Tip na výlet: Taliansko – Lago di Garda na karavane

Tip na výlet: Taliansko – Lago di Garda na karavane

7619 komentárov

fleury 14.08.2020 36 fotografií   Horska Cyklistika Tip Na Vylet Taliansko Cyklistika Vyjazd Vylet

Začiatkom minulého roka sme sa traja kamaráti rozhodli, že si požičiame karavan a vyberieme sa so svojimi bikami niekam na trip. Rozmýšľali sme nad viacerými destináciami, no nakoniec s vysokým náskokom vyhralo Lago di Garda.

 

Najskôr sme začali plánovať trasu a ubytovanie. Nerobili sme si z toho ťažkú hlavu a tak sme do aplikácie „Mapy“ zadali Lago di Garda. Z Košíc to vychádzalo 1 150 kilometrov. Ubytovanie sme riešili ústnou dohodou, že tam si už určite niečo nájdeme . Vyzdvihnutie karavanu, jeho prehliadka, posledný veľký nákup v Košiciach, do GPS zadávame Lago di Garda, zaradíme jednotku, ideme.

bike vyletbike vylet


Cesta trvala okolo 18 hodín a do cieľa prichádzame hlboko v noci. Úplne prvú noc sme spali na neďalekom parkovisku. Skoro ráno sa však slávnostne ubytujeme v kempe Camping al Sole pri jazere Lago di Ledro.

bike vyletbike vylet


V tom období je tam málo ľudí – „camperov“, a tak si môžeme vybrať plochu, kde karavan zaparkujeme. Niečo ako keď idete do kina na film, na ktorý sa tešíte cely rok a sála je úplne prázdna. Miesto si teda vyberáme hneď pri jazere, s najkrajším výhľadom.

bike vyletbike vylet


Poďme teda na to


Raňajkujeme popraskané spišské párky a plánujeme úvodný trip. Dohodneme sa, že ideme pozrieť Lago di Garda a urobíme si okruh. Z kempu je to k jazeru 13 km prudkým zjazdom. Keď vyjdeme z úvodného cyklotunela, pristavíme sa pri prvom výhľade a ostávame ticho.

bike vyletbike vylet


Prechádzame cyklochodníkmi vtesanými do skaly tunelmi, ktorými presvitajú slnečné lúče. Čakal som veľa, ale toto je viac. Kávička s koláčikom za 1,5 € pri jazere v Taliansku – „Grazie.“ Pozeráme na mapu, kadiaľ sa vybrať naspäť do kempu. Rozhodovanie je jednoduché, pretože prstom ukážem, že tým smerom budú krásne výhľady. Tak teda poďme.

bike vylet

Lago di Garda sa nachádza v kotline obkolesenej tými pravými stojkami. Hneď prvá, ktorá nás vťahuje do blízkeho lesa, nám zahreje nohy, prinúti dať dole teplé dresy a do žalúdka nahodiť slovenské gély. Kopec s názvom Monte Caro, inak povedané 14 km/1 200 m, nám robil garde celý zvyšok dopoludnia. Na jeho vrchole zastavujeme, dojedáme všetko, čo máme a opravujeme jednému pánovi z Holandska reťaz.

bike vylet

Prioritou pre ďalšiu polhodinku je nájsť vodu. Žiaden obchodík tu nie je, a tak sa nakoniec pristavíme pri studni, kde tankujeme s ďalšími cyklistami plné do všetkého, čo máme. Pre istotu. Pokračujeme ďalej našou vysnívanou trasou až nakoniec zablúdime pri malebnej lúke s domčekom, kde musíme tlačiť. Pomaly sme sa dostali až na turistický chodník, kde nosíme bicykle cez skaly na ramenách. Karbónové tretry ešte teraz počujem plakať.

bike vyletbike vylet


Nakoniec sa dostávame vďaka mape na správnu cyklotrasu. Pri ďalšej studni znovu tankujeme a púšťame sa dlhým zjazdom až do dediny. Miestami musíme zastať vďaka brzdám, ktoré majú na dnes dosť, ale už neďaleko nás čaká náš karavan, ležadlá, gril a rekapitulácia dňa. Ešte skočiť do obchodu po vajíčka a pravé prošuto 27 €/kg. No nekúp to.

bike vyletbike vylet


Máme dosť. Nohy stuhnuté, oči červené, ale osprchovaní a voňaví sadáme k stolíku.
Mimochodom v každom lepšom kempe máte sprchu a záchod. V tom našom bolo veľmi čisto. Sociálne zariadenie v karavane sme nemuseli použiť ani raz počas celého výletu. Z popíjajúcej špeciálnej vody a v pokročilom čase odvážne navrhneme, že na druhý deň pôjdeme na Monte Tremalzo. 15 km/1 200 m. Dobrú noc!

Odkaz na výjazd z prvého dňa nájdete na tomto odkaze.

bike vylet

Deň druhý


Bongiorno! Tak sa nám zdravia ľudia idúci okolo nášho karavanu a spríjemňujú nám rannú rozcvičku s kávičkou. Na raňajky, samozrejme, praženica s prošuto! Balíme gély, gumových medveďov, sladkosti, vodu a dobrú náladu.

bike vyletbike vylet


Trip sa začína asi po 10 km rovinke, kde prechádzame takou zelenou lúkou, akú som v živote nevidel. Dostávame sa k spomínanému protivníkovi, ktorý ale bude celý po asfalte. Tri, dva, jeden, Ideme!

bike vylet

Po prvých kilometroch sa delíme. Ivan odchádza mne a ja zase Marekovi. Neskôr vidím Ivana sedieť na prvom odpočívadle, ale nechcem zastavovať, aby sme nestuhli, a tak nasadá naspäť a ideme dlhší čas spolu. Tri kilometre pred vrcholom mi znovu odchádza, a tak každý máme čas na seba.

bike vyletbike vylet


Rýchlosť je nízka a ja rozmýšľam o všetkom možnom. Počujem, ako mi pot kvapká na kostru bicykla. Prezerám si detailne prírodu okolo. Na ceste sú často nejaké nápisy po taliansky. Ľudia na elektrobicykloch, ktorí nás obiehajú, sa zdravia „Ciao“, „Hi“, „Hola“, no a ja im slušne „Dobrý deň.“ Na vrchole ma už čaká Ivan. Najskôr si ľahnem na chvíľku na lúku a potom prídem k nemu na terasu reštaurácie, kde si užívame výhľady, špagety a kolu. Prosím vás, ešte jednu.

bike vyletbike vylet


Pokračujeme ďalej smerom na druhú stranu Monte Tremalzo a dostávame sa k tunelu dlhému asi 200 metrov. Bol vytvorený za druhej svetovej vojny. Je v ňom čiernočierna tma. My, chlapci zo sídliska, samozrejme, ideme bez svetla. Bicyklujeme tak, že máme odopnutú jednu nohu a postupujeme pomaličky, ako slepí bez paličky. Ja len dúfam, že ma teraz nepohryzie nejaký had čierny, žijúci zväčša v tuneloch na severe Talianska.

bike vyletbike vylet


Za tunelom nás už čaká dlhý zjazd. Musíme zísť 1 200 metrov. Na začiatku je trasa dosť technická vďaka veľkým a ostrým kameňom. Posledné, čo chceme, je preraziť plášť.
Niekde je ešte na ceste sneh, a tak musíme tlačiť.

bike vyletbike vylet


Marek s Ivanom idú zjazd ako keby nemali hypotéky. Nižšie, kde už sú lesy a vyjazdené cestičky, si ho začnem užívať aj ja. Krásne lúky, výhľady, cyklotrasy, traily, vôňa lesa a vôňa borovice sú pre nás niečím, čím si začneme užívať daný moment.
Traja kamaráti v Taliansku pri Lago di Garda na bicykloch!

bike vylet

Keď prichádzame do kempu, celý čas sa o tom dni a zjazde rozprávame. Ivan griluje, ja sa s Marekom starám o občerstvenie. Pomaly sa stmieva a my čakáme, čo nám prinesie ďalší deň.

Záznam na výjazd z druhého dňa nájdete na tomto odkaze.

bike vylet

Deň tretí


„Bongiorno“ – znovu kričia turisti a cyklisti idúci okolo nášho karavanu. Na raňajky praženica, prošuto, detská výživa, magnézium. Na trase sme dohodnutí. Dnes to bude jazero Lago d’Idro. Trasa – 70 km a 2 500 m prevýšenia. Takzvaná „kapurková.“ Bol to náš posledný deň v Taliansku, pretože už malo prísť veľmi zlé počasie a pokračovať by nebolo možné. Tak teda zamykáme karavan, otvárame bráničku, zacvakáme tretry a ideme.

bike vyletbike vylet


V prvej stojke sa už cítime mierne unavení, ale dnešok musíme dobojovať. Pomalšie tempo si vynahradíme zastávkou pri malom vodopáde, kde si dopĺňame vodu aj s tabletou magnézia. Neskôr si urobíme pauzu pri malebnom opustenom domčeku.

bike vylet

Keď sa dostaneme na výhľad, zistíme, že sa rýchlo ochladilo a valia sa na nás škaredé mraky. Dohodneme sa preto, že zastavíme a oddýchneme si na lúke, ktorá je na vrchole kopca a otočíme sa naspäť. Nikto nechce v máji zmoknúť na bicykli niekde v Alpách.

bike vylet

Samozrejme, zjazd dole idú Marek s Ivanom zase veľké bomby. Cestou naspäť ako tak poslušne ideme, z ničoho nič začneme všetci pridávať a obiehať sa navzájom. Nikto nemusel povedať ani slovo. Všetci sme vedeli, že ideme časovku a presne vieme, na ktorej rovinke si to rozdáme v šprinte. Prvé miesto Ivan, druhé Marek, tretí som skončil ja. Začal som s nástupom priskoro .

bike vylet

V kempe prebieha znovu grilovacia klasika a debatujeme o tom, že Lago di Garda je plné viac elektrocyklistov ako klasikárov. Nový trend. Keď tu chce ale človek jazdiť klasický bike, musí mať už niečo natrénované. Bez toho sa v tých stojkách všade okolo bude len trápiť. Alebo riešením je ebike, ktorý aj slabším jazdcom otvorí dvere tam, kam by inak nikdy neprišli.

bike vylet

Poslednú noc si všetko rekapitulujeme v dobrej nálade a dohodneme sa, že o rok znovu takto niekde inde. Miesto, trasu a ubytovanie dohodneme ako naposledy. Tak sa nám to páči.

Záznam na výjazd z tretieho dňa nájdete na tomto odkaze.

Cesta domov


Cestou naspäť do Košíc ešte zastavujeme v Benátkach a v Slovinsku – konkrétne Postojná jaskyňa, kde aj parkujeme v kempe. Príroda je taktiež krásna, len počasie je škaredé, a tak naše bicykle musíme nechať v karavane ďalej oddychovať. Jednoducho už len relaxujeme pred náročnou cestou a večerom .

bike vylet

Ako tak na druhý deň cestujeme ďalej, premýšľame, či to bol taký trip, ako sme si predstavovali. BOL!

bike vylet

Pre nás všetkých, manželky na druhom konci sveta, to bolo veľké dobrodružstvo s množstvom spomienok, na ktoré už v tomto veku asi nikdy nezabudneme.
Asi o tom by mala byť cyklistika a aj život.

Fotogaléria k článku

 

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Bicykle ~ Horské bicykle ~ Pevné a hardtail)

Komentáre

DI2F4Y 14.08.2020 (17:32)

1


lokalita bez debaty nadherna
pre tych co maju trochu najazdene by som si dovolil odporucit 3 alternativne trasy co sme tam jazdili (okrem inych)...
Day1: https://en.mapy.cz/s/ranomukoga
Day2: https://en.mapy.cz/s/karujecuko
Day3: https://en.mapy.cz/s/gujafonusu

 
motorik 14.08.2020 (20:55)

1


Na Garde som raz ročne, niekedy na ceste a niekedy na MTB. Lokalita kam sa vždy budem rád vracať.

 
sonick 15.08.2020 (08:32)

1


Skoda ze clanok neobsahoval viac praktickych informacii a rad pre tych co planuju nieco podobne.

 
ViloM sonick 16.08.2020 (21:46)

1


sonick
Jediná rada je sadnúť na auto a ísť tam. Snáď len: lepšie je ubytovať sa pri Lago Garda, ktoré je najnižšie a odtiaľ podnikať výlety na jazerá Ledro, Teno, Cavedine, Toblino.... Späť sa vraciaš dole kopcom. Doporučujem ísť v lete a spojiť to s dovolenkou s celou rodinou. Pláže sú všade čisté, voda krištáľová, najteplejšia voda na kúpanie je na Ledre. Strava chutná, kopce výživné, víno lacné.

 
fleury sonick 17.08.2020 (13:07)

0


inak, dobry napad... skusim nieco spísať

 
kaiko 15.08.2020 (17:42)

1


Jaaj, kola a špagety, talian si musel klopať na čelo ...

Inak podľa čoho ste vyberali trasy?
Ja mam také skúsenosti, že ak idem podla nejakej stiahnutej .gpx, tak veľká časť chodníkov je často nezjazdná alebo napr. kompletne zarastená krovím, alebo proste vôbec neexistuje.

 
fleury kaiko 17.08.2020 (13:08)

0


nevyberali, jazdili sme tak aby sme mali okruh - pozerali sa na mapach na mobiloch/cyklocomputeroch

 
riso ke 16.08.2020 (08:06)

1


Tahat karavan na gardu je zbytocne: 1.predlzuje a predrazuje samotnu cestu 2. Da sa najst lacnejsie ubytko v apartmane aj s bazenom 3.pri potrebe pomoci, autom je to operativnejsie 4. Je tam vela cyklotras kde sa treba presuvat aj autom. Inac raj pre cyklistov, ktori nepotrebuju lanovky

 
fleury riso ke 17.08.2020 (13:10)

0


asi mas pravdu, ale s karavanom je to asi vacsi zazitok

aj v lese je to jednoduchsie s ebikom, ale predsa zoberies klasicky no nie?

 
valtol 19.08.2020 (13:02)

1


Veru mám to tam pobehané na cestnom bicykli.Cesta okolo jazera cca 160km.Nádhera.

 
mion 14.08.2020 (18:56)

0


Paráda len keď vidím tie prevýšenia tak si myslím že naozaj elektrobike je dobrá voľba a prírodu si užívajú viac alebo naozaj musí byť poriadne natrénované

 
myrech mion 15.08.2020 (19:54)

0


staci mat trochu najazdene, trenovat nemusis...

 
Palo TT 14.08.2020 (22:45)

0


A ten karavan ste tam z akeho dovodu tahali?

 
jaro127 15.08.2020 (05:52)

0


Dobre napísané, pekné trasy , za mňa 1.

 
laci1900500 15.08.2020 (17:23)

0


Na karavane ? To akoze na streche alebo ako?

 
Yohnny laci1900500 15.08.2020 (17:55)

0


Karavany majú vzadu taky úložný priestor, že sa tam zmesti malý skúter. Ak neboli veľmi nabaleni, tak 3 bicykle v pohode tam do tzv garáže. Alebo keď je viac batožiny, tak karavany majú nosiče na zadnej stene, ako osobne auto keď ma biky na taznom. Akurát ze tam môže na ne pršať. Z hľadiska odporu vzduchu o nich človek vzadu ani nevie, lebo nepresahuju šírku karavanu.

 
ivan 15.08.2020 (23:04)

0


Karavanom na Lago di Garda je dobrá voľba. Pred tridsiatimi rokmi sme tam boli na Škode 105 a pred 27 rokmi sám na cestnom bicykli počas okružnej cyklotúry cez Dečín, Amsterdam, Brusel, London, Paris, Chamonix Mont Blanc.

 
LL 14.08.2020 (21:36)

-6


Tento príspevok vyhodnotili používatelia ako nekvalitný, a preto sa nezobrazuje. Klikni sem ak si ho želáš napriek tomu zobraziť.
 
Yohnny LL 14.08.2020 (22:56)

2


Nemyslím si.... o aute a kempovani ako takom bolo v článku toho minimum a dalo by sa určite napísať oveľa viac. Lebo už samotná cesta karavanom a všetko okolo toho je zaujimava téma. Ale autor sa držal bikovania a je to ok. Mam už tiež niečo odjazdene karavanom z požičovne a na cyklistiku je to veľmi dobrý spôsob cestovania. Nie je to lacne, ale je to ine.

 
Pridaj komentár