Test: Powermeter 4iiii Precision 3D - malý, ale šikovný

Test: Powermeter 4iiii Precision 3D - malý, ale šikovný

thumb_up18thumb_down 11 komentárov

bimjeam 27.07.2019 12 fotografií   Vykon Watty Horska Cyklistika Test Cestna Cyklistika Kluky

Powermetre boli v minulosti až na malé výnimky výsadou profesionálov. Tušíte správne, že za tým bola najmä vysoká cena, nedosiahnuteľná pre väčšinu bežných smrteľníkov. Tieto časy sa však našťastie menia.

 

S rozvojom informačných technológií a elektroniky ako takej, pomaly začínajú na trhu pribúdať aj cenovo prijateľnejšie zariadenia. Jedným z takýchto zariadení, určených na meranie výkonu, je 4iiii Precision, ktoré som mal možnosť vyskúšať osadené na modeli Dogma F10 od talianskej kultovky Pinarello. Nejedná sa však o žiadny pofidérny béčkový produkt, ale o plnohodnotný merač výkonu od renomovaného výrobcu. Svoje postrehy a pocity ako človeka, čo prišiel prvýkrát do kontaktu s wattmetrom, respektíve powermetrom, by som sa vám pokúsil opísať v nasledujúcich odstavcoch.Pár technických informácií na úvod


Skôr než začnem s opisom mojich dojmov, patrilo by sa povedať, čo to vlastne ten 4iiii Precision je. Jedná sa o malý powermeter vo veľkosti dvojeurovej mince, ktorý je integrovaný na vnútornej strane ľavej kľuky. Jeho hmotnosť je cca 9 gramov a jedná sa tak o najľahší merač výkonu na trhu. Okrem presného trojosového namáhania kľuky dokáže merať aj kadenciu a s ostatnými zariadeniami komunikuje cez Bluetooth smart a ANT+. Samotný výkon dokážu zobrazovať kompatibilné zariadenia (Garmin, Cateye, Polar, Suunto a iné), alebo smartfóny prostredníctvom aplikácií ako Strava, Endomondo, Wahoo fitness a pod.Jazdili ste už niekedy s meračom výkonu?


Ja som mal tú česť vyskúšať si 4iiii na minuloročnej Dogme v kombinácii s cyklopočítačom Garmin 520. Spoľahlivosť prenosu dát bola stopercentná a za celý čas (cca tri týždne) sa mi nestalo, že by som musel niečo nanovo párovať, alebo že by mi signál vypadol a musel by som manuálne vyhľadávať senzor. Všetko fungovalo ako švajčiarske hodinky.

Model Precision používa mincovú batériu, ktorá vydrží podobne ako v bezdrôtovom tachometri, takže som nemusel riešiť ani žiadne nabíjanie. 4iiii má v ponuke však aj model Podiiiium precision, ktorý je nabíjateľný a na jedno nabitie vydrží cca 60 hodín jazdy. Voľba je teda na vás, čomu dáte prednosť. V každom prípade je výborné, že tento powermeter je na bicykli prakticky neviditeľný. Malá “bradavica” na vnútornej strane kľuky nijako nezavadzia, nie je na rane, ani nepúta na seba žiadnu pozornosť.

Prevodníková časť kľúk je identická a nenachádza sa tam žiadny špeciálny unášač, ani "nádor", typický pre iné powermetre (napr. Quark). Model Precision 3D sa predáva spolu s ľavou kľukou Shimano 105, Ultegra, alebo Dura Ace v dĺžkach 165 mm, 170 mm, 172,5 mm a 180 mm. Výrobca dokonca ponúka aj možnosť zaslania vašej existujúcej kľuky, do ktorej integruje snímač.V čom je jazda s powermetrom iná?


Ak vás zaujímajú hĺbkovejšie výklady toho, ako funguje wattmeter, a ako správne s jeho pomocou trénovať, odporúčam naštudovať články od Imromana. Ja sa vám však posnažím opísať jazdu z pohľadu začiatočníka a človeka, ktorý doposiaľ nemal možnosť si niečo takéto vyskúšať. V prvom rade by som chcel podotknúť, že s údajmi o vašom výkone na displeji cyklopočítača je jazda zábavnejšia, najmä pokiaľ jazdíte sami. Z monotónneho krútenia pedálmi dostávate zrazu reálny účet, koľko do toho dávate. Mňa osobne to stále lákalo pokoriť nejaké čísla. V kopci som sa snažil pokoriť magickú tisícovku a na rovine držať výkon 200 W.

Až s wattmetrom človek zistí, že to vôbec nie je na rovinkách také jednoduché, ako si možno myslel. Kým v miernom stúpaní viete ísť konštantne výkon cez 200 W úplne s prehľadom, na rovine to chce už podstatne väčšie úsilie, aby ste nepadali pod túto hodnotu. Samozrejme sa bavíme o priemernom trojsekundovom výkone. Pokiaľ by ste chceli sledovať okamžitý výkon v reálnom čase, tak by ste z toho mali solídny "miš- maš", lebo tieto hodnoty skáču rádovo v desiatkách až stovkách wattov.

Ako ďalšiu obrovskú výhodu vidím v tom, že pokiaľ je vonku škaredé veterné počasie a vy máte pocit, že tento výjazd je nanič, že to vôbec nejde, že máte priemerku úplne o ničom, tak s wattmetrom zistíte, že sa vlastne vôbec neflákate a že si idete svoj štandard, napriek tomu, že údaje o priemernej rýchlosti, kadencii a možno aj tepoch klamú. Pri jazde s meračom výkonu má človek omnoho menšiu potrebu riešiť rýchlosť, akou sa pohybuje. Nezáleží až tak na akom bicykli a v akom počasí idete. Výkon, ktorý zo seba vydávate skrátka "neoblbnete" .Nástroj, ako na sebe zapracovať a zlepšiť svoj výkon


Wattmeter je svojím spôsobom váš virtuálny osobný tréner, ktorý vám dokáže povedať, kedy ubrať alebo pridať a zároveň vás prinúti krútiť pedálmi plynule konštantným tempom. Vďaka nemu si viete veľmi dobre ustriehnuť aj intervaly a odsledovať výbušnosť s maximálnym výkonom, ktorý ste schopní vyvinúť. Samozrejme veľa z týchto vecí vám napovie aj snímač tepu, no pri tepe je tých premenných viac, ktoré musíte vedieť čítať. Výkyvy tepu totižto záležia od viacerých faktorov, ako je príjem alkoholu, kofeínu, stresu, vonkajšej teploty, hormonálnej hladiny alebo napríklad aj v období po darovaní krvi. Wattmeter vie veľmi dobre doplniť mozaiku ostatných údajov, ktoré dostanete z cyklopočítača, kadencie a "tepáku". Pokiaľ v týchto číslach viete trochu čítať, tak je to naozaj výborný tréningový nástroj, ako sa systematicky zlepšovať.

PLUSY:

  • minimálna veľkosť a hmotnosť
  • nenápadné umiestnenie
  • konektivita ANT+ aj bluetooth smart
  • dlhá výdrž na batériu CR2032
  • dostupná cena

MÍNUSY:

  • nezistené
Na čom som testoval?
Pár slov na záver


Aby som ale až tak neodbočoval, záverom by som rád zhrnul, čo sa mi páčilo, respektíve nepáčilo na tomto konkrétnom zariadení. Ako hlavnú výhodu by som videl jeho minimalistické rozmery a hmotnosť. Jeho inštalácia je triviálna a s päťkou inbusom a kľúčom na maticu kľúk to zvládne naozaj každý. Nie je potreba prepletať koleso, alebo meniť celé kľuky.

Po estetickej stránke je prakticky neviditeľný a viete ho spárovať s vašim existujúcim zariadením, ako je napr. Garmin. Jediná nevýhoda jeho umiestnenia môže spočívať v tvare zadnej stavby, ktorá nemusí v krajnom prípade ponúkať dostatok priestoru na umiestnenie senzoru. Určitým pozitívom je aj to, že výrobca vie senzor domontovať aj do vašich existujúcich kľúk, pokiaľ by ste požadovali nejaký model, ktorý nie je v ponuke. A v neposlednom rade je jeho veľkým pozitívom aj MOC, ktorá začína na cca 380 €, čo je v porovnaní s konkurenciou veľmi slušná ponuka.

Viac informácií o tomto šikovnom zariadení si môžete pozrieť a naštudovať na tomto odkaze.

Fotogaléria k článku

 

Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Komponenty ~ Wattmetre)

Komentáre

Hosť 28.07.2019 (07:09)

thumb_up1thumb_down


Takže 175mm sa nerobí, tak už len pedále ostávajú objednať budúcu jar assiomi sú fajn zevraj

 
wattmetry Hosť 13.05.2020 (13:01)

thumb_up0thumb_down


Super recenze PowerPodu. Díky moc za váš komentář.

 
Hosť 27.07.2019 (13:34)

thumb_up0thumb_down


Keby sa ten snímač dal odmontovať a dat na iné kľuky, tak by to bolo fajn... Takto radšej powermeter na pedaloch

 
cervo Hosť 27.07.2019 (13:47)

thumb_up0thumb_down


Až na to že tie pedále sú ťažšie, drahšie, náchylnejšie na poškodenie, wattmeter menej presný a máš veľmi limitovaný výber pedálov. Ak si každú chvíľu požiciavaš bicykle a chceš mať vždy svoj wattmeter tak fajn, inak nie je o čom.

 
Hosť cervo 27.07.2019 (13:51)

thumb_up1thumb_down


No neviem ci za dva roky zoženiem prevodníky na 6800 ultegra a potom co...
A nejak v článku nevidím veľkosť 175mm to nevyrábajú?

 
matej.burian1 Hosť 27.07.2019 (18:11)

thumb_up1thumb_down


Je to elektronika, ja budem skákať od radosti keď mi môj vydrží dva roky, môj má zatial 16 mesiacov a už teraz by som akceptoval keby vypovie službu

 
Hosť matej.burian1 27.07.2019 (18:14)

thumb_up2thumb_down


Tak nie každý má toľko prachov... Aby mi stačilo 2 roky fungovania

 
PaloBB Hosť 29.07.2019 (13:43)

thumb_up0thumb_down


Predava sa aj na 175 mm kluke, mam ho na 105ke od jari, ale objednaval som v nemeckom e-shope. Lava kluka 6800 Ultegra Ti bude sediet na prevodniky ktore sa budu robit aj o 5 rokov podla mna. Tak ako su aj teraz navzajom kompatibilne kluky od Sory cez 105 po Ultegru.

 
DrZak 27.07.2019 (23:05)

thumb_up0thumb_down


A aky je nazor na powerpod ? https://velocomp.com/comparison-chart/
Zatial testy vyzeraju fajn a na amaterskejsie nie-uplne-absolutne-presne vyuzitie by to asi mohlo fungovat dobre, nie?

 
Juraj1978 DrZak 22.10.2019 (20:25)

thumb_up2thumb_down


Rowdy 4.4.2019 00:05

Power Pod
Před rokem jsem si pořídil wattmeter PowerPod. PowerPod patří mezi tkzv. indirect powermeters. Tedy je to nepřímý wattmetr. OK, existují přímé a nepřímé wattmetry. Přímý wattmetr měří zdrojové veličiny výkonu. To je rychlost a sílu, či spíš u kruhového pohybu kroutící moment a úhlovou rychlost a z toho přímo počítá výkon. Nepřímý wattmetr počítá výkon z výsledného pohybu. To je, určuje výkon z rychlosti a zrychlení cyklisty proti odporům, kterým je cyklista vystaven. Odpory jsou aerodynamické, gravitační, třecí atd. Jednoduše – přímý wattmetr určuje výkon přímo ze zdrojových veličin, nepřímý wattmetr určuje výkon z vnějšího projevu.
PowerPod je právě takový nepřímý wattmetr. Určuje výkon z rychlosti, zrychlení a odporů. K tomu, aby znal odpory, potřebuje tyto údaje. Rychlost, zrychlení, sklon vozovky (změnu potenciální energie), rychlost pohybu vůči vzduchu, valivé odpory, ztráty v pohonu. Krok po kroku: Rychlost zná z čidla rychlosti. Spoléhá se na bezdrátový senzor rychlosti. Zrychlení měří přímo, PowerPod má integrované akcelerometry do všech stran, umí vemi přesně měřit zrychlení. Rychlost pohybu vůči vzduchu měří pomocí Pitotovy trubice. To je zařízení na určení rozdílu statického a dynamického tlaku vzduchu. Víc někde na internetu. Valivé odpory odhaduje. Ztráty v pohonu také odhaduje. Změnu potenciální energie soustavy pak počítá z změny výšky a hmotnosti soustavy za jednotku času.
Zajímá někoho skutečně ta teorie? Je to celkem mno … matematika. Kdo chce, může mi napsat SZ. Sice jsem tu matematiku pro PowerPod nedělal, ale mám celkem jasnou představu, jak to funguje.
Praktické zkušenosti.
To je asi oč tu běží. Pořídil jsem PowerPod na počátku roku 2018 (tedy mám za sebou rok zkušenosti). Nechtěl jsem tenkrát příliš utrácet a PowerPod mi připadal jako zajímavý produkt. Stojí to pár peněz ve srovnání s čímkoli jiným a princip je zřejmý. Tak jak to funguje? PowerPod funguje dobře. Funguje dobře do kopce. PowerPod umí zřejmě velmi přesně měřit gradient stoupání (či klesání). Umí velmi přesně měřit zrychlení či zpomalení. PowerPod tak poskytuje slušná data v situacích, že se jedná o jízdu do kopce, kdy výkon jde především do změny potenciální energie – prostě do zvedání cyklisty do vyšší nadmořské výšky. PowerPod ale neposkytuje příliš věrohodná data v případě, že cyklista nemění svojí potenciální energii či ji ztrácí. Tedy při jízdě po rovině a z kopce. Při jízdě po rovině jde většina výkonu do překonávání aerodynamiky a zde ale PowerPod není schopen poskytovat smysluplné měření. Proč? PowerPod má pro měření aerodynamiky Pitotovu trubici. Ta je ovšem velmi malá, krátká a vystavená interferenci ostatních objektů, jako jsou řidítka, kabely a ruce cyklisty. Navíc PowerPod pouze odhaduje CdA. CdA je koeficient odporu krát čelní plocha. PowerPod nezná CdA. Zná některé údaje, které mu dopomohou k určení CdA. V nastavení je výška cyklisty, typická pozice rukou na řidítkách, druh a šířka pneumatik, váha, typický kvalita asfaltu. Při kalibrační jízdě z toho pak PowerPod věští údaje, jako je právě CdA. Ano, prakticky jde o kvalifikované věštění. Krom toho CdA není konstanta. CdA se mění podle pozice cyklisty a podle oblečení. Nic z toho PowerPod nemá šanci zjistit, takže velmi jednoduše CdA považuje za konstantu a basta. Výsledkem toho je, že měření výkonu je zatíženo chybou, která se zvětšuje se zvětšující se rychlostí. Dokud jde výkon především do změny potenciální energie, tedy do stoupání, pak je měření smysluplně přesné. Jak se výkon přesouvá do aerodynamiky, měření se stává víc a víc věštěním z karet. Výsledkem je celkem zajímavý projev. V kopcích směrem nahoru to fakt funguje a poskytuje spolehlivá data. Se zvyšující se rychlostí to ale vykazuje odtržení od reality až po naprosté nesmysly. Po rovině to ukazuje rychle měnící se čísla od malých po nesmyslně veliké. Při jízdě z kopce pak až úplné kraviny. Nicméně protože je za tím stále nějaká matematika, ty kraviny při jízdě z kopce kompenzuje jinde, takže výsledek průměrného výkonu z celého švihu je vlastně docela přesné číslo.
Další omezení.
Nefunguje to za deště. Proč? Při jízdě za deště se nevyhnutelně stane to, že kapky vody začnou vnikat do té Pitotovy trubice. Jakmile se tam dostane voda, přestane to číst aerodynamiku vůbec. Dokud to nevyschne, prostě to nebude fungovat. Navíc ta voda asi poškodí senzory. Hmm …
K čemu mě to přivedlo?
Je mi jasné, že PowerPod je sice zajímavé řešení, ale velmi limitované stran přesnosti. Proto jsem posléze pořídil pedály Favero Assioma. Mám tedy porovnání s wattmetrem, který o sobě tvrdí, že je ±1%. A …
Co od PowerPodu lze čekat?
Lze čekat, že při přesném zadání vstupních parametrů a dobře provedené kalibrační jízdě, bude měřit vlastně velmi přesně watty směrem do kopce.
Bude to fungovat víc než rozverně při větru a turbulenci.
Bude to váhat při jízdě ve skupině, kdy aerodynamika je ovlivněna okolními cyklisty.
Co od PowerPodu nelze čekat.
Nelze čekat přílišnou přesnost určení výkonu při vysokých rychlostech. To je po rovině a zejména z kopce.
Nelze čekat, že to bude umět rozlišit jízdu s úchopem v obloucích od jízdy na dualech.
Nelze čekat, že to bude fungovat za deště.
Závěr
Přesto to není úplně marné zařízení. Porovnáním s Favero Assioma jsem dospěl k závěru, že to smysluplně měří watty ve stoupáních. Moje výsledky v kopcích s duálními Favero Assioma zapadají velmi hezky do výsledků s PowerPodem. Skutečně si myslím, že to do kopce je schopné měřit dostatečně přesně. Podobně to překvapivě přesně měří průměrný výkon i za jízdy, kdy to není jen o kopcích. Mám zde pár tras, který jezdím velmi často a znám svoje časy atd. Běžně přijedu domů po 50km a mám průměrný výkon cca 230 – 240 Wattů. Je fuk, zda to měřím přes PowerPod či přes pedály, obojí dává stejná celková čísla.
Nicméně PowerPod vykazuje anomálie. Fakt to válčí s čtením výkonu při vysokých rychlostech. Fakt tomu dělá problém boční vítr, čelní vítr i vítr zezadu. Pokud ale člověk jede po trati, kde začíná i končí na stejném místě, posléze se to vykompenzuje, takže celkový průměr nebude daleko od pravdy.
Co s tím? No pokud člověk chce měření výkonu a chce do toho dát skutečně málo peněz a přitom ho zajímá především výkon do kopců a možná celkový průměr, pak to vlastně není úplně špatná volba. Pokud byste podle toho chtěli trénovat na časovku, asi by to bylo marné.
Takže není to úplný propadák. Něco to skutečně měří. Má to svoje principiální mouchy. Na seriozní trenink to není. Ale kopce směrem nahoru to měří věrohodně a bych řekl spolehlivě, pokud v tom není silný vítr.

 
addy 31.05.2020 (16:32)

thumb_up0thumb_down


Ahojte, mam kluku 4iiii a mam polar vantage V a watty mi ukazuje kazdu sekundu. Viete ako by sa to dalo nastavit na priemerovanie napr. na 3 sekundy?

 
Pridaj komentár
keyboard_arrow_up