Test: CTM Molab – štýlová a funkčná trailová prilba s rozumnou cenou

Test: CTM Molab – štýlová a funkčná trailová prilba s rozumnou cenou

CTM Molab sa so svojou nízkou cenou radí k najdostupnejším prilbám na trhu, napriek tomu sa to na prvý pohľad neodráža na jej spracovaní a kvalite.

V súčasnosti má už každý poriadny výrobca bicyklov širokú paletu doplnkových produktov a výnimkou nie je ani slovenská značka CTM. Vo svojom katalógu má niekoľko prilieb, pričom Molab sa s cenovkou okolo 50 € radí medzi ekonomicky najdostupnejšie trailové prilby na trhu. V teste sa dozviete, aký na mňa urobila dojem.Dizajn a spracovanie


Vyrába sa v dvoch veľkostiach M (55-58 cm) a L (58-61 cm). Základ tvorí polykarbonátová škrupina, do ktorej je vstrekovaná EPS pena, ide teda o klasickú In mold technológiu výroby. Prilba samozrejme spĺňa všetky potrebné európske normy, vrátane EN 1078. V balení je navyše set náhradných 12 mm vypchávok, ktoré sú hrubšie ako štandardne osadené (7 mm), vďaka tomu si je možné doladiť veľkosť prilby do detailu podľa vlastnej potreby. K dispozícii je v šiestich rôznych farebných variantoch, testovaný model je označený ako karmínovo-červená. Farebné spracovanie je naozaj podarené, okrem hlavnej škrupiny, ktorá je matná, je časť okolo uší v lesklom prevedení. To celé dopĺňajú decentné logá CTM.Molab, podobne ako množstvo iných moderných trailových heliem, poskytuje predĺženú ochranu temena. Ventiláciu zabezpečuje celkom 16 otvorov, pričom 5 menších sa nachádza na prednej strane, zatiaľ čo tri najväčšie odvádzajú vzduch z temena. Sťahovanie je zabezpečené pomerne veľkým otočným kolieskom, taktiež na temene. To je síce možné výškovo nastaviť, ale rozsah polohy je zhruba len 5 mm, koliesko je tak aj v najvyššej polohe na môj vkus stále nízko. Zapínanie pod bradou je riešené klasickou plastovou „prackou”. Vstavaný šilt je pomerne dlhý, takže by mal tieniť dostatočne aj počas ostrého slnka. Hmotnosť prilby je 345 gramov.Čo ukázal test?


V prvom rade treba podotknúť, že vzhľadom k cenovej kategórii pôsobí spracovanie prilby kvalitne a esteticky vkusne. Pri obvode hlavy 58 cm som mal na test veľkosť M, pričom som ani zďaleka nedosiahol vonkajší limit sťahovacieho kolieska, to malo rezervu na obvode ešte minimálne 1-2 cm. Väčšinu času som pod ňou nosil klasické okuliare, no dobre sedia aj s motokrosovými. Ak si ich ale potrebujete na chvíľu zložiť z očí, je nutné ich dať dole úplne, pretože vďaka fixnému šiltu je nemožné ich dať nad čelo. To isté platí aj pre klasické okuliare. Pri iných prilbách si ich počas šliapania do kopca zvyknem odkladať do otvorov na temene, v prípade Molabu to ale nie je možné. Šilt je ale pomerne dlhý a tieni dostatočne aj počas jazdy v ostrom slnku.Molab, podobne ako množstvo iných moderných trailových heliem, poskytuje predĺženú ochranu temena.
Pri nasadení mám pocit, akoby bola väčšina styčnej plochy na čele a temene. Prilba je robená skôr na okrúhle, ako oválne lebky, no pri jazde mi to nijako zásadne neprekážalo a po dotiahnutí sťahovacieho systému držal Molab výborne. Odporúčam ju však pred kúpou radšej vyskúšať. Vetracie otvory zabezpečujú dostatok ventilácie a helmu som mohol nosiť aj počas dlhších cross-country výjazdov bez toho, aby som sa bál „zavarenia” hlavy. Jedinú výhradu mám k nastavovaciemu koliesku, ktoré má obmedzené nastavenie vertikálnej polohy. Pri jazde s batohom sa mi zvlášť v prudších pasážach stávalo, že koliesko zaťahovalo za popruh batoha a to aj v jeho najvyššej polohe.Plusy


  • cena
  • extra dlhý šilt

Mínusy


  • nemožnosť výškovo nastaviť šilt

Celkový dojem


CTM Molab je moderná trailová prilba s čistým dizajnom. Vďaka dobrému odvetraniu nájde uplatnenie ako na all-mountain, tak aj na cross-country výjazde. S ohľadom na cenu dostanete kvalitne spracovaný produkt.Cena testovaného modelu sa v závislosti od farebného prevedenia pohybuje okolo 50 - 55 €. Viac informácií nájdete na stránke výrobcu.

Otestuj niečo aj ty


Dostal si tiež chuť napísať článok? Výborne, už teraz sa tešíme na zaujímavý text a pekné fotky. Písať môžeš, o čom chceš, podeliť sa dá s tipom na výlet alebo so zážitkami z pretekov. Užitočné pre ďalších bikerov sú tvoje skúsenosti s produktami z nášho shopu, napíš si svoj test bicykla, oblečenia, trenažéra alebo iného cyklovybavenia. Nech všetko funguje ako dobre namazaná reťaz, tu sú užitočné informácie k písaniu článku.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up16thumb_down comments 4 komentáre report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Uvex Revolt Mips - ak sa neviete rozhodnúť

Test: Uvex Revolt Mips - ak sa neviete rozhodnúť

Kvalita, nové technológie a jednoduchosť v rámci konvertibilných prilieb. Tieto slová by mohli definovať novinku od Uvexu – model Revolt.
Test: Dainese Linea 01 MIPS - najľahšia DH full face prilba?

Test: Dainese Linea 01 MIPS - najľahšia DH full face prilba?

Celotvárová alebo full face prilba musí bezpochyby spĺňať tie najnáročnejšie bezpečnostné kritériá. Kto by ale čakal vo full face prilbe taký prievan?
Test: Giro Insurgent Spherical - keď ide do tuhého

Test: Giro Insurgent Spherical - keď ide do tuhého

Vedeli ste, že štatisticky sa dá predchádzať až 80 % výjazdom vrtuľníka k zranenému cyklistovi v bikeparkoch? Viac v teste prilby, ktorá s tým veľmi úzko súvisí...
keyboard_arrow_up