Jano1987 napísal:
...Zjazdy/nájazdy na Prístavný most pre cyklistov, prednosť zprava neexistuje, rovno na ňu zabudni,..


Uz si niekde na beznych cestach videl, ze by mali mat vozidla prichadzajuce zo zjazdu/najazdu prednost pred vozidlami, ktore idu na priebeznej cestnej komunikacii ?

Na cestickach pre cyklistov dopravne znacenie bezne nie je, takze argument o pravidle pravej ruky pri absentujucej znacke "daj prednost v jazde" neobstoji.
04.05.2023 - 09:52:05
00
user_id áno videl som také, aj zažil.

Zákon jasne hovorí, že v križovatke, kde nie sú určené prednosti značkami, tak vozidlo dáva prednosť sprava idúcim vozidlám. Je to v 8/2009 Z.z.
04.05.2023 - 11:29:29
00
Jano1987 toto je tricky :D

Poďme sa najprv pozrieť na definície, ktoré charakterizujú križovatku podľa zákona o cestnej premávke:

križovatka je miesto, kde sa cesty pretínajú alebo spájajú, prípadne miesto označené dopravnou značkou

§ 2, zákon č. 8/2009 Z.z.:

(2) Na účely tohto zákona sa ďalej rozumie

j) križovatkou miesto, v ktorom sa cesty pretínajú alebo spájajú,

V prvom rade, musí ísť o pretínanie ciest. Cesty sú v tomto prípade chápané ako diaľnice, rýchlostné komunikácie a ďalšie cesty rôznych kategórií až po miestne a účelové komunikácie.



hradza sice je ucelova komunikacia ale chodnik z pristavneho mostu cesta asi nebude (nepredpokladam ze je sucastou cestnej siete) eg z pristavneho mostu ides z "miesta mimo cesty" eg tam prednost ocakavat nemas preco...
04.05.2023 - 12:33:08
01
Stax čo tak zjazd na BA strane Prístavného mosta? Tam sú len cyklotrasy. Čo cyklotrasy napríklad v Karpatoch? Tam sa tiež križujú a spájajú, či rozpájajú. Ten čo ide rovno má prednosť? Či ako to mám chápať? Alebo väčší a silnejší má prednosť?
04.05.2023 - 13:12:00
00
Ak nie su sucastou cestnej siete nemozes sa odvolavat na 8/2009 zz.
04.05.2023 - 13:14:09
00
Jano1987 Uz ta vidim ako ides z trailu na siroku zvaznicu a rozhorcujes sa lebo ti cyklisti iduci na zvaznici zlava nedali prednost :-D
04.05.2023 - 13:25:05
04
Uvidíš to, že ku koncu zabrzdím a uvidím, či tam môžem ísť, lebo šokujúco veľa cyklistov, či chodcov ide ako nesmrteľné ovce a ja sa mám príliš rád na to, aby som sa tam rozsekal. Rovnaký dôvod, prečo aj keď ako chodec idem cez prechod v jednosmerke sa pozriem na obe strany, lebo šokujúco veľa cyklistov nemá problém jazdiť v protismere a ešte mi vynadať. Tiež sa budem rozčuľovať. Tak isto, ako jeden známy, čo sme boli na opekačke, veľký zástanca cyklodopravy. Za alkohol za volantom by bral vodičský doživotne a k tomu 20 rokov basy natvrdo, ale za 6 hodín na opekačke stihol vypiť 6 pív a tak 0,5l tvrdého a tak sa spustil zo Železnej studničky na Patrónku a po ceste do centra za tmy, žiadne svetlo, žiadna odrazka a ešte sa rozčuľoval, že ho chcela Polícia SR zastaviť, ale im zdrhol v nejakej uličke. Aj to ma rozčúlilo, predstav si to.
04.05.2023 - 14:30:00
00
Ty a tvoje prihody znamych na kazdu situaciu, bud poznas 10tisic ludi alebo si vymyslas :D Staci pouzivat sedliacky rozum a normalny clovek sa nepusti z mosta rovno na hradzu bez ohladu na to ci plati pravidlo pravej ruky alebo nie. Zlomene kosti alebo otras mozgu nestoja za to aby si si dokazal ze si bol v prave.
04.05.2023 - 21:09:27
44
tak tak...ani ja sa nespolieham na právo/prednosť... dva príklady kde ma už tiež pár krát skoro zrazilo auto :
https://kosicednes.sk/spravy/aktualne-auto-zrazilo-cyklistu/
https://kosicednes.sk/spravy/video-pri-odbocovani-zrazil-cyklistu/
05.05.2023 - 07:50:52
00
Kedysi som cital, ze kdesi v Amerike je cintorin s viacerymi napismi na nahrobnych kamenoch "Mal prednost v jazde." Ked sedis na biku tak plati skor to, ze silnejsi (v tomto pripade tazsi) pes j*be.
05.05.2023 - 08:47:00
00
mizaky ja sa na prednosť nespolieham ani v aute, nie to na bicykli, či pešo. Preto som opatrný. Len narážam na to, že cyklisti požadujú infraštruktúru, pritom nie sú schopný v značnom množstve dodržiavať predpisy už na existujúcich cyklotrasách.

Čo sa týka alkoholu https://sita.sk/pod-vplyvom-alkoholu-nejazdia-len-soferi-aut-ale-aj-cyklisti-v-trnavskom-kraji-ich-vlani-prichytili-takmer-tisic/ Komu sa nechce čítať, tak na cestách v Trnavskom kraji za rok 2022 chytili 1886 osôb, z toho vodičov motorových vozidiel 902 a cyklistov 984. Takže môj známy opitý cyklista nebude raritka. A nechce sa mi veriť, že ľudia nepoznajú zo svojho okolia opitých cyklistov, hlavne na dedinách sa koľkokrát chodí do krčmy na biku.
05.05.2023 - 09:07:13
00
Ty tiez chces poucovat ludi o pravidlach na cestach a pravidlá slovenskeho jazyka neovladas.
05.05.2023 - 09:19:55
01
Ved daj podnet na prislusny organ nech oznacia zjazd z Pristavneho ako hlavnu cestu, chcem vidiet tie jatky co by tam nastali :D Alkohol na bicykli nikde neobhajujem, staci citat s porozumenim. Ale treba vnimat aj rozdiel auto vs bicykel, opity cyklista nezabije 5 ludi na zastavke aj keby sa velmi snazil. Ty sa pozeras hrozivo na statistiku opitych cyklistov, mna zaraza to cislo vodicov pod vplyvom - a to je len Trnavsky kraj.
05.05.2023 - 09:20:44
01
Tak ale na druhu stranu, pocet opitych cyklistov netreba zlahcovat. Cyklista sice nezabije 5 ludi na zastavke , ale v premavke vie sposobit chaos a vodici pri uhybacom manevri mozu zranit niekoho ineho..
05.05.2023 - 09:52:08
00
Samozrejme, hlavne som chcel poukazat ze ked si vytiahnem nejau statistiku tak treba pozerat na obe strany, nie len na to co mi vyhovuje.
05.05.2023 - 10:14:08
00
keyboard_arrow_up