Juj dufam, ze to bude dostatocne medializovane, alebo idealne verejne pojednavanie.
20.10.2022 - 19:59:07
00
JOLI napísal:
To teraz len fabuluješ, alebo to súd takto bude brať? Lebo dvojičky sú už povolené, keď ide skupina 6 a viac cyklistov. Tu síce nebola taká skupina, ale to nič nemení na tom, že zabil dvoch.

Našuškávam obhajcovi v kontexte na príspevok, ktorý predchádzal môj
20.10.2022 - 21:37:56
01
Kenai napísal:
Chodec nesmie vstupovať na vozovku, a to ani pri použití priechodu pre chodcov, ak vzhľadom na rýchlosť a vzdialenosť prichádzajúcich vozidiel nemôže cez vozovku bezpečne prejsť.


Už som počul taký názor (žartom povedaný), že keď chodca zrazí auto pri prechádzaní cez priechod, tak vlastne porušil toto ustanovenie, lebo nemohol bezpečne prejsť (keďže bol zrazený). Takže prakticky každý zrazený chodec na (neriadenom) priechode porušil zákon :D
(Je to samozrejme blbosť.)
21.10.2022 - 20:28:47
00
outsiiider napísal:


Ja dávam. Ale zaujímavejšie je, ako sa v takom prípade správajú vodiči áut idúcich v mojom smere. Nie vždy je pravidlom, že tí, čo idú za mnou, tiež zastavia. Niekedy dokonca prejde aj niekoľko (5,6,7...) áut, ja stojím pred priechodom, dávam prednosť chodcovi, ten už je vozovke, stojí, čaká a nič... ;) Najhoršia je v tomto u mňa Štefánikova v Bratislave, dva pruhy v jednom smere a pod stromami, podľa mňa mnohí horšie vidia a tým to je.
21.10.2022 - 20:33:16
00
tr3mp napísal:
Už som počul taký názor (žartom povedaný), že keď chodca zrazí auto pri prechádzaní cez priechod, tak vlastne porušil toto ustanovenie, lebo nemohol bezpečne prejsť (keďže bol zrazený). Takže prakticky každý zrazený chodec na (neriadenom) priechode porušil zákon :D
(Je to samozrejme blbosť.)


To nie je nazor, to je zakon. A ka je pred chodcom dostatocna brzdna draha a vozidlo dodrzalo MPR a aj tak nedokazalo zastavit tak je to ako hovoris. Bol zrazeny lebo porusil zakon.
§ 53

(1) Pri prechádzaní cez cestu je chodec povinný prednostne použiť priechod pre chodcov, miesto na prechádzanie, nadchod alebo podchod. Na priechode pre chodcov a na mieste na prechádzanie sa chodí vpravo. Chodec nesmie vstupovať na vozovku, ak prichádza vozidlo s právom prednostnej jazdy; ak sa chodec nachádza na vozovke, musí takémuto vozidlu bez meškania uvoľniť priestor na prejazd. Chodec je povinný umožniť električke plynulý prejazd.

(2) Chodci, ktorí prechádzajú cez priechod pre chodcov, musia brať ohľad na vodičov prichádzajúcich vozidiel najmä tým, že neprechádzajú jednotlivo, ale v skupinách. To platí aj voči vodičom odbočujúcim na cestu, cez ktorú chodci prechádzajú. Chodec nesmie vstupovať na vozovku, a to ani pri použití priechodu pre chodcov, ak vzhľadom na rýchlosť a vzdialenosť prichádzajúcich vozidiel nemôže cez vozovku bezpečne prejsť. Iným účastníkom cestnej premávky ako chodcom je používanie priechodu pre chodcov zakázané, ak v § 55a ods. 2 nie je ustanovené inak.

(3) Mimo priechodu pre chodcov sa smie cez vozovku prechádzať len kolmo na jej os. Chodci smú prechádzať cez vozovku mimo priechodu pre chodcov, len ak s ohľadom na vzdialenosť a rýchlosť jazdy prichádzajúcich vozidiel nedonútia ich vodičov na zmenu smeru alebo rýchlosti jazdy.

(4) Pred vstupom na vozovku sa chodec musí presvedčiť, či tak môže urobiť bez nebezpečenstva, a len čo vstúpi na vozovku, nesmie sa tam bezdôvodne zdržiavať ani zastavovať. To platí na priechode pre chodcov i mimo neho. Chodec nesmie prekonávať zábradlie ani iné zábrany.
21.10.2022 - 23:14:06
00
dnes rano krasna hmla...viditelnost 50-100m a 90 percent šoferov denne svietenie...veľa šťastych km a policajtom plne kasy...
23.10.2022 - 09:34:56
01
Moja obľúbená téma :-)
Občas sa to stáva aj mne. Skrátka zabudnem prepnúť z automatických svetiel na normálne. Je pre mňa nepochopiteľné, že denné svietenie sa týka iba predných svetiel a nie aj zadných. Keby to aspoň bolo nejako nastaviteľné užívateľsky (myslím, že iba Dacia to má...?).
Inak, je to trošku aj chyba osvety. Ja som prešiel z auta s normálnym svietením (kde som mal skrátka zapnuté stretávačky a teda aj zadné obrysovky celý deň) na auto s automatickými svetlami - a nikde v dokumentácii som sa neodzvedel, že pri dennom svietení nesvietia zadné obrysovky. Mne aj mojej žene to nezávisle na sebe trvalo pár týždňov, kým sme si to uvedomili. A pokiaľ viem, tak sa to absolútne nespomína ani v autoškole, pýtal som sa už piatich nedávnych absolventov a všetci mi povedali, že o tom v AŠ nepočuli ani slovo.
23.10.2022 - 10:19:10
02
Len pre inšpiráciu. Stal som na semafore pri patronke (isiel som z Velocity). Predo mnou mestski fizli. Ostre oko si vsimne tabulku vlavo ( nie ze by tam musela byt. Co myslite, dali prednost autu co islo od IBM rovno k nam? 😁

Prílohy:

IMG_20221018_124227.jpg
IMG_20221018_124227.jpg 315.45 KiB thumb_up0thumb_down

23.10.2022 - 10:24:11
00
Mne pri dennom svieteni svietia automaticky aj zadne svetla :) ale hlavne vw group si vsimam ze tam svietia iba predne ?

Tak toto je velmi zla vyhovorka… lebo v sutoskole sa uci ze pocas hmly nemas jazdit na dennom svieteni ale na stretavackach…

Je hmla, nevidim na palubovke rozdvietene stretavacky… zapinam… problem s nesvietiacim zadkom zmizne ? take je to jednoduche….
23.10.2022 - 10:27:11
02
Zipsik neuvádzam to ako výhovorku, ale ako fakt. Nijako nespochybňujem, že je to chyba a preto nemám potrebu sa vyhovárať :-)
Som si však istý, že značná časť bežných vodičov, ktorí vnímajú auto iba ako užívateľský predmet a nie ako predmet záujmu, ani netušia, že pri dennom svietení im nesvietia zadné obrysovky a že v hmle sa im "automatika" neprepla na stretávačky. Skrátka majú za to, že automatické svetlá sú niečo ako automatická prevodovka alebo ako automatické zavlažovanie trávnika, teda "automatika = nemusím sa starať".

Inak na mojom aute keď prepínam z automatiky na stretávačky, tak sa ide cez parkovačky a to je teda riadny opruz, keď to v tme prepínam a na okamih sa vypnú svetlá ... neviem, kde udělali soudruzi chybu.
23.10.2022 - 10:52:09
00
outsiiider napísal:
dnes rano krasna hmla...viditelnost 50-100m a 90 percent šoferov denne svietenie...veľa šťastych km a policajtom plne kasy...

Aj včera popoludní za dažďa... A policajtov nikde
23.10.2022 - 11:37:29
01
Jaroh napísal:
[tag]
Inak na mojom aute keď prepínam z automatiky na stretávačky, tak sa ide cez parkovačky a to je teda riadny opruz, keď to v tme prepínam a na okamih sa vypnú svetlá ... neviem, kde udělali soudruzi chybu.

???
Sadnem do auta, je tma, tak zapínam stretávačky po naštartovaní... Jazdím, stmieva sa, tak zapnem stretávačky.
Ty keď jazdíš, zapínaš stretávačky až keď je čierna tma???
23.10.2022 - 11:41:34
01
Jaroh napísal:
Zipsik neuvádzam to ako výhovorku, ale ako fakt. Nijako nespochybňujem, že je to chyba a preto nemám potrebu sa vyhovárať :-)
Som si však istý, že značná časť bežných vodičov, ktorí vnímajú auto iba ako užívateľský predmet a nie ako predmet záujmu, ani netušia, že pri dennom svietení im nesvietia zadné obrysovky a že v hmle sa im "automatika" neprepla na stretávačky. Skrátka majú za to, že automatické svetlá sú niečo ako automatická prevodovka alebo ako automatické zavlažovanie trávnika, teda "automatika = nemusím sa starať".

Inak na mojom aute keď prepínam z automatiky na stretávačky, tak sa ide cez parkovačky a to je teda riadny opruz, keď to v tme prepínam a na okamih sa vypnú svetlá ... neviem, kde udělali soudruzi chybu.



Jaaaj takze po novom ospravedlnujeme idiotov neschopnych vsimat si vlastnu palubovku ze sak to su len “bezni vodici” hej? ???

Neznalost neospravedlnuje! Lebo toto nieje o pohodlnosti, toto je o ignorancii….
23.10.2022 - 12:25:23
02
JoKo napísal:
???
Sadnem do auta, je tma, tak zapínam stretávačky po naštartovaní... Jazdím, stmieva sa, tak zapnem stretávačky.
Ty keď jazdíš, zapínaš stretávačky až keď je čierna tma???


Nie, naopak, ja mám svetlá zapnuté stále. Už desaťročia. Predtým to boli stretávačky - buď som ich zapínal pri každom štartovaní alebo boli automatické s naštartovaním auta. Teraz denné svietenie s automatickým prepínaním na stretávačky, ktoré funguje veľmi dobre - okrem hmly. :-(
23.10.2022 - 13:11:15
00
Zipsik napísal:
Jaaaj takze po novom ospravedlnujeme idiotov neschopnych vsimat si vlastnu palubovku ze sak to su len “bezni vodici” hej? 🙈🙈🙈
Neznalost neospravedlnuje! Lebo toto nieje o pohodlnosti, toto je o ignorancii….


Nikoho neospravdlňujem, iba opisujem stav.

A nie je to o ignorancii. Ľudia, ktorých stretneš s denným svietením v hmle, nemajú zapnuté stretávačky (a prípadne aj hmlovky) nie preto, že majú v paži (to by bola ignorancia), ale preto, lebo ich to skrátka nenapadne. Ako som napísal vyššie: žijú v tom, že keď majú automatické svetlá, tak sa nemusia o nič starať, pustia to z hlavy.
23.10.2022 - 13:17:09
01

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo / Svetlá)
keyboard_arrow_up