Kliknutím prejdeš na
bbbcycling.com
Reklama
Tip na výlet: Kozie chrbty – divoké traily pod Tatrami

Tip na výlet: Kozie chrbty – divoké traily pod Tatrami

29 komentárov

jurrasic 28.02.2016 25 fotografií   Mtnlovers Horska Cyklistika Vysoke Tatry Slovensko Tip Na Vylet

Všimli ste si niekedy menšie pohorie v blízkosti Popradu, tiahnuce sa medzi Vysokými a Nízkymi Tatrami, o ktorom sa aj v turistickom sprievodcovi urputne mlčí? Že nie? Ani sa nečudujem. Veď, kto by sa zaujímal o nevysoký, na prvý pohľad nezaujímavý hrebeň, keď má pred očami slovenských gigantov. O čom to vlastne hovorím? Mám na mysli Kozie chrbty, nevysoké kopčeky rozkladajúce sa smerom od Jánoviec pri Poprade, až po Kráľovu Lehotu. Vlastne nie nevysoké, veď hlavný hrebeň pohoria len málokde klesne pod hranicu 1 000 metrov, to sa len tak zdá, v porovnaní s oveľa vyššími a dominantnejšími tatranskými štítmi...

 

Vlakom plným dôchodcov a študentov smerujeme do Popradu. 14-ročné slečny na mňa v kupéčku márne robia oči, panoráma Tatier, ktorá mi ubieha za oknom, ma láka viac. Až bolesť krku mi pripomenie, že by som sa mohol vrátiť do normálnej polohy, no to sme už na mieste.Uličkami sa preštrikujeme za mesto, ktorým sme vždy len prechádzali na trase niekam... Stúpajúc širokou lesnou cestou zaháňam myšlienky, ako málo zo Slovenska poznám a už po niekoľký raz svorne pozeráme do navigácie, v tušení odbočky na úzky lesný chodníček.Mala by tu byť vybudovaná freerajdová trať plná koreňových úsekov a skokov, kde sa dá výborne zabaviť. Hoci mi Locus už veľa ráz dobre poslúžil, dnes sa mu teda nechce. Nájsť satelit je zásadný problém. Darmo nadávam, chodím hore–dole, odbočku nie a nie trafiť. Až keď to otáčame, znenazdajky sa objaví. Foťák zapínam do batoha a vyrážam. Bez fotenia. Asi to tak malo byť. A trail? Keď si netrúfame, obchádzame, keď si trúfame, lietame. Doslova. Po kilometri freerajdu nasleduje hladký singel, takže sme spokojní obaja. Aj ja, aj Daša...A zasa hore. 200 výškových, popod Krížovú až k smerovníku, dá slušne zabrať. Sledujeme žlté značky na stromoch /na tabuli Kvetnica 0:45h/, ktoré nás dovedú k parádnej úzkej cestičke na južnej strane Kozích chrbtov.

Mierny sklon a krátke výjazdy sa starajú o plynulý, príjemný flow, bez ostrého brzdenia a celková hravosť trailu nemá ďaleko k čistej radosti!

Vytriezvenie v podobe asfaltu je našťastie len kratučkou chmárou a silueta Tatier, vynímajúca sa nad rozkvitnutými lúkami, nám opäť vracia úsmev na tvár.Pohodový, rovinatý úsek, najskôr poľnou cestou, neskôr asfaltkou dáva tušiť predzvesť niečoho veľkého.... veľkého a krutého stúpania na najvyšší vrchol tohto pohoria, Kozí kameň /1255 m/.Pri horárni Vápenica schádzame z asfaltky na kamenistú lesnú zvážnicu. Na prvej križovatke – zahľadení do mapy, uvažujeme, či je lepšie ísť po zvážnici, alebo pokračovať ďalej po modrej. Zvážnica sa nám zdala kratšia, tak to riskujeme a vyrážame. Neprejde ale ani kilometer a bezradne stojíme pred nepriechodnou stenou z popadaných stromov.Tridsať metrové smreky tu ležia polámané ako zápalky. Ale otočiť to a prísť tak o všetky výškové metre? Ha, ani za svet! Opäť mapa, opäť hľadanie cesty.

Našťastie to nebolo až také hrozné a po chvíli sme späť na modrej TZ, kde sa začnú ukazovať prvé, naozaj pekné panoramatické výhľady – po pravici na Vysoké Tatry, po ľavici na Kráľovu hoľu. S blížiacim sa obedom, sa vždy zdajú stúpania krutejšie a nemilosrdnejšie. To, čo by bola ráno malina, je teraz trápenie. Takmer komplet tlačíme, zdatnejší XCčkár by nás určite vysmial. S heslom – hanba nie je potlačiť, hanba je zostať doma - sa pomaly, ale isto blížime ku Koziemu kameňu.Podľa navigácie je to 200 výškových, no radosť, že sme skoro tam, bola ale predčasná. Najskôr nás kratučký, ale príjemný singlový úsek, starým hlbokým lesom, naozaj prekvapí, ukolíše, učičíka, lebo to najhoršie, je stále ešte len pred nami. Od vrcholu nás delí posledných asi 150 metrov. Ale aké sú to metre? Takmer kolmo hore! Tu neostáva nič iné, len hodiť bajk na chrbát a posledné metre ho vyniesť.A čo odmena? Jedinečné výhľady! Obdivujeme Kriváň, pyramídu Gerlachu, Lomnický štít. Poloha medzi Tatrami a Nízkymi Tatrami – radí Kozie chrbty k top výhľadovým miestam. Všetko, čo som napísal vyššie, je ale postavené na peknom počasí, bez ktorého trasa stráca svoj mimoriadny pôvab!

Výšlap nám odsal toľko síl, že chvíľu len sedíme, pozeráme do blba a tušíme, že nás smiech prejde. A fakt prešiel, no nie tak celkom. Divoký chodník, s občasným padnutým stromom, plný šutrov, dier a koreňov zamestnal všetky zmysly... pecka!Z Lopušnej doliny stúpame asfaltovou cyklocestou, ktorou dupe dole jeden cyklista za druhým. Chvíľkami to vyzerá, že ich púšťajú v pol minútových intervaloch. Asi po kilometri sa po ľavej ruke oddeľuje od asfaltky kamenistá cesta, púšťame sa po nej a po pár minútach križujeme náučný chodník. Veľká väčšina náučných chodníkov má charakter singlov a ani tento, na Smolník /995 m n.m./, nie je výnimka.

Ľahká línia s občasnými stúpaniami nás baví. Za Malým Smolníkom nepokračujeme rovno, ale schádzame z náučného chodníka, ktorý sa ďalej mení na obyčajnú zvážnicu. Odbočka doprava je pri drevenej lavičke, treba si to odsledovať, lebo vyjazdenú stopu nie je problém prešvihnúť. To by ste ale prišli o najlepšiu časť, plnú switchbackov - a to by ste nechceli, verte mi .Záverečných 10 km s návratom do Popradu malo byť oddychových. Ale nebolo. 20 minút do odchodu vlaku v nás vyburcovalo posledné zvyšky síl a tak letíme ako Sagan v Richmonde /Peťo poď, poď ešte, zdvihni to/ .Aby som to skrátil. Stihli sme, ale na chlp! A to som ešte stihol pozdraviť výpravcu, čo si na nás chcel revom zdvihnúť ego, lebo sme neboli na stanici 5 minút pred odchodom vlaku, ale dobiehame na poslednú chvíľu. Ujo narazil na nesprávnych a rozhodne v nesprávny čas!

Keď mi už v kľude za oknom ubieha krajina a ja popíjam vychladený radler, počítam koľko tých singlov dnes vlastne bolo. Šesť? Sedem? Matematika mi nikdy nešla, ale výsledok tejto rovnice je, myslím dostatočným dôvodom, na návštevu Kozích chrbtov. Skrátka - toto pohorie v sebe skrýva oveľa viac, ako sa na prvý pohľad zdá!

Zaujímavé tipy od autora jurrasic nájdete aj na Facebook stránke Mountain Lovers.
 

Fotogaléria k článku

 

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Plášte a duše ~ MTB)

Komentáre

Rovano 28.02.2016 (18:59)

Pekný článok super fotky. Mapa celej cesty by sa nenašla?

 
Anythingelse 28.02.2016 (19:11)

Skvelý článok. "hanba nie je potlačiť, hanba je zostať doma" - a toto!

 
penner 28.02.2016 (19:16)

Daju sa najst niekde aj gps koordinaty celej trasy? Vyzera to skvele, ale moje navigacne schopnosti...

 
Milanko40 28.02.2016 (18:41)

No konečne to niekto spomenul, sú to bomba výhľady, mám to prechodené krížom-krážom, ale lepšie je tam ísť pešo.

 
pol 28.02.2016 (19:30)

skoda ze ste nekontaktovali domacich nechodili by ste zbytocne krizom krazom a uzili by ste si aj viac singlov...

 
jurrasic pol 28.02.2016 (21:00)

pisal som aj tebe, predtym ako som tam bol, ale neodpisal si Ale nakoniec sme zohnali trasu od ineho /domaceho/, takze sme velmi nebludili

 
pol jurrasic 29.02.2016 (12:42)

no pozeram spravy a nevidim nic od teba, stale odpisujem na spravy... podla popisu ste sli nezmyselne krizom krazom a vela veci ste vynechali...

 
Milanko40 28.02.2016 (19:33)

No možno ich nepustila hrdosť......................

 
penner 28.02.2016 (19:57)

Tak ked maju domaci lepsie trasovacky,sem s nimi

 
penner 28.02.2016 (19:57)

Tak ked maju domaci lepsie trasovacky,sem s nimi

 
Milanko40 28.02.2016 (20:02)

Máme, ale svoje si nedáme !!!!!!!!!!!!! :P

 
pol 28.02.2016 (20:04)

takto to je spravne a predtym este kozi kamen ale z opacnej strany http://youtu.be/MnVctMcM4ok

 
cipo11 pol 28.02.2016 (20:50)

Video nádhera-tie switchbacky sú paráda. Keď sa dá tak svišťať na snehu, ako potom keď je sucho
Nemáš GPX toho singlu? Predpokladám, že to začína niekde na Smolníku a potom sa to stočí doprava niekde za Malým Smolníkom ako popísal jurasic?
A hlavne kadiaľ na Smolník?

 
penner 28.02.2016 (20:19)

Odkladate pre poliakov a pepanov?

 
pol penner 28.02.2016 (20:20)

milanka si nevsimaj skusim najst zajtra gpx a dam...

 
Milanko40 pol 28.02.2016 (20:22)

Pola si nevšímaj, skúsim nájsť sám seba

 
Palo TT pol 01.03.2016 (17:59)

Aj si to gpx niekde dal?
Nic v zlom, ale ty si vacsi tajnostkar ako Milanko. Fotkami spamujes stale, ale nejake gpx som tusim este od teba na fore ani nevidel. A potom tu vypisujes, ze isli zle a mali kontaktovat domacich...
Nevravim, ze treba hned vsetko kreslit do OSM mapy a su veci o ktorych je najlepsie mlcat uplne (primarne tie, co niekto "neoficialne" stavia), ale dat sem tam nejake GPXko rozumnej trasy na forum by urcite nesposobilo na tych chodnikoch zapchy.

Tipka, co propagoval Kozie Chrby v televikende nepoznas?
tu od 19:00
https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/10091/82634

 
pol Palo TT 01.03.2016 (18:33)

nie verejne som nedal, ale X ludom som cez ss poskytol toho az az...a vela krat som bol aj povodit ludi z inych miest ktory ma tu kontaktovali...takze krot svoje emocie...zatial som nemal cas hladat kde mam nejake gpx, kde je vsetko naraz v kope...

 
Palo TT pol 01.03.2016 (21:56)

Ten moj prispevok urcite nebol pisany v emocnom vypati, len sa mi tato diskusia zdala ako vhodna prilezitost vyjadrit moj udiv nad situaciou, ze za tie roky si si nenasiel cas hodit do fora nejakych par skonsolidovanych GPX suborov (aj ked cas na vkladanie fotiek si vzdy najdes), ale pozadujes aby ta ludia kontaktovali. Ale vsak, ked ti to tak vyhovuje, ja to uz nejak rozdycham

 
pol Palo TT 01.03.2016 (22:12)

ty si budes stale mlet svoje..ako si nato prisiel ze som neposkytol gpx? poskytol som ho kazdemu kto mal zaujem prist realne jazdit..nikto odomna nikdy nechcel aby som ho niekde daval verejne, tak preco by som to robil z vlastnej vole?

 
Palo TT pol 01.03.2016 (23:21)

To je uz dost trapne. Nemyslis?
Na fore je vela bikerov, ktori okrem fotiek prirodzene zdielaju aj GPXka/zakrelesne mapy/linky na mapy a informacie o aktualnej zjazdnosti trasy aby mohli ostatnych inspirovat, pomohli im pri planovani vyjazdu.
Ale najdu sa aj taki, ktori publikuju len fotky a o tom ostatnom mlcia. Dokonca ani na priamu verejnu otazku neopovedaju verejne (co sa deje cez SS netusim)
http://www.mtbiker.sk/forum/post879192.html#p879192
a podpichnutia ignoruju....
http://www.mtbiker.sk/forum/post811926.html#p811926

Preto ta tymto verejne prosim aby si obcas niektore zaujmave GPX subory pridal aj verejne do fora. Staci tak?

Btw. Fotky davas preco verejne, nebolo by lepsie posielat ich cez SS?

 
pol Palo TT 02.03.2016 (08:58)

moje fotky niesu z cyklotras a casto ani z normalneho lesa...takze mas smolu bude to aj nadalej, ze k fotkam z pochopitelnych dovodov rovno nezavesim gpx...ked dakto napise ss, ze tam chce ist, gpx poslem...tymto som skoncil o tom..ked nechapes smola, daj si ma do blokovanych a nemusis vidiet ani ten moj spam s fotkami....

 
Palo TT pol 03.03.2016 (22:46)

Tu smolu maju najma ty, co nevedia, ze ked ti napisu SS, tak im GPX posles. Aj ked po tejto nasej diskusii, to uz asi mnohi z nich vedia, takze aspon na nieco to dobre bolo.
Kvoli legislative preventivne nie je uplne vhodne davat spolu foto aj data z takychto vyjazdov, to je pochopitelne, ale v takejto forme som to ani neocakaval. Ked sa chce, cesta rozumnej verejnej publikacie sa vzdy najde - na fore je vela takych prispevkov/linkov...
To tvoje tajnostkarstvo je pre mna dost v kontraste s popularnostou tvojich fotiek. Preto som sa ozval, ale vsak nemusime sa zhodnut vo vsetkom.

 
Rovano 28.02.2016 (20:49)

Milanko že ťa to drží.

 
Milanko40 28.02.2016 (20:50)

Toho sa drž, že ma to drží a dlho mi to vydrží, tak vydrž...............

 
SlavoSL 29.02.2016 (10:33)

parádne fotky aj článok ... mám to blízko, tak raz sa tam potúlam

na tejto fetke sú zachytené Kozie chrbty z Kráľovej hole
https://500px.com/photo/124454393/high-tatras-by-slavomir-jancisin?ctx_page=1&from=user&user_id=275071

 
wamp 29.02.2016 (12:31)

mám ten vršok s "vyneseným ebajkom" za sebou z oboch strán, nádherné zjazdy...

 
rochel 06.03.2016 (18:34)

to je ono? či? http://mapy.hiking.sk/?gpx=2013_kozi_kamen.gpx

 
davik 23.03.2016 (17:39)

Super clanok .. som z PP a v tych kopcoch jazdim pravidelne, no netusim kde je to mini jazero na prvej foto

 
Pridaj komentár