Test: CTM Specta - trend za rozumnú cenu

Test: CTM Specta - trend za rozumnú cenu

Bezpečnosť, štýl a funkčnosť - to sú len niektoré kritériá, ktoré musí prilba spĺňať, aby zaujala nás, cyklistov. Je CTM Specta prilba, ktorá má tento potenciál?

Odkedy jazdím gravel, tak hľadám prilbu, ktorá ma osloví. Asi ako každý som začal jazdiť s prilbou, ktorú používam aj na MTB, ale rýchlo som zistil, že to nie je ono a chce to niečo dedikované.


Prilba CTM Specta je ľahká, má zvýšenú odolnosť a poskytuje dostatočné odvetrávanie

Konštrukcia a bezpečnosť


Tak ako všetky moderné prilby, aj Specta je vyrobená technológiou double in-mold. V tejto cenovej skupine je celkom zriedkavé, že EPS pena je krytá aj zospodu. To zaručuje dlhšiu životnosť prilby, nakoľko pena sa nepoškodí. Prilba má 14 odvetrávacích otvorov. Cirkuláciu vzduchu navyše podporujú tri vnútorné kanáliky. Tie vedú chladný vzduch až na temeno hlavy.Vypchávka má integrovanú sieťku proti hmyzu. Dá sa tak ľahko vyčistiť alebo vymeniť, ak ju poškodíte. Popruhy prilby sú nastaviteľné a obsahujú navyše reflexný prvok po celej dĺžke a tak zvyšujú pasívnu bezpečnosť. Zadné koliesko sa dá nastaviť aj vertikálne a tak ešte viac doladiť fit.Specta vo veľkosti L váži pekných 250 g a na hlave ju vôbec nie je cítiť.Vzhľad


Dlho som hľadal prilbu, ktorá na mne nevyzerá, ako keby som zjedol mimoňa. Je to spôsobené tým, že mám nešťastný obvod hlavy a vždy som na rozmedzí dvoch veľkostí. Buď mi je prilba malá alebo naopak obrovská. Specta je vo verzií L určená pre obvod hlavy 58-61 cm a keďže ja mám 59.5 cm, tak som presne v strede. CTM ponúka prilbu v štyroch farebných vyhotoveniach a tak sa dá zladiť k vášmu kitu. Mne sa navyše páči tmavozelená v kombinácii s čiernou.Praktické skúsenosti


Prilbu som hneď po vybalení z krabice zobral na 4-dňový trip po Slovensku na gravel bicykloch. Keď tak teraz nad tým premýšľam, bol to celkom odvážny krok nato, že som ju predtým vôbec neskúšal. Našťastie prilba sedí ako uliata a nikde nič netlačí ani po dlhých hodinách v sedle. Odvetranie fungovalo tiež na plné obrátky a aj v teplotách nad 35 stupňov som stále cítil, ako prúdi vzduch vo vlasoch.Tým, že prilba neobsahuje žiadny šilt, tak ako sa na správnu cestnú prilbu patrí, tak vôbec nič neprekáža vo výhľade. Taktiež prilba nijak netlačí na okuliare ani pri naozaj veľkých rámoch. Koliesko sa ovláda tiež pohodlne a dá sa ľahko nájsť to správne utiahnutie.Záverom


Specta je klasický zástupca cestnej prilby, ktorá sa však nestratí ani v modernom gravel svete. Za cenu necelých 55 € ponúka praktické riešenia a príjemný fit na hlave. Samozrejmosťou je aj vysoká bezpečnosť a tak je ideálnym doplnkom na vaše cestné alebo štrkové výjazdy. Za mňa určite odporúčam. Prilbu aj v rôznych farebných variantoch nájdete u nás v MTBIKER shope.Alternatívy


Ak chcete do prilby investovať viacej peňazí, prípadne chcete mať viac „pretekársky" vzhľad, dobrým spoločníkom na každom výjazde môže byť ALPINA Valparola za cenu 100 €. V podobnej cenovej kategórii ako testovaná Specta, dokonca s technológiou MIPS je Giant RELAY MIPS za cenu 44,95 €.

Otestuj niečo aj ty


Dostal si tiež chuť napísať článok? Výborne, už teraz sa tešíme na zaujímavý text a pekné fotky. Písať môžeš, o čom chceš, podeliť sa dá s tipom na výlet alebo so zážitkami z pretekov. Užitočné pre ďalších bikerov sú tvoje skúsenosti s produktami z nášho shopu, napíš si svoj test bicykla, oblečenia, trenažéra alebo iného cyklovybavenia. Nech všetko funguje ako dobre namazaná reťaz, tu sú užitočné informácie k písaniu článku.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Henry33 (Henrich Hostak)
Páči sa ti tento článok? thumb_up17thumb_down comments 5 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Prilba CTM DRAAX - ekonomicky a bezpečne

Test: Prilba CTM DRAAX - ekonomicky a bezpečne

Radi jazdíte v lese a bezpečnosť je pre vás prvoradá, no nechcete alebo nemôžete vyhodiť kopu peňazí za prilbu? Model DRAAX od CTM môže byť riešením.
Detské prilby Alpina - ako zvoliť tú správnu? PR článok

Detské prilby Alpina - ako zvoliť tú správnu?

Potrebu nosiť prilby už ani netreba opakovať a zvlášť pri deťoch je dobré tento návyk vybudovať už od prvých kilometrov. Ako však vybrať tú správnu prilbu a na čo si dať pozor?
Test: Letný set Nalini ERGO a BAS - pre náročných a aj na gravel

Test: Letný set Nalini ERGO a BAS - pre náročných a aj na gravel

Nie každému sedia pretekárske strihy talianskeho cyklooblečenia. Značka Nalini vie ponúknuť aj alternatívu a má aj veľkosti na bežné postavy.
keyboard_arrow_up