Haring dvakrát víťazom, Bellan dvakrát druhý, s triumfom aj Števková

Slovenský reprezentant Martin Haring (Dukla Banská Bystrica) ovládol obe víkendové kolá Slovenského pohára v cyklokrose, ktoré boli zaradené do kategórie UCI C2.

Piate a šieste kolo slovenského pohára v cyklokrose patrili medzi 6 z 9 podujatí, zaradených pre kategórie elitných mužov, žien a juniorov aj v kalendári UCI C2. Dolná Krupá a Trnava tak zažili premiéru tejto úrovne pretekov. Príležitosť získať cenné body a vylepšiť si pozíciu v UCI rankingu cyklokrosu posledný víkend pred majstrovstvami Európy, naši jazdci vynikajúco využili. Dvakrát víťazstvo a dvakrát druhé miesto si odnášajú cyklisti Dukly Banská Bystrica, Martin Haring a Juraj Bellan. Haring si pripísal 80 bodov UCI, Bellan, ktorý štartoval zo zadných pozícií a počas pretekov musel predbehnúť takmer celý balík, si prilepšil o 60 bodov. Prvú trojicu v sobotu dopĺňal Belgičan Loic Hannaux, v nedeľu sa k nim na pódiu pridal ďalší Slovák, Šimon Vozár (Firefly). Okrem nich zo Slovákov bodovali aj Lukáš Bátora (Spartak Tlmače), Ondrej Glajza (Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav), Matej Ulík (Obecný športový klub TATRAN, Liptovská Osada) a Jakub Kurty (Isako Sport).


Medzi ženami v sobotu zvíťazila Janka Keseg Števková (Outsiterz), ktorá za sebou nechala pretekárky z Maďarska. V nedeľu Janka nestačila len Rakúšanke Nadji Heigl. Každopádne si na konto pripísala 70 bodov. Zo slovenských eliťáčok si UCI bodovali aj Tatiana Jaseková (BIKEPRO a.s.), Lívia Hanesová a Erika Glajzová (CK Banská Bystrica) a medzi juniorkami aj Radka Paulechová (CyS – Akadémia Petra Sagana), Radka Rabatinová (CK Banská Bystrica) a Natália Glajzová (Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav). Medzi juniormi si veľmi dobre viedol Lukáš Kubiš (ŠK Železiarne Podbrezová, a.s.), ktorý si na konto pripísal dvakrát 2.miesto a s nimi spojenú porciu bodov UCI.

Na dolnokrupanskom okruhu v parku kaštieľa v sobotu medzi kadetmi dominoval Poliak Jakub Musialik, medzi kadetkami zvíťazila Tereza Kurnická (CyS – Akadémie Petra Sagana). V kategórii starších žiakov si najlepšie viedol Matthias Schwarzbacher (ŠK Železiarne Podbrezová, a.s.), v kategórii mladších žiakov Samuel Fedor (Unicom Zvolen) a v kategórii žiačok Barbora Máčková (CK Epic Dohňany). V kategórii Master A zvíťazil Róbert Glajza (CK Banská Bystrica), v masters B Peter Šichta (KPHC Turčianske Teplice).


Nedeľné preteky v Trnave sprevádzalo búrlivé počasie. Sobotný dážď doplnil vietor s rýchlosťou orkánu a konanie podujatia bolo až do poslednej kategórie v otáznikoch. Pred každým štartom vyhodnocovali rozhodcovia situáciu, kontrolovali stav trate, aby sa vyhli riziku zranení pretekárov. Najťažšie podmienky nakoniec sprevádzali súťaž tých najmladších kategórií. Medzi mladšími žiakmi rovnako ako v sobotu zvíťazil Samuel Fedor (Unicom Zvolen), rovnakého víťaza mala aj kategória starších žiakov, Matthiasa Schwarzbachera (ŠK Železiarne Podbrezová, a.s.). Prvenstvo v kategórii žiačok získala Terézia Ciriaková (CyS – Akadémia Petra Sagana), v kategórii kadetiek Terézia Kurnická z rovnakého klubu. Víťazom kadetov sa stal Samuel Hollý (CKM Poprad), medzi masters A Milan Barényi (Trek KCK Oslany), v masters B Ondrej Glajza (Horal Cyklomax).

„Momentálne cítim, že nohy sú tak správne nastavené, čo je vo vyhliadke na nastávajúce ME dobrá správa. Postupne sa to každými pretekmi v tejto sezóne vylepšuje, už iba minimalizovať technické problémy. Verím, že sa podarí minimálne obhájiť minuloročné 15.miesto, samozrejme, cieľ je ešte vylepšiť ho,“ povedal po víkende víťaz oboch kôl, Martin Haring.

„Išlo sa mi dobre. Prvý deň som sa celkom skoro dostal dopredu s Haringom a vytvorili sme si slušný náskok. V nedeľu to bolo náročnejšie, trať je veľmi technická, do toho strašne divoké podmienky. Nebolo jednoduché prebojovať sa dopredu. Veľmi sa však teším, výborne som si to užil,“ zhodnotil svoj návrat k cykokrosu Juraj Bellan.

„Bol som pozrieť aj v Krupej aj v Trnave. Som veľmi rád, že sa zástupcovia tohto odvetvia rozhodli posunúť preteky do kategórie UCI. Nie je to ľahké, ani pre organizátorov, ale takto sa dá aj na domácu pôdu pritiahnuť zaujímavá konkurencia. Klobúk dolu pred organizátormi, naozaj mali extrémne počasie, ale zvládli to na výbornú,“ povedal k víkendu Peter Privara, prezident SZC.


Oba dni bol na pretekoch prítomný aj Martin Fraňo, predseda komisie pre cyklokros SZC: „Z pohľadu predsedu komisie cyklokrosu pozitívne hodnotím nadšenie organizátorov v Dolnej Krupej aj Trnave. Spravili znovu maximum a všetci spoločnými silami sme pripravili parádne podujatie, kde slovenskí pretekári mohli vybojovať body a posunúť sa v svetových rebríčkoch. Muži dosiahli aktuálne na 10.miesto v rebríčku národov, juniori sa pohybujú na 8.priečke, ženy na 12.priečke. Toto bol náš cieľ. Dať šancu bodovať všetkým slovenským pretekárom doma, posunúť hodnotenie Slovenska v rankingu národov, kde momentálne cyklokros v priemere pri započítaní všetkých kategórií dosahuje najvyššie pozície zo všetkých disciplín. Tieto body posúvajú našich pretekárov do predných štartovných pozícií na svetových podujatiach, čo je v cyklokrose obrovskou výhodou. Preto som rád, že sa celý projekt UCI pretekov na Slovensku vydaril a Slováci tak využijú dobré štartovacie pozície už na budúcotýždňovom ME v Tábore. Verím, že nás príde podporiť aj dostatok slovenských divákov a fanúšikov, Tábor je za dverami a snáď prinesieme výsledky, za ktoré sa nebudeme musieť hanbiť.“

Kompletné výsledky zo soboty nájdete na tomto odkaze a z nedele zase na tomto odkaze.
report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2024, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Martin Haring – na výjazde so 14-násobným majstrom SR

Martin Haring – na výjazde so 14-násobným majstrom SR

Tento jazdec zrejme ako jediný u nás dokáže už dlhé roky kombinovať na vysokej úrovni cyklokros, cross country, maratóny, či cestnú cyklistiku. Srdcom je ale stále biker a hlavne "pohoďák" so zmyslom pre humor...
Haring so skalpom Čecha Kulhavého, v Drozdove víťazne aj Keseg Števková

Haring so skalpom Čecha Kulhavého, v Drozdove víťazne aj Keseg Števková

Na druhej slovenskej C1 v MTB XCO, ktorá sa konala tútu sobotu v Drozdove, si po ďalšie víťazstvo na jednotkových pretekoch v kariére prišli Martin Haring (Dukla Banská Bystrica) a Janka Keseg Števková (Outsiterz).
Slovensko pozná svojho šampióna v XCO a Eliminátore

Slovensko pozná svojho šampióna v XCO a Eliminátore

V premenlivom letnom počasí posledných júlových dní sa na trati v Poráči predstavila elita slovenských jazdcov, aby zabojovali o dresy s trikolórou naprieč všetkými kategóriami.
keyboard_arrow_up