Tip na výlet: Okolo Priehrady mládeže - okruh pre milovníkov gýčových výhľadov

Tip na výlet: Okolo Priehrady mládeže - okruh pre milovníkov gýčových výhľadov

thumb_up52thumb_down 16 komentárov

bimjeam 05.06.2020 30 fotografií   Horsky Bike Horska Cyklistika Tip Na Vylet Slovensko Cykloturistika Cyklotrasy

Písanie článkov s tipmi na výlet má jednu nevýhodu - čím dlhšie to robíte, tým menej zaujímavých lokalít na predstavenie zostáva. Občas však príde osvietenie a napadne vám spôsob, ako spojiť vaše obľúbené miesta v sedle bicykla.

 

No a presne to je prípad výletu okolo Priehrady mládeže. V jej blízkosti sa nachádza viacero vyhliadok, ktoré pravidelne (a zväčša jednotlivo) s priateľkou navštevujeme. Nemenej zaujímavý je Považský hrad a novovznikajúce železničné veľdielo cez priehradu je zaujímavým kontrastom k uchvacujúcej prírodnej scenérii.Parametere trasy:


  • Dĺžka: 33 km
  • Prevýšenie: cca 720 m
  • Náročnosť: stredná
  • Povrch: asfalt 50 %, lesné cesty 45 %, skaly 5 %
  • Vhodné pre: MTB, gravel, ebike
  • STRAVA: aktivita dostupná na tomto odkaze
  • GPS súbor: k dispozícii na tomto odkazeŠtartujeme z priehradného múra


Začiatok okruhu je ideálny buď niekde v blízkosti nákupných centier v Púchove, kde sa napojíte na existujúcu cyklostrasu, alebo priamo za priehradným múrom, kde je zopár miest na parkovanie. My sme si zvolili možnosť B a s výhľadom na pokojnú hladinu Priehrady mládeže a vežiak Kúpeľov Nimnica vyrážame smerom na žltú značku, ktorá štartuje pri Kúpeľnom dome Caritas. Čaká nás postupné stúpanie úzkym lesným chodníkom, ktoré je šlipateľné až po altánok pod Holíšmi.Ešte predtým však dorazíme na rázcestie žltej a modrej značky, ktoré zdobí kríž s plechovým 2D Ježišom. Tu treba presedlať na modrú a pokračovať v stúpaní vpravo. Za spomínaným altánkom, kde sa dá pohodlne opekať aj vo väčšej posádke, nasleduje už začiatok hrebeňa, kde treba zosadnúť a tlačiť. Tlačenie síce vôbec nemám rád, no za tento výhľad to rozhodne stojí a Holíše sú jedno z mála miest, kam si to rád aj vytlačím. Prvý Holíš spoznáte podľa dvojramenného kríža. Z jednej strany vidieť panorámu Púchova a z druhej vodnú plochu Priehrady mládeže. Tu sa obvykle kopí viac ľudí, a tak sa presúvame radšej na Holíš číslo 2, kde štandardne býva menej turistov a pohľad na priehradu a jej železničné premostenie je ešte o niečo lepší. Dávame pamätné foto s bicyklami a radšej opatrne tlačíme dole.Zo Zábavy v Upohlave do Udiče


Názov odstavca síce znie trochu festivalovo, ale nenechajte sa zmiasť. Z Holíšov pokračujeme po turistickej značke smerom na rázcestie Zábavy, kde sa zasa napájame na žltú značku smer Upohlav. Tu si môžete okrem pekných výhľadov vychutnať drevenú konštrukciu a malý betónový bunker, v ktorom viete prečkať napríklad prietrž mračien. Nasleduje zjazd do obce Udiča. Tu si čítame verš pri miestnom pamätníku obetiam bomby zhodenej na školu počas druhej svetovej vojny a po krátkom asfaltovom presune odbočujeme pri rozličnom tovare doprava, po žltej značke smer Klapy (skalnatý “zub”, dobre viditeľný z Holíša, ktorý miestni volajú aj Cigánka). Tu sa postupne prebojujete stúpaním cez horný koniec obce, po starej asfaltke až na rázcestie, kde treba odbočiť opäť doprava.Sedlo Klapy - pohoda zaručená


Zo samotného sedla sa dá opäť vybehnúť na vrchol Klapy, ale bez tlačenia sa to však nezaobíde. Je to asi 20 minút hore, no my sme sa tentokrát rozhodli tento vrchol vynechať a na chvíľu zakempiť, vyhriať sa na slnku a pokračovať na Lopatinu. Ak sa však nikam neponáhľate, tak odmenou vám bude ďalší skvelý panoramatický výhľad na celú priehradu, len z druhej strany. Všade prítomnú priehradu však ešte budete mať možnosť obdivovať aj počas presunu.Vrchol Lopatiny veľmi ľahko identifikujete vďaka vysielaču, ktorý sa na nej týči. Opäť meníme farbu trasy za modrú a na rázcestí ešte stúpame kúsok hore k vysielaču. Pri smerovníku “Lopatina” zasa meníme farbu turistického značenia za žltú do dediny Považské Podhradie. Ak ste sa doteraz nudili, tak tu vás čaká dlhší trailový zjazd až priamo do lokality pod Považským hradom. Počas zjazdovania sa pred vami začne črtať silueta Považského hradu v pozadí s Manínskou tiesňavou a Súľovských vrchmi naľavo.Považský hrad - vaše bicykle zažijú stredovek


Ako to už tak býva, do hradného komplexu sa dostanete opäť krátkym dupaním do vrchu. Odmenou vám bude nedávna revitalizácia hradnej zrúcaniny s kopou lavičiek, infopanelov a vyhliadok. Na tomto mieste sa určite oplatí chvíľu pobudnúť, všade sa dostanete aj s bicyklom a dokonca sa neplatí ani vstupné. Jediná škoda, že “fungl” nový ďalekohľad minulý rok odcudzili vandali.Ak vám po 700 výškových metroch trochu vyhladlo, odporúčam podnik Burger Corner v Považskej Bystrici za Orlovským mostom, kde dostanete fakt dobré burgre alebo steaky aj na vonkajšej terase. Ak vám stačí dobré pivo a bageta/kebab/chlieb s oškvarkami, tak odporúčam podnik Retro smerom na železničnú stanicu.Dostať sa naspäť k autu resp. na štart výletu, je z môjho pohľadu najrozumnejšie okolo strojární cez obec Milochov, kde rozhodne nie je taká premávka ako po hlavnej ceste medzi Považskou Bystricou a Púchovom. Milovníci čiernych dier po ceste uvidia napríklad opustené testovacie veže na letecké motory. Na tomto úseku sa aktuálne buduje aj najdrahšie slovenské železničné dielo, ktoré zahŕňa dva tunely (popod Diel a Holíš) a premostenie cez priehradu aj Váh. No a na tejto trase vidíte všetky tieto diela rovno z prvého radu. Hoci to nie je úplne štandardný zážitok, za pozretie to určite stojí. Popri železničnej trati, ktorá od roku 2021 bude minulosťou, sa dostanete krásne naspäť až k priehradnému múru, a ak by vám bolo málo, tak si môžete ísť obzrieť ešte 4 km dlhú a 6 m širokú cyklotrasu do Púchova, pokiaľ ste tak neučinili už na začiatku.Pre koho je okruh určený?


Tak ako obvykle, aj tento okruh je vybraný s ohľadom aj na bežných cykloturistov, ktorí by ho mali v pohode absolvovať bez záchvatu zúrivosti alebo rezignácie do nejakých 4 hodín čistého času jazdy. Tlačenie na Holíše je trošku náročnejšie, ale my sme to zvládli aj s 23 kg ebikom. Zvyšok trasy je vedený zväčša po turistických trasách, no vzhľadom na sedemstovkové prevýšenie a skalnatý hrebeň by som okruh neodporúčal pre deti, ktoré sa cyklistike aktívne nevenujú. Trasa sa dá v pohode zvládnuť na bicykli bez zadného odpruženia, dobrí technici to zvládnu určite aj na graveli.

Ak obľubujete gýčové výhľady a cudzie vám nie sú ani slovenské hrady a zámky, určite budete maximálne spokojní. Pekný zážitok!

Fotogaléria k článku

 

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Komentáre

GaliPet 05.06.2020 (21:32)

thumb_up2thumb_down


Díky. Navnadil si ma.

 
Gusto0 05.06.2020 (17:43)

thumb_up1thumb_down


no super. paradny okruh - upravim podla neho celodnovku co mam v plane.
smer jazdy je lepsi takto ako ste sli ci by sa dalo aj opacne?
Este by som sa potreboval dostat z Cerveneho Kamena cez Lednicu do Puchova - je tam modra TZ - nemas to nahodou prejdene? ci to nieje uplna blbost.

 
bimjeam Gusto0 05.06.2020 (18:47)

thumb_up1thumb_down


Dá sa to ísť v pohode aj v protismere, tá modrá by mala byť zjazdná, ale ja som tade medzi Lednicou a Keblím dobre dávno nešiel, tak neviem, v akom je to stave. Išiel som len z Lednice na Zrnovú, odtiaľ do Zubáka a na Tlstú horu na rozhľadňu, odtiaľ do Hrabovky a na Štepnicu

 
Gusto0 bimjeam 06.06.2020 (22:47)

thumb_up1thumb_down


tak ani nechod - od Puchova na Keblie este ako tak (za sucha no do Hornej Breznice ta znacka takmer neexistuje - na stromoch je vyznacena no chodnik nikde (zarasteny), z Breznice na Lednicu detto - znacka na strome a to je vsetko. z Lednice po Cervenokamenske sedlo je to pekny trail - cize to treba ist dolu nie hore no a zjazd do Cerveneho Kamena je za sucha ok - teraz tam ale tahaju drevo.

 
bimjeam Gusto0 07.06.2020 (08:57)

thumb_up0thumb_down


Vďaka za info

 
MRK 06.06.2020 (22:04)

thumb_up1thumb_down


Paráda, stále Vám to dobre, i spolu a náučne jazdí!

 
lubomirvarga84 05.06.2020 (22:32)

thumb_up0thumb_down


Funguje niekomu ten odkaz na GPX?

 
Gusto0 lubomirvarga84 06.06.2020 (08:44)

thumb_up1thumb_down


klik pravym tlacitkom mysi - ulozit ciel odkazu ako

 
lubomirvarga84 Gusto0 06.06.2020 (10:08)

thumb_up0thumb_down


vďaka.. nechápem že ma to nenapadlo

 
janco079 06.06.2020 (00:50)

thumb_up0thumb_down


Takuto a podobnú trasu robíme často so synom-10r.,krásne výhľadi.Akorát Vám chýbala zastavka v Milochove na pivko a malinovú malinovku. Klobúk dole na tlačením modrého baterkára až hore na Holíš a po shodoch hore na hrade.Ešte že ste nemuseli niesť až hore na Klapy.

 
bimjeam janco079 06.06.2020 (09:12)

thumb_up1thumb_down


na hrade to krásne po ľavej strane obídeš, nemusíš nosiť bike po schodoch

 
janco079 06.06.2020 (09:55)

thumb_up0thumb_down


To som si za tie roky ani neuvedomil😀 stále tam tie škálu presúvajú 😀

 
janco079 06.06.2020 (09:59)

thumb_up0thumb_down


Ale na Holíši sa to obísť nedá 😉😀😀😀

 
slavco2019 07.06.2020 (17:55)

thumb_up0thumb_down


Prečo sa tak často používa označenie gýč? Krásny západ slnka je gyčovy, východ slnka je gýčovy, nádherný výhľad je gýčovy,vlastne všetko krásne a neopakovatelné mnohí označujú za gýčové. Veď nie sme na výstave v národnej galérii 😃

 
obor 16.09.2020 (22:06)

thumb_up0thumb_down


Help. GPX subor neobsahuje data. Mozes to prosim Ta opravit? DAKUJEME. PS-a k neadekvatnemu pouzitiu slova "gyc" sa pripajam. Ved su to nase prirodne krasy a divy vybudovane generaciami pred nami. Nie umele napodobeniny, kapisto?

 
artsvk 06.06.2020 (15:11)

thumb_up-6thumb_down


Tento príspevok vyhodnotili používatelia ako nekvalitný, a preto sa nezobrazuje. Klikni sem ak si ho želáš napriek tomu zobraziť.
 
Pridaj komentár