CraObs napísal:
áno čísla čo to vypluje sú odhad, ale váhy tohto typu ti vedia pomôsť so sledovaním výsledkov.. ak dodržíš rovnaké podmienky tak ti relevantne zmerajú zmeny pomeru tuk:svaly

Zaroven si mozno zaplatis za predrazeny prd (merania nie su zrovna lacne). Samotny vyrobcovia tychto uzasnych vah (ti slusnejsi) uvadzaju v manauloch nasledovne.
- meranie na tom istom pristroji moze davat rozne vysledky
- meranie ovplyvnuje mnoho faktorov, hlavne voda v tele, a preto sa odporuca pred meranim XY veci
- merania su odhadovanymi udajmi a nesluzia ako presne vysledky, pretoze tie mozete dosiahnut len u lekara inymi metodami

Toto mas napisane u jednej pekne drahej vahy v jej navode na obsluhu.
Uvědomte si, že hodnoty zjištěné diagnostickou váhou představují jen přibližné hodnoty lékařské, reálné analýzy
hodnot těla. Pouze odborný lékař může pomocí lékařských metod (např. počítačová tomografie) provést přesné
zjištění tělesného tuku, vody, podílu svalové hmoty a stavby kost


Mozme polemizovat o presnostiach tychto merani, ja tvrdim, ze vizualne posudenie + nejake silove testy ti daju +- rovnake vysledky. bez toho, aby si na to minul nekrestanske peniaze.
Ale ak tomu niekto veri nech si to ide dat zmerat, pripadne si kupi taku vahu na domov, su to jeho peniaze a su aj zbytocnejsie veci na svete ako taketo vahy.


K tym tekutym kaloriam...ano liter Kofoly da 500-600 kcal, ale stale sa bavime o udaji 6-8k, takze aj keby vypil 2l denne sme stale len na 1000 kcal.
6-8k je proste blbost, navyse autor sa odmlcal, takze tipujem, ze to este doteraz prepocitava a cochvila pride s vysvetlenim, ze si niekde zmylil kJ s kcal.
A pisem to preto, ze sa mi to uz tiez stalo a potom mi vychadzali divne cisla, takze som si to pri kontrole vsimol.
23.08.2023 - 11:07:19
00
myslis ze by presiel 200km denne kazdy den pocas myslim 20 dni na 2000Kcal denne? spotreba na tu vzdialenost pri tom na com jazdi a vybavou kludne moze byt tych 6-8K Kcal
23.08.2023 - 11:12:34
04
PeterK2 napísal:
Vďaka za postrehy, je jasné, že budem musieť niečo zmeniť v stravovaní, ale táto oblasť je pre mňa španielska dedina, všetky tie informácie o nutričných hodnotách, bielkoviny, sacharidy...Ako si napríklad reálne viete odsledovať, či prijímate tých 1,2 až 1,8 g/kg bielkovín, ako sa odporúča? Pomáhate si aj nejakými proteínovými doplnkami?

Pomahame a nic to nerobi, ale pomahame dalej lebo viera je mocna;o).
V 01/23 som sa vratil po 30 rokoch k posilovaniu, najprv tak lehce, od 04/23 uz seriozne 2+1 trening + protein po cviceni a jeden vecer pred spanim.
Po nasadeni proteinov nebadam ziaden vyraznejsi efekt, ale verim vyrobcovi, ze takto dostanem do tela cca 50g proteinu, ktore by som inak do seba nedostal.
Pri beznej strave ak si to hodis do tabulky budes prekvapeny ako malo proteinov do seba dostavas. Ak je to na 1kg vahy 1g tak si mozes gratulovat a to musis mat denne min jedno jedlo s masom inak toho bude este menej.
Na pocitanie existuju kopec appiek, ale to mozes robit oldschoolovo ako ja, cize si spravis tabulku v Exceli a vypises si tam potraviny, ktore jes. Ich udaje ziskas z etikety alebo na webe.
Napr spominana Kofola.
https://www.kaloricketabulky.sk/potraviny/kofola-original

Ak chces vediet, ci si v deficite alebo nie (co asi si, kedze chudnes) tak si jedla pred konzumaciou odvaz ak to nevies vycitat z obalu a zapis si to.
Tvoj bazalny metabolizmus si tiez vies +- vygooglit, ale hruby odhad je, ze bude 2-2.2k kcal/denne, mne vysiel napriklad na 2154 (das si tam vek, vaha, typ dennej aktivity a pod).

Z proteinov odporucam srvatkovy, je vyrazne lacnejsi ako ostatne, ak nemas laktozovu intoleranciu tak ti postaci, znacku si vyber sam, ale nediv sa, ze najdes aj 2-3x drahsie za rovnaku gramaz. Obal, marketing + znacka tiez ieco stoja;o).
Vyrobcu si zvol akeho chces, kazdy kulturista-influencer uz ma dnes svoju vlastnu znacku, ci s niekym spolupracuje. Medzi najlacnejsich patri asi Gymbeam, a preto ich pouzivam. Neverim, ze ked si kupim to iste od ineho vyrobcu a 3x drahsie, ze to bude mat iny efekt.
Inak klasika, maso, sunka, vajicka, mliecne vyrobky, strukoviny. Chutne su celkom aj jogurty, ci pudingy, ktore maju v sebe 20-30g proteinu (pisane velkym na obale), ale tam je mliecny protein a ked si to prepocitas zistis, ze kupa toho praskoveho ta predsa len vyjde lacnejsie;o).
23.08.2023 - 11:33:52
00
scarinko napísal:
myslis ze by presiel 200km denne kazdy den pocas myslim 20 dni na 2000Kcal denne? spotreba na tu vzdialenost pri tom na com jazdi a vybavou kludne moze byt tych 6-8K Kcal

Urcite nie, kedze 2k kcal je jeho bazalny metabolizmus.
Ale dostat do seba denne 6-8k kcal pre cloveka s jeho vizazou (cize nema 130kg) je podla mna nemozne.
Opakujem pozrite si co zeru strongamni a kulturisti v objemovke, ti vacsi cez 120kg a maju 5-6k kcal a zozeru toho ohromne kvanta v 5-6 jedlach denne.
Ale naco tu polemizujeme, ved nech sem hodi co to jedol a da sa to vypocitat.
23.08.2023 - 11:39:20
00
Kto dal kamionistovi palec dole za fotky sixpackov , fotiek čo prudko a neoddiskutovateľne patria do tejto témy , je závistlivý tlusty kár … ako inak demonštrovať vysledok toľkého snaženia a podotýkam , úspešného ako podaním najrukolapnejšieho dokazu v podobe fotografie ?! …
23.08.2023 - 11:41:56
18
flegko napísal:
K tym tekutym kaloriam...ano liter Kofoly da 500-600 kcal, ale stale sa bavime o udaji 6-8k, takze aj keby vypil 2l denne sme stale len na 1000 kcal.
6-8k je proste blbost, navyse autor sa odmlcal, takze tipujem, ze to este doteraz prepocitava a cochvila pride s vysvetlenim, ze si niekde zmylil kJ s kcal.

ale prd, vôbec to neni blbosť.. ti píšem vlastnú skúsenosť z pred necelého mesiaca na WCUC (kde som bol denne 13-16hod na biku).. padlo 3-4L sladených vôd a džúsov (cca 2000kcal), priemerne tak 4-5 snickersiek (1000-1200kcal), raňajky (3x kaizerka, 100-150g šunky, 100-150g eidam = 900-1000kcal), normálny velký obed v reštike (600-1000kcal), večera (reštika, kebab do ruky, alebo nejaká bageta = 500-800kcal) a k tomu čo došlo pod ruku či na chuť (bebe dobré ráno, pudingy, kešu orechy, corny, detská výživa atď.) + aspoň 2-3 porcie ovocia (banány, jablká, hrušky, nektarinky)
takto v skratke som prežil monotónne 8 dní
23.08.2023 - 13:07:48
01
CraObs napísal:
ale prd, vôbec to neni blbosť.. ti píšem vlastnú skúsenosť z pred necelého mesiaca na WCUC (kde som bol denne 13-16hod na biku).. padlo 3-4L sladených vôd a džúsov (cca 2000kcal), priemerne tak 4-5 snickersiek (1000-1200kcal), raňajky (3x kaizerka, 100-150g šunky, 100-150g eidam = 900-1000kcal), normálny velký obed v reštike (600-1000kcal), večera (reštika, kebab do ruky, alebo nejaká bageta = 500-800kcal) a k tomu čo došlo pod ruku či na chuť (bebe dobré ráno, pudingy, kešu orechy, corny, detská výživa atď.) + aspoň 2-3 porcie ovocia (banány, jablká, hrušky, nektarinky)
takto v skratke som prežil monotónne 8 dní

Takto s cislami viem zonglovat aj ja a povedat, ze 3-4l sladeneho napoja je 2k kcal.
3l sirupovej vody mas 560 kcal, 3l coly uz ale 1350 kcal, 3l pomarancoveho dzusu 100% 1260 kcal, 3l Kofoly 960 kcal. Rozdiel od tvojich 2k kcal nemyslis?
Naozaj si dal denne 8 velkych kofol kazdy den?
Aj keby si pil cistu kolu nedostanes sa ani pri 4l na 2k kcal a nech pocitam ako pocitam aj s tvojim optimistickym zaoukruhlovanim smerom hore som na 5k kcal. V reale by to mozno bolo skor cislo k 4k kcal a sme stale hooodne daleko za jeho deklarovanym prijmom 6-8k kcal.
23.08.2023 - 13:32:38
00
dobre
23.08.2023 - 13:38:53
02
Medzi najcastejsie chyby, ktore ludia robia pri pocitani kalorickeho prijmu ak sa pytaju preco nechudnu je vyrazne podhodnocovanie toho, co konzumuju, kde si nieco zabudnu pripocitat (to bol len kusok cokolady, nepocitaju so surovinami na pripravu jedal (napr olej), alebo si podhodnotia objem, co zjedli. Potom sa pytaju preco nechudnu, ked su v kalorickom deficite...odpoved je jednoducha nie su.
Vy si zase nadhodocujete, co ste prijali pricom by sa to dalo lahko dokazat...ak by platilo, ze vas prijem bol 5, 6, 8k kcal musis prist po takomto case, ked sa takto vykrmujes pribraty, pretoze pri ultramaratone mozes spalit denne tak do 5k kcal, cize by si mal byt v jasnom kalorickom prebytku = musis priberat.
Neverim, ze si po maratone prisiel s vyssou vahou ako si tam siel;o).
Mne by to bolo v principe jedno, ale Corsair je prvy clovek pre mna, co tvrdi, ze prijimal opakovane 8k kcal denne pricom hodi fotku vysekaneho borca s minimom podkozneho tuku (pod 10% urcite).
23.08.2023 - 13:51:43
00
ja som po sustredeni v chorvatsku pribral 3 kila :D
23.08.2023 - 14:14:30
00
tak teraz neviem, či si sa sústredil priveľmi alebo primálo
23.08.2023 - 14:27:25
03
vraveli hlavne sa neobmedzuj v jedle tak som to tak bral ale ze to neznamenalo "zer ako by zajtrajska nebolo" :)

udaje garmin, wattmeter + HR by mali byt celkom realne

Prílohy:

cro data.jpg
cro data.jpg 34.06 KiB thumb_up0thumb_down

23.08.2023 - 14:28:29
00
flegko napísal:
Mne by to bolo v principe jedno, ale Corsair je prvy clovek pre mna, co tvrdi, ze prijimal opakovane 8k kcal denne pricom hodi fotku vysekaneho borca s minimom podkozneho tuku (pod 10% urcite).

Ja viem o týpkovi, je to nejaký plavec, a žerie 10000kcal denne v cestovinach.
O tom dennom vydaji, to záleží aj od množstva svalov
23.08.2023 - 16:20:31
00
flegko zároveň je rozdiel či 2000 kcal prijmeš vo forme kofoly alebo vyváženou stravou s dostatkom vlákniny a s minimom ultraspracovaných potravín. Kalórie na štítkoch sa udávajú koľko energie sa uvoľní pri doslova spálení ohňom, preto aj čistá vláknina ako sacharid má podľa toho energetickú hodnotu. Samozrejme telo nepracuje tak, že keď zješ racionálnych 2000 kcal, tak 2000 kcal premení na energiu (to je už jedno v akej forme - metabolizmus a regenerácia buniek, rast, teplo, pohyb...). Časť proste ide z tela von lebo je nestráviteľná (hoc dľa tabuľky na potravinách má nejakú energetickú hodnotu alebo je to semiačko ktoré telo vylúči aj v celku) a časť sa nestrávi lebo sa proste nestihne (s dopomocou vlákniny). Na druhú stranu keď vypiješ 2000 kcal kofoly, tak to tela vojde hádam 100% (dobre 99% lebo aj baktérie v čreve musia niečo jesť :) ) a to sa už musí nejako spotrebovať (to je už jedno v akej forme - metabolizmus a regenerácia buniek, rast, teplo, pohyb...) a nadbytok zmetabolizovať a uložiť vo forme glykogénu alebo tukov.

Tým som chcel povedať ešte k podhodnocovaniu príjmu to, že aj možno niekto povie že zjedol "len" 2000 kcal ale ak je to vo forme kofoly, džúsov, ultraspracovaných potravín tak má reálny vyšší energetický príjem ako keď niekto zje 2000 kcal ale v racionálnej strave s dostatkom vlákniny bez ultraspracovaných potravín

EDIT: keď som šiel 350km do Bratislavy tak som myslím zjedol min 6000 kcal, a keď pozerám spätne tento rok keď som si to sem tam počítal, tak pri menej náročných MTB výjazdoch (ako cesta do BA, ale celý deň v horách) som do seba dal 4000-5000 kcal
23.08.2023 - 16:32:57
03
počas výletu z Bratislavy do Barcelony na horskom bicykli pred 31 rokmi som nepribral nič, za 12 dní, 2032 km, nastúpané metre 23 900, priemerná rýchlosť 21,5 km/h, hmotnosť naloženého bicykla 35 - 40 kg, všetko čo som cestou zjedol som viezol na biku akurát pečivo a nejaké sladké sušienky som kupoval v obchodoch ináč som viezol slaninu, šmaľec, suché klobásy, pudingy, cukor, asi 5 kilo Vitacitu, ... hned druhý den jak prišli Alpy mi v kopcoch z ťažkého bicykla napuchlo pravé koleno ale nejak sa to postupne podalo
23.08.2023 - 16:49:28
00
keyboard_arrow_up