Author Šela Marathon –  pekný príklad, ako si vieme pomôcť

Author Šela Marathon – pekný príklad, ako si vieme pomôcť

144 komentáre

Imroman 13.05.2020   Sezona 2020 Horsky Bike Horska Cyklistika Ceska Republika Preteky Maraton

Maratóny to majú tento roku skutočne ťažké – nejde len o financie, ale tiež čas, ktorý bolo treba investovať do prípravy. Ale dobrí ľudia sa nájdu všade, čoho dôkazom je aj príbeh jedného z najväčších podujatí u našich susedov.

 

V sobotu 2. mája sa mal konať v poradí už 21. ročník tohto legendárneho podujatia. No nemusíme hovoriť, prečo sa tak nestalo. Šela sa radí medzi tradičné podujatia a rovnako medzi najviac populárne – len spomeniem skutočne originálny prejazd a hlavne finiš na hrade Helfštýn, množstvo lesných chodníčkov a singletrailov.Rovnako tu nájdete viaceré jedinečné úseky, ktoré majú svoje meno a príbeh. Ak ste na tomto podujatí nikdy neboli, možno ste už o ňom počuli aj z viacerých našich podrobných reportáží. Napríklad z roku 2016, kedy sa tu konali MČR v maratóne alebo z roku 2017.Tento rok som mal v pláne zachytiť atmosféru na kameru, aby ste vedeli, o čom v tých „reportoch“ píšem, ale zasiahol pre zmenu Covid – 19. Síce je podujatie preložené na 5. septembra 2020, ale to tiež ešte nie je isté. No čo je dôležité, na trati sa každoročne usilovne pracuje takmer celý rok a organizátor Aleš Procházka a jeho tím sa snažia veci neustále posúvať dopredu – vždy, čo som bol jazdiť, tak niečo pribudlo, alebo sa vyladilo. Navyše 2 roky dozadu postihla podujatie teste pred štartom veterná kalamita a rovnako sa termín menil, prípadne roky predtým boli zase záplavy. Teraz nefúka, ani neprišla povodeň a trať je v top stave. Čo s vynaloženým úsilím? Aj o tom je menší pozdrav od organizátora, kde sa dozviete viac.Čo ale treba oceniť, sú ľudia, ktorí sa dokážu spojiť a pomôcť dobrej veci – v tomto prípade sa jedná o zbierku na podporu podujatia, kde prispelo už množstvo ľudí a sú medzi nimi aj Slováci. Aj takto chcel Aleš zmieniť Emila Grofčíka, ktorý prispel sumou cca 5 000 Kč alebo Pavla Bahna z Púchova. Ten pre zmenu kúpil drahé duralové nájazdové rampy pre vykladanie bubnovej sekačky z auta, takže nejde len o samotné peniaze. Je to len pekný príklad spolupatričnosti aj naprieč hranicami. Zbierka mimochodom beží do 16. mája a viac o situácii aj v menšom príspevku vyššie, prípadne navštívte oficiálne stránky podujatia.Možno ste už počuli aj o inej zbierke v prípade Rychlebských stezek. Tá sa vypísala na 400 000 Kč a vyzbieralo sa cca 1 300 000 Kč. Takže ak ide o dobrú vec, ľudia veľmi radi pomôžu. Tento príspevok nemal za úlohu vyvolať ľútosť, alebo nebodaj "žadoniť" o peniaze. Je to len príklad toho, v akej situácii sa teraz nachádzame a že aj vďaka nadšencom a „srdciarom“ sa podarí udržať kvalitné akcie aj naďalej.

Rovnako čoskoro prinesieme na našich stránkach informácie aj o niektorých našich domácich podujatiach.

Zdroj fotografií: Jan Brychta

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Oblečenie a batohy ~ Nohavice ~ Krátke elastické)

Komentáre

panZdenda 15.05.2020 (08:52)

1


Nebuďme nivní. Pan Procházka není žádný altruista, který by něco dělal jen tak pro dobro cyklistů. Docela se divím, že prosí o peníze, když sám nikomu zadarmo nic nedá. Předpokládám, že nedá ani to startovné zdarma (což by se slušelo a patřilo) těm obětavcům, co mu na jeho soukromé podnikání ve sbírce přispěli. Nebo, že by se konečně polepšil? . Traily, samozřejmě, nechce udržovat proto, aby tam mohli jezdit cyklisté mimo závod (v reálu tam skoro nikdo nejezdí, co si budem povídat), ale je to dobrá příležitost, jak minimalizovat náklady a maximalizovat zisk z podzimní Šely. Údržbu trati a přípravu trati si zaplatí sami cyklisté z dobrovolných příspěvků a ještě navíc si zaplatí tučné startovné. Dobrý podnikatelský nápad! .

 
danyH 15.05.2020 (22:21)

1


Je ale paravda ze mnohi tuto situaciu zneuzivaju vytvaranim pocitu lutosti, spolupatricnosti... atd na kompenzaciu ci dokonca zlepsenie svojej situacie nielen v obchode, takze taketo prosby treba vnimat velmi citlivo a v suvislostiach a nie hned vsetko zastresit pod pocit, ze sme komunita, tak podme pomahat. Bolo by lepsie nechat zavodny biznis nech si s tym poradi ako si musi aj kazdy iny biznis poradit a radsej pomoct budovat traily lokalnym nadsencom - to ma pre komunitu vacsi prinos.

 
pedal 13.05.2020 (09:41)

0


tento maraton je jeden z top. paradna trasa az na tlacenicu na zaciatku

 
Imroman pedal 13.05.2020 (16:45)

0


veru tak...tam sa treba vazne prekusat dopredu lebo inak si tie single clovek neuzije

 
Pridaj komentár