Tip na výlet: Tematín - ak je všade blato, tu určite nebude

Tip na výlet: Tematín - ak je všade blato, tu určite nebude

3823 komentárov

jurrasic 27.12.2015 21 fotografií   Trail Slovensko Tip Na Vylet Povazsko Strazovsky Pohar

Idú Vianoce, snehu nikde, zato blata požehnane. Práve preto sa hodí report z lokality, kde si zajazdíte aj vtedy, keď to už ozaj nikde inde nepôjde. Report je síce z mája, ale štrkový charakter a podložie z dolomitových vápencov zaručuje, že ak je všade blato, tu určite nebude. Toto je náš májový príbeh...

 

Výber lokality


Keď sme minulé leto absolvovali hrebeň Inovca z Trenčína až po Piešťany, boli sme rozhodnutí, že sa sem opäť vrátime. Tentokrát sme vynechali najvyšší vrchol, zalesnený Inovec s nadmorskou výškou 1042 m n.m. a vrhli sa na objavovanie toho najlepšieho, čo toto pohorie môže ponúknuť. A že to bola pecka, to uvidíte sami.

Nad údolím stredného toku rieky Váh sa mocne vypínajú ruiny hradu Tematín, ktorý bol v minulosti súčasťou ochrany severozápadných priesmykov Uhorska. A práve tu, pod stredovekým hradom ukrytým v zalesnených kopcoch, sa vinie dvojica luxusných singláčov...Pozvoľna stúpame Lúčanskou dolinou po modrej turistickej značke a kamenistou lesnou cestou z malej dedinky Lúky. Asi po pol hodine šliapania sa dostávame k drevenej tabuli s nápisom „Stará hradná cesta“ - kde spravíme vľavo vbok! Presne v tomto momente začína prvá časť trailu...Dámy a páni, je čas sa konečne zoznámiť s bratmi Ihelníkom a Borovišťom. Miestnymi singlami, ktoré si po spoločnom začiatku na Ypsilonovej križovatke, idú každý svojou cestou.Ihelník


Ako prvý si vyberáme Ihelník. Hladká štrková cestička sa pred nami kľukatí takmer bez technických vložiek. Púšťam brzdy, borovice sa menia na jednu súvislú, rozmazanú a nepreniknuteľnú stenu. Kamene a šišky ustreľujú spod kolies, užívam si rýchlosť a adrenalín, ktorý prichádza spolu s ňou. Je zbytočné to ďalej vysvetľovať, uvidíš sám, ti povídam, tos nežral, jak Ramadán!Dlhé zjazdové pasáže striedajú krátke kopčeky s výhľadmi na hrebeň Inovca. Trail má fakt grády, na pár miestach na nás síce vycerí zuby v podobe kamenných pasáží, ale inak je v celku jednoduchý a bude sa páčiť aj tvojej frajerke . Tá moja z neho bola nadšená.

Trail končí pri tabuli so základnými informáciami o lokalite Tematínske vrchy, podľa ktorej v celej oblasti vládne takmer stredomorská klíma – čo má za následok aj to suché podložie... Tu sa treba dať po ľavej ruke, smerom k Lúke a po pár metroch nasledovať poľnú cestu, smerom doprava. Stratené výškové metre naberáme naspäť, vraciame sa totiž znova na hrad Tematín.Stúpanie po prašnej kamenistej ceste nie je zvlášť náročné, až na posledný úsek tesne pod hradom, keď treba malý kúsok potlačiť a sme tam.Hrad Tematín - strážny hrad z 13. storočia


Bol dobitý a spustošený v roku 1710 cisárskymi vojskami, odvtedy je v ruinách. Už osem rokov tu prebiehajú konzervačné práce a je to vidieť. Opakujem sa, ale naozaj obdivujem ľudí, ktorí svoj voľný čas venujú záchrane slovenského kultúrneho dedičstva.Sme tu úplne sami. Z plošiny pri hlavnej veži z pohodlnej lavičky je pekný výhľad na južnú časť Považského Inovca a severný výbežok Podunajskej nížiny. Od Nového Mesta nad Váhom, cez Piešťany až k Hlohovcu, v pozadí vidieť Malé aj Biele Karpaty.

Je čas pohnúť sa ďalej. Z hradu nás kamenistým zjazdom zviedla modrá TZ za pár minút. Dostávame sa znova na miesto, kde sme dnes už raz boli, k ceduli s nápisom „Starodávna hradná cesta“. A opäť vyrážame rovnakým smerom ako po prvý raz - ale na druhý z dvojice singláčov, s názvom Borovište.Borovište


Len zriedkavo sa stáva, že taký nenápadný a na prvý pohľad ničím nezaujímavý kopec, ukrýva také skvelé traily. Alebo, ako v tomto prípade - dokonca dva. Keď je už tomu raz tak, prečo sa brániť? Prvých 600 metrov majú oba traily spoločné, rýchly úvod nás správne nahecuje a na „Ypsilone“ točíme ostro doľava, dole kopcom.

Borovište má rovnaký charakter ako Ihelník, len je to tu podstatne rýchlejšie a v spodnej časti divokejšie. Vetvy sukulentných borovíc nemilosrdne šľahajú, preto silno odporúčam dlhé rukávy, podkolienky a okuliare. Aj bez nich si to samozrejme užijete, len to bude trochu bolieť .

Úzka cestička sa asi po dvoch kilometroch zábavného zjazdu plynule napojí na zvážnicu, smerujúcu späť do dediny. Ešte predtým ale zastavujeme na lúke, kde za zvukov cvrčkov rekapitulujme tento skvelý deň a rýchlo sa zhodneme, že sa nám domov akosi nechce. Našťastie už asi mesiac v aute vozíme stan a spacáky a dnes ich konečne aj využijeme.Opäť ďalšie skvelé dobrodružstvo


Chvíľa pozerania do mapy, balíme bajky a smerujeme k nádrži Striebornica, kde rozkladáme svoj base camp. Užívajúc si západ slnka odrážajúci sa na vodnej hladine, spokojne zaspávame a snívame o ďalších parádnych dobrodružstvách, ktoré nás ešte čakajú...PS: Ešte predtým, ako sme zaliezli do spacákov, sme šli na pivo a pizzu do miestnej putiky, ktorej názov som už dávno zabudol. Nikdy ale nezabudnem na banner, čo im tam visel. A nie pre tú hrúbku, ktorá mi ako synovi učiteľky kole oči, ale preto, že on bol odpoveďou na otázku, prečo to všetko robíme.

Ďalšie zaujímavé tipy nájdete aj na https://www.facebook.com/mtnlovers/.
 

Fotogaléria k článku

 

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Komentáre

Kaper 27.12.2015 (14:08)

1


Su to obidva paradne traily,ale uz si pytaju nejaku tu brigadu.

 
jurrasic Kaper 27.12.2015 (14:41)

0


treba zorganizovat, rad pridam ruku k dielu...

 
Kaper jurrasic 27.12.2015 (17:27)

0


Rad by som sa pridal aj ja,ale na to aby som to zorganizoval poznam malo spravnych ludi

 
misto Kaper 27.12.2015 (16:42)

4


Trasa cez Ihelník sa bude začiatkom roka značiť ako cykloturistická trasa ako okruh z obce Hrádok na Tematín a cez Ihelník späť do Hrádku. Bude mať zelenú farbu a napojí sa postupne na ďalšie trasy v Považskom Inovci. Trasa cez Borovište momentálne neprešla povoľovacím konaním.

 
Palo TT misto 27.12.2015 (22:01)

1


Na par stromoch na spolocnom zaciatku a potom aj na vetve cez Boroviste sa da este aj dnes najst neoficialne Tlapa team znacenie (dva kruhy + sipka, tusim zelene) z prelomu tisicrocia

 
misto Palo TT 27.12.2015 (22:03)

0


Išiel som tadiaľ viackrát a nikdy som si to nevšimol snáď pri značení.

 
popo 27.12.2015 (14:44)

0


tiež odporucam, je to super vylet s paradnym vyhladom na cele okolie

 
base 27.12.2015 (20:25)

0


Pekne a jednoducho napísaný report jurrasic.
By ma zaujímalo, kto tam tie dva traily postavil len tak bez povolenia. Vyžiadalo si to dosť času a hlavne kus odhodlania, robiť niečo z vedomím, že mi to môžu môžu o mesiac zelení mužíčkovia zakázať. Pekné fotografie a krásny kus Slovenského kraja.

 
jurrasic base 27.12.2015 (20:34)

0


podla mna su to stare polovnicke chodniky, akych je v nasich horach mnozstvo. Ale mozem sa mylit...

 
misto base 27.12.2015 (21:10)

2


Sú to staré prístupové cesty na hrad Tematín využívane od čias hradných pánov. Z kaštiela Brunovce sa využívala najmä cesta cez Ihelník. Časom samozrejme využívane poľovníkmi a miestnymi ľudmi. Vďaka podložiu tie trasy moc nezarastajú. Ako píšem vyššie, cez Ihelník sa podarilo vybaviť vyznačenie cykloturistickej trasy. Dostali sme výnimku zo zákona.

 
anaconda 27.12.2015 (21:22)

0


super clanok, pekne foto...

 
base 28.12.2015 (00:13)

0


Pozdravujem ľudí z TLAPA TEAMu, tiež sme nejako tak začínali.
Teraz už len všetko legálne, inak to nemá význam v spoločnosti lesníkov a poľovníkov.

 
misto base 28.12.2015 (00:24)

1


Ja by som povedal, že to nerobíme kvôli lesníkom a poľovníkom, ale najmä kvôli sebe. Treba sa správať slušne a dodržiavať zákony. A začať treba od seba. My povoľujeme cykloturistické trasy už takmer 20 rokov a za ten čas sa ohromne zmenilo celé prostredie, samozrejme v mnohých aspektoch k lepšiemu. Tam, kde sa nám pred 10 rokmi ani nesnívalo, že budú trasy, sa dnes legálne bicyklujeme. Ani vo Švajčiarsku nevzniklo všetko za rok. Tiež sa k niektorým veciam dopracovávajú desiatky rokov.

 
Nina_Sinmara misto 29.12.2015 (09:33)

1


Pekne napísané. Vo Fínsku, v meste kde som sme tiež mali problém s trailami. Ludia ich robili načierno a brali lesákov ako nepriatela. Postupom času sa to ale unormálnilo, začali sme dodržiavať všetku byrokracie a zákony. A lesáci nás začali mať radi. Dokonca nám minulý rok sami od seba vybavili dotáciu, povedomie o trasách v meste stúplo a teraz nieje problém stretnúť tam hocikoho od 8 do 80 rokov (doslova).

Tiež sme mali kedysi pocit "anarchie a volnosti" a brali sme všetkých ako hovadá čo nám to chcú pokaziť. Bolo to ťažké ale zmenilo sa to a teraz nás berú nie ako hajzlíkov čo rozkopávajú les, ale ako partnera mesta. A to je celkom fajn pocit.

 
base Nina_Sinmara 29.12.2015 (18:21)

0


Hmm, tak my tiež už pár rokov nič nerobíme bez potrebných povolení a aj tak nás lesníci,drevorubači a poľovníci berú ako tých, čo nič iné nemajú na robote a robia neporiadok v lese.Tak povediac ničia našu prácu. O žiadnom partnerstve nemôže byť ani reč. Ale my nie sme vo Fínsku ale na Slovensku.

 
misto base 29.12.2015 (18:55)

1


Ale prečo by sme tu to Fínsko nemohli vybudovať? Všetko je o ľudoch. My máme aj množstvo dobrej spolupráce. Dokonca aj s lesníkmi či ochránarmi.

 
base misto 29.12.2015 (22:36)

1


Rozumiem ti Misto o čo ti ide. Aj my máme pozitívne myslenie. Bez toho by sme náš projekt asi nedokázali udržiavať a budovať už 8 rokov. Snažíme sa nájsť aj my spojencov. U nás sú ochranári len úradníci bez autority a kompetencií. Viackrát som sa o tom presvedčil. Nikomu z vás neprajem počúvať názory a rozhodnutia riaditeľa Mestských lesov BS alebo primátorky mesta BS. Je to dosť demotivujúce, ale my sa nevzdávame.

 
Nina_Sinmara base 29.12.2015 (22:42)

0


BS je legenda. Nerobia zle len vám. Kamarát tam zachraňoval nejaké vzácne močarisko (rozjazdené traktormi) a počúval som o tom fakt škaredé veci.

Škoda. Verím že všade to bude lepšie, akorát sa občas musí vymeniť garnitúra. Bohužial.

 
misto base 29.12.2015 (22:47)

1


Rozumiem a chápem. Pri množstve jednaní a stretnutí samozrejme narážam na rôznych ľudí a rôzne (občas absurdné) názory. Ale ako píšeš, snažím sa byť najmä pozitívny a ísť ďalej. A verím (možno naivne), že časom sa to zmení i keď nie všade. Podľa mňa je smutné, že na Slovensku sa ľudia nevedia tolerovať. I my cyklisti častokrát nedbáme na svoje okolie a myslíme si, že les patrí nám. Úplne najdôležitejšia je celospoločenská tolerancia, ale na to sa musí ešte asi národ hodne naučiť. Môžeme to vidieť pri každodennom živote ako sú si schopní ľudia robiť zle.

 
Nina_Sinmara misto 29.12.2015 (22:58)

1


Súhlasím. Ale všimla som si že sa spoločenská klíma v sr postupne zlepšuje. Každého pol roka sa vraciam a vždy je to o niečo lepšie. Hlavne ma prekvapilo kolko ludí som videla na biku tento rok.

 
Nina_Sinmara 29.12.2015 (09:40)

0


Viem kam pôjdem najbližší víkend. Super článok.

 
roman3112 08.02.2016 (19:19)

0


Nemáte niekto gpx?

 
Pridaj komentár