Najkrajšie stúpania – Sliezsky dom alebo cesta do srdca Vysokých Tatier

Formou videa a článku sa pozrieme na legendárne stúpanie, ktoré má nielen poctivé parametre, ale rovnako panorámy hodné "exportu" do zahraničia.

Táto sezóna je pomerne zvláštna, no keď som opäť zbadal panorámu Vysokých Tatier, srdce doslova poskočilo. Človek si uvedomí, aké máme šťastie na hory a prírodu a pod nosom nádherné stúpania. A práve o nich je táto séria - síce začala v Chorvátsku na kopci Sveti Jure, alebo tam nájdete aj kopec na Ötztaler Gletscherstraße, ale aj to sú pekné kopce, no nie? Ale doma je doma a v sezóne 2020 sa pozrieme hlavne na tie naše, pričom začneme skutočnou lahôdkou.


Ja osobne mám rád rôzne „štýly“ a jedným z nich je aj elegancia cestnej cyklistiky. Ťažko sa vysvetľuje ten pocit, ale keď si sadnem na celeste Bianchi a začnem naberať metre, rozžiaria sa mi oči, ako keď dieťa dostane svoju hračku. Navyše sa mi veľmi páči spojenie talianskej elegancie a slovenského prostredia, hore nejaká ta kávička atď. No má to jednoducho svoje špecifické čaro . Práve tento feeling sme chceli zachytiť a ideálne vás motivovať tieto kopce vyskúšať. Samozrejme, môžete isť na hocijakom biku, no hlavne choďte a užívajte ten pocit, keď sa blížite k cieľu a telo pracuje na plné obrátky...


Tak ale dosť romantiky a pozrime sa na samotné stúpanie. Sliezsky dom leží vo výške 1 670 m n.m, pričom štartovým bodom je Tatranská Polianka. Takže máte prevýšenie cca 700 m na dĺžke 7 km, čo dáva okrúhly priemer na hodnote 10 %. A rovno poviem, že nepatrí medzi stúpania určené pre „ortodoxných“ cestných cyklistov. Jednoducho tam nie je všade hladučký asfalt a niektoré miesta treba ísť opatrne, teda hlavne cestou nadol. Rovno pre info napíšem, že dole mi to trvalo cca 12 minút. Ale ja nie som tak úplne klasický „žiletkár“, jazdiaci na počet kilometrov alebo priemernú rýchlosť. Radšej vždy rád niečo z toho obetujem, nedám dopustiť na široké plášte a dostanem sa na miesta, kde čaká odmena v podobe skvelých výhľadov. Myslím, že v prípade kopca na Sliezsky dom sa o nich nemusíme baviť. Spoločnosť vám naproti bude robiť ešte aj Kráľova hoľa.


Aj keď okolo tohto hotela som prechádzal už X krát, bolo to vždy v rámci nejakej VHT akcie, keďže je to východiskový bod, napríklad pri túre na Gerlach a ďalšie pekné kopce. V podstate končíte u Velického plesa, ktoré tvorí vstupnú bránu do iného sveta. Najmä z Velickej doliny vidieť masívnu stenu nášho najvyššieho kopca, pretože to, čo vidieť na videu, je len veľmi malá časť, nazývaná aj Gerlachovský kotol. Ale až ďalej za ním sa týči masívna stena do najvyššieho bodu 2 655 m. Ja už som na ňom bol 6x rôznymi cestami, ale nebojte, pri Gerlachingu pôjde o niečo iné. Ale pekná symbolika po minulom týždni . A ešte jednu vec dodám v spojitosti s horami a čo ma naučili. Že sa tam chodí skoro ráno...Preto, ak si chcete užiť pokoj, treba si minimálne cez víkend privstať, pretože trasa je to vďaka hotelu samozrejme dosť frekventovaná.


Vždy, keď som zostupoval večer cez Sliezsky dole unavený po celom dni na nohách a videl ten asfalt, pripomenul som si krásu cyklistiky . Takže pre mňa bolo stúpanie na biku sem rovnako premiérové. Opačný problém má Janči Halík, ktorý podľa mňa patri už k inventáru. Už by tam mali spraviť nejakú plaketu za ten počet výjazdov a ranné plašenie medveďov . Keď sme si deň predtým volali, vravím, nech nám nechá dôkaz, že tam ráno opäť bol. No a jeho kreativita ma veru prekvapila...


My sme síce vytiahli bike ako páni, presne pod kopcom, no ak sem pôjdete, bola by škoda nevyužiť čas aj na ďalšie jazdenie. Napríklad môžete začať v Poprade alebo vo Svite a metre začať zbierať už odtiaľ a spraviť si tak fajnový okruh. Práve okolie Vysokých Tatier je na žiletku ako stvorené a ako inšpiráciu môžete použiť aj výlet na Čierny Váh. Tam uvidíte celú panorámu vysokých Tatier ako na dlani.


Z iného výjazdu síce nemám video, ale minulý rok na jeseň sme podnikli poriadny výpad zase na opačnú stranu cez Slovenský raj a rovnako sme sa vracali popod Tatry. Keďže Tatranská magistrála je južná strana, v lete sa budete pekne opekať, ale na jar/jeseň slniečko zase príjemne poteší. Mapku a všetko nájdete v odkaze na Strave a skutočný labužníci si aj do tejto trasy môžu Sliezsky dom ešte zaradiť, ako hlavnú prémiu dňa . No a ďalšie výjazdy v tejto oblasti určite ešte pribudnú...


Ak vás video a článok aspoň trochu motivovalo sem niekedy vyraziť (na hocijakom biku), úloha je splnená. U nás máme veru krásne stúpania a bola by škoda ich práve teraz neprevetrať .
report_problem Našiel si v texte chybu?

MTBIKER Sliezsky kráľ 2022

calendar_today 29. 10. 2022
label Časovka
place Tatranská Polianka (Slovensko)

Imroman 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Sezóna 2023 – opäť v niečom iná

Sezóna 2023 – opäť v niečom iná

Rekordný nájazd kilometrov, spoznávanie nových miest, zoznámenie sa s cesťákom, ale aj nepríjemný pád. Aj taká bola moja uplynulá sezóna.
Reportáž: Trnava – Rysy - od rána do večera cez pol Slovenska

Reportáž: Trnava – Rysy - od rána do večera cez pol Slovenska

Táto cykloturistická nonstop jazda napísala 13. júla 2023 už svoje 45. pokračovanie. Poďte si prečítať o tom, ako sa cca 150 cyklistov presúvalo z Trnavy do Tatranskej Lomnice.
Pozvánka: MTBIKER Sliezsky kráľ 2024 — tretia edícia tatranského „nárezu“

Pozvánka: MTBIKER Sliezsky kráľ 2024 — tretia edícia tatranského „nárezu“

Sliezsky kráľ je medzi našimi pretekmi jedinečným podujatím. Nielen prekrásnou prírodou a náročnosťou trate, ale aj silnou zostavou, ktorá sa tu každoročne zíde...
keyboard_arrow_up