol a potom po červenej a zelenej na Kubíkuv vrch a zase po asfalte naspäť. Pôvodne som plánova že pôjdem po zelenej smerom na Květnú ale 5. stupeň ochrany ma odradil. Nie som tu doma a tak som šiel radšej na istotu. Este sa sem vratim.

 
Palo TT bujnoss 17.01.2020 (21:33)

0


Smer na Kubikov je fajn aj po hranici dalej. Da sa slapat takmer cely aj smerom hore.
Moja naj trasa je od Starej Turej cez Miskech Salas - zlta znacka hore a Python dole
https://www.mtbiker.sk/forum/post1292168.html#p1292168
https://www.openstreetmap.org/way/381424431

 
Bade Palo TT 17.01.2020 (21:46)

1


to ano, ak ides z Turej a spät toto je naj trasa. zajtra ju mam v plane.

 
Pridaj komentár