Tip na výlet: Po horských chatách v Beskydách

Tip na výlet: Po horských chatách v Beskydách

3213 komentárov

iceman 10.01.2015 14 fotografií   Slovensko Polsko Tip Na Vylet Beskydy Bratislava

Prudké výšľapy, náročné technické zjazdy, záplava koreňov a kameňov, nekonečné traily, to sú Beskydy. Srdce každého poriadneho bajkera pri výjazdoch v týchto končinách zaplesá. Nečakajte žiadne pohodové vozenie sa, nečakajte veľké rýchlosti do kopca alebo z kopca, čakajte len tuhý boj o každý kilometer a každý výškový meter. Moja trasa mala síce len niečo cez 50 km, ale prevýšenie bolo viac ako 2000 metrov. Profil spolu s náročným terénom spôsobil, že priemerná rýchlosť len zľahka prekročila 10 km/h a to nemôžem povedať, že by som sa na bajku flákal .

 

Výjazd začína v Oščadnici, kde je možné aj zaparkovať auto. Začneme pekne z ostra. Na začiatku Oščadnice nájdeme modrú turistickú značku, kde začína náročné, takmer 10 kilometrov dlhé stúpanie končiace až na najvyššom vrchole kysuckých Beskýd na Veľkej Rači v nadmorskej výške 1236 m.n.m.. Úvodné kilometre sa tiahnu nekonečnými lúkami, čo „oceníte“ hlavne v tropické letné dni.

Vlek

Korene

Úvodných 10 kilometrov s prevýšením 800 metrov si môžete spríjemniť beerstopom na hornej stanici lanovky na Rači. Za chatami na Rači začínajú skutočné Beskydy, čiže krásne chodníky posiate koreňmi a kameňmi.

Chata

Tesne pod vrcholom Veľkej Rače na poľskej strane len pár metrov od hranice so Slovenskom leží chata a teda druhá možná občerstvovačka na trase.

Korene

Z vrcholu Veľkej Rače je krásny výhľad a pri priaznivom počasí je možno vidieť Moravsko-sliezske Beskydy, Pilsko, Babiu horu, vrchy Malej Fatry či Roháče. Ja som až také šťastie na dobrú viditeľnosť nemal, ale výhľad bol aj tak nádherný.

Trasa

Cesta

Najkrajšia časť trasy čo sa týka jazdenia je určite hraničný hrebeň smerom na východ na Priehybok a Rycierovu horu. Srdce každého bajkera, čo miluje technický terén, ktorý vám nedaruje ani jeden meter zadarmo, tu musí zaplesať.

Chata

Odmenou za úsilie, ktoré vynaložíte pri zdolávaní krásnych ale miestami dosť náročných trialov na hrebeni je ďalšia chata - Bacówka na Rycerzowej a opäť krásne výhľady.

Sladká odmena

Pred ďalšími ťažkými beskydskými kilometrami je nutné sa posilniť a dobiť batérie.

Chata

Z chaty na Ricerzowej volím zjazd po červenej a následne po modrej do osady Pawliky. Niektoré úseky sú na hranici mojich jazdeckých schopností, ale jednoznačne stoja za to. Z Pawlík nasleduje opäť stúpanie a ďalšia zastávka na chate na Przegibku.

Na trase

Z Przegibku prichádza asi najkrajší zjazd dňa po zelenej turistickej značke do osady Ciapków. Odpruženie a brzdy dostanú pekne nažrať.

Chata

Kúsok za Ciapkówom začína najkrutejšie stúpanie dňa, čo v mojom prípade znamenalo 40 minút postupu nahor s priemernou rýchlosťou cca. 6 km/h. Na jeho konci sa dostávame už druhý raz na Veľkú Raču.

Výhľad

Z Veľkej Rače volím najrýchlejšiu možnú cestu dole do Oščadnice, aby som ušetril trocha času na cestu domov.

Výhľad

Výhľad

V miestnej krčme doplním energiu klasickou bajkerskou kombináciou – horalka + kofola a ako bonus si dám návrat domov hrebeňom Javorníkov.

Každý, kto obľubuje technické jazdenie a počas sezóny sa už stihol stretnúť s kondíciou, si Beskydy určite veľmi užije. Okrem mojej trasy Beskydy poskytujú veľké množstvo ďalších trás. Inšpiráciou vám môže byť etapový pretek Beskidy trophy, ktorý sa koná v týchto končinách.

Mapa: http://www.cykloserver.cz/tipy-na-vylety/detail/?d=108545&akey=f8236c38e58e2ab95ee84fa2580c0b48

Autor (text a foto): Juraj Meliš
 

Fotogaléria k článku

 

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Komentáre

kava 11.01.2015 (09:43)

3


Keď Beskydy, tak určite stojí za to aj kus Moravskoslezský Beskýd, čo sú od Čadce čoby kameňom dohodil. Horské chaty Slavíč, Kamenitý, Kozubová, Poľana, Skalka, Severka a Kamenná chata (kedysi Tetřev), prípadne ešte Ostrý, sa dajú všetky navštíviť v rámci jedného výjazdu. Určite doporučujem a ak by bol záujem dodám aj mapku a pár ilustračných fotiek

 
sk_wizard kava 11.01.2015 (16:09)

0


zaujem je, ak mas aj gpx bude to len velke plus

 
quidoo 10.01.2015 (20:33)

0


vyslap na Velku Racu z polskej strany je po zltej, alebo tak ako je v zazname a je tam nejaky chodnik, ktory nie je na cykloserveri zakresleny? popripade ta zlta je nepouzitelna?

 
milos21 quidoo 10.01.2015 (21:00)

0


Podľa mňa je to po žltej, len sa za tú dobu na cykloserveri menili a aktualizovali značky (ale môžem sa aj mýliť). Už sa mi to stalo pri mojich starších trasách, tak som si to aktualizoval

 
Palo TT quidoo 10.01.2015 (23:08)

0


Po zltej sa to urcite da a znacka vedie tak ako je na mape.
Podla mna je ten zaznam v tomto mieste zly.

 
iceman Palo TT 11.01.2015 (13:19)

0


v čase, keď som to išiel ja, tak tá cesta čo išla hore na Raču nebola označená žltou. neviem, ako to je teraz.

 
Palo TT iceman 11.01.2015 (18:25)

0


To si isiel inokade, zjavne mimo znacky, podla profilu to tam vyzera byt dost strme, netlacil si tam?
Zlta znacka bude asi vhodnejsia, je tam minimum tlacenia, pokial si dobre spominam.

 
iceman Palo TT 12.01.2015 (08:25)

0


ako som písal, strašná stojka, celý čas na gašparka, ale dal som to celé v sedle.

 
katko iceman 12.01.2015 (08:27)

0


nechápem ako si nemohol netrafiť tú zvážnicu, kde ide tá žltá značka...však to je rovno pri tom parkovisku a odbočíš doprava do kopca...

 
milos21 10.01.2015 (21:02)

0


Už sa dlho chystám na Kysuce, už dávno si mi dával aj tento tip a stále nič Hádam tento rok, dal som si záväzok, že absolvujem aspoň 2 veľké výlety

 
katko 10.01.2015 (23:47)

0


presne tak..vyslap je po zltej...

 
jaro4 11.01.2015 (18:06)

0


Z tej strany sa na Raču ide po žlte, je to široký turistický chodník, v minulosti sa tade jazdili etapy mtb trophy, ja som to išiel tento rok po zelenom náučnom chodníku, tiež hore. Pekné a takmer všetko jazditeľné.

 
Pridaj komentár