Test: Pumpa LEZYNE Micro Floor - už netreba vláčiť veľkú pumpu

Komu sa hodí takáto hybridná pumpa, ktorá nie je ani úplne malá a už vôbec nie veľká servisná?

Čo si to americká značka zase vymyslela? Model LEZYNE Micro Floor Drive Digital HPG s digitálnym manometrom vyzerá, ako keby si spravili dieťa veľká servisná pumpa s mini pumpou určenou na nosenie počas výjazdov. Ako to v živote býva, niekedy deti zdedia po rodičoch to dobré a inokedy nie, prinajhoršom by to v tomto prípade mohlo dopadnúť tak, že do vienka by sa dostalo horšie fúkanie a zbytočne veľký rozmer. Či sa potomok podaril, som mal zistiť pri používaní, dúfam, že to nedopadne tak, že rodičia si mali radšej dávať pozor.


Materiály a dizajn

Značku LEZYNE nemá zmysel predstavovať, ja mám od nich hneď niekoľko púmp a svetlo. Ich produkty patria na trhu k tomu kvalitnejšiemu, spoločným menovateľom je používanie dobrých materiálov, mne sa páči ich dizajn. Testovaná pumpa zapadá presne do tohto spektra, telo a hlavné časti sú vyhotovené z hliníka, plastových prvkov je minimum. Na hadičke (dĺžka asi 62 cm) je umiestnený digitálny tlakomer, ktorý je napájaný batériou, ako je presný a ako sa s ním pracuje, rozoberiem nižšie.


Veľkým pozitívom aj tejto pumpy je, že LEZYNE ponúka zákazníkom kopec náhradných dielov, takže ak sa nejaká mechanická súčiastka opotrebuje, netreba vyhadzovať celú pumpu. Časti pumpy sú buď priskrutkované alebo inak demontovateľné, takže výmena nebude problém. Prvá môže po rokoch odísť hadička alebo tesnenie v pumpe, u LEZYNE je to pohodlne riešiteľné.


Rozmery

Ako som spomenul v úvode, pumpa nie je ani malá a ani veľká (zložená 30,5 cm), preto to pomenovanie hybrid, čo nemyslím negatívne. Prekvapilo ma, že s pumpou zákazník dostáva aj držiak pod košík na fľašu, ako poznáme z mini púmp, ja som ju týmto spôsobom nenosil, lebo mám aj menšie modely, alebo kvôli bezdušákom beriem CO2 bombičky. Ale teoreticky vozeniu na ráme nič nebráni, pumpa je skôr dlhšia ako širšia, pri šliapaní nebude nič zavadzať a všetky jej časti sa dajú zaistiť, takže nič nelieta a nebúcha. Súčasťou držiaka je aj suchý zips, dobrá poistka do terénu.


Pumpa LEZYNE Micro Floor je vďaka svojím kompaktným rozmerom veľmi dobrá na cestovanie

Kto využije takýto kompromis?

Viete, čo ma otravovalo pri balení sa na preteky, keď sa niekam cestuje? Nosenie veľkej servisnej pumpy. Nikam sa nezmestí, väčšinou je to „oštara” do ruky, s ktorou sa treba ťahať. Potichu vždy dúfam, že ju zoberie nejaký kolega, s ktorým sa v aute na štart veziem. Na druhú stranu, na mieste treba občas dofúkať a mini pumpa by nebola plnohodnotné a pohodlné riešenie. Preto som si povedal, že ak táto Micro Floor bude fúkať aspoň sčasti ako veľké pumpy, budem cestovať s ňou, lebo sa krásne zmestí aj do malej batožiny.


Na druhú stranu, existujú aj iné využitia. Miesto na veľkú servisnú pumpu nemá doma každý a úplne malá pumpa nefunguje tak dobre, nafúkať s ňou väčšie MTB plášte je celkom makačka, preto sa môže hodiť takáto stredná veľkosť. S hmotnosťou 216 g to nebude ani veľká záťaž do batoha, na ebiku by som ju kľudne nosil aj na ráme, tam sa pekne stratí. Toľko k využitiu, už to celé stojí a padá len na tom, ako sa s ňou pracuje.


Samotné fúkanie

ABS hlavica je obojstranná, funguje s galuskovým a aj autoventilom. Dobre je vymyslené poistné tlačidlo, ktoré zníži tlak pri demontovaní hlavice, všetko ide ako po masle. Môj tip je ten, že ak takéto šróbovacie hlavice často používate, občas si skontrolujte galuskový ventil, či je dobre zatiahnutý, aby ste pri povoľovaní hlavy neodtiahli aj ten. Ja ten malý plastový kľúčik, ktorý na toto slúži, nosím na kľúčoch od bytu. Pre istotu.

Na mini pumpách je otravná krátka hadička, niektoré ju nemajú vôbec. V tomto prípade je hadica dlhočizná, pumpu si položíte na zem a fúkate ako s veľkou. Určite sa tak znižuje riziko poškodenia ventilu, ako keď ju držíte len vo vzduchu a tlačíte proti nemu. Pri fúkaní sa dá nohou stúpiť na držiak, takže sa tlačí proti zemi. To sa určite hodí pri fúkaní vyšších tlakov, papierovo by mala pumpa zvládať až 11 barov.


Vhodná aj na vysoké tlaky na cesťák

Najčastejšie chodím na cestné preteky, takže test s meraním času som spravil práve na cestnom bicykli obutom na plášťoch širokých 28 mm. Na 6 barov som sa dostal z úplne vypusteného obutia asi za minútu, takže to išlo pekne rýchlo. Fúkanie bolo pohodlné a ja som neskončil s mokrým chrbtom, ako keby som použil mini pumpu.

Zvedavý som bol aj na deklarované maximum, ešteže mám doma aj časovkársky bicykel obutý na galuskách, ktoré sú stavané aj na takéto tlaky. Do 9 barov bolo fúkanie komfortné, ale nad týmto číslom sa odpor piestu zvýšil natoľko, že rukoväť už tlačila do dlane a nešlo to hladko. Na 10 barov som sa dostal asi za 3 minúty, ale nebol som si istý, či som nafúkal presne na túto úroveň, číslice na digitálnom displeji už začali divne skákať.


Digitálny tlakomer

To je asi jediná výtka k ukazovateľu tlaku, do 9 barov funguje presne, porovnával som ho aj s klasickým a tiež digitálnym tlakomerom. Kto nemá pumpu a ani tlakomer, tak vyššiu cenu tohto modelu si môže znížiť tým, že ho nebude kupovať extra. Pumpu nemám tak dlho, aby som vedel povedať niečo o výdrži batérie, každopádne je použiteľná aj bez tlakomera.


Testovanú pumpu LEZYNE Micro Floor si určite nechávam, ročne som aj na dvadsiatich podujatiach a tam mi bude robiť parťáka. Nevyhadzujem ani svoju staršiu mini pumpu, vozím ju v obale na graveli a používam ju na drobné korekcie tlaku. Niekedy vyrazím do polí kvôli pohodliu príliš podfúknutý a potrebujem ho v teréne zvýšiť. Prípadne sa hodí, keď zlyhajú bezdušáky a miniem aj CO2 bombičku, potom s ňou nafúkam dušu, ktorú mám tiež v tom obale.

Na domáce fúkanie mám 10-ročnú LEZYNE pumpu, s ktorou ide fúkanie najľahšie, ale vláčiť sa mi ju po pretekoch nechce. Dokonca mi na nej blbne aj mechanický ukazovateľ tlaku, ručička začína na 2 baroch, takže to mám zakaždým aj matematické cvičenie. Prečo spomínam aj toto? Lebo som našiel návod, ako sa dá tlakomer vymeniť, mne sa to len nechcelo riešiť. Je to podľa mňa dobrá vizitka značky, že nerobia veci len „na jedno použitie". A nejaký kvetnatý záver, čo by sa hodil k úvodu? Podľa mňa sa toto hybdridné dieťa podarilo, opäť sa potvrdilo, že miešanie odlišných génov môže priniesť dobrý výsledok.

V eshope je niekoľko prevedení modelu LEZYNE Micro Drive, rôzne farby a aj s tlakomerom alebo bez.

Všetky produkty LEZYNE sú na profile značky.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
cepooo 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela
Komentáre
Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela
Podobné články
Test: Cycplus AS2 Pro – malý-veľký pomocník
Viete si predstaviť, že by ste na výjazd namiesto pumpy vozili so sebou akumulátorový kompresor? Asi nie. Popravde, donedávna som na tom bol podobne.
Test: Dvoje rôznych rukavíc od Roeckl - úplne iné pocity
Aj taká jednoduchá vec ako rukavice na bike môže ponúkať diametrálne odlišné vlastnosti a tieto 2 modely od špecialistu Roeckl sú toho dôkazom. Pre koho sú vhodné?
Test: CamelBak Podium Titanium - najlepšia farba a materiál cyklofľaše?
Kto dostal nápad vyrobiť cyklistickú fľašu z titánu a prečo? Má 5x drahšia fľaša aj nejaké praktické výhody?
keyboard_arrow_up