Test: Fast Forward F4 Disc – aké to je presedlať na karbónové kolesá

Test: Fast Forward F4 Disc – aké to je presedlať na karbónové kolesá

Dokážu dobré kolesá posunúť vlastnosti už tak dobrého cestného bicykla vyššie a skutočne sa jedná o tak výrazný upgrade? O tom som sa mohol presvedčiť na vlastnej koži.

To čo veľmi často odlišuje skúsených jazdcov a podľa čoho poznáte aj športových nadšencov a pretekárov, je takmer vždy dôraz na kvalitné kolesá. Veľmi často je to aj na úkor ostatných komponentov a práve dobré kolesá sú to, na čom pri rýchlej športovej jazde záleží a čo vie posunúť jazdné vlastnosti bicykla o level vyššie. Toho som si pri MTB vedomý už dlhú dobu, a tentoraz som bol zvedavý, ako sa to prejaví na ceste vďaka kolesám F4 Disc, ktoré sa ku mne dostali začiatkom leta. A najmä, či budem zmenu schopný pozorovať...Konštrukcia a vlastnosti


Len stručne k značke FFWD. Tá sa zaoberá kolesami už skutočne dlhú dobu a v súčasnosti sponzoruje napr. tím Total Direct Energie. Model F4 Disc patrí v hierarchii značky FFWD v podstate medzi najviac univerzálny model vhodný na každý traťový profil. To umožňuje výška 45 mm a celková hmotnosť 1 550 g. Nestratia sa teda ani na rovinách a ani v kopcoch. Rovnako dôležitými údajmi sú šírka, pričom tá vonkašia je 26 mm a vnútorná 19 mm. Ráfky sú konštruované špeciálne pre kotúčové brzdy a sú tak lakované až do hrany. Nájdete na nich akési „preliačenie“, ktoré má za úlohu zlepšiť aerodynamické vlastnosti a túto technológiu FFWD označuje ako DARC profile.Na obidvoch kolesách je použitý straight pull výplet, pričom sú použité drôty DT Swiss Aerolite Straightpull a niple DT Swiss Pro Lock Squarx z mosadze, pre ľahšiu servisovateľnosť. Špeciálne pre kotúčové brzdy je robený výplet v pomere 2:1 (16 "paprskov" na strane kazety/kotúča a 8 na druhej), takže sú prispôsobené na zvýšené namáhanie – či už pri zábere alebo brzdení.Všetko je zapletené do nábojov DT Swiss 350 a poteší, že tu nie sú nálepky, ale striekané logo, keďže boli vyrobené priamo pre FFWD. Čo je rovnako dôležité, tak tu nájdete osvedčený DT ratchet systém. Všetko je potom dodávané v peknom obale vrátane ventilkov na bezdušovú konverziu.Tieto kolesá ale vďaka ich tuhosti a odolnosti výrobca doporučuje aj pre použitie v cyklokrose, prípadne na gravel jazdenie, pričom váhový limit je udávaný na 120 kg.

V duchu moderných trendov


Ako som písal, kolesá prišli naozaj v peknom prepravnom vaku a do neho následne putovali moje pôvodné. Bol to hliníkový model Fulcrum Racing 4, ktorý mal pre porovnanie výšku ráfika 35 mm, vonkajšiu šírku 22 mm a hmotnosť cca 1 690 g. Po zime a pár vodných výletoch, vrátane talianskeho Gran Fonda, na vode už bolo cítiť, že ložiská na tom nie sú najlepšie . No ale to som odbočil...Kedže som chcel ísť pekne v duchu moderných trendov, rovno som ich prehodil na bezdušové. Kolesá sú na to uspôsobené priamo z výroby, rovnako ventilky sú súčasťou a s plášťami Tufo prebehlo všetko hladko. Čo ale určite odporúčam, je pod ventil dať ešte jednu vrstvu pásky, čo pomôže lepšiemu utesneniu, o čom som sa neraz presvedčil. Pri fúkaní som si pomohol pumpou s kanistrom a všetko pekne zaskočilo. Následne som doplnil tmel, ktorého som dal cca 50 ml. Inak postup je v podstate podobný ako v tomto videu:Čo som si hneď všimol, tak moje 28 mm široké gumy mali naozaj krásny profil vďaka širšiemu ráfiku ako som mal doteraz. V podstate je to to isté ako na horáku, kedy má plášť lepšiu stabilitu a oporu pri nižších tlakoch.A práve to mám veľmi rád, kedže kto ma pozná tak vie, že sa rozbitým cestám a rôznym spojkám nevyhýbam a práve nižší tlak sa tu vždy hodí. Väčšinou na bežné výjazdy plášte fúkam na 5 bar, dopredu prípadne trošku menej. Možno sa to niekomu zdá málo, ale skutočne mi to tak vyhovuje. Bicykel je stále rýchly, ale pritom všetky nerovnosti a diery, ktorých je na našich cestách neúrekom, doslova miznú pod kolesami – to všetko sa znásobí, ak človek ide skutočne niečo dlhšie, a ani po pár hodinách nemá pocit únavy, resp. takého „vyklepania“.

Tak čo tie pocity?


Najmä pri prvých jazdách som sa snažil zamerať na zmenu, pretože vtedy to človek dokáže najviac vnímať a hlavne platí, že na dobré sa veľmi ľahko a rýchlo zvyká. Takže začnime akceleráciou, ktorá sa dostala skutočne na lepšiu úroveň. Pri cestných bicykloch je výhoda, že tu nemáte žiadne pruženie a straty, takže „odpich“ sa dá pozorovať. Tuhosť je naozaj vysoká a myslím, že aj oveľa lepší borci, ako ja, by boli spokojní.

Kde to ale všetko začína ešte viac vynikať, je udržiavanie rýchlosti. Práve keď naberiete požadovanú rýchlosť, začne sa prejavovať zotrvačnosť a aerodynamika. Samozrejme veľkú úlohu hrá aj placebo efekt skutočne krásnych kolies, no všetko som pekne pozoroval po návrate, keď som si stiahol trasu do PC. Na dlhých rovinatých úsekoch moja priemerka poskočila vyššie, odhadom myslím tak okolo 0,5 – 1 km/h. Je to len môj odhad, ale kedže jazdím s wattmetrom a veľmi často tie isté trasy, viem si to trochu porovnať. Ale čím vyššia bude rýchlosť, tým viac môžete tento efekt pozorovať.Čo ale ocenia nielen pretekári, je miera komfortu, ktorú dokážu tieto kolesá s vhodnými gumami poskytnúť. Na 28 mm plášťoch je to skutočne cítiť, navyše nemáte pocit „žuvania“ v zákrute, či pri jazde v stoji. To sa krásne prejaví pri rýchlom a technickom zjazde, kedy je bicykel k povrchu doslova ako prilepený, čo vám dodáva sebavedomie - najmä v prípade nepriaznivejších podmienok. Po sezóne zrejme vyskúšam aj nejaké gravel gumy, kedže môj rám umožňuje použitie až 32 mm šírky a tam tento efekt vynikne ešte o niečo viac.S čím sa spája jazda na vyššom profile ráfika je samozrejme bočný vietor. Treba si na to dávať pozor a počítať s tým, pretože väčšia plocha jednoducho nepustí a pekný poryv vás vie rozhodiť – najmä ak to nečakáte a nebodaj máte ešte ruky niekde vo vreckách. Našťastie 45 mm nie je ešte extrém a pri vyšších profiloch to už musí byť skutočne nepríjemné...

No a ešte sa vyjadrím k nábojom, aj keď to bude veľmi krátke. S DT Swiss mám osobne len tie najlepšie skúsenosti a najmä s ich ratchet systémom na orechu. Ten ma skutočne nikdy nesklamal, pretože ho už X rokov používam na MTB. Spoľahlivosť, ľahká údržba, nízka hmotnosť – to sú atribúty, pre ktoré po nich siahajú skúsení jazdci a pretekári. Takže keď viem, čo všetko so mnou vydržali na MTB, v prípade cesty o tom ani netreba písať . Hlavne sa mi nikdy nestalo, že by sa orech akoby "zasekol" na medzistupni, čo vedie k takej klasickej rane ako z dela a je úplne jedno koľko mu nakladáte. Potešil ma už vyššie spomínaný dizajn, ktorý pôsobí naozaj exkluzívne vďaka absencii nálepiek, a je to taká príjemná čerešnička. Kto by chcel, je k dispozícii ešte verzia kolies na vyššom rade 240, ktorý sa odlišuje o niečo menšou hmotnosťou a kvalitnejšími ložiskami – no orech a konštrukcia je v podstate totožná.Výhoda kotúčov


Nejdem tu teraz vypisovať o vlastnostiach kotúčových bŕzd na cestných bicykloch a ich opodstatnení, či naopak. Pri týchto krásnych kolesách mi ale hneď vyskočila jedna veľká výhoda. A to fakt, že vďaka kotúčom si jednoducho neničíte brzdnú plochu, čo ocenia najmä jazdci, ktorých neodradí nejaký ten dážď a voda. Platí to hlavne aj na mimosezónne obdobie. Sám viem, aké zvuky vedeli vydávať ráfikové brzdy v dobrom "maraste" a vždy som sa utešoval tým, že mám obyčajné kolesá .

Dalo by sa povedať, že tak trochu odpadá zmysel 2 párov kolies a hlavne sa výborne zvýši univerzalita použitia pre spomínaný gravel, či nebodaj cyklokros. Tam sa rovnako blatu nevyhnete a takto máte o dôvod menej sa o kolesá strachovať. Ešte na záver doplním, že v prípade FFWD je použitý centerlock systém.Pre koho teda?


Takže poďme si to trochu zhrnúť. Potrebuje teda človek na bežné jazdenie karbónové kolesá? To rozhodne netvrdím a nie je to vec, bez ktorej by sa nedala cyklistika užívať. No ak hľadáte niečo, čo posunie váš bicykel v podstate do „race-ready“ kategórie a výrazne zlepší jazdné vlastnosti, môžem takýto upgrade len odporučiť na úkor ostatných vecí ako je napr. vyššia sada, či karbónové doplnky.

Pri modeli F4 je výhoda, že sa skutočne jedná o najviac univerzálny profil, ktorý viete využiť naprieč rôznymi disciplínami. Nemusíte sa báť im poriadne „naložiť“ a vďaka kotúčom vám ani jazda v blate a vode nebude robiť starosť o vašu nie úplne lacnú investíciu. K dispozícii sú samozrejme aj verzie určené pre ráfikové brzdy, rovnako ako model pre galúsky (kotúče/klasika).Cena setu je stanovená na hodnote 1 400 €, čo rozhodne nie je málo. No vzhľadom na ceny podobných kolies sa jedná o tú dostupnejšiu alternatívu.

No a na záver ešte jedna vec, aj keď tá spadá do kategórie „poozingu“. Musím povedať, že tie kolesá vyzerajú vážne krásne a človek má doslova radosť ako dieťa, keď na nich sviští po ceste a počuje ten zvuk. Ak vám nevoňajú biele polepy, na výber je ešte čierne stealth prevedenie, ak to chcete doladiť do štýlu batmana .

Viac podrobností sa dozviete aj na českých stránkach zastúpenia značky Fast Forward.

No a ešte na záver dodám, že už som nedávno vyskúšal aj výhodu takéhoto štandardného výpletu, pretože som na výjazde chytil nešťastne dieru a následne mi po čase jeden drôt praskol. Keďže sa jedná o set pozostávajúci z bežne dostupných dielov, nie je problém v najbližšom servise objednať nový a nechať koleso opraviť.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Imroman 
Páči sa ti tento článok? thumb_up31thumb_down comments 10 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Cyklosedačka OGK Urban Iki - japonská kvalita s holandským dizajnom

Test: Cyklosedačka OGK Urban Iki - japonská kvalita s holandským dizajnom

O spoločnosti OGK ste pravdepodobne ešte nepočuli, no v Japonsku patrí v rámci segmentu cyklosedačiek a doplnkov na bicykle k lídrom už viac ako 80 rokov.
Test: Kogel KOLOSSOS - toto nie je bižutéria

Test: Kogel KOLOSSOS - toto nie je bižutéria

Ako funguje ramienko prehadzovačky s oversized kladkami na keramických ložiskách? Zlepší sa len vzhľad alebo aj funkcia?
Test: Craft PRO Wool Extreme X – tričko na všetky aktivity

Test: Craft PRO Wool Extreme X – tričko na všetky aktivity

Nájsť spodnú vrstvu vhodnú na viacero aktivít s dobrými vlastnosťami je dnes problém. Švédska značka Craft s dlhoročnými skúsenosťami s týmito potrebami vytvorila tričko s prímesou merino vlny.
keyboard_arrow_up