Kliknutím prejdeš na
www.force.cz
Reklama
Tip na výlet: Tam, kde miznú ľudia - Veľký Tribeč. A kde je ten bikepark?

Tip na výlet: Tam, kde miznú ľudia - Veľký Tribeč. A kde je ten bikepark?

17 komentárov

jurrasic 08.11.2015 19 fotografií   Slovensko Horska Cyklistika Tip Na Vylet Nitra Topolcianky

Ak prechádzate údolím rieky Nitry, na sever smerom na Topoľčany, Partizánske či Prievidzu, po pravej strane vás sprevádza hrebeň pohoria Tribeč, vystupujúci nad okolité nížiny o takmer 600 metrov. Pohorie síce nevysoké a z veľkej časti pokryté listnatým lesom, ale práve tieto nenápadné pohoria často ukrývajú najväčšie skvosty.

 

Veľký Tribeč, teš sa na nás!


Stačila chvíľka pozerania do mapy a cieľ ďalšieho výletu bol jasný - Veľký Tribeč, 829 metrov vysoký trávnatý kopec, síce bez výhľadov, ale za to so slušnými singláčmi na každú stranu.Trochu netradične vyrážame neskoro poobede, zbalení na jednu z prvých nocí tohto roku pod stanom. Je apríl, počasie príjemné a nám netreba dvakrát hovoriť.

Hrad Hrušov
Okolie hradov väčšinou ponúka ideálne priestranstvá na stanovanie, pár minút na nete, dve fotky z facebooku a nemáme čo riešiť – nocujeme pod hradom Hrušov. „Milion stars hotel“ s výhľadom na celý hrebeň Tribeča je proste top!Ponitrie je pre nás jedna veľká neznáma, vydávame sa po stopách partizánov, po zeleno značenej lesnej ceste /partizánskom náučnom chodníku, vedúcom do Zlatna/, kde na dvoch miestach tabule označujú úkryty zbraní a munície pre partizánov.Pravá bajkovačka začína


Striedavo hore dole, po ceste s minimálnymi výhľadmi. Asi najzaujímavejší je v sedle pod Rakytou, kde na pozadí vidieť hrebeň Vtáčnika. Po širokej zvážnici prechádzame okolo prístrešku s názvom „búda pod Javorovým vrchom“, kde by sa v núdzi dalo na drevených pričniach i prespať. Chvíľku treba bajk potlačiť, kým sa nedostaneme na úzky chodníček stúpajúci pomedzi stromy až na Javorový vrch /731 m n.m./.

Tu začína pravá hrebeňová bajkovačka, pri ktorej sa takmer s pravidelnosťou striedajú zjazdy - raz jednoduché a hravé, občas zase technickejšie po koreňoch, či kameňoch - so stúpaniami, nútiacimi ísť sem tam aj zo sedla.Cestu po hrebeni cez Medvedí vrch si nechávame na návrat a vyrážame popod „medveďa“ po zvážnici, kde postupne naberáme výšku až po dosť náročný záverečný uphill na Veľký Tribeč. Ten by bol tak trochu nudný /trávnatý, bezvýhľadový/ kopec, nebyť legendy, z ktorej zamrazí. Vraj sa tu záhadne strácajú ľudia už vyše 70 rokov.

Minimum zmienok na bajkerských fórach by mohlo vyvolať mylnú predstavu, že prítomnosť bajkerov je tu nulová. Vyjazdené lajny však svedčia o opaku. Vrcholové foto, horalka a padáme.
Bikepark? Alebo ako to radšej nerobiť...


Hneď od úvodu sa trail slušne rozbieha. Kamenné sekcie príjemne osviežujú hladký začiatok, ale len čo nás to začne baviť, je koniec. Krátke, krátke, krátke... Singel križuje zvážnicu, turistický smerovník hlási – pod Veľkým Tribečom a keď prídem bližšie, nestačím sa čudovať. Vraj „Bikepark Tríbeč“! Hej a kde? Prvotnú eufóriu vystriedal príval trpkého sklamania a ako to celé vlastne s tým „bikeparkom“ je, sa dozvedám až neskôr, doma na nete. Aby som to skrátil, no proste....je to reklamný ťah na prilákanie sponzorov. Toľko k filozofii „kresličov céčkok“ na Slovensku, veď vydávať zvážnice za bikepark, to chce už poriadnu dávku odvahy.
Našťastie singlová pasáž nepovedala posledné slovo. Úzkou cestičkou sa vnárame do lesa a pokračujeme po zelenej TZ až na Medvedí vrch, ktorý sme predtým obchádzali.A sme späť na Trojchotári, odkiaľ volíme zjazd po kamenistej zvážnici, smerujúcej k ruinám Čierneho hradu. Jeho minulosť je málo známa, s najväčšou pravdepodobnosťou bol postavený na pravekom hradisku zo staršej doby bronzovej. Viac ako história nás ale zaujíma hradný singláč, síce krátky, no výživný a bola by škoda neotlačiť doň svoje plášte.Po ňom je to už len taký ten typický zjazd zvážnicou plnou lístia a voľného kamenia.Uvidíme zubra?


Prechádzame cez Zlatno, najmenšiu dedinu v okrese s 225 obyvateľmi a nasledujeme červenú TZ, cez pole k lesu. Na tento úsek sme sa mimoriadne tešili, hlavne kvôli zubrej rezervácií. Zvernica slúži predovšetkým na záchranu Zubra hôrneho pred vyhynutím, žiaľ, žiadneho z týchto vznešených obrov sme nakoniec nevideli. Vy možno budete mať väčšie šťastie .Ponitrie nesklamalo


Pred nami je ešte návrat naspäť k autu, po lúkach s výhľadmi do ďaleka, so zapadajúcim slnkom a jedinečnou atmosférou, ktorú ponúka iba pokojný večer na horách. Tak a ďalší výlet je za nami. Síce s určitosťou neobsadí popredné priečky v rebríčku „best of Slovakia“, ale ani nikoho neurazí. Je to taká oddychovka. Na Ponitrí sme boli po prvý raz, no určite nie naposledy.

MapaHrad Hrušov je vyznačený na mape červeným koliečkom.

Viac fotiek a trás nájdeš aj na facebooku: https://www.facebook.com/mtnlovers/

PS: Na skok na Veľký Inovec aj z hradu Hrušov


V lete sme predstavili cyklotrasu, ktorá taktiež vedie na hrad Huršov, ale z druhej strany. Len pár kilometrov od Zlatých Moraviec sa nachádza najvyšší vrch Pohronského Inovca a to Veľký Inovec (901 m.n.m.) s parádnym výhľadom. Cesta je jednoduchá a dá sa naplánovať viacero zaujímavých okruhov, tak aby ste sa vrátili naspäť do Zlatých Moraviec. Celú trasu si môžete pozrieť na http://www.mtbiker.sk/cyklotrasy/310/okruh-zlate-moravce-velky-inovec-hrad-hrusov-topolcianky.
 
Galéria neexistuje
 

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Oblečenie a batohy ~ Batohy a príslušenstvo ~ Batohy)

Komentáre

jaro1 08.11.2015 (11:53)

Pár dobrých fotiek vypovie viac ako tisíce slov. Pekný dokument

 
GaliPet 08.11.2015 (21:43)

Zubríky treba prísť pozrieť o 14,00 hod. keď je kŕmenie.

 
edy34 09.11.2015 (00:57)

pekne fotos, v okoli skycova i smerom na PE sa daju najst aj dalsie pekne trasy.

 
Podoba edy34 09.11.2015 (08:07)

+ miesta na západnej strane Tríbča, - Hrdovická, Kozlica, Vres atď ..

 
sagatjuraj 09.11.2015 (19:38)

nakolko som miestny tak som tam skoro kazdy vikend tie single su tam fakt dost kratke ale je ich par aj v smere na Solcany. Da sa tam celkom fajn oddychnut. Ale foto fakt podarene,nikdy som to tam tak nevnimal.

 
dodobiker 08.11.2015 (17:34)

Hrebeňovka Tribeča je moja srdcovka, naposledy pred 2 týždňami. Stretnete tu minimum ľudí sem tam nejaké UFO. Také miestne akty X. Inak padli tam už 2 lietadlá jedno ruské a druhé americké To nové značenie je Ok ale bike park je fakt o niečom inom.

 
KarolM 08.11.2015 (19:49)

Pekné, Tribeč má osobité čaro. Gpx.záznam trasy nemáte?

 
jurrasic KarolM 08.11.2015 (20:53)

mame, na nasom blogu http://mtnlovers.sk/

 
misto 12.11.2015 (16:21)

"Kresliči céčok"? Ty budeš jeden z tych borcov, ktorému sa človek nezavďačí, však? Aspoň neurážaj, keď niečomu nerozumieš a nevieš o cykloturistickom značení vôbec nič. My ťa nikde nekomentujeme i napriek neustálemu porušovaniu slovenských zákonov. Naša činnosť si vyžaduje totiž aj ich dodržiavanie, jednania s majiteľmi, ochranármi, ... čo ti pri svojej činnosti zjavne neriešiš. Tešíme sa každej činnosti, ktorá vedie k propagácii cyklistiky, ale ja nikde verejne neohováram ďalšie skupiny, ktoré na Slovensku pôsobia. Namiesto toho, aby sme tu všetci spolupracovali, tak si ideme hádzať polená pod nohy? Nikto ťa predsa nenúti využívať naše vyznačené cykloturistické trasy, no evidentne aj v Tríbeči ste sa po nich hodne pohybovali i keď to už v článku nespomínaš.

 
jurrasic misto 15.11.2015 (10:44)

HAHAHA - od udavača to teda sedí!!! Čo slovo to perla. Netvár sa ako svätúšik, keď ty prvý udávaš ľudí ako na bežiacom páse - vrátane mňa. Alebo tu mám priložiť scan dokumentu, kde figuruje tvoje meno aby to videli všetci???

 
imro1 08.11.2015 (19:14)

Boli sme tam v lete keď sme chceli dať celú Ponitriansku magistrálu, no pre technické problémy sme prešli len úsek Nitra-Penhýbel. Na Tribeči je pekná technická bajkovačka, síce krátke ale super. Dobrý je aj zjazd zo Žibrice po červenej na jednu aj druhú stranu, no trochu extrém

 
MageZ imro1 14.11.2015 (17:56)

Zibrica ja krasny kusok prirody a i preto je to prirodna rezervacia s 3. a 4. stupnom ochrany - uzemia.enviroportal.sk/main/detail/cislo/198.

 
imro1 MageZ 20.11.2015 (13:20)

tak to som nevedel, nabudúce ju radšej obídem, aj tak je to na bajku brutál

 
edy34 09.11.2015 (19:55)

zrovna rozmyslam o upgrade fototechniky, co pouzivate?

 
jurrasic edy34 10.11.2015 (09:05)

pouzivam Panasonic GH3, lebo sa mi nechce na bajku tahat tazku zdkadlovku a toto je taky kompromis medzi kvalitou, vahou a rozmermi. Keby som si mal ale teraz znova kupovat fotak, asi by som isiel do Olympusu. Bud E-M10 Mark II alebo E-M5 Mark II.

 
base 13.11.2015 (20:07)

Jurrasic trošku si prestrelil s tým výrazom "kresliči céčok". Mňa sa to tiež dotklo. Nevieš asi, čo to obnáša, aby si mohol legálne nakresliť céčko na strom.
Použitie termínu "Bikepark" je odvážne a podľa mňa nevhodné. My sme postavili flow trail, ktorý je dlhý 2km a je súčasťou siete legálnych horských cyklotrás a nenazývame to bikepark. Tento pojem označuje trasy v inom množstve, dĺžke.
Aj napriek tomu tvorcom cyklotrás a trialu v okolí Tríbeča prajem veľa šťastia pri vybavovaní potrebných povolení, viac času na stavbu, značenie cyklotrás a menej neprajníkov.

 
frenkyyyy 15.11.2015 (16:55)

super, pekna inspiracia na vyjazd!

 
Pridaj komentár