Test: Pedále Squidworx – navoľ si farbu podľa svojho bicykla

Pedále s vymeniteľnou platformou a kovovými pinmi, ktoré poskytujú dostatočný grip v teréne. No a okrem toho si ich viete dokonale vyladiť.

Osobne som sa stretol s názormi, že plastová platforma nič nevydrží, pri náraze praskne a podobne. Používal som tento dôležitý komponent z rôznych materiálov, no nikdy sa mi nestalo, že by som tie plastové zlomil, alebo nejakým spôsobom zničil. Squidworx sú výnimočné tým, že v nich nájdeme 2 materiály – stred pedálu je vyrobený z CNC spracovaného hliníka, pričom časti platforiem tvorí nylonový kompozit.


Veľkosť platformy

Určite neplatí pravidlo – akýkoľvek veľký pedál pre akúkoľvek veľkosť topánky. Párkrát sa mi stalo, že som si vybral, buď väčší alebo menší pedál, ako by som mal. Pokiaľ vám topánka nepokrýva celý pedál alebo naopak – platforma sa dotýka iba veľmi malej plochy podrážky, jednoducho vám držať nebude. Rozmery platformy pri tomto modeli sú 108x97 mm. Ako som už v názve naznačil, obe časti platformy sú vymeniteľné a farbu si môžete zvoliť úplne podľa svojich predstáv. Na moju veľkosť topánky 42 mi rozmer platformy sadol perfektne.


Piny

Testoval som veľké množstvo voľných pedálov, niektoré mali grip lepší, niektoré horší.
Platforma obsahuje 28 kovových pinov, ktoré si môžete taktiež vybrať podľa seba. Či už farbu (čierna/strieborná) alebo dĺžku (4 mm/5,5 mm). Piny sú napojené pomocou dištančných valčekov na piny druhej strany pedálu. Práve vďaka tomuto systému si viete platformu jednoducho a rýchlo vymeniť. Pokiaľ chcete nahradiť všetky piny dlhšími, budete potrebovať o čosi viac trpezlivosti. Mne takáto výmena (28 pinov) zabrala 40 minút. V bežných podmienkach som rozdiel medzi dlhšími pinmi necítil, no myslím si, že ak by som jazdil v blate, tak by dlhšie piny určite excelovali. Piny sú samozrejme vymeniteľné.



Nie je to iba o pedáloch

Skôr ako začnem opisovať samotné pocity z jazdy, chcel by som podotknúť, že som pri teste používal topánky 5.10 Karver. Pri výbere správnych pedálov je dôležité zamerať sa aj na správnu obuv, lebo kvalitná podrážka je pre poriadny grip nevyhnutná.

V prvom rade vy musíte zistiť, či vám vyhovujú pedále s takým gripom, kde si ledva viete narovnať nohu alebo pedále, ktoré majú grip menší, ale v prípade, že ste začiatočník, máte väčšiu istotu.


Jazda

Pri prvej jazde ma prekvapilo rozloženie pinov v kombinácii s väčším rozmerom platformy. Cítil som dostatočnú oporu a nech som akokoľvek nechtiac zmenil polohu nohy na pedáli, stále som mal podrážku na celej časti platformy, čo malo za výsledok dobrý grip.

Piny sa do podrážky pekne „zarezali", nie však natoľko, aby som nevedel počas jazdy pohnúť nohou ani o milimeter. Niekedy je extrémny grip na škodu, pretože nemáte na pedáli dostatočnú vôľu napríklad v prípade, že by ste mali nohu nakrivo a chceli by ste si ju napraviť.


Čo sa týka odolnosti pedálov, musím uznať, že som ich počas celého testu nešetril. Platforma sa, samozrejme, pooškierala, no vydržala aj nárazy skál a koreňov. Dlhšie piny, bohužiaľ, už to šťastie nemali, akonáhle som narazil pinom o skalu, tak sa jednoducho ohol. Neberiem to ako mínus, proste sa nedá očakávať, že by tenký kúsok kovu zvládol náraz o skalu.

Myslím si, že pedále pri dlhodobom používaní a občasnom servisovaní vydržia dlho, čo naznačuje použitie kvalitných materiálov, ale samozrejme aj vyššia cena. Výhodou je, že výrobca ponúka celú škálu náhradných dielov, ako napríklad ložiská a podobne, ktoré si viete vymeniť.


Pre koho sú vhodné?

Pedále sú vhodné pre jazdcov, ktorí vyžadujú kvalitu s dlhou životnosťou. Práve pri výrobcovi Squidworx máte záruku, že si v prípade poškodenia časti pedálu viete dokúpiť náhradný diel. Rovnako je výhodou, že si ich môžete zladiť k farbe vášho bicykla.

Výhody

  • veľký rozmer platformy zaručuje dobrú oporu,
  • rôzne farebné kombinácie,
  • široká škála náhradných dielov,
  • možnosť použitia dlhších pinov

Nevýhody

  • vyššia cena,
  • grip nie je na maximálnej úrovni,
  • rozloženie pinov si neviete meniť

Cena pedálov sa pohybuje okolo 140 € a celú ponuku si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Otestuj niečo aj ty

Dostal si tiež chuť napísať článok? Výborne, už teraz sa tešíme na zaujímavý text a pekné fotky. Písať môžeš, o čom chceš, podeliť sa dá s tipom na výlet alebo so zážitkami z pretekov. Užitočné pre ďalších bikerov sú tvoje skúsenosti s produktami z nášho shopu, napíš si svoj test bicykla, oblečenia, trenažéra alebo iného cyklovybavenia. Nech všetko funguje ako dobre namazaná reťaz, tu sú užitočné informácie k písaniu článku.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
tomasmartinak 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: TATZE MC-AIR – poctivý kus železa na trail

Test: TATZE MC-AIR – poctivý kus železa na trail

Keď niekto povie poriadne flat pedále, už viem, čo si pod týmto pojmom predstaviť. TATZE MC-AIR nie sú tie najmenšie ani najľahšie, svoju dominanciu majú inde.
Test: Pedále BBB Enigma – pre učenie nových zručností

Test: Pedále BBB Enigma – pre učenie nových zručností

Neexistujú platformové pedále, ktoré by sadli každému. Rovnako na tom sú aj testované pedále BBB, ktoré sú vhodné práve pre špecifickú skupinu jazdcov.
Test: Pedále BBB Touchmount – zacvaknutie s voľnosťou

Test: Pedále BBB Touchmount – zacvaknutie s voľnosťou

V dnešnom teste sa pozrieme na to, či sa v prípade BBB pedálov potvrdia nejaké rozdiely oproti rokmi overenému výrobcovi, ktorý sa stal synonymom pre SPD systém.
keyboard_arrow_up