Test: Dainese Trail Skins Pro Tee - letná enduro korytnačka

Test: Dainese Trail Skins Pro Tee - letná enduro korytnačka

Už dlho som hľadal ľahkú korytnačku, ktorú by som dal pod každý dres a zároveň sa v lete na pretekoch a v bikeparku neroztopil.

Kolekcia Trail Skins od Dainese ma už dávnejšie zaujala a tak som si najprv zaobstaral ich kolenačky. Tie sa mi osvedčili ako ľahké, pohodlné a hlavne priedušné chrániče, ktoré si už brávam na každý výjazd. Naviac poskytujú aj dostatočnú ochranu. Preto, keď som sa obhliadal po korytnačke, v ktorej sa bude dať vydržať celý deň, nenechal som si ujsť príležitosť otestovať práve tú od Dainese.

Chránič dobre sedí a pri pohybe nezavadzia

Teória a očakávania


Materiál trička je vyrobený z elastickej a priedušnej látky, konkrétne 90 % polyester a 10 % spandex. To by malo zabezpečovať dobrý odvod vlhkosti a zároveň sa prispôsobiť telu. Chrániče sú vyrobené technológiou Pro-Shape 2.0, kde výrobca tvrdí, že vďaka štruktúre sa pri náraze chránič roztiahne do všetkých smerov. Táto štruktúra umožňuje nechať 55 % plochy voľnej a tým ďalej zvýšiť priedušnosť. Chrániče sa nachádzajú na chrbtici, hrudi a ramenách. V skratke, podľa popisu som si od chrániča sľuboval predovšetkým priedušnosť, pri zachovaní dostatočnej ochrany pri enduro jazdení.Prvé dojmy


Sú mäkké a ideálne tvarované, takže plecia do nich pekne zapadnú.
Bežnú konfekčnú veľkosť tričiek a dresov pri mojej postave (192 cm výška, obvod hrudníka 108 cm a pásu 99 cm) s hmotnosťou okolo 100 kg nosím XL. Preto som si aj chránič objednal v tejto veľkosti, no nakoniec mi kvôli nedostupnosti dodávateľ poslal veľkosť XXL. Mal som obavy, že mi bude veľký, chrániče nebudú držať na mieste a pri páde sa budú posúvať. Keď mi domov prišiel balík a vytiahol som korytnačku z krabice, potešilo ma, že na prvý dojem pôsobila naozaj ako funkčné tričko. V podstate to aj je funkčné tričko, do ktorého výrobca všil chrániče. Hneď som si vyskúšal, ako sadne veľkosť a na moje potešenie mi je XXL akurát. Z toho mi vyplýva, že ak ste na rozmedzí, môžete siahnuť aj po väčšej veľkosti, ak nemáte radi obtiahnuté veci.Čo sa mi páči ďalej, je praktickosť. Na zadnej strane sú dve vrecká, kde viete zmestiť nejaký ten gél, tyčinku a iné drobnosti. Tvrdé predmety by som sem nedával. Ak nosíte korytnačku, znamená to zvýšené riziko pádu a mať tvrdý predmet ako napr. kľúč od auta vo vrecku je podľa mňa nebezpečné. Trocha mínus je za mňa to, že otvor vreciek je dosť vysoko a obsah sa mi vyberal dosť ťažko. Výrobca úmyselne spravil tričko dostatočne dlhé, takže sa dá bez problémov zapraviť do nohavíc a pri pohybe na bicykli nevylieza hore.

Tričko je dostatočne dlhé a pri jazde nevyliezaZadné vrecká sú ideálne na núdzové gély


Prejdime k druhej dôležitej časti trička a tou sú chrániče. Chrániče na ramenách majú rovnakú štruktúru, ako moje kolenačky. Sú mäkké a ideálne tvarované, takže plecia do nich pekne zapadnú. Čo sa ochrany týka, nemám prehnané očakávania, predsa len, kľúčnu kosť vám asi nezachránia, ale ich hlavná úloha bude ochrana pred odreninami a tlmenie nárazov.

Ramenné chrániče neodstávajú a prispôsobia sa tvaru pliecVäčšia veľkosť nesťahuje a necháva priestor na pohyb


Hrudný chránič je v podstate 5-milimetrová pena, ktorá už na prvý pohľad nepôsobí zrovna príliš robustne. Je však vyberateľná, takže ak by pri jazde vadila, dá sa vybrať a je po probléme. Ak nevadí, lepšie mať, ako nemať, uškodiť určite nemôže. Ja mám asi citlivú kožu na hrudi a pri celodennom nosení sa mi stalo, že po vyzlečení ma svrbel a pálil hrudník.

Hrudný chránič je dostatočne veľký, no mohol by byť hrubší


Hlavným prvkom celej korytnačky je však chránič chrbtice. Tu je to už o inom. Chránič je 44 cm dlhý, v hornej časti 18,5 cm a v dolnej časti 14 cm široký. Naviac je na pohľad lepený z dvoch vrstiev, čo mu dáva hrúbku 1,8 cm. Napriek svojej hrúbke je ohybný, takže sa prispôsobí tvaru chrbta v každej polohe.

Chránič chrbtice je odolný, no zároveň nepôsobí masívneAUXAGON technológia pre lepšie odvetranie


Hrudný aj chrbtový chránič sú vyberateľné, čo uľahčuje pranie, no zároveň ponúka aj modulárnosť. Tým myslím to, že ak chcete na výjazde použiť batoh, môžete si chránič vybrať a nebude vadiť, takisto aj hrudný.

Chrbtový aj hrudný chránič sú vyberateľné

Chrániče v praxi


Látka „trička“ je na koži príjemná, nikde neškriabe a švy netlačia. Nie je sťahujúce a zároveň ani príliš voľné. Chrániče sedia presne tam, kde majú byť. To je základ každého chrániča, že musí dobre sedieť a byť pohodlný. Keď som sa uistil, že všetko sedí, ako má, rozhodol som sa otestovať chránič v bikeparku Jasenská, ktorý podľa môjho názoru najlepšie simuluje enduro preteky a terén, ktorý na nich viem očakávať. Áno viem….na enduro pretekoch treba šliapať aj na štart a v bikeparku sa predsa len vozím smerom dole. Dostanem sa k tomu, nebojte sa. V Jasenskej som s týmto chráničom absolvoval dve nedele v teplotách cez 30 stupňov a musím povedať, že to malo svoje pre aj proti.


Výhodou je, že je chránič pri zjazde na tele neciteľný a ani neviete, že ho máte. Nič sa nenatriasa, neťahá, neškriabe, netlačí. Proste všetko sedí, ako má. Za celý čas som našťastie padol iba raz, pre tých, ktorí to poznajú, na freeridovej „airline“, keď mi vypovedala službu brzdová páčka. Čo sa dalo, som ubrzdil prednou, no aj tak som v tej rýchlosti vyletel z trate, kde som položil bicykel na zem a ja som sa skotúľal do kríkov. Nikde ani škrabanec. Nebol to môj najhorší pád, no mohlo to dopadnúť aj horšie. Takže za mňa ochrana spĺňa účel. Čo sa týka pohodlia, tak tam je to pre, aj proti. Na jednej strane, ako som spomínal, látka je pohodlná a nevadí mi. Je perforovaná a dobre odvetraná.

Látka je perforovaná, dobre odvetraná a príjemná na kožu

Na druhej strane chránič hrude som vybral, pretože mi dráždil hruď. Možno predsa len som mal zobrať XL miesto XXL. Pri zjazde nie je hrudný chránič na tele, ale mierne od tela, takže pri nerovnostiach sa neciteľne hýbe a to mi drie kožu na hrudi. Pri pár jazdách to necítiť, ale po 15-20 jazdách v bikeparku ma v sprche pálil celý hrudník. Preto som ho vybral a je po probléme. Teda aspoň tak si to vysvetľujem ja. Je možné, že mám aj precitlivenú kožu. Už sa mi to raz stalo pri jednom funkčnom tričku. Ďalšie mínus, aj keď toto sa nedá asi eliminovať a je nespravodlivé to vyčítať, je stekanie potu po chrbte. Nech je chránič akokoľvek odvetraný, jednoducho pod ním sa človek potí a pot následne steká po chrbte dole.

Kto si myslí, že si kúpi korytnačku a nebude sa pod chráničom potiť, je naivný. Posledným negatívom je vyzliekanie. Keď som si chcel chránič dať dole a bol som spotený, bol to boj. Keďže nemá žiadne zipsy na boku ani nič podobné, musí sa dávať dole cez hlavu ako klasické tričko. Chrbtový chránič je síce pružný, no pri vyzliekaní sa ťažko dáva dole, hlavne preto, že keď ste spotení, látka jednoducho tak dobre nekĺže po tele a kvôli všitým chráničom ju neskrčíte tak ako obyčajné tričko. Na druhej strane, je to chránič, ktorý si nasadíte na začiatku dňa a dáte dolu na konci.Navštívil som aj Kálnicu. Tu sa jazdí rýchlejšie, trate sú ujazdené, podklad tvrdý, skoky väčšie a keď padnem, je to ako na betón.
Ľahký, priedušný chránič, ktorý môžem mať priamo na tele celý deň a zároveň mi dodá sebavedomie a ochranu v neistých zjazdoch.
Bežne sem preto nosím moju motokrosovú opicu, pre čo najväčšiu ochranu. Keďže je z tých lacnejších, nie je príjemná na telo a musím mať pod ňou tričko. Tričko, chránič a na tom dres je naozaj nepohodlné kombo a dosť sa potievam. Ospravedlňoval som si to ale poskytnutou ochranou. Síce som váhal, ale dal som šancu aj chrániču od Dainese. Zo začiatku som bol opatrný, predsa len, neposkytuje ochranu ako chránič na motorku. No po pár jazdách som sa uvoľnil, rozjazdil a aj zabudol, že ho vôbec na sebe mám. Ochranu som našťastie nemusel otestovať, ale myslím si, že už som na takej úrovni jazdenia, že si môžem dovoliť urobiť kompromis v o čosi menšej ochrane výmenou za väčšie pohodlie. Ak máte už nejaké to zdravé sebavedomie, je to myslím lepšia voľba.


Takže to bola záťaž pri zjazdoch. Ale čo pri výšľapoch? Odvetranie opäť bez výhrad. Pri šliapaní v sedle sa nehýbe a zároveň pri pofukovaní vetra pekne previeva. Na rad tu príde aj modulárnosť. Ak idete na preteky alebo traily, kde chcete pre istotu viac ochrany, budete potrebovať so sebou viac vecí. Chcete batoh? Nech sa páči, vyberte chrbtový chránič a majte batoh. Chcete ľadvinku? Nie je problém. Ja cez leto rád jazdím iba s ľadvinkou a keďže chrbtový chránič nie je extra dlhý, ľadvinka sa mi presne zmestí bez toho, aby ho nadvihovala alebo prekrývala.

S chráničom je možné použiť aj ľadvinku, čo je na enduro preteky ideálna kombinácia

Kúpil by som si ho znova?


Za mňa určite áno. Je to presne to, čo som hľadal. Ľahký, priedušný chránič, ktorý môžem mať priamo na tele celý deň a zároveň mi dodá sebavedomie a ochranu v neistých zjazdoch. Naviac pod dresom ho nejak výrazne nevidieť a pôsobí prirodzene. Nejaké vylepšenia, ako lepší hrudný chránič a možno sa zamyslieť nad lepším vyzliekaním, by to chcelo, no v danej „enduro“ kategórii je to určite to, čo som hľadal. Možno by stálo za skúšku ešte otestovať o level vyššie Dainese Rival Pro Tee, ktoré na pohľad vyzerá robustnejšie, má zips na vyzliekanie, no zaujímala by ma priedušnosť a chrániče nevyzerajú byť vyberateľné.

Pod dresom chránič skoro nevidieť a nepôsobí rušivo


Plusy


 • priedušnosť
 • ochrana
 • pohodlie
 • vyberateľný hrudný a chrbtový chránič
 • vrecká na chrbte
 • možnosť použiť s batohom či ľadvinkou
 • ľahké pranie
 • rýchle schnutie

Mínusy


 • horšie vyzliekanie
 • hrudný chránič mi príde tenký a dráždi ma
 • ťažko dostupné vrecká na chrbte

AlternatívyCena a dostupnosť


Cena Dainese Trail Skins Pro Tee je 159,95 €. V ponuke sú aj iné modely a chrániče od značky Dainese.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
FeroT (František Taraba)
Páči sa ti tento článok? thumb_up18thumb_down comments 4 komentáre report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Výbava do bikeparku - zábavne i bezpečne PR článok

Výbava do bikeparku - zábavne i bezpečne

Bikeparky majú v cyklistickom svete stabilné a obľúbené miesto, ba čo viac, buduje sa ich čím ďalej tým viac. Kvalitná výbava sa zíde ako začiatočníkom, tak i pokročilým jazdcom.
Test: GIRO Latch - ľahké topánky s dostatočnou ochranou

Test: GIRO Latch - ľahké topánky s dostatočnou ochranou

Výrobca Giro je známy najmä prepracovanými prilbami. Budú však topánky od tejto značky rovnako kvalitné ako spomínané prilby?
Test: BBB NANGA II - lacná trailová prilba? Vlastne prečo nie?

Test: BBB NANGA II - lacná trailová prilba? Vlastne prečo nie?

Nedá mi začať inak ako otrepanou frázou a ako už bolo stokrát písané - prilba je bezpochyby základom ochrany pri cyklistike. Ale koľko vlastne investovať?
keyboard_arrow_up