Predstavenie: Okuliare Alba Optics - číre sklá už netreba

Predstavenie: Okuliare Alba Optics - číre sklá už netreba

Zmenil som svoj skeptický pohľad na fotochromatické okuliare a ich použitie v úplnej tme. Môj názor zmenila zatiaľ menej známa značka Alba Optics.

Ako by som rozdelil výrobcov okuliarov? Slušné okuliare začínajú u značiek, ktoré síce nemajú vlastnú výrobu a vývoj, ale toto si vedia zadať externe ku kvalitnému dodávateľovi. Ich okuliare za pár desiatok eur splnia základné potreby športovca a sú bezpečné.

Stred tvorí veľká skupina značiek, ktorá sa na okuliare priamo zameriava, majú vlastné riešenia a širokú ponuku. A na vrchole sú prémioví producenti, ktorí určujú budúce trendy. Ľudia si ich okuliare vyberajú kvôli aktuálne najlepším dostupných vlastnostiam a aj imidžu, súčasťou top produktov je často aj nejaký príbeh či emócia. Do poslednej kategórie by som zaradil aj výrobcu Alba Optics a keďže ich veľa ľudí ešte nepozná, ďalší odstavec venujem krátkemu predstaveniu a po ňom sa už zameriam na ich okuliare a jazdenie so svetlami.Okuliare ma nezrýchlia?


Čo viedlo zakladateľov značky k tomu, že sa rozhodli na trh priniesť ďalšieho výrobcu okuliarov? Motiváciu mali skutočne originálnu. Nostalgicky spomínali na osemdesiate roky a talianskych výrobcov okuliarov, lebo sa im páčil dizajn typický pre toto obdobie a spôsob výroby, ktorý prebiehal vo veľkej časti ako ručná výroba priamo v Taliansku. Tento koncept preniesli aj do súčasnosti a našťastie im nešlo len o dizajn a nápis „Made in Italy", ale rovnako podstatné sú aj najnovšie technológie a kvalita.Mňa značka Alba Optics (AO) najprv zaujala dizajnom a keď som ich vyskúšal, tak aj kvalitou. Baví ma aj ich marketing a iný prístup, ako majú ďalší top výrobcovia. Nejdú len cez podporu športových hviezd a tvrdenia typu, že ich produkty fungujú takmer ako doping, ale na vec sa pozerajú triezvo a normálne, čo je pre mňa osviežujúce. Ešte donedávna mali heslo „Alba Optics doesn´t make you faster”, čiže naša značka vás nezrýchli, čo mi je sympatické. Aj keď teraz to už úplne neplatí, s novinkou MANTRA nastala aj v tejto oblasti zmena, spomeniem ju ešte na záver.

Veľké rozdiely vo fotochromatike


Bežné číre sklá mi pri nich pripadali len ako kus plastu.
Toľko o nevšednom prístupe talianskej firmy, poďme na ich okuliare, špeciálne ma zaujíma fotochromatika - sklá, ktoré sa automaticky stmavujú alebo zosvetlujú. Takéto modely má v ponuke skoro každá značka, ja som im doteraz odolával, zdalo sa mi, že to nie je ani ani, že to zosvetlenie v úplnej tme nestačí a na ostrom slnku sú lepšie klasické tmavé sklá. Aj preto som si dávnejšie kúpil okuliare, ktoré mali v balení náhradné číre sklá, lebo som potreboval niečo na svoje nočné jazdy.Ono to funguje aj v tme


S okuliarmi AO som najprv jazdil iba cez deň, v podstate som v nich strávil celé leto. Ale ako prišla jeseň a šero, návratov domov potme pribúdalo a ja som neplánovane objavil, že ich okuliare dobre fungujú aj v takýchto podmienkach. Preto som sa ich rozhodol zobrať aj na plnohodnotnú nočnú jazdu so svetlami, číre sklá som nechal doma.Keď je úplná tma


Už podľa nadpisu je jasné, ako moja nočná skúška dopadla, so sklami som bol spokojný. Striedal som aj úseky, keď som okuliare odložil a potom ich opäť nasadil, to minimálne stmavenie skiel oproti čírym mi vôbec nevadilo. Rozdiel medzi sklami bol aj v tom, že tie od AO lepšie vykresľujú, majú lepšiu optiku a navyše nie sú tak citlivé na nečistoty a zahmlievanie, materiál, z ktorého sú vyrobené, je hodnotnejší. Bežné číre sklá mi pri nich pripadali len ako kus plastu.Rôzne modely a rôzne vlastnosti


Jazdil som s fotochromatickým modelom DELTA BLK VZUM™ FLENS FLM (čierne) a SOLO WHT VZUM™ FLENS BTL (biele). Podľa popisu je rozsah priepustnosti svetla v prvom prípade 17 - 77 % a v druhom 14 - 64 %. Rozdiel pri jazdení potme som nevnímal, len za slnečných dní mi prišli čierne DELTA o kúsok lepšie.Príjemným bonusom fotochromatiky je aj správanie v podmienkach, keď sa rýchlo strieda slnko a tieň, ľahšie sa zvládajú miesta, ako je napríklad zjazd zo Strminy počas L´Etape Slovakia.Kto zažil zapadajúce slnko v čírych sklách, vie, o čom hovorím.
Za zmienku stojí aj ich technológia s názvom VZUM™, ktorá zlepšuje vykresľovanie farieb a celkovú ostrosť videnia. Prekvapený som bol z jazdy v daždi, išlo o preteky v pelotóne, takže voda striekala ozaj všade, navyše sme jazdili po cestách zasvinených od poľnohospodárov. Bežné okuliare sú po chvíľke nepoužiteľné, sklá v modeli DELTA nechytali toľko nečistôt a nezahmlievali sa, žiadnym špeciálnym prípravkom som ich pred jazdou neošetroval.


Rôzne modely na rôzne príležitosti


Keď už som začal o AO písať, spomeniem aj okuliare SOLO s klasickými sklami, vďaka ktorým som sa rozhodol, že značke dám šancu. Potešilo ma, že som tento model objavil v Isadore, dovtedy som značku vnímal len vďaka ich profilu na Instagrame. V Pradiarni som si ich vyskúšal a okuliare mi parádne sadli, štýlové mi prišli bočnice, už som sa videl, ako ich nosím na turistiku, presne niečo takéto som hľadal na civilné nosenie a aj na gravel.Po niekoľkých mesiacoch skúšania som si zvykol používať modely následovne. Najuniverzálnejšie pre cyklistu sú DELTA, ak majú fotochromatiku, tak v podstate iné okuliare jazdec nepotrebuje. Dobre držia na hlave, výborný je tvar nožičiek, okuliare držia aj cez zimnú čapicu. Praktické je vyhotovenie skiel, kto má výraznejšie lícne kosti, lepšie mu sadne prevedenie Lei, ostatným stačí verzia Original.Model SOLO prekvapujúco dobre funguje na bicykli, aj keď sa podobá na civilné okuliare, tak pri jazde dobre drží a hlavne nikdy nepodfukuje. Nožičky sa dajú nastavovať, upraviť sa dá ich dĺžka. Bočnice je možné demontovať, v dierkach držia dobre, hľadať v tráve som ich nemusel ešte ani raz.MANTRA, čo mení slogan


Pre cyklistov, bežcov a minimalistov sa bude hodiť novinka, model MANTRA vykračuje ešte viacej smerom k pretekárom. Okuliare nemajú skladacie nožičky a sú veľmi ľahké, ďalšie detaily by som si nechal do prípadného testu, keď ich vyskúšam v praxi. AO tomuto modelu dosť verí, nebude to len tak, keď kvôli nemu upravili svoj pôvodný slogan na „Alba Optics doesn´t makes you faster”. A sme doma.Ako sa rozhodnúť?


Asi nebudem sám,
...ich tvrdenia o kvalite som preveril na vlastnej koži. A nekecali.
čo s chuťou jazdí na biku so svetlami, preto som presvedčený, že podobnú dilemu, aké okuliare do tmy a šera nosiť, riešia aj ostatní. Tipujem, že najčastejšia voľba budú číre sklá, rovnako som to doteraz robil aj ja. Ich výhoda je ich lepšia cena, veľa slnečných okluliarov má číre sklá priamo v balení, vtedy netreba dokupovať nič. Každé okuliare sa raz poškriabu, zlomia alebo stratia, pri lacnejších to tak nebolí.
Nová skúsenosť ma naučila, že kvalitné fotochromatické sklá dnes fungujú rovnako dobre, jazda v noci bola príjemným prekvapením. S takýmito okuliarmi nevadí začať ani za svetla, nepoznám nikoho, kto by okuliare alebo sklá menil počas bežnej jazdy. Kto zažil zapadajúce slnko v čírych sklách, vie, o čom hovorím.

Fotochromatické sklá mávajú zvyčajne aj lepšie optické vlastnosti, neskresľujú, prípadne ešte pomáhajú s ostrosťou. Investícia do značkových okuliarov s najdrahšími sklami sa dá obhájiť aj tak, že vďaka nim nebude treba kupovať niekoľko ďalších okuliarov. Komu sa navyše páči originálny dizajn značky Alba Optics a okuliare mu dobre sadnú, tak túto voľbu schvaľujem, ich tvrdenia o kvalite som preveril na vlastnej koži. A nekecali.

Na profile značky Alba Optics čoskoro pribudne aj novinka MANTRA, dostupnosť všetkých modelov zistíte aj cez e-mail objednavky@mtbiker.sk.

Otestuj niečo aj ty


Dostal si tiež chuť napísať článok? Výborne, už teraz sa tešíme na zaujímavý text a pekné fotky. Písať môžeš, o čom chceš, podeliť sa dá s tipom na výlet alebo so zážitkami z pretekov. Užitočné pre ďalších bikerov sú tvoje skúsenosti s produktami z nášho shopu, napíš si svoj test bicykla, oblečenia, trenažéra alebo iného cyklovybavenia. Nech všetko funguje ako dobre namazaná reťaz, tu sú užitočné informácie k písaniu článku.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
cepooo (Tomáš Cepka)
Páči sa ti tento článok? thumb_up22thumb_down comments 23 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Okuliare - chráňte si zrak bez ohľadu na jazdecký štýl PR článok

Okuliare - chráňte si zrak bez ohľadu na jazdecký štýl

Okrem tepla prichádza s letom a slnkom takmer „nutnosť" nosiť okuliare. Zrak si treba chrániť a ak váhate, ktoré sú tie pravé, pomôcť môže náš menší výber.
Test: Okuliare BBB BSG-63PH FullView - iný pohľad na svet

Test: Okuliare BBB BSG-63PH FullView - iný pohľad na svet

Ochrana očí pri takom dynamickom športe, akým cyklistika je, patrí okrem ďalších prvkov ochrany ku zodpovednému prístupu každého cyklistu ku sebe samému.
Novinky v oddelení okuliarov PR článok

Novinky v oddelení okuliarov

Okuliare sú dôležitým doplnkom a nejde tu len o dizajn. Je to hlavne ochrana pred slnečným žiarením, vetrom, hmyzom alebo zradnými konármi, o ktorých sa často dozvieme až na poslednú chvíľu...
keyboard_arrow_up