Test: Brzdové platničky od BBB – alternatíva k originálnym setom

Test: Brzdové platničky od BBB – alternatíva k originálnym setom

Brzdové platničky patria medzi komponenty na prvý pohľad nenápadné, no radiace sa do skupiny kľúčových z hľadiska jazdných vlastností. Ako obstáli tie od BBB?

Práve tie vo veľkej miere rozhodujú o tom, aký charakter majú vo výsledku vaše brzdy. Na výber máte v podstate 2 možnosti – platničky, ktoré sú dodávané priamo od výrobcu bŕzd, alebo od značiek, ktoré ich ponúkajú samostatne ako doplnkové príslušenstvo. Do druhej skupiny patrí BBB a práve tie som mal možnosť jazdiť počas dlhšieho obdobia.

K testu ma v podstate priviedla aj menšia nespokojnosť s tými originálnymi, ktoré sa dodávajú k brzdám Shimano – na biku mám konkrétne brzdy z radu Shimano XT M8000. Pri klasických organických mi vadilo, že vydržia pomerne málo, aj keď na druhej strane ich plusom je naozaj nízka cena. Pri metalickom prevedení bola výdrž dobrá, ale nepáčila sa mi výrazná rezonancia pri dlhších zjazdoch – najmä ku koncu už skutočne nepríjemná. Nehovoriac a príšerných zvukoch, kedy to plašilo medvede aj v druhej doline.Dvojica na výber


V podstate pri BBB máte rovnako na výber medzi organickým a metalickým prevedením. Ono veľmi často je finálny výber vec osobných preferencií a štýlu, akým človek jazdí. Ja osobne som ťažší, dávam prednosť najmä výdrži a schopnosti zvládnuť náročné podmienky a dlhé zjazdy. Celkom mi sedí kombinácia organického prevedenia vpredu a metalického vzadu – tak som nasadil aj platničky BBB. Vpredu totiž oceňujem trochu jemnejší a kultivovanejší prejav organickej verzie, pričom vzadu požadujem poriadnu výdrž, pretože práve tam vedia doslova miznúť pred očami v prípade náročných podmienok.

Platničky sa ku mne dostali začiatkom augusta, takže si toho preskákali pomerne dosť. Organické prevedenie, ktoré používam vpredu, bolo svojím brzdným účinkom a vlastnosťami podobné, no rozdiel bol v o niečo dlhšej výdrži oproti originálnemu setu Shimano. Rovno „z krabice“ brzdili ako mali, pričom veľmi dobre zvládli aj dlhšie a náročné zjazdy. Tu treba dodať, že používam vpredu 180 mm kotúč. Nevydávali žiadne šialené zvuky a to platí aj v prípade vyššej vlhkosti a prípadnej vody. Ak preferujete citlivé dávkovanie a jemnejší prejav, jedná sa o vhodnú voľbu.Metalické prevedenie putovalo, ako som spomínal, dozadu a práve to ma svojím výkonom naozaj prekvapilo. Celkovo bola výdrž skutočne poriadna a najmä sa odstránilo nepríjemné rezonovanie a s tým spojené vibrácie - hlavne ma presvedčili v dlhých zjazdoch, kde bol ich prejav výrazne odlišný, ako som bol zvyknutý. Ani ku koncu nevydávali šialené zvuky. Samozrejme ak bolo vlhko, trochu si "zakvičali", ale nejednalo sa o taký extrém, ako predtým.Test ako sa patrí


Paradoxne najväčší test prišiel hneď krátko po tom, ako som túto dvojicu nasadil – maratón Horal. Tento rok sa jednalo opäť o extrémne podmienky a najmä prvá polovica bolo skôr plávanie s bikom . Viac sa môžete dočítať aj v samotnom reporte. Platničky vydržali úplne bez problémov (predné organické aj zadné metalické) a aj vďaka tomu som si mohol prísť pre pekné umiestnenie – český kolega, ktorému som ušiel v zjazde mi totiž v cieli hovoril, že mu to ku koncu už vôbec nebrzdilo. A nebol jediný. Už aj tento jeden maratón bola v podstate tá najlepšia skúška. Jediné, čo ma štve, že v cieli som mal poriadne nakúpené a nenapadlo ma vyfotiť, ako bol bike a prasiatka bŕzd obalené blatom. No tam rozhodne neskončili. Zadné slúžia ešte stále, predné som vymenil pred nedávnym maratónom v Slovenskom raji.A čo cena?


Samozrejme faktorom pri výbere býva aj cena, ktorá sa v prípade organického prevedenia pohybuje okolo 14 € a „metaliky“ sa pohybujú okolo 17 €. Práve tie mi prídu ako výborný pomer ceny a ponúkaných vlastností pretože skok medzi nimi a originálom je oveľa menší ako pri organickom prevedení. Navyše vzhľadom na ich výdrž a vlastnosti by som ich bez váhania nasadil aj rovno na predné aj zadné koleso, ak nechcete nič riešiť a mať pokoj počas dlhej doby. Treba si dávať ale pozor, pretože v balení sú platničky a samozrejme pružinka, no bez poisťovacej „závlačky“, takže tú rozhodne nevyhadzujte.Kvalita za stále rozumnú cenu


Platničky BBB splnili očakávanie a v podstate aj svoju povesť, pretože veľmi často sa stretávam s názorom, že práve táto značka ponúka výbornú zmes a celkovú kvalitu za stále rozumnú cenu. Potvrdili to aj moje skúsenosti, ale samozrejme každý musí vyskúšať na vlastnej koži. Pri platničkách to ale ide rozhodne ľahko a peňaženka neutrpí.

V ponuke BBB nájdete navyše platničky v podstate pre všetky „populárne“ brzdové systémy ako Shimano, Sram, Formula, Hayes, Magura, Hope, Tektro či Giant. Dovozcom na Slovensko je bbbcycling.com/sk.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Imroman (Martin Imrich)
Páči sa ti tento článok? thumb_up18thumb_down comments 17 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Cratoni AllSet Pro - sadne ako uliata

Test: Cratoni AllSet Pro - sadne ako uliata

O každej prilbe, ktorú som doteraz vlastnil, som si myslel, že mi dobre sadla. Až pri tejto som zistil, čo to skutočne znamená.
Test: BBB NANGA II - lacná trailová prilba? Vlastne prečo nie?

Test: BBB NANGA II - lacná trailová prilba? Vlastne prečo nie?

Nedá mi začať inak ako otrepanou frázou a ako už bolo stokrát písané - prilba je bezpochyby základom ochrany pri cyklistike. Ale koľko vlastne investovať?
Ako mi pomohol premyslený dizajn svetiel

Ako mi pomohol premyslený dizajn svetiel

Aké sú tie najlepšie svetlá? No, ak hovoríme o tých bezpečnostných, podľa mňa také, ktoré máte stále so sebou a nabité. Na prvý pohľad nič zložité, ale práve tam sa skrýva „zakopaný pes“.
keyboard_arrow_up