Zrodenie segmentov v aplikácii STRAVA
Čo nie je na Strave, to sa nepočíta! Verím tomu, že aj vy ste už niekedy počuli túto alebo podobnú hlášku.
Na začiatku bol kus prepoteného papiera
Zaznamenávanie časov v ikonických stúpaniach samozrejme fungovalo od nepamäti, no do digitálnej podoby toto zápolenie dostal pán menom Davis Kitchel, ktorý je jedným zo zakladateľov aplikácie Strava. Rovnako mu stále patrí aj patent na spomínané segmenty.Strava sa prepracovala na fenomén so 76 miliónmi užívateľov v 195 krajinách sveta.Davis okrem toho, že bol členom skupiny nadšencov, ktorí každú stredu dupali proti chronometru obľúbené kopce, bol aj softvérovým inžinierom a svoje analytické myslenie používal na zaznamenávanie najlepších (medzi)časov na obľúbených stúpaniach na pásy papiera, ktoré nosil so sebou vo vreckách dresu. V tej dobe mali však časy na vrchole stúpaní verifikované akurát tak pretekári v bodkovaných dresoch a ostatní fungovali v rovine „čestného pionierskeho“, že to stúpanie dali minulý týždeň o 30 sekúnd lepšie ako ty dnes.
"Zakaždým, keď som dosiahol na vrchole nové „PR“ alebo medzičas počas stúpania, aktualizoval som si údaje pred ďalším výjazdom. Mal som desiatky takýchto pásov papiera, ktoré boli často prepotené a pokrčené. Slúžili ako môj prvý základný koncept segmentov v režime pre jedného hráča.“
Od jedného programátora k 76 miliónom používateľov
V roku 2003 Davisa omrzelo nosiť so sebou prepotené kusy papiera v drese a kúpil si prvý GPS cyklopočítač a začal dávať dokopy kód, ktorý by na základe údajov o polohe, čase a nadmorskej výške dokázal analyzovať, kde stúpania začínajú a končia, plus uplynulý čas medzi týmito dvomi bodmi. Zároveň bolo potrebné, aby softvér tieto stúpania automaticky rozpoznal, pridelil im kategorizáciu podľa regulí UCI štandardov (1,2,3,4, HC) a zoradil časy pri každom prejazde stúpania. Ďalším krokom a výzvou bolo vymyslieť spôsob, ako tieto svoje zaznamenané časy porovnať s časmi ostatných. O tento nápad sa neskôr podelil so svojimi cykloparťákmi Markom Gaineyom a Michaelom Horvathom (mimochodom z týchto troch pánov sa neskôr v roku 2009 stali zakladatelia aplikácie Strava).Začal sa nábor ďalších jazdcov s GPS cyklopočítačmi a segmenty sa oficiálne zdieľali prostredníctvom výsledkových tabuliek, podľa ktorých mohol súťažiť každý v ľubovoľnom čase. Éru najlepších časov na základe tvrdenia jazdca tak nahradila éra dôkazov a z tohto obdobia aj pochádza hláška „čo nie je nahraté, to sa nestalo“.
Zvyšok príbehu už je na dlhšie, no od pôvodnej skupinky pár nadšencov s GPS-kami a pár stúpaniami sa Strava prepracovala na fenomén so 76 miliónmi užívateľov v 195 krajinách sveta, ktorí za 18 rokov existencie vytvorili viac ako 23 miliónov segmentov. Verím tomu, že aj vy máte nejeden obľúbený, kde sa vždy snažíte hecnúť a dosiahnuť najlepší čas.
Krátky slovník pojmov na Strave
- Segment – časovo meraný úsek
- KOM – „king of moutain“ – jazdec, ktorý dosiahol najlepší čas na segmente
- QOM – „queen of moutain“ – ženský ekvivalent KOM-u
- CR – „course record“ – bežecký ekvivalent KOM/QOM
- PR – „personal record“ – najlepší osobný čas na segmente
- Flag – nahlásenie podvodne získaného času na segmente
Trochu štatistiky
- Počet užívateľov aplikácie Strava v roku 2016: 20 miliónov
- Počet užívateľov aplikácie Strava v roku 2021: 76 miliónov
- Počet existujúcich segmentov: 23 miliónov
- Počet zaznamenaných aktivít v roku 2021: 1,1 miliardy
- Počet kilometrov všetkých užívateľov za rok 2020: 17,1 miliárd km
- Počet krajín, v ktorých je dostupná aplikácia Strava: 195
Nirvána pre masochistov - najťažšie segmenty sveta
Ak si myslíte, že máte za barákom brutálny segment, kde potíte krv a idete hranu, tak pre inšpiráciu pripájam trojicu najťažších segmentov sveta:Alto de Letras completo desde Mariquita (Columbia)
Hilo to Mauna Kea (Hawaii, USA)
Taiwan KOM challenge (Taiwan)
Ak vás téma segmentov zaujala, môžete si pozrieť aj článok:
Kde sa u nás jazdí? Alias Strava Global Heatmap