Sú platformové pedále na snehu bezpečnejšie a zábavnejšie?

Sú platformové pedále na snehu bezpečnejšie a zábavnejšie?

Zima je ideálna aj na to, aby človek skúsil niečo nové. Pre mňa tým bola aj výmena klasických SPD za platformy, čo ma už dlhšiu dobu lákalo. Prečo? No, lebo sneh...

Možno to pre niekoho bude smiešne, veď čo je na tom, vymeniť pedále. Ale ak je človek zvyknutý X rokov jazdiť iba SPD vo všetkých podmienkach, jedná sa o poriadne výraznú zmenu. Veď práve ono „spojenie“ s bikom pomocou kufrov je pocit, na ktorý športoví jazdci nedajú dopustiť. No všetko má svoje výhody, rovnako aj nevýhody.

Keď sa ma spýtate, prečo som „flaty“ neskúsil už dávno, neviem odpovedať. Zrejme z dôvodu, ktorý som spomenul aj v nedávnom článku. Mám bike rád nastavený, ako mi vyhovuje a ako som zvyknutý, pričom SPD a rovnako zimné tretry beriem ako samozrejmosť. A tiež z dôvodu, že keď už je veľa snehu, prednosť dostávajú skôr lyže.

Potom si s Adamom hovoríme, že by to mohla byť celkom zaujímavá téma a porovnanie, čo by podobná zmena mohla aj ortodoxnému SPD-čkaraovi v zime priniesť. Najmä, ak sa bavíme o jazdení na snehu, ktoré je pomerne špecifické a platformy môžu priniesť zaujímavé benefity – či už z hľadiska zábavy alebo bezpečnosti. A navyše, kde lepšie postrehnúť pocity zmeny ako pri prvej jazde...No a ktoré by som si teraz vybral z dlhodobého hľadiska? Musím uznať, že pre čisto jazdenie po snehu, kedy povedzme ide človek na chatu, dá si niečo dobré a po hravých chodníčkoch sa pustí naspäť, by som asi volil flaty. Výhodou sú aj turistické topánky, v ktorých sa predsa len lepšie chodí a je to „praktickejšie“. Ale akonáhle snehu už ubudne a bude sa jazdiť častejšie a dlhšie, nedám zrejme dopustiť na SPD. Na druhej strane vymeniť pedále nie je žiadna veda, takže načo si lámať hlavu a uživia sa také aj také.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Imroman (Martin Imrich)
Páči sa ti tento článok? thumb_up47thumb_down comments 46 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Žiarska chata - vstupná brána do iného sveta

Žiarska chata - vstupná brána do iného sveta

Miesto, ktoré sa do pamäti mnohých zapísalo storočnou lavínou, vzbudzuje rešpekt, ale má svoje osobité čaro a určite poteší aj cyklistov. Nakoniec, môžete sa presvedčiť spolu s nami.
Video: Na horské chaty v každom počasí a hlavne komfortne play_arrow

Video: Na horské chaty v každom počasí a hlavne komfortne

Jazda na horskú chatu je už podľa mňa taká samostatná disciplína cyklistiky a má svoje jedinečné čaro, rovnako aj špecifiká. Stačí vyladiť niekoľko detailov a máte aktivitu na celý rok.
Video: Medvede a pohyb v horách – aké sú moje skúsenosti play_arrow

Video: Medvede a pohyb v horách – aké sú moje skúsenosti

Vyskakujú na nás medvede spoza každého pníka, alebo netreba robiť paniku a realita je trochu iná? Ako sa snažím predchádzať kontaktu a na čo si dávam pozor?
keyboard_arrow_up