Zrodenie segmentov v aplikácii STRAVA

Zrodenie segmentov v aplikácii STRAVA

Čo nie je na Strave, to sa nepočíta! Verím tomu, že aj vy ste už niekedy počuli túto alebo podobnú hlášku.

Aplikácia Strava svojej vysokej popularite vďačí najmä spomínaným segmentom, bez ktorých si dnes veľa ľudí už ani nedokáže predstaviť výjazd a vzájomné hecovačky v kopcoch. V dnešnom článku sa dozviete niečo z histórie, kto stojí za ich vznikom a kde nájdete tie najväčšie výzvy.Na začiatku bol kus prepoteného papiera


Zaznamenávanie časov v ikonických stúpaniach samozrejme fungovalo od nepamäti, no do digitálnej podoby toto zápolenie dostal pán menom Davis Kitchel, ktorý je jedným zo zakladateľov aplikácie Strava. Rovnako mu stále patrí aj patent na spomínané segmenty.
Strava sa prepracovala na fenomén so 76 miliónmi užívateľov v 195 krajinách sveta.
Davis okrem toho, že bol členom skupiny nadšencov, ktorí každú stredu dupali proti chronometru obľúbené kopce, bol aj softvérovým inžinierom a svoje analytické myslenie používal na zaznamenávanie najlepších (medzi)časov na obľúbených stúpaniach na pásy papiera, ktoré nosil so sebou vo vreckách dresu. V tej dobe mali však časy na vrchole stúpaní verifikované akurát tak pretekári v bodkovaných dresoch a ostatní fungovali v rovine „čestného pionierskeho“, že to stúpanie dali minulý týždeň o 30 sekúnd lepšie ako ty dnes.

"Zakaždým, keď som dosiahol na vrchole nové „PR“ alebo medzičas počas stúpania, aktualizoval som si údaje pred ďalším výjazdom. Mal som desiatky takýchto pásov papiera, ktoré boli často prepotené a pokrčené. Slúžili ako môj prvý základný koncept segmentov v režime pre jedného hráča.“Od jedného programátora k 76 miliónom používateľov


V roku 2003 Davisa omrzelo nosiť so sebou prepotené kusy papiera v drese a kúpil si prvý GPS cyklopočítač a začal dávať dokopy kód, ktorý by na základe údajov o polohe, čase a nadmorskej výške dokázal analyzovať, kde stúpania začínajú a končia, plus uplynulý čas medzi týmito dvomi bodmi. Zároveň bolo potrebné, aby softvér tieto stúpania automaticky rozpoznal, pridelil im kategorizáciu podľa regulí UCI štandardov (1,2,3,4, HC) a zoradil časy pri každom prejazde stúpania. Ďalším krokom a výzvou bolo vymyslieť spôsob, ako tieto svoje zaznamenané časy porovnať s časmi ostatných. O tento nápad sa neskôr podelil so svojimi cykloparťákmi Markom Gaineyom a Michaelom Horvathom (mimochodom z týchto troch pánov sa neskôr v roku 2009 stali zakladatelia aplikácie Strava).

Začal sa nábor ďalších jazdcov s GPS cyklopočítačmi a segmenty sa oficiálne zdieľali prostredníctvom výsledkových tabuliek, podľa ktorých mohol súťažiť každý v ľubovoľnom čase. Éru najlepších časov na základe tvrdenia jazdca tak nahradila éra dôkazov a z tohto obdobia aj pochádza hláška „čo nie je nahraté, to sa nestalo“.Zvyšok príbehu už je na dlhšie, no od pôvodnej skupinky pár nadšencov s GPS-kami a pár stúpaniami sa Strava prepracovala na fenomén so 76 miliónmi užívateľov v 195 krajinách sveta, ktorí za 18 rokov existencie vytvorili viac ako 23 miliónov segmentov. Verím tomu, že aj vy máte nejeden obľúbený, kde sa vždy snažíte hecnúť a dosiahnuť najlepší čas.

Krátky slovník pojmov na Strave


 • Segment – časovo meraný úsek
 • KOM – „king of moutain“ – jazdec, ktorý dosiahol najlepší čas na segmente
 • QOM – „queen of moutain“ – ženský ekvivalent KOM-u
 • CR – „course record“ – bežecký ekvivalent KOM/QOM
 • PR – „personal record“ – najlepší osobný čas na segmente
 • Flag – nahlásenie podvodne získaného času na segmenteTrochu štatistiky


 • Počet užívateľov aplikácie Strava v roku 2016: 20 miliónov
 • Počet užívateľov aplikácie Strava v roku 2021: 76 miliónov
 • Počet existujúcich segmentov: 23 miliónov
 • Počet zaznamenaných aktivít v roku 2021: 1,1 miliardy
 • Počet kilometrov všetkých užívateľov za rok 2020: 17,1 miliárd km
 • Počet krajín, v ktorých je dostupná aplikácia Strava: 195

Nirvána pre masochistov - najťažšie segmenty sveta


Ak si myslíte, že máte za barákom brutálny segment, kde potíte krv a idete hranu, tak pre inšpiráciu pripájam trojicu najťažších segmentov sveta:

Alto de Letras completo desde Mariquita (Columbia)
Hilo to Mauna Kea (Hawaii, USA)
Taiwan KOM challenge (Taiwan)

Ak vás téma segmentov zaujala, môžete si pozrieť aj článok:
Kde sa u nás jazdí? Alias Strava Global Heatmap
report_problem Našiel si v texte chybu?
bimjeam (Marián Ľahký)
Páči sa ti tento článok? thumb_up79thumb_down comments 46 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Je cyklistika už príliš konzumná?

Je cyklistika už príliš konzumná?

Presiahli sme už hranicu toho, že sa zameriavame viac na produkty ako na šport, alebo je niekde rozumná hranica, či zlatá stredná cesta...
Nočný vlk

Nočný vlk

Po sérii článkov o skorom rannom jazdení mi nedá neinšpirovať bikerov aj k neskorému jazdeniu.
Prečo jazdím (najmä v lete) skoro ráno

Prečo jazdím (najmä v lete) skoro ráno

Máte ráno čas a rozmýšľate, či sa ho oplatí investovať do jazdenia? Je pár dôvodov, pre ktoré to môže byť jedno z tých lepších rozhodnutí a prípadne aj cesta k dobrej kondícii a čistej hlave.
keyboard_arrow_up