will napísal:
Budeme musiet znizit svoju spotrebu mozno o 50%. Kazdy jeden z nas. A vo vsetkom. Nielen, ze budem menej kurit, ale aj menej kupovat, cestovat, stavat a (inak) jest.

Len som chcel priblizit radove cisla toho, ake velke zmeny nas cakaju. Lebo si nie som isty, ze si ludia uvedomuju, co uhlikova neutralita znamena pre spolocnost.

Zdrojovy graf je tu:
https://ourworldindata.org/grapher/per-capita-energy-stacked?country=USA~GBR~OWID_WRL~CHN~IND~FRA~DEU~SWE~ZAF~JPN~BRA~SVK~CZE



Prečo myslíš, že by mali znížiť spotrebu všetci?
Podľa mňa na začiatok bude stačiť, ak tí čo majú nadpriemernú spotrebu ju znížia na úroveň priemeru. Predsa ak má niekto podpriemernú spotrebu ju ťažko zníži o ½
01.02.2023 - 12:13:37
02
Chalani, to v grafoch je spotreba primarnej energie. Bud v prepocte na obyvatela, alebo celkovo. Meria sa v nej energeticka spotreba krajiny. Media casto popisuju iba produkciu elektrickej energie, ta je vsak iba mensou castou celkovej spotreby. Cca 20-30%, zavisi od krajiny. Zvysna energia je v absolutnej vacsine z fosilnych paliv.

Tu je definicia.
https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Glossary:Primary_energy_consumption

Chcel som vam dat pohlad na to, ze nejde len o zmenu produkcie elektrickej energie ale o daleko vacsie zmeny. Su potrebne a budu velke.
Myslim, ze elektromobilita je dobry priklad tychto zmien.
01.02.2023 - 15:50:21
01
Takto vyzerá celková spotreba primárnej energie na svete, takže o nejakej dekarbonizácii nemôže byť ani reč. Naviac dekarbonizáciu dopravy pojali automobilky v štýle, že vymenili spaľovacie autá nižšej strednej triedy za elektromobily vážiace 2,5 tony.
Príloha:
global-energy-substitution.png
01.02.2023 - 16:07:10
10
presne bude sa musiet uplne inak žit ale nepôjdeto podla predstav. Osobne si myslím,že až zmena klímy nás donúti inak rozmyšlať. Nestihnu technologie príst skôr. Ludia su stale vtom ,že sa to nejak technologiami vyrieši bez toho aby som ubral na životnej urovni.Na tom grafe vidiet,že tak skoro sa dekarbonizácie nezbavíme a času máme už málo. Napr už len to,že v roku 2070 už bude planeta pre 3mld dnešných ludí neobývatelna a tí sa budú musiet niekde presunut. Zatial,tie škody ako suchá , dažde vietor su zatial drobné pre ekonomiku aj ked po každej takejto katastrofe sa clovek zamyslí,že asi niečo nieje v poriadku. Ale škody na majetku a životoch budu akcelerovat. njhoršie to bude práve pre krajiny ktoré su chudobné preto aj OSN vyzýva aby práve bohaté krajiny pomáhali chudobním v boji s klimatickou zmenou len tie maju ine priority. Napr Portoriku resp značná čast karibskej oblasti už zrejme čoskoro nebude obývatelná resp kvoli hurikánom tam nebude mat nik záujem žiť pretože su čoraz silnejšie a častejšie. Nikoho nebaví každých 5 rokov začínat odznova.
01.02.2023 - 16:24:16
01
https://ig.ft.com/climate-game/
Iste, mam aj ja po zahrani vyhrady, atd.... Ale bezny clovek bez prehladu (coz je ak nie 100, tak takmer 100% ludi aj v tomto vlakne z toho co vidim na prispevkoch), dostane aspon aky-taky pocit a sam si moze pre seba povedat/priblizit ci je ta namaha potrebna velka alebo znesitelna
01.02.2023 - 16:26:45
10
Ten graf, co dal bicycletour to vystihuje. Len som nechcel byt az tak pesimisticky.
Vsimnite si, aky objem spotreby energii davaju ropa, plyn a uhlie a aky maly prd su slnko, vietor, moderne biopaliva a ine.
My sa chceme zbavit tych 3 obrovskych pasov (ropa, plyn, uhlie) a mame na to par tenuckych a jadro.
02.02.2023 - 08:47:44
00
Len pripomeniem, že cieľom nie je emisie skleníkových plynov eliminovať úplne, to nie je možné. Cieľom je uhlíková neutralita, teda aby planéta emitovala toľko emisií skleníkových plynov (ekv. CO2), koľko je schopná pohltiť, či už prírodnými alebo umelými systémami.
02.02.2023 - 08:58:51
03
Hento by potom bola carbon negative.
02.02.2023 - 09:32:13
00
V tom grafe je aj pojem Traditional biomass. To je drevo a "ine obnovitelne veci, ktorymi kurime". To som pre jednoduchost nespominal. S tym sa vie planeta vysporiadat - teda, ak nenarastu na objeme (ale to by sa vyriesilo casom- doslo by drevo). Ale realne musime ostat tak, aby emisie z ropy, uhlia a zemneho plynu boli velmi blizke nule. Lebo to je CO2, ktore sa ulozilo pod zem z atmosfery pred milionmi rokov a v priebehu milionov rokov a my ho nesmieme davat von. Ak ho budeme, musime to niekde kompenzovat.

Mozno mate niekto informaciu, kolko emisii CO2 ma mat SK aby bolo uhlikovo neutralne. Teda, predpokladam, ze take cislo stat ma, ked si uz stanovil ze tam chce byt v 2050. Viete sem dat linku, prosim ? Rad by som mal presnejsiu predstavu kam sa chceme do 2050 dostat.
02.02.2023 - 12:36:24
00
Nech sa paci, prognosticky ustav slovenskej akademie vied. Ocenujem tvoj zaujem, ale odporucam menej stresu a nohy v teple
www.prog.sav.sk/wp-content/uploads/SAV_Uhlikovo-neutralne-Slovensko-do-roku-2050.pdf
02.02.2023 - 16:34:01
00
Ten dokument, co si tu postol je studia hovoriaca o tom, ze to, k comu sme sa zaviazali este nestaci. Ale aspon su tam pekne popisane opatrenia, ktore je potrebne urobit.
Tak som si dal pracu a pohladal to.

Dokument je "Nízkouhlíková stratégia rozvoja Slovenskej republiky do roku 2030 s výhľadom do roku 2050".
https://www.minzp.sk/files/oblasti/politika-zmeny-klimy/nus-sr-do-roku-2030-finalna-verzia.pdf

Vyzera, ze ta 0 je na urovni 7 milionov ton CO2 zhruba (".. Cieľový emisný zvyšok by mal byť vo výške 7MtCO2ekv. Toto množstvo sa bude môcť pravdepodobne eliminovať prostredníctvom záchytov. Záchyty vytvára najmä sektor využitia pôdy a lesov..).
V roku 2020 boli emisie sklenikovych plynov v SR na urovni 34,2 MtCO2ekv. Takze musime ist s emisiami za 28 rokov z 34 na 7. Ci je to malo alebo vela necham na vas.

Ekonomicky je to odhadnute v strategii nasledovne "V prípade dekarbonizácie ekonomiky SR podľa scenáru WAM od SB bude potrebné preinvestovať za najbližšiu dekádu 8 miliárd eur navyše oproti referenčnému scenáru WEM a v rokoch 2031-2050 bude navýšenie predstavovať 196 miliárd eur. Do roku 2040 tak budú priemerné dodatočné ročné výdavky predstavovať 1,8 % HDP, v rokoch 2020-2050 to bude v priemere ročne predstavovať až 4,2 % HDP."

cokupit Ty si ako riesenie odporucal zrusit USSteel, Vojany a Novaky. Ano, ale bud znizis spotebu alebo elektrinu z Vojan a Novak musis niecim nahradit. Obnovitelnym, alebo jadrom. A US Steel tiez - idealne zmenou technologie (to uz ide, len je to drahsie). Lebo inak iba presunies generovanie CO2 inam. Ako sa uz stalo pri Slovalcu.

Koncim. Uz sa odklaname od elektromobility viac. Len som chcel ukazat, ze prejst na cisty svet bude narocne a mame pred sebou tazku cestu. Ale musime nou ist, len nech si niekto nemysli, ze prikazeme vetru-dazdu ako komunisti v 50tych rokoch. Mame fyzikalne, ekonomicke a socialne limity a v tom budu musiet politici balancovat.
02.02.2023 - 19:46:41
00
Tralallalalalalalaaaa... ;) ;) ;) ;)
https://youtube.com/shorts/iRKz5nJeh3s?feature=share
02.02.2023 - 20:03:17
00
Mame limity v hlavach... vid co pises. Novaky aj Vojany si uz v podstate odstavene. Uss sa nemusi odstavit, iba vymenit pece. A elektromobilita je cela len o hlavach a peniazoch. Nie nahodou je s nou prave na zaostalom sk taky "problem", kym inde vo svete uz veselo funguje.
03.02.2023 - 06:04:52
01
veď ale všetko je o hlavách a peniazoch..
keby to ludia mali v hlave v poriadku nie sme tam kde sme, a keby bolo peňazí neobmedzene tak tiež už máme všetko vyriešené.. :)
03.02.2023 - 07:22:59
04
peňazí (možno aj rozumu) je konštantne dosť, len to prerozdelenie pokulháva... 1 % vlastníkov = 99 % zdrojov

prvotným problémom elektromobility je cena... porovnateľné auto spaľovacie = 2-3 x cena elektrického, tak to proste je, a zvýšením sériovej výroby (ak to vôbec bude materiálne možné) sa cena električiek nijak dramaticky nezníži... pri peniazoch všetko začína aj končí... rozum rieši iba pomer cena/úžitok...
03.02.2023 - 09:43:12
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Elektrobicykle)
keyboard_arrow_up