Svalový kŕč možno charakterizovať ako extrémnu formu svalovej kontrakcie, ktorá je spravidla veľmi bolestivá. Postihnutý môže byť jeden sval alebo rôzne svalové skupiny.
Svalové kŕče vznikajú náhle a obvykle trvajú niekoľko sekúnd až minút. Medzi najbežnejšie svalové kŕče patria kŕče postihujúce kostrové svalstvo (kŕče lýtka, stehna, nožnej klenby)
Ako dochádza k svalovým kŕčom?
Príčiny vzniku kŕčov sú:
Neprimeraná fyzická záťaž a dlhodobé preťažovanie organizmu – pri fyzickej záťaži a pri potení sa okrem vody vylučuje množstvo minerálov a stopových prvkov. Minerály sú nevyhnutné na zabezpečenie správneho chodu telesných funkcií.
Dehydratácia - spôsobuje elektrolytickú nerovnováhu.
Nerovnováha a nedostatok stopových prvkov - vápnika, horčíka a draslíka – je častou príčinou vzniku kŕčov hlavne u športovcov, pričom najčastejšie je to nedostatok horčíka. Príčinou nedostatku horčíka môže byť chronický alkoholizmus, tehotenstvo, dlhodobé hladovanie a silné potenie.
Nedostatok vitamínov – B1, B5, B6, D a E vitamínu , a predovšektým nedostatkom vitamín B6 (pyridoxín). Príčinou nedostatku môže byť dlhodobý stres, alkohol, konzumovanie upravovaných potravín a podobne. Dôležitú úlohu zohráva aj vitamín E, pričom jeho nedostatok spôsobuje konzumácia veľkého množstva tukov s nasýtenými mastnými kyselinami alebo pitie chlórovej vody.
Vyčerpanosť následkom úpalu
Užívanie niektorých liekov - napríklad užívanie hormonálnej antikoncepcie, ktorá môže za istých okolností narušovať vnútorné prostredie, čoho následkom môže byť výskyt kŕčov. Tento jav je však skôr zriedkavý.
Počas tehotenstva – odporúča prijímať vyššie množstvá minerálov, stopových prvkov a vitamínov, keďže tehotenstvo je veľká záťaž na organizmus ženy.
Nadmerná konzumácia alkoholu
Mechanické pôsobenie – nesprávna veľkosť a tvar topánky, príliš vysoké opätky, topánky bez klenby atď. Takisto u osôb s plochými nohami sú výskyty kŕčov častejšie.
Nedostatočné prekrvenie dolných končatín – tesné ponožky alebo čižmy a iné.
Kŕče môžu byť tiež dôsledkom iných chorôb, napríklad ochorenia obličiek, pečene, štítnej žľazy a iných vnútorných orgánov.
Cievne ochorenia, ako sú napr. kŕčové žily
Niektoré ochorenia – napríklad poruchy štítnej zľazy, obličiek, pečene, ale aj cukrovka, svalové alebo nervové choroby, anémia.
Liečba svalových kŕčov
Ľahký strečing – napínajte a uvoľňujte daný sval.
Vlhké teplo po dobu až 20 minút, čo môže pomôcť uvoľniť stuhnuté svaly alebo svalové kŕče.
Dráždivosť svalov znižujú nápoje s obsahom chinínu.
Masáž daného miesta eukalyptovým olejom.
Pitie dostatočného množstva tekutín.
Draslík, vitamín B a E, vápnik, zinok, horčík.
Ako kŕčom predchádzať?
Dodržiavanie pitného režimu – je potrebné prijať zvýšený objem tekutín pred a po namáhavej činnosti alebo cvičení
pri nadmernom potení si zvoľte izotonické nápoje, pretože s čistou vodou treba dodať organizmu aj soľ.
Správny pomer minerálov a vitamínov v tele – vápnik, horčík, draslík, zinok a vitamín E.
dostatok kalcia (vápnika) a magnézia (horčíka) v potrave. Magnézium sa nachádza v otrubách, pšeničných klíčkoch, ovsených vločkách, ryži, pšenici, strukovinách, špenáte, kalerábe a kukurici, dôležitým zdrojom vápnika sú mlieko a mliečne výrobky.
Strečing – pomáha uvoľniť svalové vlákna a zabrániť kŕčom.
Noste voľný odev a vhodnú obuv, pri chybnej klenbe noste ortopedickú obuv alebo vložky.
Doprajte si dostatok spánku, dodržiavajte spánkovú hygienu.
Vyhnite sa pitiu alkoholu a fajčeniu.
Kedy navštíviť lekára
Ak sa kŕče objavujú pravidelne a nepomáha žiadna z uvedených metód, mali by ste navštíviť lekára. Problém môže byť skrytý oveľa hlbšie. Príčinou kŕčov nôh môžu byť aj vážne zdravotné ochorenia, akými sú: kŕčové žily, cukrovka, Parkinsonova choroba, poruchy štítnej žľazy, pečene, obličiek, hypoglykémia, anémia.
Článok vyšiel na abysportnebolel.sk
comment Komentáre Zobraziť komentáre (1)