Test: Pedále BBB BPD-14 FORCEMOUNT– zaujímavá alternatíva ľahkých SPD-čiek

Test: Pedále BBB BPD-14 FORCEMOUNT– zaujímavá alternatíva ľahkých SPD-čiek

Po pedáloch BBB BPD-14 FORCEMOUNT som poškuľoval už dlhodobo. Dosluhujúce staré pedále v kombinácii s možnosťou testovania vecí od BBB boli jasným signálom, že je čas vyskúšať niečo nové!

Nové pedále – zmena je život


Pamätám si presne deň, keď mi prišli v roku 2012 nové nášľapné pedále spolu s tachometrom Sigma. Vďaka tomu dnes presne viem, že staré pedále majú odkrútené cez 41-tisíc kilometrov a zaslúžia si odchod na „zimákový“ dôchodok. Nové pedále síce nenesú logo rovnakého výrobcu, no preskočila medzi nami iskra už pri prvom pohľade.Spracovanie a obsah balenia


V minimalistickom hliníkovom tele pedálov rotujú načierno lakované elegantné oceľové CrMo osky, ktoré do závitov v kľukách môžete zaskrutkovať jedine pomocou imbusového kľúča č.8 z vnútornej strany. Mechanizmus zacvakávania kufrov má zaujímavú povrchovú úpravu, ktorá sa farbou ponáša na titán. Silu upnutia je možné nastavovať plynule pre obe strany. Čo sa týka ložísk, v útrobách pedála sa nachádza jedno klzné ložisko (bližšie ku kľuke) a jedno priemyselné ložisko (smerom von). V prípade servisu možno osku od pedála oddeliť jednoducho pomocou skrutky. Na tele pedála sa nachádza decentná biela grafika a nápis BBB, ktorý určite nikoho neurazí. Obsahom balenia sú okrem samotných pedálov aj zarážky (kufre) označené ako Click&Go, ktoré sú na vlas rovnaké a kompatibilné s pedálmi značky Shimano.Sľubná hmotnosť – tromf č.1


Už na prvý pohľad je viac než zrejmé, že sa jedná o nášľapné pedále typu SPD, ktoré sú vyhotovené v atraktívnom minimalistickom dizajne. Ak ich podozrievate z nízkej hmotnosti, máte pravdu. Ručička váh sa pri tomto páre pedálov zastavila na hodnote 290 gramov, čo je veľmi slušný výsledok vzhľadom na to, že sa nejedná o vlajkovú loď, ktorá by mala titánové osky. V porovnaní s mojimi starými „ikstéčkami“, som si teda prilepšil o 46 gramov, čo je ešte o 20 gramov viac, ako keby som siahol po najľahšom modeli japonskej konkurencie.Teória v praxi


Pri prvej jazde som si v tretrách schválne ponechal staré kufre, aby som vedel zhodnotiť aj komatibilitu so Shimano zarážkami. Všetko fungovalo ako malo, no vzhľadom na opotrebovanosť ľavého kufra, mi pri cielene silovom ťahu, ľavú nohu vypínalo. S výmenou nových zarážiek však problém nenávratne zmizol a pedále držali ako prikované. V porovnaní so starými „ikstéčkami“ majú FORCEMOUNT-y menšiu stranovú vôľu, čo mne osobne vyhovuje viac. V praxi to znamená asi toľko, že v prípade potreby dokážete pedále vycvaknúť pohotovejšie a ľahšie aj pri väčšom predpätí pružiny upínacieho mechanizmu. Osobne mi prenos energie v takomto nastavení prišiel o dosť efektívnejší, no treba poznamenať, že porovnávam nové so starým a môj úsudok môže byť skreslený.

Po úvodnom zoznámení som si na pedále zvykol takmer okamžite a nepociťoval som nejaké odlišnosti. Sadli mi ako uliate. Otázka výdrže je v prípade pedálov dosť zásadná. Vzhľadom na dovolenkovanie pri mori a aktuálne nepriaznivé počasie som na pedáloch stihol natočiť len 500 km. No zatiaľ nevykazujú žiadne známky opotrebovania alebo rozštelovania. Pokiaľ ma pamäť neklame, tak by k pedálom mala byť dostupná aj sada s náhradnými ložiskami, v prípade, že by ich bolo nutné časom vymeniť.Napriek prvotnej nedôvere v pedále značky, ktorú nemám overenú, som rád, že zvíťazilo srdce nad rozumom. Ja osobne som s pedálmi veľmi spokojný a teší ma, že okrem toho, že skvelo vyzerajú, aj skvele fungujú a ušetrili mi takmer 50 gramov z celkovej hmotnosti biku za cenu, ktorá nie je ani náznakom likvidačná. Pokiaľ by sa vám pedále zapáčili, existujú dokonca aj vo vyhotovení so strieborným telom, prípadne, ak chcete ušetriť ešte ďalších 50 g a spĺňate 85 kg váhový limit, môžete zainvestovať do varianty s titánovou oskou s typicky zlatou titán-nitridovou povrchovou úpravou.

Odporúčaná cenovka týchto vydarených pedálov je približne 59 € a viac info o pedáloch BBB BPD-14 FORCEMOUNT nájdete na stránke dovozcu SK profi bike na tomto odkaze.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up19thumb_down comments 13 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Prilba CTM DRAAX - ekonomicky a bezpečne

Test: Prilba CTM DRAAX - ekonomicky a bezpečne

Radi jazdíte v lese a bezpečnosť je pre vás prvoradá, no nechcete alebo nemôžete vyhodiť kopu peňazí za prilbu? Model DRAAX od CTM môže byť riešením.
Test: Bunda Polaris Tor Insulate - spratná, ľahká a s využitím nielen na bicykel

Test: Bunda Polaris Tor Insulate - spratná, ľahká a s využitím nielen na bicykel

Jeseň udrela v plnej sile a v niektorých lokalitách už panuje takmer zima. Prechodné podmienky a hlavne chlad s vlhkosťou robia z výbavy na túto časť sezóny trošku vedu.
Test: Crankbrothers Easy Release Cleats – kufre vhodné pre začiatočníkov

Test: Crankbrothers Easy Release Cleats – kufre vhodné pre začiatočníkov

Crankbrothers má najnovšie v ponuke štyri rôzne druhy kufrov k nášľapným pedálom. Dva z nich s označením „Easy Release Cleats“ sú určené jazdcom, ktorí sa s týmto systémom zoznamujú.
keyboard_arrow_up