Tip na výlet: Gravelom okolo Stolických vrchov

Tip na výlet: Gravelom okolo Stolických vrchov

6628 komentárov

EduardBenda 13.03.2020 18 fotografií   Gravel Horska Cyklistika Priroda Tip Na Vylet Slovensko Vylet Cestna Cyklistika Cyklotrasy

Bicyklový výlet v málo dotknutej lesnatej stredoslovenskej prírode, väčšinou po vyznačených cyklotrasách a nevyhnutný „prepojovací„ zvyšok po asfaltkách? A k tomu bonus – prejazd nepoužívaným železničným tunelom? Jasné, poďme na to.

 

Nápad na tento okruh mi vnukol propagačný článok o tuneli plus ďalší článok o Stolických vrchoch. Vhodný termín sa vyskytol v auguste 2019, ako sólo jazda s týmto plánom:

Revúca - Muránska Zdychava - sedlo Severná Lúka - Telgárt - Čuntava - Dobšiná - Vyšná Slaná - Brdárka - Roštár - Slavošovce - Slavošovský tunel - Magnezitovce - Revúca.

Štart


Parkujúc v strede Revúcej hneď odbočujem na kvalitnú asfaltku s označením 8593 do doliny potoka Zdychava – hneď na úvod ma čaká stúpanie dňa (885 výškových metrov na 16,5 km) s vrcholom v sedle Severná Lúka. Koľko značených cyklistických stúpaní s podobnými parametrami a nekončiacich v horskom sedle (t.j. nevraciate sa tou istou cestou) existuje na Slovensku? Nie veľa, prsty jednej ruky isto stačia.Späť k téme, vlastne k ceste – je skoro bez áut, keďže pre ne končí v malebnej, stiesnenej Muránskej Zdychave. Za ňou začína ochranné pásmo NP Muránska Planina, a teda je to pochopiteľne väčšinou v lese, občas lúka. Šumenie potoka, občas spev vtáčikov, spokojné odvaľovanie pneumatík... Dlhé, predlhé minúty - kľud na ubolenú mestskú dušu .Míňam horáreň Karafová, kúsok za ňou opúšťam údolie potoka, gradient stúpania sa ustáli na dvojciferných hodnotách s tým, že trasa hľadá serpentínami “cestu menšieho odporu” a kvalita jej povrchu značne klesá. Stále je to zjazdné gravelom, len treba byť primerane opatrný. Po ľavej ruke ešte dymiaca chata Janka a je tu finiš! Teda, priebežný finiš – sedlo Severná Lúka a s ním sa otvárajú mne zatiaľ nepoznané výhľady na horehronské údolie/Nízke Tatry a zvlášť na ich najvýchodnejší výbežok – masív Kráľovej Hole.

Výhľady 1


Sedlo Severná Lúka je aj významnou križovatkou – stretáva sa tu viacero ciest/chodníkov, treba si vybrať cyklocestu 5576 - destinácia Telgárt. No a teraz začína to, čo v nemecky hovoriacich krajinách s obľubou nazývajú „Panoramastrasse” – asi 1 km skôr rovinatý úsek bez lesného pokrytia so spomínanými parádnymi výhľadmi. Odporúčam si to príslušne vychutnať, dvere sa zatvárajú, teda nasleduje dosť náročný zjazd lesom, Dlhou dolinou na poľanu Kucharová.Tu sa pripájam na cyklocestu 8592 a opätovne stúpam strmou, po búrke vymletou cestou so značnými nánosmi zeminy/štrku. Dnes je to tu aj na pár stometrov tlačenia. Stúpanie ale nemá dlhé trvanie, opúšťam ochranné pásmo NP – čo sa okamžite prejaví na masívnej ťažbe dreva a opatrne gazdujúc s trakciou zjazdujem do Telgártu. V rýchlosti ešte stíham identifikovať po ľavej ruke meandre Hrona, rozoznávam Šumiac a ďalšie lesknúce sa dediny v údolí a povedľa telgártskeho RD a podjazdom železničnej trate sa napájam na horehronskú “route66“.

V Telgárte je síce neveľa, ale predsa len viacero možností na teplý obed, vyberám si reštauráciu hneď pri hlavnej ceste. Je už vôbec obed zaslúžený? Síce je za mnou ešte len necelých 30 km, ale v prevýšení som už za polovičkou, takže áno...ďalšia možnosť na obed je až v Dobšinej, ale to je plus cca 1,5 hodiny/23 km a pravdepodobne aj menší výber jedla.Funiac po statočnom obede, formálne stále po 8592-ke, ale reálne po štátnej ceste I. triedy č. 66 stúpajúc sa posúvam k sedlu Besník. Je to k nemu len cca 4 km, ale treba si dať pozor, jazdia tu aj kamióny!Výhľady 2


Odhliadnuc od toho, tejto časti Slovenska bolo z hľadiska „grafiky” toho nadelené viac než štedro: obdivujem stále sa meniacu, dnes zľahka zastretú Kráľovu hoľu, Chmarošský viadukt, vchod do Besníckeho tunela.Nevynechám dúšok vody z prameňa Hrona, kochám sa sviežimi lúkami pri sedle, zvyčajne sú tu aj ovečky s obsluhou, dnes nie, asi sú na inom grúni... Z jednej strany cesty NP Nízke Tatry a z druhej NP Slovenský raj. Čo viac si priať...cykloturistický raj.Apropo – treba odbočiť! Tesne pred sedlom Besník doprava, na cyklocestu 5576, smer čistinka Čuntava. Je to stará obchodná cesta medzi Telgártom a Dobšinou (teda medzi Horehroním a Gemerom), používaná pred vybudovaním cesty č. 67 údolím Hnilca. Stúpať sa stúpa naďalej, ale už bez áut a výhľady sú ešte utešenejšie. Sedlo Besník a spol. ako na dlani. Zastavujem sa na chvíľku na Čuntave (kúsok za nevýrazným bezmenným sedlom), je tu pekná lúka so zopár chatami.

Kto poslúchal (pekne ťahal), dostane odmenu! Zjazd až do Dobšinej...úprimne, prvé 4 km sú skôr za trest, alebo pre zjazdovo vyspelejších jedincov s vyvinutým citom pre rovnováhu, predvídavosť a chladnú hlavu. Búrka tu doslova odplavila časti cesty nabok a treba kinetickou energiou radšej zohriať kotúčovky ako neprimerane riskovať... No ale postupne nastúpi čoraz lepšia štrkovka/šotolina ústiaca do asfaltky. Potom je to už naozaj za odmenu.

Dobšiná – “Nezastavujem, máme zpoždění” zo známeho československého filmu platí aj dnes, prefrčím mestečkom a napájam sa na štátnu cestu I. triedy č. 67. Nie na dlho, len cca 2,5 km, dole kopcom, ale zase treba si dať pozor. Kamióny a iné. Nedá sa to veľmi obísť. Po cca 6 minútach opúšťam 67-čku odbočením doprava a začínam zľahka stúpať na Vyšnú Slanú. Tu je už automobilová doprava veľmi slabá, keďže je to uzavretá dolina. S radosťou spoznávam fotogenické dvojičky – Veľký a Malý Radzim, podľa ich charakteristických hrbov.

Výhľady 3


Nuž a sedlom povedľa Malého Radzimu sa “prešmyknem” cyklocestou 029 doľava z Vyšnej Slanej na juh, do dedinky Brdárka. Už poslabšie nohy na záver dňa a hooodne strmé lúčne stúpanie mi sťahujú kadenciu k nule. Tu by som musel mať 22/36 prevod, aby som to vyšiel. Pešibus aj na dlhšie ako pár stometrov. Výhľady sú tu opäť neskutočné. Stolické vrchy i so Stolicou (s veľkým „S“), údolie hornej časti rieky Slanej, povedľa mňa spomínaní Radzimi/ovia. A tie lúčne vône..., po chvíli križujem kovboja so stádom kráv, krásne sa to mieša.Poľná cyklocesta 029 pokračuje ovocinárskou dedinkou Brdárka na južných svahoch Radzimu, mení sa na asfaltku III. triedy so stále rovnakým označením a klesá pokľudným údolím Hankovského potoka až do Roštára, kde sa na slabé 2 km napojím na štátnu cestu II. triedy č. 587. Z nej odbočujem doprava, smer Ochtiná/Slavošovce. Toto je detto asfaltová cesta III. triedy takmer bez áut, toto i predošlé údolie sú “slepé”, t.j. nie je tu žiadna tranzitná doprava. Formálne cyklocesta 2589.Tunel


Čaká ma “highlight” dňa – prejazd Slavošovským tunelom, alias Tunelom pod Homôlkou. Je to jeden z viacerých tunelov (tzv. Gemerské spojky) vybudovaných počas II. svetovej vojny ako náhrada železnice na území anektovanom Maďarskom. Tunely nikdy prevádzkované. Ale viac napr. na Wikipédii... Mňa teraz zaujíma hlavne jeho súčasný stav. Navigačne ukážkovo spracované – stále som na 2589-ke, vstup do tunela zo Slavošovskej strany je vkusne upravený, nechýbajú informačné tabule, detské ihrisko, či bezpečné schodisko do podzemia.

Bicykel znášam opatrne dolu, zapínam osvetlenie, zatajujem dych a idem na to! Je to atrakcia na kvadrát! Čiže jaskynná tma, mŕtvolné ticho prerušované len občasným kvapkaním vody zo stropu s perfektnou ozvenou, chlad cca 14 stupňov. Tunel kontinuálne jemne klesá smerom do Revúcej, povrchom sú perfektne upravené betónové platne, pneumatiky jemne odmeriavajú odskokom po prechode každej z nich z celkovej dĺžky tunela cca 2,4 km.Mimochodom, tunel nevyzerá na to, akoby mal takmer 80 rokov, skôr, že ho včera odovzdali. Vedie v oblúku, s čím má samozrejme cyklopočítač a aj Strava problém, keďže chýbajú GPS dáta, a teda prejdenú dráhu na mape napriami . A aj pokrytie mobilným signálom vnútri zatiaľ absentuje, haha...

Niet sa čoho báť, ale aj tak mám tu vnútri a sám širokospektrálne pocity, no ale už vystupujem von, do slušnej hmly...teplotný rozdiel spomínaných 14 versus vonkajších cca 21 stupňov v kombinácii s vlhkosťou v tuneli spôsobil tento efekt. Po pár stometroch na slobode je tu ďalší krátky, Koprášsky tunel, ale ten je naozaj krátky – je vidieť aj svetlo na konci tunela... Za ním je ešte možné vyjsť za výhľadmi na blízky Koprášsky viadukt – všetko to patrí/patrilo k spomínanému železničnému systému.Čo ďalej? Nuž, odporúčam zozjazdovať málovzhľadné Magnezitovce s rozsiahlou priemyselnou prevádzkou a napojiť sa na štátnu cestu II. triedy č. 532, smer Revúca. Formálne stále cyklocesta 2589, ... pardón, v Mokrej Lúke je oddelený úsek pre bicykle, cca 2 km z celkovo 9 km do Revúcej. Avšak, na 532-ke je nový povrch a aj slušná krajnica, takže nie je to nebezpečné. Kruh sa pre dnes uzavrel, som v Revúcej.

Rekapitulácia


Podľa Stravy cca 105 km (aj s pár odbočkami/krátkymi zablúdeniami) a cca 2 200 výškových (gravelových) metrov. Dá sa to urobiť trošku kratšie (ale byť viac v prírode) vynechaním zostupu do Telgártu. To jest pokračovať z Kucharovej do Čuntavy lesom po 5576. Iné gravelové skratky mi nie sú známe.

  • Čas v sedle: cca 8 hodín, celkovo 10 a pol. Proste výlet. Tuná sa to samozrejme dá aj kratšie, záleží len na prioritách.
  • Stravovanie: teplé jedlo v Telgárte alebo v Dobšinej – aj to pekne vychádza v časovej polovičke trasy na obed. Operatívne občerstvenie: sladkosti, slanosti, radlery, po ceste je viacero dedín s otvorenými krčmami a aspoň malými potravinami. Samozrejme, naplnené bidóny a zopár tyčiniek vo vrecku to istia…Čo sa týka kondície, primeraná úroveň je nutná (pár tisíc km ročne, nejaká časť v teréne), technicky – postačuje gravelbike s aspoň 35 mm neslickovými pneu. MTB je podľa mňa zbytočné delo na danej trase. Výlet určite odporúčam, či už turisticky alebo športovejšie založeným skupinám a aj jednotlivcom. Cyklistov, okrem miestnych, som nestretol myslím vôbec. Turistov tiež nie. Bol to obyčajný augustový pracovný deň. Je to škoda. Oblasť je nádherná a neobjavená - je tu veľa čo vidieť, či dať si riadne do tela.

Na záver ešte odkaz na Stravu a detailnejší výpis trasy na ridewithgps.

Fotogaléria k článku

 

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Oblečenie a batohy ~ Batohy a príslušenstvo ~ Batohy)

Komentáre

EduardBenda 13.03.2020 (15:41)

1


ahoj, ano, je to tam fakt stale pekne a dobre si tam clovek odpocinie

 
milos21 13.03.2020 (20:55)

1


Slavošovský tunel je pecka, neskutočný zážitok, doteraz na to spomínam

 
EduardBenda milos21 13.03.2020 (21:29)

0


ano, je to zazitok, skoda , ze to nevieme viac spropagovat , trosku viac na zapad od nas by to bola vyhlasena atrakcia...

 
ratfromsteel 14.03.2020 (21:13)

1


Z ktorej stravy chcete ísť hore na Stolicu ?
Z Čiernej Lehoty , Rejdovej , Brdárky Revúcej ? Je to tam po ťažbe a kopa bordelu , zvážnice rozbité , človeku sa chce plakať.

 
MarekGuman ratfromsteel 14.03.2020 (22:48)

0


take pozmenenie tejto trasy v clanku - z Revucej cez horaren Karafova ku chate Janka a asi po cervenej turistikej znacke na Stolicu. ktovie ako to tam bude teraz vyzerat.

 
ratfromsteel MarekGuman 14.03.2020 (23:25)

0


Z tejto strany sa to dá , les nieje tak zdevastovaný . Hore to je fajn , no dá to zabrať. Odtial kam ? Nedoporučujem do Č. Lehoty to mierne rozbitá cesta je silno podhodnotené , prestali sme tam jazdiť.
Rejdová je o niečo lepšia , a Brdárka približne rovnakým smerom , dole úbočím Radzimu. Zase z Rejdovej sa dá dole na hlavnú a na Dobšinú ap.

 
jaro127 15.03.2020 (23:13)

1


Ešte som chcel dodať , že na gravel bajku je to asi náročnejšie vzhľadom k meniacim sa podmienkam lesných ciest.Na mtb bajku sa dajú zdolať aj extrémnejšie zjazdy, ale samozrejme na asfaltke je to o čosi ťažšie. Zjazd zo Stolice do Rejdovej je pre rozbité cesty dosť náročný. Tak želám veľa krásnych kilometrov a zaujímavých článkov.

 
jaro127 13.03.2020 (15:21)

0


Pekný výlet, mám to už niekoľkokrát zjazdené a vždy je čo obdivovať.

 
MisoGrno2 13.03.2020 (20:15)

0


znelo to pekne az na tie kamiony.

 
EduardBenda 13.03.2020 (20:22)

0


vdaka. Nuz ano, jazdia - je to ale len par km na cestach 1. triedy. Optimalne treba ist cez vikend, myslim, ze v nedelu a cez sviatky maju kamiony zakaz jazdy. Kritickejsi je vzdy usek v stupani (Telgart) , dobsinsky usek v klesani sa da prejst schvalne rychlejsie na tazsi prevod do par minut.

 
MisoGrno2 EduardBenda 13.03.2020 (20:50)

0


tak, tak veru, jedine vikend a nedela je este lepsia od soboty.

 
volodaj 13.03.2020 (21:11)

0


Super článok, tak ako aj ten Okolo Poľany. Len tak ďalej, teším sa na ďalšie od teba.

 
EduardBenda volodaj 13.03.2020 (21:28)

1


srdecne dakujem, mam aj dalsie okruhy, co som bol/alebo boli viaceri, ked je teraz karantena, budem pisat

 
milos21 volodaj 13.03.2020 (21:54)

0


Zbieraš gravel tipy?

 
volodaj milos21 13.03.2020 (21:57)

1


Jasné, rád sa nechám inšpirovať zaujímavými trasami 😉

 
MarekGuman 14.03.2020 (13:13)

0


Dik za tip, pozeram, ze je viac velkych kopcov, ktore nepoznam u nas. V knihe Najkrajšie cyklovrcholy je vyjazd na Stolicu, je to celkom blizko od sedla Severná lúka (ako sa to vezme teda - 4,3 km, ↑335 m). A je to kratšie o 40 km, keby niekto nevládal.

www.cykloserver.cz/f/6e05144100

 
EduardBenda MarekGuman 14.03.2020 (16:18)

0


Rado sa stalo , prave som to pozrel v knizke. Ano, dalo by sa to skratit, len to ma 2 chybicky krasy : prilisnou strmostou sa to zrejme na gravelom bicykli nebude dat cele vyjst v sedle a nie je to znacena cyklotrasa. Ale mimo NP sa samozrejme legalne da jazdit aj po zvazniciach.

 
MarekGuman EduardBenda 14.03.2020 (21:10)

0


Hej bude to masaker urcite Cesta urcite nebude nejaka extra dobra. Ja len ze sa oplati ist na Stolicu, bol som tam davnejsie na bezkach, v knihe pisu, ze je to najvyssi vrch mimo Tatier a Fatier na Slovensku. Urcite to skusim, chystame sa s kolegom na Kralovu Holu, tak to mozno zmenime. Ta cesta do sedla od horarne je asi kde na tejto stupnici? Dik.
https://cyclingtips.com/2019/08/grading-gravel-how-do-you-define-off-road-surfaces/

 
EduardBenda MarekGuman 14.03.2020 (21:27)

1


ahoj, po horaren Karafova je to zlahka rozbita asfaltka, dalsie 3 km - kym sa cesta odputa od potoka Zdychava - je to uroven 3, a posledne cca 2 km do sedla Severna Luka tak 4 az 5 .

 
ratfromsteel 14.03.2020 (20:45)

0


@rat Boli sme tam vlani na Jeseň peši ako turisti a všade samý zákaz bicyklov , ale autá s kadekým to požehnane ...keď si človek uvedomí krásu jazdy v takom teréne tak ma to riadne štve.
Náš tunel jazdím často , na revúckej strane je to krajšie a les nieje zničený ťažbou a bordelom po nej. Mimochodom má cca 2,4km a mierne stúpa smerom do Slavošoviec a je postavený do miernej zákruty pod Homôlkou.

 
MarekGuman 14.03.2020 (23:55)

0


V knihe Najkrajšie cyklovrcholy je zo Stolice zjazd do Rejdovej. Ešte najlepšie bude držať sa trasy v článku, fakt pekné úseky sú tam, tú dolinu ku Vyšnej Slanej poznám. Zbytočne veľa stúpania je na Stolicu, a asi tam nie je ani výhľad. Ale ako také fakt núdzové skrátenie by sa to dalo použiť.

 
petrikmarian 15.03.2020 (10:34)

0


chválim takýto typ článkov. len škoda, že to mám tak od ruky. z chuti by som si tam zajazdil.

 
EduardBenda 15.03.2020 (11:04)

0


ahoj, vdaka, ved vyjazd na vikend/mensia dovolenka ...?

 
hilka.stefan 16.03.2020 (18:49)

0


Doporučujem skratku z Magnezitoviec do Chyžného a potom do Revúckej Lehoty a po cykloceste do Revúcej.
Je to nádherná príroda, takmer ešte nedotknutá, okrem ,,zbesilej" ťažby dreva, ale to je postihnuté celé Slovensko.
Musím si nájť čas a znovu si to prejsť, aj keď nepoznám úsek z Karafovej po telgártske družstvo. Medvede neboli v dosahu? Musím nájsť ešte niekoho do partie.

 
EduardBenda hilka.stefan 16.03.2020 (20:26)

0


ahoj, ano - veim o tej skratke, je to znacena cyklotrasa, ale bol som uz unaveny a bolo to najprv aj do kopca a bal som sa aj osadnikov v Mnisanoch, ked pojdem pomaly do kopca. Kdezto po asfaltke to bol cisty rychly zjazd.
Ano, krajina je nadherna.
Medvede nic, ale obzeral som sa ...

 
1976 16.03.2020 (21:02)

0


Od Slavošovského tunela vedie perfektná zvážnica až po lesnú asfaltku nad Chyžným ktorou sa dá dostať krásne až pod Kohút na chatu Danka a odtiaľ sa dá pokračovať na Revúcu alebo či na Stolicu. Je to nádherná trasa. Odporúčam😉

 
EduardBenda 1976 16.03.2020 (21:27)

0


ahoj, vdaka za info ! - jedna sa o zeleno znacenu turisticku znacku Chyzne - chata Danka ? a potom ? neposlal by si mi to prosim co len rukou dokreslene v nejakom grafickom editore do nejakej mapy ? mam zaujem to vediet. vdaka .

 
1976 EduardBenda 17.03.2020 (10:16)

0


Ahoj,Jasné pošlem.

 
Pridaj komentár