Test: Garmin Forerunner 255 – všetko na všetko

Baví vás šport a radi sledujete všetky metriky okolo? Čo tak mať jedny inteligentné hodinky na všetko, ktoré sa hodia aj do mesta?

Smart hodinky sú medzi nami už dlhšiu dobu. V začiatkoch mali za úlohu priniesť hlavne dáta pre športovcov. Časom sa stali športtestery súčasťou denného nosenia a teraz sa používajú okrem športovania aj na účely merania prejdenej vzdialenosti či merania úrovne stresu. V dnešnom teste sa chcem hlbšie zamerať na hodinky od značky Garmin. Ich najstarší rad Forerunner je zameraný najmä na bežecké potreby, ale nestratí sa ani pri iných športoch. Konkrétne je to stredná verzia s označením Forerunner 255 bez hudby. Poďme sa teda pozrieť na to, čo všetko dokážu a ako splnili moje očakávania.

Garmin Forerunner 255

Prvé zoznámenie

Ak sa v noci prevaľujete, nerozsvieti sa vám displej do očí a ani nerušíte svoje deti.
Balenie je skromné s informáciou, aký produkt sa nachádza vo vnútri. Páči sa mi ekologické riešenie zabalenia formou papiera. Vnútri nájdeme už spomínané smart hodinky, príslušnú dokumentáciu pre ovládanie hodiniek a nabíjací kábel. Samotný displej chráni fólia a hneď po jej odstránení si lepím ochranné sklo na displej. Hodinky vážia 49 g a priemer lunety je 46 mm s hrúbkou 13 mm.

Samozrejmosťou je vodoodolnosť do 50 metrov, čo znamená použitie pri plávaní na hladine. Displej má 1.3“ s rozlíšením 260 x 260 pixelov. Viac o samotných parametroch si môžete prečítať v špecifikácii produktu. Hodinky som si dal nabiť na 100 % kapacity a prešiel som na spárovanie pomocou Bluetooth s telefónom. Prvotné nastavenie bolo rýchle a intuitívne. Ak máte už vytvorený účet v aplikácii Connect od Garmin, tak všetko bude rýchlejšie. Ak nie, musíte si aplikáciu stiahnuť a zaregistrovať sa.

Garmin Forerunner 255

Smart funkcie

Vrhnem sa najprv na ponuku bežných funkcií, ktoré sa dajú využiť denne. Samozrejmosťou sú upozornenia na hovory, SMS a notifikácie aplikácií tretích strán. Hodinky ponúkajú celodenné meranie tepu, počet vašich krokov za deň a spálených kalórií celkovo. Počet krokov vás môže motivovať viac k pohybu a ak ste športovec, tak meranie tepu prináša presnejšie údaje o vašom tele. Samozrejmosťou je informácia o počasí a ja často používam režim svietenia večer.

Uvítal som najviac funkciu večierky, vďaka ktorej vás už v určitom čase (22:00 - 6:00) nebudú rušiť notifikácie. Ak sa v noci prevaľujete, nerozsvieti sa vám displej do očí a ani nerušíte svoje deti. Ráno po zobudení sa vám zobrazí ranné hlásenie, kde máte návrh tréningu na dnešný deň, udalosti z kalendára, informácie o počasí a motivačný text. Za mňa je toto veľmi užitočná funkcia.

Garmin Forerunner 255Garmin Forerunner 255

Nesmiem zabudnúť spomenúť „body battery", ktorá vám odhadom ukáže, koľko energie má vaše telo do dňa a či je dostatočne pripravené na tréning. Druhá funkcia je stav HRV, teda variabilita srdcového tepu, ktorú merajú hodinky v noci počas spánku a pre odhad potrebujete mať hodinky na ruke aspoň prvé tri týždne. V mojom prípade som si odsledoval, že ak som to s tréningom preháňal, už ma na to hodinky upozornili a odporučili mi dať si deň voľna. Podobne to bolo aj pri chorobe. Síce som sa už cítil dobre, ale hodnota HRV bola stále zlá a preto som radšej zaradil na začiatok ľahšie tréningy.

Garmin Forerunner 255

Ponuka športov

Najviac ma prekvapil záznam a signál GPS, pretože signál je naozaj veľmi presný.
Kým prejdem priamo ku skúsenostiam so športovými aktivitami a ich nastavením, chcel by som ich spomenúť. Keďže je toto bežecký model, ako prvé máme v ponuke beh. Môžete si zvoliť klasický alebo trailový beh, či beh na bežiacom páse. Medzi ďalšie patrí cyklistika, ktorá je rozdelená na cestnú, horskú alebo jazda v interiéri (spinning) a dokonca aj ebike. Medzi ďalšie patrí bežecké lyžovanie, silový tréning, plávanie, triatlon a mnoho ďalších, ktoré si viete pridať pomocou aplikácie Connect IQ alebo výberom zo vstavaných športov v hodinkách.

Garmin Forerunner 255Garmin Forerunner 255

Športy a ich funkcie

Beh patrí medzi lacnejšie športy, ktoré môžeme vykonávať vonku alebo vnútri. Je vhodný ako pre začiatočníkov, tak aj pre skúsenejších športovcov. Počas roka trávim na bicykli veľa času a beh zaraďujem hlavne od jesene do jari ako kompenzáciu. Keďže k hodinkám viem pripojiť aj externý monitor tepu (hrudný pás), tak dokážem získať počas aktivity viac informácií. Tep si sledujem kvôli behu v nízkej intenzite pre budovanie základnej vytrvalosti a druhým údajom je kadencia. Ak by ste si pripojili aj Garmin POD, získate pokročilejšie metriky pre beh. Napríklad dĺžka kontaktu so zemou alebo vertikálna oscilácia, aby sa zvýšila vaša efektivita behu.

Garmin Forerunner 255
Podobne som využil hodinky pri bežeckom lyžovaní, kde som si hlavne zbieral dáta a záznam GPX trasy. Bicykel zatiaľ len na trenažéri a tu splnili hodinky všetko. Vďaka Bluetooth technológii je možné pripojiť k hodinkám všetky externé snímače a po celú dobu testovania som s ich pripojením nemal vôbec problém. Jediný problém sa vyskytol pri hrudnom páse, kde sa po výmene batérie všetko vrátilo do normálu.

Garmin Forerunner 255Garmin Forerunner 255

Záznam GPX

Najviac ma prekvapil záznam a signál GPS, pretože signál je naozaj veľmi presný. Najlepšie to je vidieť na aktivite pri behu. Ak som bežal po ovále, tak súbor GPX obsahoval krásne oblúky. Ak chcete mať takto presný signál, musíte si nastaviť na hodinkách „všetky + viaceré pásma“. Samozrejme, takéto nastavenie ide aj na úkor spotreby batérie.

Garmin Forerunner 255

Ostatné snímače

Hodinky majú nový merač tepovej frekvencie a pulzný oxymeter Elevate 4, ktorý používajú aj Forerunner 955 alebo Fénix 7. Ako som už spomínal vyššie, snažím sa pri športovej aktivite nosiť hrudný pás. Hlavne v zime, keď mám hodinky uchytené na bunde na rukáve. Doma pri jazde na trenažéri som meranie zo zápästia vyskúšal a odchýlka sa pohybovala od 2 do 5 úderov za minútu. V tomto prípade je za mňa presnosť postačujúca, a ak nepotrebujete úplne presné údaje, určite to postačí. Musíte mať ale hodinky poriadne upnuté na zápästí na pokožke. Samotné meranie tepu ovplyvňuje vonkajšia teplota, nadmerné ochlpenie alebo tetovanie.

Garmin Forerunner 255

Zhodnotenie

Mojím cieľom bolo mať hodinky, ktoré mi dokážu pokryť väčšinu športov mimo cyklistiky. V tomto prípade Garmin dlhodobo vedie aj vďaka výdrži batérie. Mne plne nabité hodinky so športovaním 3 až 5-krát za týždeň vydržia 7 dní a viac. Splnili moje požiadavky a keďže je to športový model, dokáže ponúknuť veľa metrík a parametrov na sledovanie. Displej je síce transreflexívny, ale má vynikajúce zobrazenie aj na priamom slnku a je výborne čitateľný.

Smart funkcie sú už iba čerešničkou na torte a toto je za mňa výborný model strednej kategórie s prijateľnou cenou. Samotná MOC cena začína na 349,9 € pre model bez hudby a nájdete ich aj u nás v MTBIKER shope.

Alternatívy:

info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
filipskalican 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Garmin Instinct 2X Solar – väčšie, lepšie

Test: Garmin Instinct 2X Solar – väčšie, lepšie

V modelovom rade Instinct sa Garmin vyhral s dizajnom, dôraz je kladený na odolnosť a prívlastok X neznamená len väčší rozmer oproti štandardnej dvojke, ale pribudli aj nové prémiové funkcie.
Suunto Race – osvedčené funkcie aj v nových farbách PR článok

Suunto Race – osvedčené funkcie aj v nových farbách

Pre tento rok Suunto rozširuje modely hodiniek Suunto Race o ďalšie tri farebné variácie. Nájdeme medzi nimi modely s titánovou aj nerezovou lunetou. Nechýba ani novinka pre milovníkov hudby počas tréningu.
Novinky vo svete športovej elektroniky - Suunto Race hodinky a Suunto Wing slúchadlá PR článok

Novinky vo svete športovej elektroniky - Suunto Race hodinky a Suunto Wing slúchadlá

Hodinky určené pre tých, ktorých poháňa výkon a chuť pretekať? Nové Suunto Race s nabitými funkciami sú tu aj s prvými slúchadlami pre športovcov z fínskej produkcie.
keyboard_arrow_up