Tip na výlet: Bikom po Štiavnických vrchoch

Tip na výlet: Bikom po Štiavnických vrchoch

2816 komentárov

Boo_boo 08.06.2016 120 fotografií   Bicyklom Po Slovensku Horska Cyklistika Tip Na Vylet Banska Stiavnica Gt Hotel Salamandra

Sezóna v plnom prúde, MTBIKER centrum otvorené, roboty však stále akosi rovnako – veľa, a preto som sa s mojou nastávajúcou rozhodol, že nejaký ten oddych by padol vhod. Po testovacom Canyon víkende v nedeľu popoludní sme sa konečne dočkali vytúženej, aj keď krátkej dovolenky, naložili testovacie Heliony do auta a zamierili smer Hodruša – Hámre, hotel Salamandra.

 

A sme tu


Cesta z Hrádku nám po okreskách trvala 2 hodinky, no z Bratislavy zvládnete jazdu aj za hodinku a pol. Nový, moderný 4* hotel obklopený nádhernou prírodou, lanovka pod oknami a takmer 300 km značených cyklotrás v okolí, robí z tohto miesta bikerský raj.

Rýchly check-in, vyložíme a pripravíme bicykle na zajtrajšiu jazdu a ani sa nenazdáme a je čas večere. Po obede, ktorý sa vplyvom čakania prehupol na neskorý olovrant, sme ani veľmi hladní neboli, a tak sme zo 4 chodov večere vybrali 2, ktoré bohato stačili. Čo sa týka stravovania, pobyt v Salamandre zaradzujem medzi moje top gastronomické zážitky. Po večeri volíme na pretrávenie malú prechádzku okolím. Panorámu lyžiarskeho strediska na začiatku letnej sezóny vylepšuje nový a zároveň prvý asfaltový pumptrack na Slovensku, hneď si ho obzerám a porovnávam s našim v Hrádku . Veľkosťou je menší a teda „hustejší“, no už sa teším, ako si to na ňom zajtra vyskúšam. Po prechádzke volíme iba krátku návštevu hotelového bazéna a vírivky na načerpanie síl na zajtrajší výjazd.

Nenáročný okruh


Ráno dolaďujem plánovanú trasu a vyberám možné alternatívy. Plán je taký, že spoločne s Nikou dáme nenáročný Hellov okruh a ja sa popoludní vyberiem na skusy podľa chuti. Dávame raňajky, berieme z recepcie mapu, ak by technika či značenie zlyhalo a vydávame sa v ústrety Štiavnickým vrchom.

Trasa začína hneď pri hoteli, kde je aj smerovník, z ktorého vychádzame po modrej smer Červená studňa. Ak sme pri značení, trasy sú značené vcelku dobre, pomôže aj sieť číslovaných orientačných miest, ktoré nájdete na každom cyklosmerovníku. Výstup na Červenú studňu, ktorý je vlastne jediným plánovaným stúpaním na trase, dá vcelku zabrať, prudký začiatok už po pár metroch núti Niku tlačiť bike a neskôr sa k nej pridávam aj ja. Nie, že by sa kopce nedali vyšliapať, aj napriek značnej strmine je terén vcelku fajn a dá sa to na ľahkom prevode zvládnuť, no moju milú ale nenechám osamote .Červená studňa


Pomaly naberáme výšku a sem tam pomedzi koruny stromov sledujeme okolité kopce. Po chvíľke sa napájame na zelenú „Mikovíniho“ jazdu a plánovanému Hellovmu okruhu dávame zbohom. Tento nenáročný okruh nie je značený, čo je podľa mňa škoda, netrénovaní občasní cykloturisti alebo priateľky bikerov by dozaista uvítali možnosť prejsť si tento nenáročný okruh bez strachu zo stratenia sa. Späť do sedla, blížime sa k Červenej studni, posledné chýbajúce výškove metre naberáme v asi 50-metrovej stojke, kde sa tlačeniu nevyhnete. K zelenej trase sa pripája červený Veľký hodrušský okruh, pár stovák metrov a sme na Červenej studni. Niekde pod nami sa črtá Banská Štiavnica - komu nevadí malé odbočenie a strata výšky, môže bez problémov navštíviť nejakú tú pamiatku Unesco.Krátka pauza, kuk do mapy a ideme to risknúť s neznačeným Hellovým okruhom. Mám silné obavy, aby som to nestrihol niekde do Štiavnice, predsa len, Nika by mi výšľap či výtlak nazad neodpustila, a tak opatrne stláčam brzdy pri prudkom zjazde po betónovej panelke. Našťastie, po pár metroch sa aj v diaľke pekne rysuje vrstevnica, ktorou obídeme celú Štiavnicu. Kocháme sa výhľadom na toto banské mestečko a mňa tak trocha mrzí, že som neodbočil zle a neocitli sme sa niekde na námestí . Ako som zistil pri písaní týchto riadkov, Hellov okruh sme ani len nelízli a vytvorili sme si vlastnú trasu.

Po „obchvate“ mesta sa cesta stáča opäť do lesa, sem tam tipujeme kadiaľ, ale vyzerá to tak, že ideme tým správnym smerom. Nad nami je hrebeň a podľa mapy pod nami asfaltka, ak nás lesná cesta zavedie jedným či druhým smerom, stratiť by sme sa nemali. Na strome sme odrazu objavili modré céčko, pozerám do mapy, otáčam ju hore dole, ale toto céčko nikde nevidím. Dostávame sa na lúky, ktoré nám otvárajú krásne výhľady na okolité kopce.

Krásy bicyklovania


Na jednej z lúk stretáme domáceho pánka na bicykli, poradíme sa, či máme ten správny smer a po uistení, že sme na správnej ceste, pridáva pár tipov, kadiaľ ísť. Míňame sedlo Pleso, odkiaľ je to len na skok s Richňavskému tajchu. Po pár metroch civilizácia, chalupy a jazierka. V miestnom penzióne dávame pauzu a občerstvenie v podobe radlera a horalky. Prišiel čas nabrať smer hotel, a tak volíme najkratšiu trasu nazad na sedlo Pleso a po červenej až k zjazdovke rezortu. Lesná cesta strieda single, ideme po vrstevnici, a tak konečne aj moja polovička objavuje krásy bicyklovania .Ani sa nenazdáme a sme pri zjazdovke, tesne za ňou na červenej značke začína finále našej jazdy, Flow trail HelliGon. Ak si pred návštevou trailu prečítate jeho popis na stránke, získate pocit, že na vás čaká zábava a tá správna hladina adrenalínu na klopkách a vlnkách. V sekunde, ako sa postavíte na štart, však prichádzajú isté obavy, predsa len, sklon trailu je slušný, na klopkách je vcelku dosť štrku, čo taktiež nepridáva na istote. Nika zlieza z bicykla a tlačí si to dole, ja len neveriacky s úsmevom sledujem, o čo všetko prichádza. Radšej ale istota po svojich ako hlina so štrkom v ústach a kolene .

Trail je hravý, avšak vzhľadom na sklon veľmi rýchly, dobrzďovaniu sa určite na viacerých úsekoch nevyhnete. Pred koncom trailu si to púšťam na U-čku a do protikopca nalietam v slušnej rýchlosti, preletím horizont a dopadám na druhú stranu kopca takmer na začiatok klopenky. Už sa vidím, ako druhýkrát za mesiac budem dezinfikovať kolená a ruky, ale na moje prekvapenie som to ustál, a tak už len na pol plynu prichádzam na koniec trailu, ktorý končí v rovnakom mieste, z akého sme vyrážali. Okolo tajchu si to dávam k zajzdovke, po ktorej komicky tlačí dole kopcom Nika, ktorá aj napriek mojej úpornej snahe naučiť ju techniku zjazdovania, nenachádza odvahu pustiť si to dole z akéhokoľvek kopca. Vidím, že mám ešte nejakú tú minútku k dobru, a tak hneď dávam pump track a presne ako som predpokladal, je dosť rýchly, a tak dávam nejaké tri-štyri kolečká a vraciam sa nazad k zjazdovke. V okolí panuje vcelku ruch, vo výstavbe je multifunkčné ihrisko, lanovka sa pripravuje na letnú sezónu, okolie parkoviska dostáva nejaké to vylepšenie. Je vidno, že rezort Salamandra má ambíciu prilákať ľudí aj v lete a ponúknuť im viacero možností trávenia dovolenky alebo len víkendového vybehnutia na hory. Ako som sa neskôr dozvedel, vo výstavbe je trail od vrcholovej stanice lanovky, takže bikeri sa majú počas leta na čo tešiť. Lanovka premáva od júla - piatok až nedeľa (v júni podľa počasia), v ponuke sú aj zľavy, a tak 3 jazdy s bicyklom dáte za prijateľných 10 €.V jemnom zamyslení, ako to tu asi vyzerá v zime, sa blíži Nika a parkujeme GTčká rovno do auta. Môj plán - spraviť ešte sólo okruh dostal značné trhliny, nakoľko pôvodne zamýšľaný okruh na dve hodinky sa značne pretiahol, a tak nenaberám odvahu súťažiť s prichádzajúcim večerom. Náš pôvodný Hellov okruh sme prekopali na mix červenej, zelenej a vlastnej trasy, niečo sme si pridali, niečo ubrali, ale vo finále som bol spokojný. Nika už trocha menej, ale určite môžeme trasu okruhu odporúčať bikerom, ktorí chcú zažiť radosť z bikovačky aj so svojou nie práve bikepositive priateľkou .

"Zaslúžený" odpočinok


Večer sa opäť niesol v znamení skvelej večere a wellnesu v bazéne a saunách. Pred spaním sa ešte pohrávam s myšlienkou, že ráno by som si privstal a pokúsil sa aspoň z časti naplniť moju ambíciu - najazdiť 60 km, ale búrka o 5 ráno a následný lejak, ktorý sa nezastavil ani do nášho odchodu, zmaril moje vyhliadky. Na druhej strane, nachádzam v tomto nezdare aj pozitíva, určite mám v hlave chrobáka, kedy sa do Salamandry vrátim a preskúmam ďalšie z trás, ktoré ponúka.
 

Fotogaléria k článku

 

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Tretry a obuv ~ MTB tretry)

Komentáre

RISOZBA 08.06.2016 (11:16)

1


DIKY ZA CLANOK, TO JE NIECO PRE MNA AKO INSPIRACIA, SUPER

 
GaliPet 08.06.2016 (14:02)

1


Odporúčam Veľký Hodružský okruh (začať z južnej strany) a samozrejme výšlap na Sitno (od Antola sa dá aj na žiletke)

 
base 09.06.2016 (02:50)

1


Z článku je cítiť platenú reklamu na menované stredisko, ale nevadí, dôležité je, že sa vám páčilo. Ak sa nachádzaš v neznámom teréne, je potrebné lepšie naštudovať mapu, prípadne pozrieť web projektu Bajkom k tajchom. V hoteli majú predsa free WiFi. Ak by si otočil mapu aj na druhú stranu, tak by si sa dočítaš okrem parametrov vybranej cyklotrasy aj to, že je to vyskladaná tématická cyklotrasa zo segmentov iných cyklotrás a nie je značená v teréne. Týmito dvomi tématickými cyklotrasami sa realizátori pokúsili ukázať, že si svoj cyklo výlet môže návštevník vyskladať so segmentov rôznych cyklotrás projektu pretože, značenie projektu cyklotrás Bajkom k tajchom je založené na očíslovaných orientačných miestach a vstupných miestach. Pokiaľ by si čítal na druhej strane mapy textový popis k Hellovmu okruhu, tak sú tam vypísané všetky orientačné miesta, ktorými okruh prechádza + na mape je znázornený svojou farbou, kde je vidieť po ktorých v teréne značených cyklotrasách prechádza. Ak by si v sedle Červená studňa otvoril mapu, alebo pozrel na druhú stranu druhej informačnej tabule, kde je mapa cyklotrás Bajkom k tajchom, tak by si v tomto mieste určite neodbočil zle. Uznávam, že mapa cyklotrás na informačnej tabuli z druhej strany je zle umiestnená. To je bohužiaľ zle vykonaná práca Štiavnickej oblastnej organizácie cestovného ruchu. Modré céčko, na ktoré ste natrafili je torzo značenia bývalého maratónskeho okruhu, ktorý nepatrí do projektu cyklotrás Bajkom k tajchom a preto táto cyklotrasa nie je udržiavaná. Hellov okruh po modrej cyklotrase ani neprechádza. Približne polovicu vášho bikového výletu ste išli po neznačených a neudržiavaných trasách. Helligon je taký aký je, s iným materiálom pracuješ hore na začiatku a s iným dole na konci. Problém je s vybrzďovaním technicky slabších jazdcov v zákrutách, čo značne narušuje povrch trate.

 
Palo TT base 10.06.2016 (12:22)

0


Base, znacenie vyskladanych tematickych cyklotras do mapy (plati pre online mapu aj pre pdf verziu) ste bohuzial zvolili velmi nevhodne a zmatocne. Zmiatlo to aj mna teraz, ked som si chcel pozret ten vylet z clanku na online mape a prekvapila ma bledomodra cyklotrasa vhodna pre deti cez Tanad
Pri pohlade na mapu sa zda, ze obe tie tematicke trasy vedu uplne mimo ostatnych tras, ale oni su pritom len kombinaciou casti z roznych znacenych tras. To ale z mapy vobec nevycitas a to je chyba. Pri PDF zmatku este dopomaha text v legende "tematicke cyklotrasy nevyznacene v terene".

Odporucam do legendy jasne uviest, ze je to "vyskladanych tematicka cyklotrasa z casti inych tras" a na mape by som ich osobne vizualizoval priamo po ich trase, ale inym stylom (napr. prerusovana farebna ciara). Pricom by v legende bolo jasne uvedene, ze prerusovane znacenie nie je v terene a treba sa v danych miestach orientovat podla farby inej trasy (=tej ktora ma plnu ciaru na mape v danom mieste).

 
Jimmi 09.06.2016 (11:49)

1


Helligon je možné "obísť", ak by ste cca. 2km pred nástupom na Helligon zvolili zjazd k hotelu Salamandra ( je to označené ako dolná stanica lanovky).

 
pasobike 10.06.2016 (12:35)

1


Veru, pohľad na zadnú stranu mapy by vám umožnil absolvovať Hellov okruh bez problémov . V každom prípade vďaka za reportáž a za pekné fotky.

Čo sa týka náročnosti Helligonu, mám skúsenosť, že ho zvládnu všetci bajkeri, ktorí majú základné zručnosti jazdy na horskom bicykli. Takto je to napísané na všetkých podkladoch ku flow trailu - či už je to spomínaná mapa (opäť jej zadná strana , alebo webová stránka Bajkom k tajchom - http://bajkomktajchom.sk/helligon. Trail odpovedá štandardu Flow Country Trail a všetky prvky na ňom sú prejazdné aj bez skákania alebo dropovania. Mimochodom, na hore uvedenej stránke je aj link na podrobnejší popis štandardu Flow Country Trail.
Preto držím Nike palce, aby sa jej podarilo dosiahnuť lepšiu istotu pri jazde a hlavne dolu kopcom trénovaním základného postoja a spôsobu brzdenia. Neskôr sa určite poteší z jazdy v zákrutách a po terénnych vlnách a bude sa tešiť na každú novú jazdu spolu s trénovaním techniky.
Dúfajme, že v budúcnosti bude na hoteli k dispozícii aj inštruktor, ktorý všetkým začiatočníkom rád pomôže. Potom si viem veľmi dobre predstaviť reportáž, ktorú napíše otec po návšteve so svojimi deťmi. Výlet začne trénovaním na pumptracku pod vedením inštruktora a na druhý deň sa deti vyvezú lanovkou a okúsia, ako chutí Helligon. Potom sa už budú tešiť na ďalšie brúsenie techniky, či už na pumptracku, alebo na flow traile. A tak sa z nich stranú všestranní bajkeri, ktorí si vychutnajú každú terénnu maličkosť na svojich jazdách v prírode .

Peter
OZ Bajkom k tajchom

 
Sesulak 08.06.2016 (13:53)

0


Ako riesia v hoteli uskladnenie bicyklov, su vsetky spolu, alebo su tam specialne boxy?

 
Boo_boo Sesulak 08.06.2016 (21:08)

0


V hoteli je lyžiareň kde je prístup na hotelovú kartu, fajn by bolo dodatočné zabezpečenie zámkom, na recepcii zapožičajú.

 
phoenix155 08.06.2016 (13:59)

0


Boo_boo pocuj da sa ist naspat aj inak ako po traily alebo tlacit ho ako tvoja mila? vies nejaky jemny kopcek dole

 
johny29 phoenix155 08.06.2016 (15:58)

0


pokracujes asi 2,5km po vrstevnici, kusok pred asfaltkou odbocis dolava na zjazd 2,5km 7% (nic narocne)
https://www.strava.com/segments/11801926

 
Boo_boo phoenix155 08.06.2016 (21:06)

0


ako píše johny29 dá sa to zatiahnuť ďalej po červenej a potom to strihnúť dole po modrej k Salamandre. zachádzka, ktorá robí z kilometra strmo nadol cca 4,5 - 5

 
Palo TT 10.06.2016 (13:22)

0


Pricina orientacnych problemov pri tematickych cyklotrasach je v nevhodnej grafickej uprave samotnej mapy. Pisal som to predchvilou v reakcii Basovi.

 
Goody 11.06.2016 (15:45)

0


Treba uznať, že chalani z projektu BkT robia vela pre tento region. Jazdenie na bike je tu krásne. Dajú sa tu naplánovať aj menej náročné vyjazdy. Až by ste štartovali z Počúvadla jazera, tak neprekonáte žiadny zabiják kopec a polovička si to užije tiež. Nenavštivyť tajch Otergrind, najvyšie položený tajch v Štiavnici je hriech. Až je niekto náročnejší a potrebuje sa rozbiť na celodenke, nech sa páči. Širokok? okolie to tu ponúka

 
kosacik 28.07.2016 (21:24)

0


jaj, spomenul som si na minulé leto. Pobehal som tam toho statočne. Raz ma aj uvedená lanovka dole ťahala, ako som sekol obe pneumatiky
Značenie cyklotrás napriek snahe je tam zlé. Mapa je OK, majú ju všade, ale v teréne, kde nie sú orientačné body (neviete, kde na mape ste) som sa stretával so situáciami, kedy som fakt netušil kam ísť. Tak som aj hodne blúdil. Napriek tomu, hľadáme teraz miesto pre dovolenku a do týchto končín sa aspoň na niekoľko dní určite vraciame.

 
base kosacik 29.07.2016 (23:28)

0


Kosacik, rád by som vedel, kde konkrétne si "hodne" blúdil. Napísať, že značenie je tam zlé, je dosť kruté. Umiestňovať cykloznačenie v teréne môžeš len tak, ako ti to situácia daného miesta a vlastník v teréne dovoľuje.

 
jaro127 28.06.2018 (17:50)

0


Cyklotrasy v okolí Banskej Štiavnice sú o to krajšie, že trochu potrebujú prehľad v mapách.
Teraz v ére mobilov je možnosť si stiahnuť množstvo mapovývh aplikácií, ktoré spoľahlivo určia kam ísť a kde som. Krajina a príroda tu ponúkajú to najkrajšie, čo Slovensko ponúka.

 
Pridaj komentár