Na maratonoch, alebo len tak na vyjazdoch ste sa urcite stretli s prudkymi stupaniami, tzv. stojkami, ktore sa pri spravnej technike a troche stastia daju vydupat v sedle. "Dupanie" prebieha asi tak, ze sa zaradi lahky prevod, tzv. postar :) vaha tela sa presunie co najviac na predne koleso a rychlostou 5-7 kmh sa blizime na vrchol.
Rovnako sa vsak da takyto kratsi prudky kopec aj vytlacit a ani to nie je o moc pomalsie a tepy su o nieco nizsie.

Otazka je co je lepsie - nezosadnut z biku, alebo zosadnut a tlacit? Pocul som rozne nazory, a zo skusenosti viem, ze dupanie je pre svaly viac unavne a tepy vystupia az na maximum, zosadnutie a tlacenie zase namaha svaly inym sposobom a psychicky demotivuje.
Aky je vas nazor?
20.08.2009 - 11:20:57
00
ja som za vyslapanie ak sa da a potom hore si oddychnem ;-] ale verim ze pretekar radsej vybehne povedla bajku
20.08.2009 - 11:25:23
00
Na kratších výjazdoch keď viem že mám dosť síl tak jednoznačne vydupať :twisted: . Pri vééľmi dlhých výjazdoch kde viem že je tých prudkých stúpaní viac radšej pouvažujem, ale určite nebudem všetko tlačiť :wink:
20.08.2009 - 11:28:21
00
no ja pri dlhsich vyjazdoch, pripadne aj maratonoch chvilu nato ako zacnem tlacit tak dostavam krce.. takze pokial sa da idem v sedle a nezosadam..
20.08.2009 - 11:35:19
00
No to je len na tebe. Pokial vladzes slapat do kopca tak nemas dovod zosadnut, je sice prevda ze ti tep vyskoci dost vysoko, preto si treba davat za velkym kopcom 1-3 minutovu prestavku...
20.08.2009 - 11:49:09
00
No je mi jasne ze na treningu si to vydupem co to da, pretoze je to dobry silovy trening a mam svoje vlastne tempo, ale na preteku je to asi blbe davat si na kopci prestavku na vydychanie.. ;)
Napriek tomu vela ludi ma nazor ze aj na preteku treba vsetko vydupat inak sa neskor dostavia krce resp. ine problemy.
Nemam v tomto celkom jasno, ale podla mna krce pridu prave z toho prudkeho siloveho dupania do pedalov, co sa o nejakych 15-20km neskor moze prejavit ako krc.
Pokial sa ide pretek dlhsi ako 50km ide skor o vytrvalost ako o silu preto kazde nadmerne silove zatazenie produkuje vela laktatu a to je problem.
Vela zavazi aj vaha jazdca, ine watty sa do kopca produkuju ak vazim 90-100 kg aj s bikom a ine ked vazim o 20 menej.
20.08.2009 - 12:03:53
00
no ja mam tie krce z tlacenie overene praxou.. kym tocim som ok, ked zosadam je zle..
20.08.2009 - 12:15:38
00
Podobne ako craobs, pri tlačeni do kopca mi vytvrdnu lýtka a stratím tempo a pohodu v nohách, pokial je to zákony fyziky dovolujú tak šlapem. Príklad taký dubničák a spina na machnáč či klepáč či čo to je za hrôzu. keby to mám tlačiť v tretrách s "kamennou" podrážkou + s hrotmi tak na kamenná vráta a do omšenia sa už ani nedostanem :lol:
20.08.2009 - 12:24:49
00
No ja to vydupem ak sa da, ked uz zastanem a neda sa znovu nastupit v kopci tak tlacim.

Hore si oddychnem aj na pretekoch ak nevladzem, vytazne ambicie s mojim amorfnym telom nemam :)
20.08.2009 - 12:31:59
00
dupem pokial sa da..aj ked som brontovy :mrgreen: ...ked nejde zosadnem,nehambim sa za to :oops: ....ale nieje to zas casto....aspon si oddychnem :mrgreen:
20.08.2009 - 12:37:04
00
ako kedy ako kde a ako predomnou :)

u mna v podstate => ak je to rozbite alebo na slnku tak tlacit

aj ked mam pocit ze pri tlaceni mi tepy vyskocia viac ako v sedle...
20.08.2009 - 12:41:57
00
ja osobne radsej tlacim. v momente ako ucitim "utekajuce" predne koleso (ked ho zacne zdvihat), alebo ked sa nato proste necitim, tak zosadam a tlacim. myslim ze to nieje ziadna hanba. co sa tyka lytok, tak tie pri slapani sitce dostavaju dost zabrat, ale mne osobne to nerobi problem. po nastupe opat na bike po chvilu stvrdnutie odide a ide sa v pohodicke dalej.
20.08.2009 - 12:51:11
00
Snazim sa dupat a tiez zatial zo skusenosti viem, ze ma viac rozhodi tlacenie ako dupanie. A BTW s SPDckami nemusim len dupat, ale aj tahac, co vo vela stupaniach dost pomoze. :mrgreen:
20.08.2009 - 13:02:15
00
Pri narocnych celodennych vyjazdoch/maratonoch tlacim velmi strme stupaky hned od zaciatku (to znamena aj vtedy, ked by som ich dal v sedle). Setrim tym sily, ponatahujem ine svaly a trosku zregenerujem mimo sedla. Oproti slapajucim to ani nie je o moc pomalsie, niekedy som dokonca rychlejsi. Ale pripadna strata par miest ma aj tak nezaujma.
20.08.2009 - 14:09:59
00
pokial sa da, radsej sliapem, ako by som tlacil, je to lepsie pre moju psychiku a zaroven nestracam rytmus...ale ked to nejde, tak to nejde...:P
20.08.2009 - 14:30:41
00
keyboard_arrow_up