Test: Prilba CTM DRAAX - ekonomicky a bezpečne

Test: Prilba CTM DRAAX - ekonomicky a bezpečne

Radi jazdíte v lese a bezpečnosť je pre vás prvoradá, no nechcete alebo nemôžete vyhodiť kopu peňazí za prilbu? Model DRAAX od CTM môže byť riešením.

Pri trailovom jazdení je už priam povinnosť, že prilby chránia aj oblasť zátylku v zadnej časti hlavy. Sú určené pre jazdcov, ktorých pár gramov navyše nerozhodí. No ochrana hlavy je pri jazdení "alfou a omegou". Každý si rád dopraje kvalitu, lenže potom musíme myslieť ešte aj na cenu a samozrejme dizajn. Veľké nároky, čo? Aký kompromis teda prináša DRAAX jazdcom?Spracovanie a dizajn


Prilba sa vyrába vo viacerých farebných vyhotoveniach (čierna, matná čierna/limetková, matná biela, červená/pretrolejová, limetková/petrolejová, vrecovinová šedá/rubínová). Mne prišla táto čisto biela kombinácia, ktorá sa hodí k hocičomu a zároveň v lete pomôže pred slnkom. Pri tejto výhode u mňa CTM DRAAX dostáva palec nahor. Prilba výzorovo a esteticky pôsobí veľmi vkusne, CTM nikdy nevsadil na nijaké “kikiriky” farby a dizajn, čo ja osobne nemusím. Strieborné logo umocňuje elegantný vzhľad. Veľkosť M, ktorú mám, sedí na hlave s obvodom 55-58 cm. Veľkosť L sadne na hlavu s obvodom od 58 až 61 cm. Prilbu tvorí polykarbonátová škrupina vyrobená technológiou In - Mold. Pri výrobe sa vytvára celá prilba naraz vo forme ako jeden celok. To zvyšuje jej odolnosť a vo mne vyvoláva pocit bezpečia. V ponuke od CTM nájdete aj výkonnostné prilby (cesta, XCO) či detské modely.Šilt sa dá nastaviť alebo zložiť, no bohužiaľ, sa pod ním nedajú skryt okuliare, na čo som bol zvyknutý u iných prilieb. Pohodlné vypchávky z jedného kusu sú doplnené o sieťku proti hmyzu na prednej strane a je možné ich jednoducho vybrať a očistiť. Ako som už spomínal vyššie, zadná časť prilby chráni oblasť zátylku. Pomocou pracky sa prilba upína pod bradou a na vetranie slúži až 18 ventilačných otvorov, z čoho sú 4 na čele. Na váhe ukázalo hmotnosť 320 gramov, ktorá je o trošku nižšia, ako deklaruje výrobca. Tak či onak, na prilbu v tejto cenovej hladine veľmi slušné.Ako sedí na hlave?


Bežne nosím prilbu vo veľkosti M a aj v tomto prípade tomu nebolo inak. Prilba sadla, ako mala, to znamená, že ak nosíte M-ko, tak aj pri značke CTM nemáte nad čím rozmýšľať. Pod prilbu pokojne zmestím aj “bufku”. Nastavovací mechanizmus s citlivým kolieskom a možnosťou úpravy hĺbky dopĺňa reflexné logo. Balenie obsahuje náhradné 12 mm vypchávky s účelom zmenšenia prilby, a teda po výmene výsteliek dokáže pokryť väčší rozsah obvodu hlavy.Pocity z nosenia


Prilbu som nosil pri jazde prevažne po trailoch. Ventilácia a cirkulácia vzduchu bola dobrá, pri vyššej teplote či na priamom slnku v nej bolo občasne horúco, ale pri výšľape do kopca vám bude teplo, aj keby ste žiadnu prilbu nemali . Pri ceste dole mi to však prilba pekne vrátila a odvetranie pomocou 18-tich otvorov prinieslo ochladenie. Doladenie kolieska vzadu zvládnete, ako pri každej prilbe, jednou rukou a aj v rukaviciach.

Jazdci ocenia nastaviteľný šilt, ktorý chráni pred konármi, k tomu si pripočítajte dobré odvetranie a pohodlné jazdenie je zabezpečené. Slabinou tejto prilby je, že jej chýba miesto na odloženie okuliarov, ani jeden z dvojice otvorov mi na ne nesedel. Pri výšlape si často dávam dolu okuliare a založím do prilby, no tu som nemal kam, a keď som už aj našiel nejakú pozíciu, okuliare tam nedržali. Pri výrobe mohli myslieť na takúto drobnosť, ktorá je však užitočná.Plusy


 • nízka cena
 • jednoduchý dizajn
 • dobré odvetranie
 • sieťka proti hmyzu

 • Mínusy


 • chýba miesto pre okuliare


 • Zhodnotenie


  Prilba je vzhľadom určená skôr pre jazdenie na trailoch, ale pokojne by sa "uživila" aj u začínajúceho cyklistu, ochrana zátylku sa vždy môže hodiť. Jednoduchý a vkusný dizajn za prijateľnú cenovku, odnímateľné vypchávky - benefity, ktoré by vás mohli zaujať. Cena sa pohybuje okolo 49 € a viac sa dozviete na stránke výrobcu.

  Otestuj niečo aj ty


  Dostal si tiež chuť napísať článok? Výborne, už teraz sa tešíme na zaujímavý text a pekné fotky. Písať môžeš, o čom chceš, podeliť sa dá s tipom na výlet alebo so zážitkami z pretekov. Užitočné pre ďalších bikerov sú tvoje skúsenosti s produktami z nášho shopu, napíš si svoj test bicykla, oblečenia, trenažéra alebo iného cyklovybavenia. Nech všetko funguje ako dobre namazaná reťaz, tu sú užitočné informácie k písaniu článku.
  info
  Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
  report_problem Našiel si v texte chybu?
  adam.milo111 
  Páči sa ti tento článok? thumb_up8thumb_down comments 8 komentárov report_problem
  clear
  Prečo sa ti článok nepáči?
  Odoslať spätnú väzbu
  Formulár sa odosiela

  comment Komentáre

  Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
  Formulár sa odosiela
  Pridaj komentár
  Formulár sa odosiela

  Podobné články

  Test: CTM Specta - trend za rozumnú cenu

  Test: CTM Specta - trend za rozumnú cenu

  Bezpečnosť, štýl a funkčnosť - to sú len niektoré kritériá, ktoré musí prilba spĺňať, aby zaujala nás, cyklistov. Je CTM Specta prilba, ktorá má tento potenciál?
  Test: ABUS YouDrop FF – prilba pre odvážne deti

  Test: ABUS YouDrop FF – prilba pre odvážne deti

  Rodičia cyklisti skôr či neskôr prilákajú k tomuto krásnemu športu aj svoje deti. S tým sa samozrejme spája aj určitý faktor strachu a tak sa často snažíme svoje deti ochrániť najlepšie, ako vieme.
  Test: Alpina Rocket V - okuliare, ktoré sa prispôsobia každému?

  Test: Alpina Rocket V - okuliare, ktoré sa prispôsobia každému?

  Aké budú tie ideálne? Našiel som ich? Túto otázku si položí asi každý pri výbere nových okuliarov a možno bude vhodný model od značky Alpina.
  keyboard_arrow_up