Reportáž: Istrofinal Snežnický MTB maratón - traily, blato a finiš na krv

Reportáž: Istrofinal Snežnický MTB maratón - traily, blato a finiš na krv

Chcete si spraviť maximálku v rámci tepovej frekvencie a okrem toho ešte pojazdiť technické singletraily v divočine Kysuckej vrchoviny? Tak potom prídite niekedy do Snežnice.

Pamätám si ešte pár rokov dozadu na prvé ročníky tohto maratónu. Ten úplne prvý som tuším vynechal a hlavne si myslel, že maratón v Snežnici bude nejaká naháňačka po zvážnici okolo dediny a „hnoja“ . Och, ako som sa len mýlil...Za tie roky sa z neho stalo moje obľúbené podujatie a nehovorím to len z dôvodu, že je v podstate „cez kopec" u mňa doma. V prvom rade trať, ktorú môžem náročnosťou kľudne prirovnať k obľúbenému Donovalskému drapáku. Prostredie nie je síce také „panoramatické“ a nejde sa cez krásne národné parky, no kamene, singeltraily, korene a hlavne strmé kopce tvoria skutočne náročnú trať. Rovnako vás poteší aj pohľad na hrebeň Krivánskej Malej Fatry, pričom aj parametre v porovnaní s Drapákom sú takmer na chlp rovnaké. Teda 52 km a cca 1800 m prevýšenia, ktoré vedia pri kombinácii s blatom pekne ťahať za nohy.Čo ale potrebuje podujatie, aby sa „vrylo“ do pamäte jazdcov, je niečo špeciálne, originálne. No a v Snežnici je tým miestom finiš, ktorým je v podstate Mur de Huy, resp. Mur de Snežnica . Jednoducho asfaltová, cca 300 m dlhá stojka so sklonom aj k hranici 26 %, do ktorej naletíte samozrejme pekne „prešitý" z celej trate....a ideálne, ak sa s niekým ešte naháňate. Ľudia, spíker a celkovo atmosféra okolo vás prinútia vydať zo seba maximum, podradiť na ťažší a šprintovať o život...a ešte ak si pri tom všimnete trefný nápis na asfalte: „milujem cyklistiku“ . Rozhodne odporúčam zažiť a takmer každý rok si tu spravím svoje HR max v rámci pretekov.


Čo sa mi rovnako páči, stále badať zlepšenia, chalani prečisťujú single v „divočine“ Kysuckej vrchoviny a snažia sa trať posúvať a robiť ju zábavnou pre jazdcov. Celkové zabezpečenie, či značenie je na úrovni, o čom svedčí pravidelne vysoká účasť aj borcov z Bratislavy a iných kútov nášho Slovenska . Nech to skrátim, Snežnicu si vždy chodím vychutnať a v posledných rokoch bez reportovania a kamerovania...dať si „len“ dobre do tela s kamošmi.Teraz mám podobné plány vsunúť sa „anonymne“ do štartového poľa, no Mišo (organizátor) mi píše, či predsa len nevezmem kameru a že by boli veľmi radi. Chvíľu rozmýšľam...dopekla, veď má pravdu. Básnim o atmosfére a ako inak ju lepšie zachytiť než obrazom a zvukom. Navyše je jasné, že čistý rozhodne nebudeme, pretože dažde uplynulých dní vytvorili na trati v podstate 2 extrémy – sucho a poriadne blato. Nakoniec myslím, že sa oplatilo, resp. to už musíte posúdiť vy .Výsledky v rámci všetkých kategórií nájdete na tomto odkaze a záznam v aplikácii Strava tu.

Čo ma osobne teší, tak môj výkon na pretekoch sa mi stále darí zvyšovať a som zvedavý, kam sa mi ešte podarí túto sezónu posunúť. Tých možností už veľa nebude a potom si spravíme aj nejaké „zhodnotenie“ pre tých, ktorých tréning a veci okolo zaujímajú.

Verím, že videjko motivuje pár ďalších, nech prídu niekedy pojazdiť na maratón do Snežnice a hlavne žiadny strach. Ten záver si naplno užijú aj jazdci na kratšej, 21 km dlhej trati . Užívajte ešte záver sezóny...

Zdroj fotografií: Lukáš Hodoň
report_problem Našiel si v texte chybu?

Istrofinal Snežnický MTB maratón

calendar_today 04.09.2021
label MTB - maraton
place Snežnica - Kysucká vrchovina (Slovensko)

Imroman (Martin Imrich)
Páči sa ti tento článok? thumb_up119thumb_down comments 10 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Video: Kross BikeFest maratón 2022 – raketový deň nad Kálnicou play_arrow

Video: Kross BikeFest maratón 2022 – raketový deň nad Kálnicou

Dalo by sa povedať, že BikeFest sa radí široko-ďaleko medzi najväčšie bikové akcie a jeho súčasťou je aj populárny maratón. Tak som si ho bol po rokoch opäť strihnúť...
Tomáš Višňovský – MS v maratóne, zážitky s Jaroslavom Kulhavým

Tomáš Višňovský – MS v maratóne, zážitky s Jaroslavom Kulhavým

Ako vyzerá príprava na vrcholné podujatie, čo sa Tomáš priučil od legendy horskej cyklistiky a kam smerujú jeho ďalšie kroky?
Majstrovstvá sveta v MTB maratóne Masters - hľadanie motivácie

Majstrovstvá sveta v MTB maratóne Masters - hľadanie motivácie

To fakt je majstrák sveta v bike maratóne „starých chrenov“? A kde to bude? Tieto otázky som položil Tomášovi Hauserovi na maratóne v Raji, keď sa ma pýtal, či sa chcem zúčastniť.
keyboard_arrow_up