Video: Najkrajšie stúpania - Sveti Jure – 23 km s prevýšením 1 350 m

Práve kopce sú tým klasickým korením cyklistiky a dnes si spolu prejdeme jeden skutočne poriadny.

Ešte predtým než začali byť populárne traily a veci s tým spojené, tak väčšina jazdila na bicykli takmer z jediného dôdodu – jazda do kopca a zdolávanie stúpaní . A ten dôvod je stále rovnaký. Človek vie, že to bude bolieť, cestou hore sa v tom len utvrdí, no ako sa blíži vrchol, začína si ten pocit skutočne užívať. Následne hore stlačí stopky, vypne sa z pedálov, vydýcha a odmena je tu. Také jednoduché, také krásne...Aj keď mám jazdu v teréne veľmi rád, rovnako ako technické zjazdy a úseky s tým spojené, stále si viem veľmi dobre užiť aj tú „obyčajnú“ jazdu hore. Preto ma napadlo začať takú sériu, kde si postupne niektoré pekné kopce predstavíme a v podstate ich spolu absolvujeme. Verím, že to bude zároveň dobrá motivácia vyraziť a dať si do tela, čo je stále tá základná esencia cyklistiky, ktorú mám rád a na ktorú sa niekedy zabúda.Ale nebojte, nebudú to len rôzne epické stúpania v zahraničí, aj keď ten, ktorým začínam sem patrí a to som ešte ani nevyšiel až hore . No keď už som bol na Jarných kilometroch v Baške Vode, tak by bola škoda ho prehliadnuť. Rád by som predstavil aj domáce stúpania, ktorých tu máme viac než dosť a majú rozhodne čo ponúknuť.

Sveti Jure – skutočná dominanta okolia


Tento kopec tvorí výraznú dominantu jazdenia v okolí chorvátskeho pobrežia a jeho masív vám leží takmer neustále na očiach – bodaj by aj nie, keď je to taký kolos. Sveti Jure je zároveň aj tretí najvyšší kopec v Chorvátsku. Hlavne vás hypnotizuje jeho 90 m vysoký vysielač na vrchole a čo je hlavné, ide tam pomerne dobrá cesta. Resp. ako sa to vezme...z pohľadu klasických „žiletkárov“ je to drkotavé a rozbité, z pohľadu bikera je to paráda.Musím ale povedať, že práve takéto úzke a rozbitejšie cesty sa mi páčia a podľa mňa to ma ten správny charakter epického stúpania . Dodám ale, že Infinito CV a 28 mm plášte na to majú výrazný vplyv...Fotky, ktoré vidíte v článku, sú taký mix z posledných 2 rokov, kedy som v podstate vždy skončil pre sneh na tom istom mieste a teda na zápis do hlavného segmentu si ešte musím počkať . Na druhej strane ma to aspoň stále láka, pričom tento rok som tam počas 7 dní jazdenia bol dvakrát. Jednoducho ten kopec sa mi páči...Na čo si treba dávať pozor je najmä voda. Už počas skorej jari tam vedel byť medzi skalami pekný výpek, ak nefúkalo a viem si predstaviť, čo to musí byť v lete. Hlavne tam ale nie je kde načapovať a ak si nedáte pozor, ľahko môžete skončiť na suchu, takže rozhodne nepodceňujte vodu a radšej si jej zoberte viac. No a druhá vec – defekty. Dávajte pozor v zjazde, občas sa na ceste nachádza odlomená skala, na ktorú som potom doplatil aj ja, keď bola presne na prechode svetlo/tieň. Prerazil som dušu, ale našťastie Tubolito v zálohe podržalo...Predstava pochodovania v tretrách dole je skutočná nočná mora.Ako spomínam vo videu, stúpanie má od rampy (kde sa mimochodom platí) celkovo 23 km a naberiete pritom 1 350 m. Ale tomu celému ešte predchádza „príprava“ od Makarskej a vo výsledku idete v podstate od mora, takže hore máte viac ako 1 700 m. Priemer nie je na prvý pohľad nič hrozné a má hodnotu 6 %, no všetko výrazne skresľujú viaceré zjazdové úseky, pričom celý kopec sa dá akoby rozdeliť na 3 stupne – teda aspoň mne to tak prišlo. Rovnako tu finišovala aj etapa na pretekoch okolo Chorvátska.

Záznam z mojej jazdy na Strave nájdete na tomto odkaze.Takže ak budete niekedy nablízku, neváhajte a začleňte si tento kopec do to-do listu. Ten pohľad, keď neustále naberáte metre a pod sebou máte more, je celkom jedinečný, rovnako ako samotný výhľad z vrchu.Postupne teda pribudnú aj ďalšie pekné kopce a opäť budem rád, ak pridáte svoj názor do komentára, prípadne svoj pohľad na stúpanie. No a samozrejme budem veľmi, rád ak nás podporíte aj vaším odberom, nech môžu takého videjká postupne pribúdať .
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti toto video? thumb_up83thumb_down comments 24 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné videá

Priedhorie a Manínska tiesňava – ako stvorené na tréning aj kochanie play_arrow

Priedhorie a Manínska tiesňava – ako stvorené na tréning aj kochanie

Dnes mám pre vás tip na okruh, kde čaká nádherný kopec a okrem toho sa viete pokochať aj zaujímavými miestami.
Video: Štatistiky nehôd a cyklisti - učme sa z chýb druhých play_arrow

Video: Štatistiky nehôd a cyklisti - učme sa z chýb druhých

Aj cyklisti mávajú nehody, koľko ich je ročne, aké sú ich príčiny a kto ich väčšinou spôsobuje? Na čo si dať pozor ako vodič a čo najčastejšie podcenia cyklisti?
Video: Ako sa správať k cyklistkám play_arrow

Video: Ako sa správať k cyklistkám

Na takúto citlivú tému sme potrebovali pohľad ženy cyklistky. Čo prezradila Mirka, že jej od kolegov cyklistov v správaní vadí a čo naopak pomáha vzťahu cyklistiek a cyklistov?
keyboard_arrow_up