Test: Garmin Rally XC 200 – dlhodobé skúsenosti

Test: Garmin Rally XC 200 – dlhodobé skúsenosti

Polrok ubehol ako voda a v poslednom diele trilógie vám zhrniem svoje skúsenosti s meračom výkonu od Garminu.

Ak by ste mali záujem osviežiť si pamäť, tak prvé dva diely nájdete v magazíne:


V teréne


Prvotné obavy, ktoré som mal pri voľbe merača výkonu v pedáloch, sa našťastie nepotvrdili a pedále sa vyznačujú vysokou odolnosťou. Mierne ma mrzí, že som nestihol jazdy v snehu, ale lietajúcich kameňov, driev a blata si užili dosť. Aby toho nebolo málo, tak sa pridali aj dva pády. Jediné známky opotrebenia sú vidieť v mieste, kde sa stretáva plocha pedálu s kuframi. Oska nemá vôľu ani na jednej strane a zatiaľ som nevykonával ani bežnú údržbu, ktorú som podrobne rozpísal v druhom článku. Nebolo to potrebné. Po páde som si všimol nepresné meranie a pomohla až opätovná kalibrácia, na to si treba dať pozor, ak vám bike dopadne na pedál.Garmin kufre sú tvarovo skoro totožné s tými od Shimana, aj napriek udávanej kompatibilite mi Shimano vŕzgali a odrali telo pedálu. Po nahodení originál kufrov, ktoré sú súčasťou balenia, tento problém nenastal. Mohlo to byť spôsobené aj tým, že Shimano neboli nové a mali už najlepšie roky za sebou. Nacvaknuté tretry držia ako pribité a mechanizmus vypínania funguje úplne rovnako ako u Japoncov. Palec hore pre výrobcu, že sa nesnažil vymyslieť niečo nové a jazdec si nemusí zvykať na iný systém.Cyklisticke metriky a nastavenie kufrov


Garmin k duálnemu meraču výkonu sprístupňuje aj cyklistické metriky. Pokiaľ meriate len ľavým pedálom alebo nemáte kompatibilné zariadenie, tak ich nenájdete. Podrobný rozpis nájdete na blog.garmin. Vypichnem len veci, ktoré ma zaujali.Na cestnom bicykli mám klasické prevodníky, na horských bicykloch mám oválne. Pri oválnom prevodníku som pri šliapaní o 5 % efektívnejší, metrika Torque effectiveness. Môže sa to javiť ako malý rozdiel, ale je v podstate „zadarmo“ a stačí zmeniť len prevodník.

Pokiaľ máte kompatibilnú zobrazovaciu jednotku, tak vidíte dáta aj v reálnom čase a nielen po jazde v aplikácii Garmin Connect. Toto vám pomôže, ak sa zameriavate na zlepšenie efektivity pedálovania alebo rovnomerného zapájania oboch nôh.Najviac som sa tešil na nastavovanie kufrov,
Prvá polhodina bol rozdiel 145 W vs. 157 W, po druhej kalibrácii sa rozdiel znížil na 165 W vs. 172 W.
Rally pedále vám totiž ukazujú, kde sa prenáša sila na pedál s ohľadom na stred. Ako testovaciu vzorku som si zobral 10 jázd a spravil som priemer. Vyšlo mi +4 pre ľavý pedál a -2,4 pre pravý. Kufre som sa snažil podľa daných meraní posunúť, aby dobre bolo. No ale nebolo. Výsledky po testovacej jazde skoro vôbec nezohľadnili moje posunutie. A nameral som +4 a -2 mm. Z toho som usúdil, že je dôležitejšia rotácia nohy v tretre ako samotné nastavenie kufrov. Ktoré som mimochodom potom vrátil späť, nakoľko to bolo horšie pre kolená. Platform offset je zobrazovaný aj počas jazdy a dá sa sledovať, keď má človek čas, ale v teréne to veľmi reálne nie je.Porovnanie výsledkov merania s konkurenciou


V záujme vedy som si nahodil pedále na cestný bicykel. Fotku radšej nepridávam, módna polícia striehne všade a netreba provokovať. Porovnanie som robil s wattmetrom od výrobcu Stages, ktorý mám na ľavej kľuke. Metodika testovania bola nasledovná. Kalibrácia za začiatku jazdy, kalibrácia po 30 minútach a potom porovnanie výsledkov. Celkový graf výkonu bol veľmi podobný, no číselné porovnanie bolo mierne odlišné. Celkový priemer 156W vs. 166W v prospech Garmin.Citeľne pomohla až druhá kalibrácia, kde som si znova potvrdil, že je potrebné prekalibrovať po cca 15 minútach pri každej jazde. A namerané hodnoty boli bližšie. Prvá polhodina bol rozdiel 145 W vs. 157 W, po druhej kalibrácii sa rozdiel znížil na 165 W vs. 172 W. V oboch prípadoch ukazoval Garmin vyššie číslo. Porovnanie rozrezanej jazdy nájdete v galérii.Nepovažujem to za problém, ale je dobré o tom vedieť, ak máte aj iný wattmeter. Nakoľko nebudú nikdy merať rovnako, tak to treba zohľadniť pri tréningu. Ak sa vám nechce študovať grafy, tak rozdiel bol nižší ako 5 % pre Garmin, čo dokazuje aj vybraný segment zo Stravy 287 W vs. 301 W.V podstate mi to len potvrdilo dojmy z jazdenia na cesťáku, ktorý využívam nie príliš často a jazdy boli akési ťažšie. Pocitovo som vyvíjal vyššie úsilie, ako mi ukazoval Edge na riadidlách a už viem prečo. Ak budete mať len Rally pedále, tak nemusíte nič riešiť. Budú vám ukazovať konzistentné hodnoty bez ohľadu, na akom bicykli ich budete používať.
Veľký prínos si viem predstaviť pre cyklistu, ktorý je na rehabilitácii alebo má svalovú disbalanciu.

Zhodnotenie


Merač výkonu Garmin Rally jazdím na dvoch bicykloch, kde si prehadzujem pedále. Pre mňa je to ideálna voľba, aj keď to prehadzovanie ma sem-tam nebaví a samozrejme zaberá aj čas. Iné možnosti by ale boli určite komplikovanejšie na inštaláciu a zrejme v konečnom dôsledku aj drahšie. Za ten malý diskomfort mi to zatiaľ stojí.S odstupom času by mi zrejme stačil aj merač na jednu nohu. Cyklistické metriky by som vedel oželieť. Vo väčšine jázd mi idú nohy presne 50:50 a aj ostatné hodnoty mám v správnych zónach. Pravý živý pedál je možné neskôr dokúpiť a máte plnohodnotné meranie pre obe nohy, úvodná investícia je tak ľahšie stráviteľná.

Ak sa ale rozhodnete ísť od začiatku do XC 200, tak dostanete okrem merača výkonu v oboch pedáloch aj prvotriednu elektroniku so softvérovou podporou a množstvo analytických dát, ktoré môžete počas jazdy sledovať a snažiť sa zdokonaliť v šliapaní. Veľký prínos si viem predstaviť pre cyklistu, ktorý je na rehabilitácii alebo má svalovú disbalanciu.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
zwARO 
Páči sa ti tento článok? thumb_up45thumb_down comments 34 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Garmin Rally XC 200 - transformácia a úvodné nastavenie

Garmin Rally XC 200 - transformácia a úvodné nastavenie

Výrobca Garmin stavil pri novej generácii meračov výkonu Rally na jednoduchý proces výmeny kompletného tela pedála. Dnes sa pozrieme, či sa im to podarilo a pre koho je to určené.
Test: Pedále BBB Touchmount – zacvaknutie s voľnosťou

Test: Pedále BBB Touchmount – zacvaknutie s voľnosťou

V dnešnom teste sa pozrieme na to, či sa v prípade BBB pedálov potvrdia nejaké rozdiely oproti rokmi overenému výrobcovi, ktorý sa stal synonymom pre SPD systém.
Test: 4iiii Precision 3+ wattmeter - všetko potrebné

Test: 4iiii Precision 3+ wattmeter - všetko potrebné

V minulosti bolo pre mňa nemysliteľné mať na bicykli wattmeter. Dôvodom bola najmä vyššia cena, no, našťastie, doba postúpila a už je možné kúpiť wattmetre za úplne iné peniaze.
keyboard_arrow_up