Tip na výlet: Okolo Priehrady mládeže - okruh pre milovníkov gýčových výhľadov

Tip na výlet: Okolo Priehrady mládeže - okruh pre milovníkov gýčových výhľadov

Písanie článkov s tipmi na výlet má jednu nevýhodu - čím dlhšie to robíte, tým menej zaujímavých lokalít na predstavenie zostáva. Občas však príde osvietenie a napadne vám spôsob, ako spojiť vaše obľúbené miesta v sedle bicykla.

No a presne to je prípad výletu okolo Priehrady mládeže. V jej blízkosti sa nachádza viacero vyhliadok, ktoré pravidelne (a zväčša jednotlivo) s priateľkou navštevujeme. Nemenej zaujímavý je Považský hrad a novovznikajúce železničné veľdielo cez priehradu je zaujímavým kontrastom k uchvacujúcej prírodnej scenérii.Parametere trasy:


  • Dĺžka: 33 km
  • Prevýšenie: cca 720 m
  • Náročnosť: stredná
  • Povrch: asfalt 50 %, lesné cesty 45 %, skaly 5 %
  • Vhodné pre: MTB, gravel, ebike
  • STRAVA: aktivita dostupná na tomto odkaze
  • GPS súbor: k dispozícii na tomto odkazeŠtartujeme z priehradného múra


Začiatok okruhu je ideálny buď niekde v blízkosti nákupných centier v Púchove, kde sa napojíte na existujúcu cyklostrasu, alebo priamo za priehradným múrom, kde je zopár miest na parkovanie. My sme si zvolili možnosť B a s výhľadom na pokojnú hladinu Priehrady mládeže a vežiak Kúpeľov Nimnica vyrážame smerom na žltú značku, ktorá štartuje pri Kúpeľnom dome Caritas. Čaká nás postupné stúpanie úzkym lesným chodníkom, ktoré je šlipateľné až po altánok pod Holíšmi.Ešte predtým však dorazíme na rázcestie žltej a modrej značky, ktoré zdobí kríž s plechovým 2D Ježišom. Tu treba presedlať na modrú a pokračovať v stúpaní vpravo. Za spomínaným altánkom, kde sa dá pohodlne opekať aj vo väčšej posádke, nasleduje už začiatok hrebeňa, kde treba zosadnúť a tlačiť. Tlačenie síce vôbec nemám rád, no za tento výhľad to rozhodne stojí a Holíše sú jedno z mála miest, kam si to rád aj vytlačím. Prvý Holíš spoznáte podľa dvojramenného kríža. Z jednej strany vidieť panorámu Púchova a z druhej vodnú plochu Priehrady mládeže. Tu sa obvykle kopí viac ľudí, a tak sa presúvame radšej na Holíš číslo 2, kde štandardne býva menej turistov a pohľad na priehradu a jej železničné premostenie je ešte o niečo lepší. Dávame pamätné foto s bicyklami a radšej opatrne tlačíme dole.Zo Zábavy v Upohlave do Udiče


Názov odstavca síce znie trochu festivalovo, ale nenechajte sa zmiasť. Z Holíšov pokračujeme po turistickej značke smerom na rázcestie Zábavy, kde sa zasa napájame na žltú značku smer Upohlav. Tu si môžete okrem pekných výhľadov vychutnať drevenú konštrukciu a malý betónový bunker, v ktorom viete prečkať napríklad prietrž mračien. Nasleduje zjazd do obce Udiča. Tu si čítame verš pri miestnom pamätníku obetiam bomby zhodenej na školu počas druhej svetovej vojny a po krátkom asfaltovom presune odbočujeme pri rozličnom tovare doprava, po žltej značke smer Klapy (skalnatý “zub”, dobre viditeľný z Holíša, ktorý miestni volajú aj Cigánka). Tu sa postupne prebojujete stúpaním cez horný koniec obce, po starej asfaltke až na rázcestie, kde treba odbočiť opäť doprava.Sedlo Klapy - pohoda zaručená


Zo samotného sedla sa dá opäť vybehnúť na vrchol Klapy, ale bez tlačenia sa to však nezaobíde. Je to asi 20 minút hore, no my sme sa tentokrát rozhodli tento vrchol vynechať a na chvíľu zakempiť, vyhriať sa na slnku a pokračovať na Lopatinu. Ak sa však nikam neponáhľate, tak odmenou vám bude ďalší skvelý panoramatický výhľad na celú priehradu, len z druhej strany. Všade prítomnú priehradu však ešte budete mať možnosť obdivovať aj počas presunu.Vrchol Lopatiny veľmi ľahko identifikujete vďaka vysielaču, ktorý sa na nej týči. Opäť meníme farbu trasy za modrú a na rázcestí ešte stúpame kúsok hore k vysielaču. Pri smerovníku “Lopatina” zasa meníme farbu turistického značenia za žltú do dediny Považské Podhradie. Ak ste sa doteraz nudili, tak tu vás čaká dlhší trailový zjazd až priamo do lokality pod Považským hradom. Počas zjazdovania sa pred vami začne črtať silueta Považského hradu v pozadí s Manínskou tiesňavou a Súľovských vrchmi naľavo.Považský hrad - vaše bicykle zažijú stredovek


Ako to už tak býva, do hradného komplexu sa dostanete opäť krátkym dupaním do vrchu. Odmenou vám bude nedávna revitalizácia hradnej zrúcaniny s kopou lavičiek, infopanelov a vyhliadok. Na tomto mieste sa určite oplatí chvíľu pobudnúť, všade sa dostanete aj s bicyklom a dokonca sa neplatí ani vstupné. Jediná škoda, že “fungl” nový ďalekohľad minulý rok odcudzili vandali.Ak vám po 700 výškových metroch trochu vyhladlo, odporúčam podnik Burger Corner v Považskej Bystrici za Orlovským mostom, kde dostanete fakt dobré burgre alebo steaky aj na vonkajšej terase. Ak vám stačí dobré pivo a bageta/kebab/chlieb s oškvarkami, tak odporúčam podnik Retro smerom na železničnú stanicu.Dostať sa naspäť k autu resp. na štart výletu, je z môjho pohľadu najrozumnejšie okolo strojární cez obec Milochov, kde rozhodne nie je taká premávka ako po hlavnej ceste medzi Považskou Bystricou a Púchovom. Milovníci čiernych dier po ceste uvidia napríklad opustené testovacie veže na letecké motory. Na tomto úseku sa aktuálne buduje aj najdrahšie slovenské železničné dielo, ktoré zahŕňa dva tunely (popod Diel a Holíš) a premostenie cez priehradu aj Váh. No a na tejto trase vidíte všetky tieto diela rovno z prvého radu. Hoci to nie je úplne štandardný zážitok, za pozretie to určite stojí. Popri železničnej trati, ktorá od roku 2021 bude minulosťou, sa dostanete krásne naspäť až k priehradnému múru, a ak by vám bolo málo, tak si môžete ísť obzrieť ešte 4 km dlhú a 6 m širokú cyklotrasu do Púchova, pokiaľ ste tak neučinili už na začiatku.Pre koho je okruh určený?


Tak ako obvykle, aj tento okruh je vybraný s ohľadom aj na bežných cykloturistov, ktorí by ho mali v pohode absolvovať bez záchvatu zúrivosti alebo rezignácie do nejakých 4 hodín čistého času jazdy. Tlačenie na Holíše je trošku náročnejšie, ale my sme to zvládli aj s 23 kg ebikom. Zvyšok trasy je vedený zväčša po turistických trasách, no vzhľadom na sedemstovkové prevýšenie a skalnatý hrebeň by som okruh neodporúčal pre deti, ktoré sa cyklistike aktívne nevenujú. Trasa sa dá v pohode zvládnuť na bicykli bez zadného odpruženia, dobrí technici to zvládnu určite aj na graveli.

Ak obľubujete gýčové výhľady a cudzie vám nie sú ani slovenské hrady a zámky, určite budete maximálne spokojní. Pekný zážitok!
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up52thumb_down comments 16 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Tip na výlet: Cez Čičmany na Fačkovské sedlo alebo takmer cez tri sedlá

Tip na výlet: Cez Čičmany na Fačkovské sedlo alebo takmer cez tri sedlá

V lete sa pre povinnosti moje bicyklovanie zúžilo hlavne na dochádzanie do práce. Konečne sa však podarilo dosiahnuť to, aby do seba zapadli všetky ozubené kolesá a naskytol sa priestor na dlhší výjazd v doteraz neprebádanom prostredí.
Tip na výlet: Panoramatické jazdenie v okolí Litmanovej

Tip na výlet: Panoramatické jazdenie v okolí Litmanovej

Človek mieni, koronavírus mení. Plánovaná dovolenka v zahraničí padla a zhoda okolností nás na pár dní zaviedla do východnejšej časti našej krajiny. Presnejšie do Litmanovej pri Starej Ľubovni.
Tip na výlet: Juskova Voľa – cyklotrasy pre každého

Tip na výlet: Juskova Voľa – cyklotrasy pre každého

Horný Zemplín je región, v ktorom bývam. Ale niektoré časti a cyklotrasy si prechádzam prvýkrát. Tak to bolo aj v prípade okolia obce Juskova Voľa.
keyboard_arrow_up