Test: Prilba Giro Helios Spherical – maximálna ochrana a overená kvalita

Ak hľadáte prilbu, ktorá bude módnym doplnkom a zároveň vám poskytne maximálnu ochranu a komfort, Giro Helios Spherical môže byť pre vás tou správnou voľbou.

Giro je dlhoročne overenou značkou medzi cyklistickými doplnkami. Mnohí z vás si ju najčastejšie spájate práve s prilbami. Je typická svojím inovatívnym prístupom pri výrobe jednotlivých produktov, o čom svedčí aj prilba Giro Helios Spherical. Práve tu posunuli technológiu MIPS ešte na vyššiu úroveň a vytvorili prilbu z dvoch škrupín.


Konštrukcia a použité technológie

Konštrukcia prilby bola vyvinutá pre cestnú cyklistiku a nadšencov gravel bicyklov. Pri vývoji prilby sa zamerali najmä na bezpečnosť, čomu nasvedčujú aj použité technológie ako IN MOLD, Spherical, Roc Loc ® 5+ Air systém a spevňujúci oblúk Aura. Taktiež je v prilbe použitá technológia Progressive layering (postupné vrstvenie). Prilby s touto technológiou sa vyrábajú z EPS peny s rôznou hustotou na rôznych miestach a umožňujú tak znížiť hmotnosť prilby na minimum. Mne sa podarilo navážiť 274 g, pričom výrobca deklaruje hodnotu 270 g. Pri použitom systéme Spherical je to ozaj výborná hmotnosť, ak vezmeme do úvahy, že prilba pozostáva z dvoch škrupín.


MIPS Spherical vs MIPS

Mnohí z vás sa už s pojmom MIPS stretli, mnohí si už nevedia predstaviť výber prilby bez tejto technológie. V čom je však systém MIPS Spherical inovatívny? Giro v spolupráci s MIPS vyvinuli systém Spherical, kde prilbu tvoria dve škrupiny z expandovaného penového polystyrénu (EPS), pričom spodná vrstva pevne drží na hlave a vrchná sa hýbe do všetkých strán. Dovozca na svojej FB stránke ponúka k tejto technológii aj krátke video.Týmto prilba zaručuje ešte vyššiu ochranu mozgu a pri páde znižuje nárazové sily. Pre porovnanie, klasická technológia MIPS fungovala na princípe plastovej klznej plochy na vnútornej strane prilby, ktorá umožňovala pohyb 10-15 mm do všetkých strán, a tým sa znižovali rotačné sily pri náraze.


Výhodou Spherical je vyššia ventiláciakomfort, pretože Spherical nepoužíva plastovú vložku, čím dochádza k lepšiemu prúdeniu vzduchu a väčšiemu pohodliu. Je to celkom nový prístup k výrobe prílb a k ochrane, ktorú poskytujú.


Ponúkané veľkosti a farebné prevedenie

Prilba je dostupná v troch veľkostiach, čo zaručuje, že by mala sedieť takmer každému. Do testu som si vybral čierne prevedenie, ktoré sa označuje ako matte black fade vo veľkosti M. S obvodom hlavy 55-56 cm mi prilba dobre sadla s menšou rezervou v zadnej časti prilby. O jednoduché uchytenie na hlave sa stará Roc Loc ® 5+ Air, ktorý sa nastavuje kolieskom v zadnej časti. Obsluhuje sa jednoducho a rýchlo. Umožňuje navyše nastavenie troch rôznych výškových pozícií na záhlaví. Z bočných strán je prilba jemne fŕkaná prelivom do tmavosivej farby. Dostupné sú ďalšie tri farebné prevedenia, pričom prevažujú skôr neutrálne farby.


Postrehy z testu

Ešte pred testovaním prilby som si prešiel niekoľko recenzií, kde sa spomínala výborná ventilácia, čo u klasického MIPS nebolo zvykom. Pri prvom tréningu sa mi potvrdilo, že prilba je naozaj komfortná a výborne odvetraná. Mal som možnosť jazdiť s niekoľkými značkami a modelmi, no pri Helios to bolo v skutku o level vyššie.


Prilba za svoju cenu ponúka naozaj maximum. Sú v nej použité mnohé technológie, čo zaručuje maximálnu ochranu medzi prilbami, ktoré sú na trhu. Taktiež nestratila na odvetraní, ktoré zaručuje 15 ventilačných otvorov, a na komforte, ku ktorému prispieva antimikrobiálna úprava výstelky Ionic + a ultraľahké pásky Slimline.


Negatívom, čo sa mi ukázalo pri testovaní, je absencia doku na okuliare. Ak by to bolo pre vás veľkým mínusom, môžete siahnuť po drahšej verzii Aether, kde priamo do prilby integrovali dok na okuliare s protišmykovým pogumovaním v dvoch ventilačných otvoroch.

Ak vás nová verzia MIPS v podobe Spherical zaujala a chcete ušetriť zopár € oproti Aether, Helios bude pre vás dobrou voľbou. Výhodou je široká škála farebných prevedení a rad ďalších benefitov, ktoré som spomenul vyššie.


Plusy

  • Spherical powered by MIPS
  • Odvetranie
  • Hmotnosť
  • Dizajn
  • Komfort

Mínusy

  • Absencia doku na okuliare


Cena

Cena Heliosu sa pohybuje okolo 245 €, čo nie je najmenej, no je to dostupnejšia alternatíva s MIPS Spherical oproti Giro Aether, kde sa cena šplhá k sume 300 €. Viac informácií sa dozviete na tomto odkaze.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
LubosMalovec 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Prilba Giro Aries Spherical - chráni, vetrá a dobre sedí

Test: Prilba Giro Aries Spherical - chráni, vetrá a dobre sedí

Čo vie tradičný výrobca prilieb Giro vylepšiť na top modeli prilby, keď je cieľom najmä ochrana, ale dôležité je aj vetranie, hmotnosť a praktickosť?
Test: ABUS HiDrop – pekná prilba, ktorá sa osvedčila

Test: ABUS HiDrop – pekná prilba, ktorá sa osvedčila

ABUS sa v mojom ponímaní preslávil výrobou cyklistických zámkov. Avšak v portfóliu nájdete aj iné výrobky a v neposlednom rade aj kvalitné prilby.
Test: Giro Insurgent Spherical - keď ide do tuhého

Test: Giro Insurgent Spherical - keď ide do tuhého

Vedeli ste, že štatisticky sa dá predchádzať až 80 % výjazdom vrtuľníka k zranenému cyklistovi v bikeparkoch? Viac v teste prilby, ktorá s tým veľmi úzko súvisí...
keyboard_arrow_up