Zoznámte sa, značka Wahoo a ich top cyklopočítač ELEMNT ROAM

Zvažujete pri kúpe nového GPS počítača, akú značku si vybrať, máte chuť na zmenu alebo vás oslovujú netradičné funkcie? Tieto informácie sa vám budú hodiť.

Tento článok som sa rozhodol napísať, lebo otázky na moju spokojnosť so značkou Wahoo sa množili, tak to tu na jednom mieste pre všetkých zhrniem. Opíšem svoje niekoľkomesačné skúsenosti (najazdili sme spolu už 5 000 km), skúsim vám priblížiť to, ako prechod k značke Wahoo vyzeral, na čo som si ako užívateľ inej značky musel zvykať, čo majú lepšie a čo horšie spracované. Poviem vám, čo z príslušenstva zo starého počítača som využil a čo som musel kúpiť nové. Stručne predstavím základné informácie a vypichnem to najpodstatnejšie.


O značke

Wahoo je z USA a funguje asi 10 rokov. V portfóliu sa zamerali na smart cyklotrenažéry a na GPS cyklopočítače a s tým súvisiace príslušenstvo a doplnky. Na svoje trenažéry sú takí pyšní, že vám to pripomínajú pri každom štarte počítača, dokonca má panáčik aj ten simulátor stúpania.


Ak chcete vedieť, aká nová značka v shope pribudla, dobré je sledovať Instagram MTBIKER_shop, tam sa novinky vždy ohlasujú.

O Wahoo trenažéroch by sa dalo rozpisovať viac, ale na to tu teraz nie je priestor. V skratke len spomeniem, že sa zaraďujú medzi top hráčov v tomto segmente. Mne sa na nich páči ich originálny dizajn a inovatívny prístup, možno ste si všimli napr. ich inteligentný ventilátor, ktorý podľa intenzity šliapania reguluje prúd vzduchu, alebo malý „výťah“ namiesto predného kolesa, ktorý simuluje sklon virtuálnej trate a vy šliapete do kopca ako v skutočnosti.

Ich trenažéry možno často vidieť pri záberoch z rozjazďovania sa tímu Ineos. Trenažérov stačilo, tento rok ich sezóna trvala do apríla a teraz cez leto si od nich potrebujeme oddýchnuť. Verím, že na jeseň nejaký Wahoo trenažér a ich príslušenstvo otestujem a doplním svoje články z tejto zimy (Domáci trenažér - prečo ho používať, ako obmedziť hlučnosť a aké chyby nerobiť a Domáci trenažér - aplikácie, režimy jazdenia, Zwift a ako si vybrať smart trenažér).


Ponuka GPS cyklopočítačov

Orientácia v ich ponuke je jednoduchá. Top model sa nazýva ROAM a menší model BOLT. Rad ich počítačov sa nazýva ELEMNT a sú k dispozícii buď ako samostatné počítače, alebo aj ako sety, bundle, kde nájdete v balení aj ďalšie príslušenstvo, napr. hrudný pás so snímačom a snímač rýchlosti a kadencie.


V každom balení je okrem toho aj plastový držiak na riadidlá, ktorý sa uchytáva inbusom a menší držiak na uchytenie pomocou pások. Ja som si vybral verziu „holého“ počítača ROAM, takže sa ďalej budem venovať tomuto kúsku.


Rozdiel RAOM a BOLT

Na prvý pohľad je hlavným rozdielom veľkosť prístroja. Okrem toho má ROAM farebný displej, trochu lepšiu batériu, 2 rady diód (budem sa im venovať nižšie) a prepracovanejšiu navigáciu. Inak sú si veľmi podobné, oba sa ovládajú tlačidlami, majú navigáciu a vlastné mapy, už podporujú aj Garmin Varia Radar, majú Wifi pre ľahšie nahrávanie jázd napr. na Stravu, okrem GPS aj Galilio a Glonass. Všetky rozdiely nájdete pekne porovnané na ich stránke.

Montáž

Wahoo má svoj vlastný typ úchytu a ak používate napr. Garmin, tak vám nebude tento držiak pasovať. Ak vám je už kúpených držiakov na Garmin ľúto, alebo sú špeciálne robené na vaše karbónové riadidlá, tak sa dá vymeniť len zámok držiaku, alebo môžete použiť redukciu, každý držiak však môže byť iný, nemusí to ísť na každom.

Druhá možnosť je domáca úprava tých Garmin držiakov, nožom zrežete jednu hranu a otočíte ho. To som spravil aj ja, aby som ho mohol používať, kým prišiel originál Wahoo zámok. Počítač držal, ale pri ovládaní bočných tlačidiel sa otáčal. Keď som namontoval zámok typu Wahoo, už bolo všetko fit. To zrezávanie je len dočasné riešenie.


Okrem tejto úpravy som musel vymeniť aj držiak na nadstavce na časovku, tam sa zámok držiaku meniť nedal, nebol pripevnený skrutkami. Držiak na pásky som osadil na MTB (prichytenie gumičkami ako má Garmin je praktickejšie).


Príslušenstvo ANT+

Hrudný pás, snímače kadencie a rýchlosti som využil tie, čo už som mal, je to všetko komunikácia cez ANT+, takže je to kompatibilné. Preto som si nekúpil bundle balenie. Čo som si však ešte dokúpil, bola šnúrka, vďaka nej vám počítač pri páde nezmizne v priekope. Drahšia je asi preto, že sa montuje skrutkou. Malá nevýhoda modelu ROAM je aj to, že nie je taký rozšírený ako BOLT a hľadanie ochrannej fólie na displej mi chvíľu trvalo.


Prvé nastavovanie

Ak ste boli doteraz zvyknutí nastavovať počítač cez jeho malé tlačidlá, alebo cez dotykový displej, tak vo Wahoo použili iný postup. Spárujete si mobil, nainštalujete aplikáciu Wahoo ELEMNT a všetko riešite cez telefón. Pamätám si, ako zložito som predtým musel upravovať svoje hodnoty, ktoré chcem sledovať na obrazovke, tu je to cez mobil super jednoduché.


Rýchlo som si obľúbil možnosť meniť počet zobrazených údajov na mojej obrazovke. Bočnými tlačidlami ich môžete skrývať, alebo odkrývať. Čím menej ich máte na displeji, tým sú ich čísla väčšie, dobrá funkcia pre tých s horším zrakom, alebo ak sa chcete sústrediť len na to hlavné. Nevýhodou je, že údaje potom ľahko číta aj váš súper a vie, keď už nevládzete.


Diódy

Tieto svetielka, pri modeli ROAM v 2 radoch, majú viacero funkcií. Vrchné mám nastavené ako signalizáciu prichádzajúcich áut s využitím Garmin Varia Radaru. Okrem zvukovej signalizácie a varovania na displeji je to ďalšie varovanie. Je to dobrá pomôcka, hlavne ak je na displej horšie vidieť, neskôr sa vám toto varovanie tak automatizuje, že doslova cítite, že ide zozadu auto a nemusíte sa na to sústrediť.


Vo vertikálnom rade si môžete zvoliť, či vám bude svetelne znázorňovať, ako vám stúpa tep, rýchlosť, watty a pod. a podľa vašich zón ich aj farebne zobrazí. Ak sú vysvietené do polovice a zelenou farbou, tak viete, že idete napr. silovú vytrvalosť... Okrem toho diódy fungujú aj pri navigovaní, rozsvietením znázorňujú blížiace sa odbočenie, vrchný rad ukazuje, či odbočiť vľavo, vpravo, ísť rovno...


Navigácia

Ak si vyberáte, kam vás ma počítač navigovať, väčšina možností sa ovláda cez spárovaný mobil. Bez neho sú voľby navigácie obmedzené len na trasy už nahraté v zariadení. Ak si platíte Stravu alebo Komoot, tak s plánovaním trás je to jednoduchčie v tom, že účet Wahoo si s nimi prepojíte a už vám trasy z týchto apiek samé skáču do cyklopočítača.


Mapové podklady sú fajn, iba keď som ich používal na jar vo Vodiciach, občas som musel hľadať správne pomenovanie miesta. Ale potom už navigácia fungovala luxusne, diódky svietili, na mape všetko dobre vidieť. Ten väčší farebný displej je na navigovanie ideálny.


Notifikácie

Čo vôbec nepoužívam je čítanie správ, emailov na displeji. Keď jazdím, tak chcem mať pokoj. Prichádzajúci hovor sa dá počítačom stíšiť, alebo si zastavíte a dôležitú vec vybavíte. Prichádzajúci hovor je vidieť aj vo videu, kde sme vysvetľovali, ako si vybrať GPS cyklopočítač.


Detaily

Kalibrácia powermetra je jednoduchá, na 2 kliky. Ak potrebujete jazdu prerušiť, nie je problém, po vypnutí a opätovnom naštartovaní počítača je všetko v pamäti. Načítanie jazdy, v ktorej chcete pokračovať, chvíľu trvá.

Celkom som si zvykol na používanie tlačidla Lap, meriam si tak watty počas intervalov. Obrazovka, ktorú som si dopredu nadefinoval, automaticky stlačením tlačidla naskočí a sledujem si tak aktuálne watty, tep, frekvenciu a hlavne priemerné a NP watty v intervale. Obrazovku pre stúpania som nevyužíval, bola by super, ak by ukazovala, ako kopec bude pokračovať bez toho, aby musela byť dopredu nahratá trať.


Spracovanie a ovládanie

Wahoo patrí medzi prémiové značky a na kvalite ich produktov to je aj vidieť. Na počítači všetko pekne lícuje, príslušenstvo znesie aj časté používanie. Jedinú výhradu mám na predné tlačidlá pod displejom, na jar v rukaviciach horšie reagujú, hlavne pravé tlačidlo ma rozčuľovalo. Ovládanie pomocou pák radenia Di2 toto vyriešilo.


Bonus

Bez Varia radaru na cesty nevychádzam, kto raz vyskúšal, tak to pozná. Ak ho používate tiež, tak ste možno nevedeli, že ikonka symbolizujúca auto sa dá zmeniť na čokoľvek iné. Logo MTBIKER, Santa Claus, lebka... Ja som si zvykol na symbol lamy, takže zo zadu na mňa občas útočia tieto zvery. Googlite si „Wahoo ELEMNT RADAR Customization“.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
cepooo 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Video: Vybrať si bicykel len preto, že to je novinka? BMC Teammachine R

Video: Vybrať si bicykel len preto, že to je novinka? BMC Teammachine R

Keď na varenie potrebuješ mrkvu, nekupuj si rajčiny len preto, že ich práve dokladajú.
Video: V akom prudkom kopci je aero bicykel už pomalší? Bianchi Specialissima PRO

Video: V akom prudkom kopci je aero bicykel už pomalší? Bianchi Specialissima PRO

Konečne porovnanie bicyklov pri výkone, ktorý zvládnu aj bežní cyklisti. Ako dopadne aero model v porovnaní s vrchárskym? A čo takto vrchársky s aero prvkami?
Predstavenie: Kellys URC – slovenské aero žiletky

Predstavenie: Kellys URC – slovenské aero žiletky

Za posledné roky sme pri Kellyse vnímali hlavne vzostup elektrobicyklov, kde sa naozaj majú čím pochváliť. A čo cestné bicykle? Už ste videli nové aeromodely URC?
keyboard_arrow_up